Advertisement


Kane Brown talks new music, new wife, new life on road to second album, 'Experiment'

Kane Brown's a new album, "Experiment," is out Friday, and his road to success was his dream true -- and his ticket out.         Kane Brown's a new album, "Experiment," is out Friday, and his road to success was his dream true -- and his ticket out.        .....»»

Category: topSource: usatodayNov 9th, 2018

2019 Grammys Nominations: Drake, Kendrick Lamar, Cardi B & More!

So who is nominated for a 2019 Grammy? All you really want to know is who is nominated, right? There’s lots of love for Drake, Kendrick Lamar, Cardi B, Brandi […] More So who is nominated for a 2019 Grammy? All you really want to know is who is nominated, right? There’s lots of love for Drake, Kendrick Lamar, Cardi B, Brandi Carlisle, and H.E.R. Also this year there are more nominees in the major categories than usual this time around. The Grammy Awards will air February 10, 2019, on CBS. The 2019 Grammy nominees are below. GENERAL FIELD Record Of The Year: “I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “The Joke” — Brandi Carlile “This Is America” — Childish Gambino “God’s Plan” — Drake “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Album Of The Year: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Scorpion” — Drake “H.E.R.” — H.E.R. “Beerbongs & Bentleys” — Post Malone “Dirty Computer” — Janelle Monáe “Golden Hour” — Kacey Musgraves “Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists) Song Of The Year: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) Best New Artist: Chloe x Halle Luke Combs Greta Van Fleet H.E.R. Dua Lipa Margo Price Bebe Rexha Jorja Smith POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Colors” — Beck “Havana (Live)” — Camila Cabello “God Is A Woman” — Ariana Grande “Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga “Better Now” — Post Malone Best Pop Duo/Group Performance: “Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato “Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys “‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “Girls I Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B “Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Best Traditional Pop Vocal Album: “Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall “My Way” — Willie Nelson “Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter 4. Standards (DELUXE) — Seal 5. THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC! — Barbra Streisand Best Pop Vocal Album: “Camila” — Camila Cabello “Meaning Of Life” — Kelly Clarkson “Sweetener” — Ariana Grande “Shawn Mendes” — Shawn Mendes “Beautiful Trauma” — P!nk “Reputation” — Taylor Swift DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford “Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara) “Losing It” — Fisher “Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson “Ghost Voices” — Virtual Self Best Dance/Electronic Album: “Singularity” —Jon Hopkins “Woman Worldwide” — Justice “Treehouse” — Sofi Tukker “Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE “Lune Rouge” — TOKiMONSTA CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: “The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah “Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band “Modern Lore” — Julian Lage “Laid Black” — Marcus Miller “Protocol 4” — Simon Phillips ROCK FIELD Best Rock Performance: “Four Out Of Five” —Arctic Monkeys “When Bad Does Good” — Chris Cornell “Made An America” — The Fever 333 “Highway Tune” — Greta Van Fleet “Uncomfortable” — Halestorm Best Metal Performance: “Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me “Honeycomb” — Deafheaven “Electric Messiah” — High On Fire “Betrayer” — Trivium “On My Teeth — Underoath Best Rock Song: “Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet) “Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots) “MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon) “Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) “Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost) Best Rock Album: “Rainier Fog” — Alice In Chains “M A N I A” — Fall Out Boy “Prequelle — Ghost “From The Fires” — Greta Van Fleet “Pacific Daydream” — Weezer ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: “Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys “Colors” — Beck “Utopia” — Björk “American Utopia” — David Byrne “Masseduction” — St. Vincent R&B FIELD Best R&B Performance: “Long As I Live” — Toni Braxton “Summer” — The Carters “Y O Y” — Lalah Hathaway “Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar “First Began” — PJ Morton Best Traditional R&B Performance: “Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges “Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette “Honest” — MAJOR. “How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba “Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway Best R&B Song: “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi) “Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.) “Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton) Best Urban Contemporary Album: “Everything Is Love” — The Carters “The Kids Are Alright