Advertisement


Millimages Set to Produce ‘Nasreddin’ Series Based on Iconic Oriental Character (EXCLUSIVE)

Millimages, one of France’s leading production/distribution banner dedicated to animated content, is set to produce “Les aventures of Nasredine,” a short-format series based on Nasreddin, a iconic character of Muslim satiric literature. Commissioned by the Lagardere-owned French channel Gulli, “Les aventures de Nasredine” will be directed by Régis Saillard and will comprise 104 one-minute episodes, […].....»»

Category: topSource: varietyJun 14th, 2018

Jean-Baptiste Babin Tapped as Managing Director of Millimages

Jean-Baptiste Babin, the co-founder of Backup Media Group, has joined French animation powerhouse Millimages as managing director. Babin announced earlier this month that he would be stepping down from his operational role at Backup Media Group before the end of the year. At Millimages, Babin will be in charge of spearheading the company’s production, international […].....»»

Category: topSource: varietyOct 25th, 2017

Jean-Baptiste Babin Tapped as Co-Managing Director of Millimages

Jean-Baptiste Babin, the co-founder of Backup Media Group, has joined French animation powerhouse Millimages as joint managing director. Babin announced earlier this month that he would be stepping down from his operational role at Backup Media Group before the end of the year. At Millimages, Babin will be in charge of spearheading the company’s production, […].....»»

Category: topSource: varietyOct 25th, 2017

Annecy: France’s Millimages, Korea’s CJ Ent. Team for ‘Cherry Coco’

CJ Entertainment, one of South Korea’s biggest content producers-distributors, will team with top French animation producer Millimages to co-produce TV toon series “Cherry Coco,” based on the emoticon sticker character created by Sumi Park. The co-p.....»»

Category: topSource: varietyJun 6th, 2016

Emmys 2018 - Complete Winners List Revealed!

The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several [...] The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several awards in other categories, including acting wins for Thrones‘ Peter Dinklage and Maisel‘s Rachel Brosnahan and Alex Borstein. There were well over 100 categories at this year’s Emmys when you add in all of the awards handed out at the Creative Arts Emmys last weekend. You can see all of the winners in this post. Click inside to see the full list of winners for the 2018 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA The Americans The Crown Game of Thrones – WINNER The Handmaid’s Tale Stranger Things This Is Us Westworld LEAD ACTOR IN A DRAMA Jason Bateman, Ozark Sterling K. Brown, This Is Us Ed Harris, Westworld Matthew Rhys, The Americans – WINNER Milo Ventimiglia, This Is Us Jeffrey Wright, Westworld LEAD ACTRESS IN A DRAMA Claire Foy, The Crown – WINNER Tatiana Maslany, Orphan Black Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Keri Russell, The Americans Evan Rachel Wood, Westworld SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA Lena Headey, Game of Thrones Millie Bobby Brown, Stranger Things Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Vanessa Kirby, The Crown Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale Thandie Newton, Westworld – WINNER SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA Nikolaj Coster-Waldeau, Game of Thrones Peter Dinklage, Game of Thrones – WINNER Mandy Patinkin, Homeland David Harbour, Stranger Things Matt Smith, The Crown Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale OUTSTANDING COMEDY Atlanta Barry black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt LEAD ACTRESS IN A COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Allison Janney, Mom Issa Rae, Insecure Tracee Ellis Ross, black-ish Lily Tomlin, Grace & Frankie LEAD ACTOR IN A COMEDY Anthony Anderson, black-ish Ted Danson, The Good Place Larry David, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry – WINNER William H. Macy, Shameless SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY Zazie Beetz, Atlanta Aidy Bryant, Saturday Night Live Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Betty Gilpin, GLOW Leslie Jones, Saturday Night Live Kate McKinnon, Saturday Night Live Laurie Metcalf, Roseanne Megan Mullally, Will & Grace SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY Louie Anderson, Baskets Alec Baldwin, Saturday Night Live Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt Brian Tyree Henry, Atlanta Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel Kenan Thompson, Saturday Night Live Henry Winkler, Barry – WINNER LIMITED SERIES The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Genius: Picasso Godless Patrick Melrose LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jessica Biel, The Sinner Laura Dern, The Tale Michelle Dockery, Godless Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders Regina King, Seven Seconds – WINNER Sarah Paulson, American Horror Story: Cult LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Antonio Banderas, Genius: Picasso Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose Jeff Daniels, The Looming Tower John Legend, Jesus Christ Superstar Jesse Plemons, Black Mirror, “USS Callister” SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Adina Porter, American Horror Story: Cult Letitia Wright, Black Mirror, “Black Museum” Merrit Wever, Godless – WINNER Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jeff Daniels, Godless – WINNER Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Finn Wittorck, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Michael Stuhlbag, The Looming Tower John Leguizamo, Waco REALITY SHOW COMPETITION The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul’s Drag Race – WINNER Top Chef The Voice VARIETY SKETCH SERIES At Home With Amy Sedaris Drunk History I Love You, America With Sarah Silverman Portlandia Saturday Night Live – WINNER Tracey Ullman’s Show VARIETY TALK SERIES The Daily Show With Trevor Noah Full Frontal With Samantha Bee Jimmy Kimmel Live Last Week Tonight With John Oliver – WINNER The Late Late Show With James Corden The Late Show With Stephen Colbert Writing for a Drama Series David Benioff and D.B. Weiss, Game of Thrones (“The Dragon and the Wolf”) Phoebe Waller-Bridge, Killing Eve (“Nice Face”) The Duffer Brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Joel Fields and Joe Weisberg, The Americans (“Start”) – WINNER Peter Morgan, The Crown (“Mystery Man”) Bruce Miller, The Handmaid’s Tale (“June”) Directing for a Drama Series Alan Taylor, Game Of Thrones (“Beyond The Wall”) Jeremy Podeswa, Game Of Thrones (“The Dragon And The Wolf”) Jason Bateman, Ozark (“The Toll”) Daniel Sackheim, Ozark (“Tonight We Improvise”) The Duffer brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Stephen Daldry, The Crown (“Paterfamilias”) – WINNER Kari Skogland, The Handmaid’s Tale (“After”) Outstanding Writing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Alligator Man” Stefani Robinson, Atlanta, “Barbershop” Alec Berg and Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Liz Sarnoff, Barry, “Chapter Seven: Loud, Fast, and Keep Going” Alec Berg, Silicon Valley, “Fifty One Percent” Outstanding Directing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Fubu” Mark Cendrowski, The Big Bang Theory, “The Bow Tie Asymmetry” Jesse Peretz, GLOW, “Pilot” Hiro Murai, Atlanta, “Teddy Perkins” Mike Judge, Silicon Valley, “Initial Coin Offering” Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Writing for a Limited Series, TV Movie, or Special Kevin McManus and Matthew McManus, American Vandal Scott Frank, Godless David Nicholls, Patrick Melrose Tom Rob Smith, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story David Lynch and Mark Frost, Twin Peaks William Bridges and Charlie Brooker, “USS Callister: Black Mirror” – WINNER Directing for a Limited Series Scott Frank, Godless David Leveaux (director) and Alex Rudzinski (Live Television Director), Jesus Christ Superstar: Live In Concert Barry Levinson, Paterno Edward Berger, Patrick Melrose Ryan Murphy, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Craig Zisk, The Looming Tower David Lynch, Twin Peaks Outstanding Writing for a Variety Special Kid Gorgeous – WINNER Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated) Michelle Wolf: Nice Lady Patton Oswalt: Annihilation Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Outstanding Directing for a Variety Special Dave Chappelle: Equanimity Jerry Seinfeld: Jerry Before Seinfeld Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake The Oscars – WINNER PLUS THE WINNERS OF THE CREATIVE ARTS EMMYS PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 18th, 2018

Emmys 2018: Nearly 100 Winners Have Already Been Revealed!

The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that [...] The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that are not aired on TV. Among the big categories that were already announced were Best TV Movie and the four Guest Actor categories. Game of Thrones and Saturday Night Live are both leading the pack this year with seven wins each at the Creative Arts Emmys. History was made as all four of the winners in the Guest Actor categories were black actors, for the first time ever! Click inside for the full winners list… See the full list of winners below! PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 17th, 2018

Creative Arts Emmys 2018 - Complete Winners List!

The 2018 Creative Arts Emmy Awards are officially upon us! The annual awards ceremony, presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming, was held between Saturday and Sunday (September 8-9) at the Microsoft Theater in Los Angeles. PHOTOS: Check out the latest pics of James Corden Game of Thrones and [...] The 2018 Creative Arts Emmy Awards are officially upon us! The annual awards ceremony, presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming, was held between Saturday and Sunday (September 8-9) at the Microsoft Theater in Los Angeles. PHOTOS: Check out the latest pics of James Corden Game of Thrones and The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story led the pack during the first night of the ceremony. Big show winners at this year’s ceremony also included Black Mirror, Queer Eye, United Shades of America and Rick & Morty. Katt Williams, Tiffany Haddish, Samira Wiley and James Corden also won at the event. See the full list of winners below! PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race” W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye” “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 9th, 2018

Prince Harry Launches "Walk Of America" Month Before Wedding

Prince Harry is still keeping busy ahead of his May 19 royal wedding to Meghan Markle! The 33-year-old royal was in great spirits as he helped launched the Walk Of America at the Mandarin Oriental Hyde Park on Wednesday (April 11) in London, England. The Walk of America will feature a team of six veterans [...] Prince Harry is still keeping busy ahead of his May 19 royal wedding to Meghan Markle! The 33-year-old royal was in great spirits as he helped launched the Walk Of America at the Mandarin Oriental Hyde Park on Wednesday (April 11) in London, England. The Walk of America will feature a team of six veterans from America and the United Kingdom walking 1,000 miles from the west to east coasts of the U.S. in just 14 weeks. PHOTOS: Check out the latest pics of Prince Harry The veterans will start in Los Angeles, California, on Jun 2 and finish in New York City on September 6. During their walk, they will visit some of the country’s most iconic cities and landmarks. “The Walk Of America will tell the stories of wounded veterans and their individual journeys from injury to the present day and encourage conversations around veteran mental health. The expedition will also raise funds for veterans both sides of the Atlantic,” reads a statement on Kensington Palace’s Twitter. “Generations of servicemen and women from the USA and UK have fought alongside each other, and Prince Harry believes that just as countries fight together, more can be done to recover together too.”.....»»

Category: topSource: justjaredApr 11th, 2018

"Pretty Woman" Is Officially Heading to Broadway in Fall 2019!

Pretty Woman will finally make its debut on Broadway next year! The long-awaited musical adaptation of the hit film will be headed to a unannounced theater in Fall of 2019 in New York City. Pretty Woman: The Musical will kick off with a five-week tryout at Chicago’s Oriental Theatre beginning March 13, 2018. The upcoming [...] Pretty Woman will finally make its debut on Broadway next year! The long-awaited musical adaptation of the hit film will be headed to a unannounced theater in Fall of 2019 in New York City. Pretty Woman: The Musical will kick off with a five-week tryout at Chicago’s Oriental Theatre beginning March 13, 2018. The upcoming adaptation will star Samantha Barks, who will take on Julia Robert‘s iconic role, and Steve Kazee in Richard Gere‘s role. The musical follows a single businessman in need of a temporary wife and the hooker he hires and falls in love with. The project was originally helmed by Garry Marshall, who unfortunately passed away before he could see the project come to fruition......»»

Category: topSource: justjaredSep 26th, 2017

Oriental DreamWorks: Warner In Talks to Buy Universal Stake (Reports)

Universal is in talks to sell its stake in Oriental DreamWorks, the China-based joint venture animation company, according to reports. The Financial Times reported Monday that Universal has held discussions to dispose of the 45% stake in the venture that it inherited when Comcast acquired DreamWorks Animation last year. The majority 55% holding is owned... Read more ».....»»

Category: topSource: varietySep 3rd, 2017

Oriental DreamWorks Unveils Chinese Live-Action Slate

SHANGHAI — Oriental DreamWorks, the joint venture between DreamWorks Animation and a trio of Chinese companies, has unveiled a diversified live-action and animation development slate of third-party content. The Shanghai-based company has struck deve.....»»

Category: topSource: varietyJun 16th, 2014

NAACP Image Awards 2018 - Complete Winners List!

The full list of winners from the 2018 NAACP Image Awards has been announced and the event honored a wide variety of entertainers! black-ish won big in the television comedy categories while Power was a big winner in the television drama categories. Girls Trip was also a big winner with awards for Best Motion Picture [...] The full list of winners from the 2018 NAACP Image Awards has been announced and the event honored a wide variety of entertainers! black-ish won big in the television comedy categories while Power was a big winner in the television drama categories. Girls Trip was also a big winner with awards for Best Motion Picture and also an acting win for Tiffany Haddish. Ava DuVernay, the director of the upcoming movie A Wrinkle in Time, was honored with the Entertainer of the Year award. Make sure to check out the full list of winners! Click inside for the full list of winners… SPECIAL AWARDS Entertainer of the Year Ava DuVernay NAACP President’s Award Danny Glover NAACP Chairman’s Awards William Lucy Music Makes a Difference Honor Charlie Wilson MOTION PICTURE Outstanding Motion Picture Girls Trip Outstanding Actor in a Motion Picture Daniel Kaluuya, Get Out Outstanding Actress in a Motion Picture Octavia Spencer, Gifted Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture Idris Elba – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios) Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture Tiffany Haddish – “Girls Trip” (Universal Pictures) Outstanding Independent Motion Picture “Detroit” (Annapurna Pictures) TELEVISION Outstanding Drama Series Power Outstanding Actor in a Drama Series Omari Hardwick, Power Outstanding Actress in a Drama Series Taraji P. Henson, Empire Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Joe Morton – “Scandal” (ABC) Outstanding Supporting Actress in a Drama Series Naturi Naughton – “Power” (Starz) Outstanding Comedy Series black-ish Outstanding Actor Comedy Series Anthony Anderson, black-ish Outstanding Actress in a Comedy Series Tracee Ellis Ross, black-ish Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Jay Ellis – “Insecure” (HBO) Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Marsai Martin – “`black-ish” (ABC) Outstanding Television Movie, Limited – Series or Dramatic Special “The New Edition Story ” (BET) Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special Idris Elba – “Guerrilla” (Showtime) Outstanding Actress in a Television Movie, Limited -Series or Dramatic Special Queen Latifah – “Flint” (Lifetime) Outstanding News/ Information – (Series or Special) “Unsung” (TV One) Outstanding Talk Series “The Real” (Syndicated) Outstanding Reality Program/Reality Competition Series “The Manns” (TV One) Outstanding Variety or Game Show – (Series or Special) “Lip Sync Battle” (Spike) Outstanding Children’s Program “Doc McStuffins” (Disney Junior) Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited Series) Caleb McLaughlin – “Stranger Things” (Netflix) Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble Roland Martin – “News One Now” (TV One) Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Spike) RECORDING Outstanding New Artist SZA (RCA Records/Top Dawg Entertainment) Outstanding Male Artist Bruno Mars (Atlantic Records) Outstanding Female Artist Mary J. Blige (Capitol Records) Outstanding Duo, Group or Collaboration Kendrick Lamar feat. Rihanna (TDE/Aftermath/Interscope) Outstanding Jazz Album “Petite Afrique” – Somi (Sony Music/OKeh) Outstanding Gospel/Christian Album (Traditional or Contemporary) “Greenleaf Soundtrack Volume 2” – Greenleaf Soundtrack (RCA Inspiration) Outstanding Music Video/Visual Album “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records) Outstanding Song – Traditional “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records) Outstanding Album “DAMN.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope) Outstanding Song – Contemporary “HUMBLE.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope) LITERATURE Outstanding Literary Work – Fiction “The Annotated African American Folktales” – Henry Louis Gates Jr. (Editor),Maria Tatar (Editor), (Liveright Publishing Corporation) Outstanding Literary Work – Non-Fiction “Defining Moments in Black History: Reading Between the Lies” – Dick Gregory (Author), (HarperCollins Publishers) Outstanding Literary Work – Debut Author “No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (Author), (HarperCollins Publishers) Outstanding Literary Work – Biography / Autobiography “Becoming Ms. Burton – From Prison to Recovery to Leading the Fight for Incarcerated Women” – Susan Burton (Author), Cari Lynn (Author), Michelle Alexander (Foreword By), (The New Press) Outstanding Literary Work – Instructional “The Awakened Woman: Remembering & Reigniting our Sacred Dreams ” – Dr. Tererai Trent (Author), Oprah Winfrey (Foreword By), (Simon and Schuster) Outstanding Literary Work – Poetry “Incendiary Art: Poems” – Patricia Smith (Author), (TriQuarterly Books/Northwestern University Press) Outstanding Literary Work – Children “Little Leaders: Bold Women in Black History ” – Vashti Harrison (Author), (Hachette Book Group) Outstanding Literary Work – Youth / Teens “Clayton Byrd Goes Underground” – Rita Williams-Garcia, (Author), Frank Morrison (Illustrator), (Amistad/HarperCollins Publishers) DOCUMENTARY Outstanding Documentary (Film) “STEP” (Fox Searchlight Pictures) Outstanding Documentary (Television) “The 44th President: In His Own Words” (History) WRITING Outstanding Writing in a Comedy Series Janine Barrois – “Claws” – Batsh*t (TNT) Outstanding Writing in a Dramatic Series Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (Fox) Outstanding Writing in a Television Movie or Special Abdul Williams – “The New Edition Story ” – Part 2 (BET) Outstanding Writing in a Motion Picture Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures) DIRECTING Outstanding Directing in a Comedy Series Anton Cropper – “`black-ish” – Juneteenth (ABC) Outstanding Directing in a Dramatic Series Carl Franklin – “13 Reasons Why” – Tape 5, Side B (Netflix) Outstanding Directing in a Television Movie or Special Allen Hughes – “The Defiant Ones” (HBO) Outstanding Directing in a Motion Picture Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures) ANIMATED/CGI Outstanding Character Voice-Over Performance Tiffany Haddish – “Legends of Chamberlain Heights” (Comedy Central).....»»

Category: topSource: justjaredJan 16th, 2018

Ivanka Trump Slammed For Cultural Appropriation After Wearing Oriental-Style Gowns

Oh no! Ivanka Trump caused backlash after wearing a series of Oriental-style dresses during her trip to India. Find out why she's being accused of cultural appropriation here!.....»»

Category: topSource: hollywoodlifeDec 2nd, 2017

Emmys 2017 Nominations - Full List of Emmy Award Nominees!

The 2017 Emmy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees as a refresher! It’s set to be a star-studded show later this evening, with all the A-list stars walking the red carpet and taking the stage to present and potentially, accept awards. Be sure to tune into the [...] The 2017 Emmy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees as a refresher! It’s set to be a star-studded show later this evening, with all the A-list stars walking the red carpet and taking the stage to present and potentially, accept awards. Be sure to tune into the 2017 Emmy Awards, set to air on CBS at 8pm ET. Stephen Colbert will be taking on hosting duties this year, and Just Jared will also be live b logging the show. Click inside for the full list of nominations from the 2017 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA SERIES Better Call Saul, AMC The Crown, Netflix The Handmaid’s Tale, Hulu House Of Cards, Netflix Stranger Things, Netflix This Is Us, NBC Westworld, HBO OUTSTANDING COMEDY SERIES Atlanta, FX Black-ish, ABC Master Of None, Netflix Modern Family, ABC Silicon Valley, HBO Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Veep, HBO LIMITED SERIES Big Little Lies, HBO Fargo, FX Networks Feud: Bette And Joan, FX Networks Genius, National Geographic The Night Of, HBO TELEVISION MOVIE Black Mirror: San Junipero, Netflix Dolly Parton’s Christmas Of Many Colors: Circle Of Love, NBC The Immortal Life Of Henrietta Lacks, HBO Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS The Wizard Of Lies, HBO LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES Viola Davis, How To Get Away With Murder, ABC Claire Foy, The Crown, Netflix Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale, Hulu Keri Russell, The Americans, FX Networks Evan Rachel Wood, Westworld, HBO Robin Wright, House Of Cards, Netflix LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES Sterling K. Brown, This is Us, NBC Anthony Hopkins, Westworld, HBO Bob Odenkirk, Better Call Saul, AMC Matthew Rhys, The Americans, FX Networks Liev Schreiber, Ray Donovan, Showtime Kevin Spacey, House Of Cards, Netflix Milo Ventimiglia, This is Us, NBC LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Carrie Coon, Fargo, FX Networks Felicity Huffman, American Crime, ABC Nicole Kidman, Big Little Lies, HBO Jessica Lange, Feud: Bette And Joan, FX Networks Susan Sarandon, Feud: Bette And Joan, FX Networks Reese Witherspoon, Big Little Lies, HBO LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Riz Ahmed, The Night Of, HBO Benedict Cumberbatch, Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS Robert De Niro, The Wizard Of Lies, HBO Ewan McGregor, Fargo, FX Networks Geoffrey Rush, Genius, National Geographic John Turturro, The Night Of, HBO LEAD ACTRESS IN A COMEDY SERIES Pamela Adlon, Better Things, FX Networks Jane Fonda, Grace And Frankie, Netflix Allison Janney, Mom, CBS Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Julia Louis-Dreyfus, Veep, HBO Tracee Ellis Ross, Black-ish, ABC Lily Tomlin, Grace And Frankie, Netflix LEAD ACTOR IN A COMEDY SERIES Anthony Anderson, Black-ish, ABC Aziz Ansari, Master Of None, Netflix Zach Galifianakis, Baskets, FX Networks Donald Glover, Atlanta, FX Networks William H. Macy, Shameless, Showtime Jeffrey Tambor, Transparent, Amazon SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Uzo Aduba, Orange Is The New Black, Netflix Millie Bobby Brown, Stranger Things, Netflix Ann Dowd, The Handmaid’s Tale, Hulu Chrissy Metz, This is Us, NBC Thandie Newton, Westworld, HBO Samira Wiley, The Handmaid’s Tale, Hulu SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Jonathan Banks, Better Call Saul, AMC David Harbour, Stranger Things, Netflix Ron Cephas Jones, This is Us, NBC Michael Kelly, House Of Cards, Netflix John Lithgow, The Crown, Netflix Mandy Patinkin, Homeland, Showtime Jeffrey Wright, Westworld, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES Vanessa Bayer, Saturday Night Live, NBC Anna Chlumsky, Veep, HBO Kathryn Hahn, Transparent, Amazon Leslie Jones, Saturday Night Live, NBC Judith Light, Transparent, Amazon Kate McKinnon, Saturday Night Live, NBC SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES Louie Anderson, Baskets, FX Networks Alec Baldwin, Saturday Night Live, NBC Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Ty Burrell, Modern Family, ABC Tony Hale, Veep, HBO Matt Walsh, Veep, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Judy Davis, Feud: Bette And Joan, FX Networks Laura Dern, Big Little Lies, HBO Jackie Hoffman, Feud: Bette And Joan, FX Networks Regina King, American Crime, ABC Michelle Pfeiffer, The Wizard Of Lies, HBO Shailene Woodley, Big Little Lies, HBO SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Bill Camp, The Night Of, HBO Alfred Molina, Feud: Bette And Joan, FX Networks Alexander Skarsgard, Big Little Lies, HBO David Thewlis, Fargo, FX Networks Stanley Tucci, Feud: Bette And Joan, FX Networks Michael Kenneth Williams, The Night Of, HBO REALITY COMPETITION PROGRAM The Amazing Race, CBS American Ninja Warrior, NBC Project Runway, Lifetime RuPaul’s Drag Race, VH1 Top Chef, Bravo The Voice, NBC VARIETY TALK SERIES Full Frontal With Samantha Bee, TBS Jimmy Kimmel Live, ABC Last Week Tonight With John Oliver, HBO The Late Late Show With James Corden, CBS The Late Show With Stephen Colbert, CBS Real Time With Bill Maher, HBO VARIETY SKETCH SERIES Billy On The Street, truTV Documentary Now!m, IFC Drunk History, Comedy Central Portlandia, IFC Saturday Night Live, NBC Tracey Ullman’s Shows, HBO STRUCTURED REALITY PROGRAM Antiques Roadshow, PBS Diners, Drive-Ins and Dives, Food Network Fixer Upper, HGTV Lip Sync Battle, Spike TV Shark Tank, ABC Who Do You Think You Are, TLC UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM Born This Way, A&E Deadliest Catch, Discovery Channel Gaycation With Ellen Page, Viceland Intervention, A&E RuPaul’s Drag Race: Untucked, YouTube United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN HOST FOR A REALITY/REALITY COMPETITION PROGRAM Alec Baldwin, Match Game, ABC W. Kamau Bell, United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race, VH1 – WINNER Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway, Lifetime Gordon Ramsay, MasterChef Junior, Fox Martha Stewart and Snoop Dogg, Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party, VH1 OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Wanda Sykes, Black-ish, ABC Carrie Fisher, Catastrophe, Amazon Becky Ann Baker, Girls, HBO Angela Bassett, Master of None, Netflix Kristen Wiig, Saturday Night Live, NBC Melissa McCarthy, Saturday Night Live, NBC – WINNER OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Riz Ahmed, Girls, HBO Matthew Rhys, Girls, HBO Dave Chappelle, Saturday Night Live, NBC – WINNER Lin-Manuel Miranda, Saturday Night Live, NBC Tom Hanks, Saturday Night Live, NBC Hugh Laurie, Veep, HBO OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Alison Wright, The Americans, FX Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale, Hulu – WINNER Cicely Tyson, How to Get Away with Murder, ABC Ann Dowd, The Leftovers, HBO Laverne Cox, Orange is the New Black, Netflix Shannon Purser, Stranger Things, Netflix OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Ben Mendelsohn, Bloodline, Netflix BD Wong, Mr, Robot, USA Hank Azaria, Ray Donovan, Showtime Denis O’Hare, This Is Us, NBC – WINNER Brian Tyree Henry, This Is Us, NBC Gerald McRaney, This Is Us, NBC To check out the complete list including technical categories, click here......»»

Category: topSource: justjaredSep 17th, 2017

Writers Guild Awards 2018 - Complete Winners List!

The winners of the 2018 Writers Guild of America Awards have been announced! The ceremony was simultaneously held in both New York City and Los Angeles on Sunday (February 11), with Late Night With Seth Meyers writer Amber Ruffin hosting in NYC, while Patton Oswalt hosted in LA. PHOTOS: Check out the latest pics of [...] The winners of the 2018 Writers Guild of America Awards have been announced! The ceremony was simultaneously held in both New York City and Los Angeles on Sunday (February 11), with Late Night With Seth Meyers writer Amber Ruffin hosting in NYC, while Patton Oswalt hosted in LA. PHOTOS: Check out the latest pics of Patton Oswalt The awards show honors outstanding achievements in film, television, radio and video game writing. Nominees in film this year include Call Me By Your Name, Get Out, I, Tonya, Lady Bird and The Shape of Water. Nominees in television include The Americans, Better Call Saul, Game of Thrones, The Handmaid’s Tale and Stranger Things. Find out who won inside! Screenplay Nominees Original Screenplay: “The Big Sick,” Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani; Amazon Studios “Get Out,” Written by Jordan Peele; Universal Pictures “I, Tonya,” Written by Steven Rogers; Neon “Lady Bird,” Written by Greta Gerwig; A24 “The Shape of Water,” Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro; Fox Searchlight Adapted Screenplay: “Call Me by Your Name,” Screenplay by James Ivory; Based on the Novel by André Aciman; Sony Pictures Classics - WINNER “The Disaster Artist,” Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber; Based on the Book The Disaster Artist: My Life Inside the Room, the Greatest Bad Movie Ever Made by Greg Sestero and Tom Bissell; A24 “Logan,” Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold; Based on Characters from the X-Men Comic Books and Theatrical Motion Pictures; Twentieth Century Fox Film “Molly’s Game,” Screenplay by Aaron Sorkin; Based on the Book by Molly Bloom; STX Entertainment “Mudbound,” Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees; Based on the Novel by Hillary Jordan; Netflix Documentary Screenplay: “Betting on Zero,” Written by Theodore Braun; Gunpowder & Sky “Jane,” Written by Brett Morgen; National Geographic - WINNERb “No Stone Unturned,” Written by Alex Gibney; Abramorama “Oklahoma City,” Written by Barak Goodman; American Experience Films Television Nominees Drama Series: “The Americans,” Written by Peter Ackerman, Hilary Bettis, Joshua Brand, Joel Fields, Stephen Schiff, Joe Weisberg, Tracey Scott Wilson; FX Networks “Better Call Saul,” Written by Ann Cherkis, Vince Gilligan, Jonathan Glatzer, Peter Gould, Gennifer Hutchison, Heather Marion, Thomas Schnauz, Gordon Smith; AMC “Game of Thrones,” Written by David Benioff, Bryan Cogman, Dave Hill, D.B. Weiss; HBO “The Handmaid’s Tale,” Written by Ilene Chaiken, Nina Fiore, Dorothy Fortenberry, Leila Gerstein, John Herrera, Lynn Renee Maxcy, Bruce Miller, Kira Snyder, Wendy Straker Hauser, Eric Tuchman; Hulu - WINNER “Stranger Things,” Written by Paul Dichter, Justin Doble, The Duffer Brothers, Jessie Nickson-Lopez, Kate Trefry; Netflix Comedy Series: “Curb Your Enthusiasm,” Written by Larry David, Jon Hayman, Justin Hurwitz, Jeff Schaffer; HBO “GLOW,” Written by Kristoffer Diaz, Liz Flahive, Tara Herrmann, Nick Jones, Jenji Kohan, Carly Mensch, Emma Rathbone, Sascha Rothchild, Rachel Shukert; Netflix “Master of None,” Written by Aniz Adam Ansari, Aziz Ansari, Andrew Blitz, Matt Hubbard, Zoe Jarman, Cord Jefferson, Joe Mande, Matt Murray, Sarah Peters, Sarah Schneider, Michael Schur, Leila Strachan, Gene Stupnitsky, Lakshmi Sundaram, Lena Waithe, Jason Woliner, Alan Yang; Netflix “Silicon Valley,” Written by Alec Berg, Shawn Boxe, Adam Countee, Jonathan Dotan, Mike Judge, Carrie Kemper, Andrew Law, Rachele Lynn, Dan O’Keefe, Meghan Pleticha, Chris Provenzano, Clay Tarver, Graham Wagner, Aaron Zelman; HBO “Veep,” Written by Gabrielle Allan, Rachel Axler, Ted Cohen, Jennifer Crittenden, Alex Gregory, Steve Hely, Peter Huyck, Erik Kenward, Billy Kimball, David Mandel, Ian Maxtone-Graham, Dan Mintz, Lew Morton, Georgia Pritchett, Will Smith; HBO New Series: “American Vandal,” Written by Seth Cohen, Lauren Herstik, Dan Lagana, Kevin McManus, Matthew McManus, Jessica Meyer, Dan Perrault, Amy Pocha, Mike Rosolio, Tony Yacenda; Netflix “The Deuce,” Written by Megan Abbott, Marc Henry Johnson, Lisa Lutz, George Pelecanos, Richard Price, Will Ralston, David Simon, Chris Yakaitis; HBO “GLOW,” Written by Kristoffer Diaz, Liz Flahive, Tara Herrmann, Nick Jones, Jenji Kohan, Carly Mensch, Emma Rathbone, Sascha Rothchild, Rachel Shukert; Netflix “The Handmaid’s Tale,” Written by Ilene Chaiken, Nina Fiore, Dorothy Fortenberry, Leila Gerstein, John Herrera, Lynn Renee Maxcy, Bruce Miller, Kira Snyder, Wendy Straker Hauser, Eric Tuchman; Hulu “Ozark,” Written by Whit Anderson, Bill Dubuque, Ryan Farley, Alyson Feltes, Paul Kolsby, Chris Mundy, Mark Williams, Ning Zhou, Martin Zimmerman; Netflix Long Form Original: “American Horror Story: Cult,” Written by Brad Falchuk, John J. Gray, Joshua Green, Todd Kubrak, Crystal Liu, Tim Minear, Ryan Murphy, Adam Penn, James Wong; FX Networks “Feud: Bette and Joan,” Written by Jaffe Cohen, Tim Minear, Ryan Murphy, Gina Welch, Michael Zam; FX Networks “Flint,” Written by Barbara Stepansky; Lifetime “Godless,” Written by Scott Frank; Netflix “Manhunt: Unabomber,” Written by Jim Clemente, Tony Gittelson, Max Hurwitz, Steven Katz, Nick Schenk, Andrew Sodroski, Nick Towne; Discovery Channel Long Form Adapted: “Big Little Lies,” Teleplay by David E. Kelley, Based on the Novel by Liane Moriarty; HBO – WINNER “Fargo,” Written by Monica Beletsky, Bob DeLaurentis, Noah Hawley, Ben Nedivi, Matt Wolpert, Based on the film Fargo; FX “The Immortal Life of Henrietta Lacks,” Teleplay by Peter Landesman and Alexander Woo and George C. Wolfe, Based on the book written by Rebecca Skloot; HBO “The Wizard of Lies,” Teleplay by Sam Levinson and John Burnham Schwartz and Samuel Baum, Based on the Book Written by Diane B. Henriques and Truth and Consequences by Laurie Sandell; HBO Short Form New Media Original: No nominations Short Form New Media Adapted: “John Hancock” (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot), Written by James C. Oliver & Sharla Oliver; abc.go.com “Chapter 2” (The Walking Dead: Red Machete), Written by Nick Bernardone; amc.com “Justicia” (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot), Written by Mark Leitner; abc.go.com “Starboy” (Zac & Mia), Teleplay by Allen Clary and Andrew Rothschild, Based on the novel Zac & Mia by A.J. Betts; go90.com - WINNER Animation: “Brunchsquatch” (Bob’s Burgers), Written by Lizzie Molyneux & Wendy Molyneux; Fox “A Father’s Watch” (The Simpsons), Written by Simon Rich; Fox “Ruthie” (BoJack Horseman), Written by Joanna Calo; Netflix “The Serfsons” (The Simpsons), Written by Brian Kelley; Fox “Time’s Arrow” (BoJack Horseman), Written by Kate Purdy; Netflix - WINNER Episodic Drama: “The Book of Nora” (The Leftovers), Teleplay by Tom Perrotta & Damon Lindelof, Story by Tom Spezialy & Damon Lindelof; HBO “Chicanery” (Better Call Saul), Written by Gordon Smith; AMC - WINNER “The Heart Attack is the Best Way” (Good Behavior), Written by Chad Hodge; TNT “Homecoming” (The OA), Written by Brit Marling & Zal Batmanglij; Netflix “Slip” (Better Call Saul), Written by Heather Marion; AMC “The Soviet Division” (The Americans), Written by Joe Weisberg & Joel Fields; FX Networks Episodic Comedy: “The Burglary” (Grace and Frankie), Written by Brendan McCarthy & David Budin; Netflix “Intervention” (The Carmichael Show), Written by Willie Hunter; NBC “Judge” (Veep), Written by Ted Cohen; HBO “Rosario’s Quinceanera” (Will & Grace), Written by Tracy Poust & Jon Kinnally; NBC - WINNER “The Verdict” (Trial & Error), Written by Jeff Astrof; NBC Comedy/Variety Talk Series: “Conan,” Head Writer: Matt O’Brien, Writers: Jose Arroyo, Dan Cronin, Andres du Bouchet, Jessie Gaskell, Michael Gordon, Brian Kiley, Laurie Kilmartin, Leah Krinsky, Rob Kutner, Todd Levin, Levi MacDougall, Conan O’Brien, Andy Richter, Frank Smiley, Mike Sweeney; TBS “Full Frontal with Samantha Bee,” Writers: Samantha Bee, Ashley Nicole Black, Pat Cassels, Eric Drysdale, Mathan Erhardt, Travon Free, Joe Grossman, Miles Kahn, Jo Miller, Jason Reich, Melinda Taub; TBS “Jimmy Kimmel Live,” Writers: Jimmy Kimmel, Tony Barbieri, Jonathan Bines, Joelle Boucai, Gonzalo Cordova, Devin Field, Gary Greenberg, Josh Halloway, Sal Iacono, Eric Immerman, Jesse Joyce, Bess Kalb, Jeff Loveness, Molly McNearney, CeCe Pleasants, Danny Ricker, Joe Strazzullo; ABC “Last Week Tonight with John Oliver,” Writers: Tim Carvell, Josh Gondelman, Dan Gurewitch, Geoff Haggerty, Jeff Maurer, John Oliver, Scott Sherman, Will Tracy, Jill Twiss, Juli Weiner, Ben Silva, Seena Vali; HBO “Late Night with Seth Meyers,” Writers: Jermaine Affonso, Alex Baze, Bryan Donaldson, Sal Gentile, Matt Goldich, Dina Gusovsky, Jenny Hagel, Allison Hord, Mike Karnell, John Lutz, Seth Meyers, Ian Morgan, Seth Reiss, Amber Ruffin, Mike Scollins, Mike Shoemaker, Ben Warheit; NBC Universal “Real Time with Bill Maher,” Writers: Scott Carter, Adam Felber, Matt Gunn, Brian Jacobsmeyer, Jay Jaroch, Chris Kelly, Bill Maher, Billy Martin, Bob Oschack, Danny Vermont; HBO “The Daily Show with Trevor Noah,” Writers: Dan Amira, David Angelo, Steve Bodow, Kashana Cauley, Devin Delliquanti, Zach DiLanzo, Hallie Haglund, David Kibuuka, Matt Koff, Adam Lowitt, Dan McCoy, Lauren Sarver Means, Trevor Noah, Joseph Opio, Zhubin Parang, Owen Parsons, Daniel Radosh, Michelle Wolf; Comedy Central “The Jim Jefferies Show,” Head Writer: Jason Reich, Writers: Jim Jefferies, Subhah Agarwal, Kevin Avery, Curtis Cook, Lucas Kavner, Matt Kirshen, Chris McKinley, Bryan Olsen, Laura Willcox, JJ Whitehead, Scott Y. Zabielski; Comedy Central Comedy/Variety Sketch Series: “Nathan For You,” Writers: Leo Allen, Nathan Fielder, Carrie Kemper, Michael Koman, Adam Locke-Norton, Eric Notarnicola; Comedy Central “Portlandia,” Writers: Fred Armisen, Carrie Brownstein, Karen Kilgariff, Jonathan Krisel, Graham Wagner; IFC “Saturday Night Live,” Head Writers: Chris Kelly, Sarah Schneider, Bryan Tucker, Writers: James Anderson, Kristen Bartlett, Jeremy Beiler, Neal Brennan, Zack Bornstein, Joanna Bradley, Megan Callahan, Michael Che, Anna Drezen, Fran Gillespie, Sudi Green, Steve Higgins, Colin Jost, Erik Kenward, Rob Klein, Nick Kocher, Michael Koman, Dave McCary, Brian McElhaney, Dennis McNicholas, Drew Michael, Lorne Michaels, Josh Patten, Katie Rich, Pete Schultz, Streeter Seidell, Will Stephen, Kent Sublette, Julio Torres; NBC Universal - WINNER “The President Show,” Writers: Emily Altman, Anthony Atamanuik, Emmy Blotnick, Neil Casey, Mike Drucker, Noah Garfinkel, John Gemberling, Peter Grosz, Mitra Jouhari, John Knefel, Alison Leiby, Christine Nangle, John Reynolds, Jason Ross, Rae Sanni, Evan Waite; Comedy Central “Weekend Update Summer Edition,” Writers: Megan Callahan, Michael Che, Mikey Day, Steve Higgins, Colin Jost, Dennis McNicholas, Josh Patten, Katie Rich, Pete Schultz, Streeter Seidell, Kent Sublette, Brian Tucker; NBC Universal Comedy/Variety Specials: “39th Annual Kennedy Center Honors,” Written by Dave Boone; CBS – WINNER “89th Annual Academy Awards,” Written by Billy Kimball, Jon Macks; Special Material Written by Jack Allison, Tony Barbieri, Jonathan Bines, Joelle Boucai, Gonzalo Cordova, Gary Greenberg, Josh Halloway, Sal Iacono, Eric Immerman, Bess Kalb, Jimmy Kimmel, Jeff Loveness, Molly McNearney, Danny Ricker, Joe Strazzullo; ABC “AFI Life Achievement Award: A Tribute to Diane Keaton,” Written by Bob Gazzale, Jon Macks; TNT “Michael Bolton’s Big, Sexy, Valentine’s Day Special,” Written by Scott Aukerman, Dave Ferguson, Mike Hanford, Tim Kalpakis, Joe Saunders, Akiva Schaffer; Additional Material Written by Zach Kanin, Claudia O’Doherty, Tim Robinson; Netflix “Nathan For You: A Celebration,” Written by Leo Allen, Nathan Fielder, Carrie Kemper, Michael Koman, Adam Locke-Norton, Eric Notarnicola; Comedy Central Quiz and Audience Participation: “Hollywood Game Night,” Head Writer: Grant Taylor; Writers: Michael Agbabian, Alex Chauvin, Ann Slichter, Dwight D. Smith; NBC - WINNER “Jeopardy!,” Written by Matthew Caruso, John Duarte, Harry Friedman, Mark Gaberman, Deborah Griffin, Michele Loud, Robert McClenaghan, Jim Rhine, Steve D. Tamerius, Billy Wisse; ABC Daytime Drama: “General Hospital,” Head Writers: Shelly Altman, Jean Passanante; Writers: Anna Theresa Cascio, Suzanne Flynn, Charlotte Gibson, Lucky Gold, Kate Hall, Elizabeth Korte, Daniel James O’Connor, Dave Rupel, Katherine Schock, Scott Sickles, Christopher Van Etten, Christopher Whitesell; ABC - WINNER “Days of Our Lives,” Writers: Ron Carlivati, Sheri Anderson, Lorraine Broderick, David Cherrill, Lisa Connor, Carolyn Culliton, Richard Culliton, Rick Draughon, Cydney Kelley, David Kreizman, David A. Levinson, Rebecca McCarty, Ryan Quan, Dave Ryan, Elizabeth Snyder, Tyler Topits; NBC Children’s Episodic and Specials: “American Girl – Summer Camp, Friends for Life” (American Girl), Teleplay by Alison McDonald, Story by Alison McDonald and Caron Tschampion; Amazon “An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance” (American Girl), Written by May Chan; Amazon - WINNER “Just Add 1965” (Just Add Magic), Written by Lauren Thompson; Amazon “Meet Julia” (Sesame Street), Written by Christine Ferraro; HBO “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special,” Written by Raye Lankford, Jessica Carleton, Ken Scarborough; HBO Documentary Script – Current Events: “Confronting ISIS” (Frontline), Written by Martin Smith; PBS “Poverty, Politics and Profit” (Frontline), Written by Rick Young; PBS “Unseen Enemy,” Written by Janet Tobias; CNN Documentary Script – Other Than Current Events “Divided States of America” Part One (Frontline), Written by Michael Kirk & Mike Wiser; PBS “Rachel Carson” (American Experience), Written and Directed by Michelle Ferrari; PBS “The Great War” Part II (American Experience), Written by Stephen Ives; PBS “The Great War” Part III (American Experience), Written by Rob Rapley; PBS “The Vietnam War,” Episode Six: “Things Fall Apart,” Written by Geoffrey C. Ward; PBS News Script – Regularly Scheduled, Bulletin, or Breaking Report “Obama Wiretap Allegations” (World News Tonight with David Muir), Mark Berman, Barbara Rick, Tom Llamas; ABC News “September 29, 2017” (World News Now), Written by Matt Nelko, Jack Sheahan, Debbie Humes, Carla Brittain, Constance Johnson, Lloyd deVries, Craig Morancie; ABC News “White Helmets” (60 Minutes), Written by Scott Pelley, Nicole Young, Katie Kerbstat; CBS News News Script – Analysis, Feature, or Commentary “Chief of Chobani” (60 Minutes), Written by Steve Kroft, Oriana Zill de Granados; CBS News “Fighting Famine” (60 Minutes), Written by Scott Pelley, Nicole Young; CBS News Digital News: “At the Capitol With Those for Whom Last Night Mattered the Most,” Written by Emma Roller; SplinterNews.com “Becoming Ugly,” Written by Madeleine Davies; Jezebel.com “The Super Predators,” Written by Melissa Jeltsen, Dana Liebelson; Huffingtonpost.com “Why Did Politicon Make Me Want To Die?,” Written by Libby Watson; SplinterNews.com Radio/Audio Nominees Radio/Audio Documentary: “2016 Year in Review,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “Castro, Cuba & Communism,” Written by Thomas A. Sabella; CBS News Radio “CBS Radio 90th Anniversary,” Written by Dianne E. James, Gail Lee; CBS News Radio “Remembering Princess Diana 20 Years Later,” Written by Andrew Evans; ABC News Radio Radio/Audio News Script – Regularly Scheduled, Bulletin, or Breaking Report: “Hugh Hefner: A Social Revolutionary in Silk Pajamas,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “World News This Week November 18, 2016,” Written by Joan B. Harris; ABC News Radio “World News This Week: June 9, 2017,” Written by Tara Gimbel Tanis; ABC News Radio Radio/Audio News Script – Analysis, Feature, or Commentary: “Chuck Berry,” Written by Jerry Edling; KNX “Dishin’ Digital on WCBS-AM,” Written by Robert Hawley; WCBS “Holiday Stories,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “One Nation, Overdosed: An Investigative Report,” Written by Tara Gimbel Tanis; ABC News Radio Promotional Writing Nominees On-Air Promotion (Radio or Television) “CBS Comedy,” Written by Dan Greenberger; CBS Television - WINNER “The Good Fight,” Written by Brian Retchless; CBS On-Air Promotions Videogame Nominees Outstanding Achievement in Videogame Writing: Dishonored: Death of the Outsider, External Writers Anna Megill, Hazel Monforton; Lead Narrative Designer Sachka Duval; Arkane Studios-Bethesda Softworks Futurama: Worlds of Tomorrow, Written by Cas Ruffin, Patric M. Verrone; TinyCo Horizon Zero Dawn, Narrative Director John Gonzalez; Lead Writer Benjamin McCaw; Writing by Ben Schroder, Anne Toole; Additional Writing by Dee Warrick, Meg Jayanth; Guerrilla Games Madden NFL 18: Longshot, Written by Michael Young, Adrian Todd Zuniga; Story by Michael Young; Tiburon/Electronic Arts.....»»

Category: topSource: justjaredFeb 11th, 2018

"Sabrina the Teenage Witch" Series Gets Two Season Order from Netflix!

A new series based on the graphic novel Chilling Adventures of Sabrina has been ordered by Netflix! The series, following the beloved Sabrina the Teenage Witch character, was originally being developed by The CW as a companion series for Riverdale, another show based on an Archie Comics property. Now, Netflix will be getting 20 episodes [...] A new series based on the graphic novel Chilling Adventures of Sabrina has been ordered by Netflix! The series, following the beloved Sabrina the Teenage Witch character, was originally being developed by The CW as a companion series for Riverdale, another show based on an Archie Comics property. Now, Netflix will be getting 20 episodes of the series, to be split across two seasons, according to THR. The series is “described as in the vein of Rosemary’s Baby and The Exorcist and finds Sabrina wrestling to reconcile her dual nature as a half-witch, half-mortal while fighting the evil forces that threaten her, her family and the daylight world humans inhabit.” Riverdale showrunner Roberto Aguirre-Sacasa wrote the script and will executive produce with his Riverdale collaborators, including Greg Berlanti......»»

Category: topSource: justjaredDec 1st, 2017

China opens film metropolis to rival Hollywood

China's movie industry has been given a major boost with the launch of Qingdao Oriental Movie Metropolis. Anna Bevan reports Video provided by Reuters         China's movie industry has been given a major boost with the launch of Qingdao Oriental Movie Metropolis. Anna Bevan reports Video provided by Reuters        .....»»

Category: topSource: usatodayApr 29th, 2018

CMC Takes Over Universal’s Stake in Oriental DreamWorks

Li Ruigang’s China Media Capital has taken full ownership of Oriental DreamWorks, the joint venture between CMC and DreamWorks Animation. The company is to be relaunched as Pearl Studio. The company’s future has been in doubt for much of the past two year. That followed the underperformance of its only large scale animated feature to […].....»»

Category: topSource: varietyFeb 2nd, 2018

Emma Watson Begs Fans To Help Find Her "Most Meaningful & Special Possession" After It Goes Missing!

Emma Watson seriously needs your help! The actress revealed she's offering a reward for any info on the whereabouts of three rings that went missing after visiting the Mandarin Oriental Spa in London on Sunday. Related: Rob Kardashian Is Upset Blac Chyna Won't Return The Jewelry He Gifted Her On Tuesday, she made a public plea on Facebook, [...] Emma Watson seriously needs your help! The actress revealed she's offering a reward for any info on the whereabouts of three rings that went missing after visiting the Mandarin Oriental Spa in London on Sunday. Related: Rob Kardashian Is Upset Blac Chyna Won't Return The Jewelry He Gifted Her On Tuesday, she made a public plea on Facebook, asking for any and all help to get back her "most meaningful and special possession." Aww! Along with sharing pics of the missing jewelry, Emma wrote: We can only hope the trio of rings turn up! Or at the very least, the one her mom gave to her! [Image via FayesVision/WENN.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonJul 19th, 2017

Emma Watson Pleads with Fans to Help Her Find Her "Most Meaningful & Special Possession"

Emma Watson lost a ring that is a prized possession, and she’s asking the public to help her get it back. “On Sunday afternoon I went for a treatment at the Mandarin Oriental Hotel Spa in Hyde Park, London. Before my appointment I removed 3 silver rings from my fingers and put them in the [...] Emma Watson lost a ring that is a prized possession, and she’s asking the public to help her get it back. “On Sunday afternoon I went for a treatment at the Mandarin Oriental Hotel Spa in Hyde Park, London. Before my appointment I removed 3 silver rings from my fingers and put them in the safe inside the locker. When I left, I forgot to take my rings from the safe. When I got home I realised the rings were not on my hands and I called the spa, but at this time the spa was closed. Security checked the safe and said there was nothing in it but that the spa would be open again in the morning and they could speak to them then and see if they had them or if anyone had handed them in,” the 27-year-old Beauty and the Beast star wrote on Facebook. “As of now they are missing. Were these just any rings I could accept this, but one of the them was a gift from my Mum. She bought it the day after I was born and wore it for 18 years, never taking it off, and then gave it to me for my 18th birthday. I wear this ring everyday, it is my most meaningful and special possession,” Emma continued. Read the entire post below to see images of the rings and find out how you can help......»»

Category: topSource: justjaredJul 19th, 2017

Mandarin Oriental San Francisco Looks to Woo Happy-Hour Crowd

After attracting the city’s rising young affluent community, flush with coin from the area’s new media industries, the Mandarin Oriental San Francisco recently completed a redesign of its Brasserie S&P restaurant and bar (named after the hotel’s.....»»

Category: topSource: varietyMay 21st, 2017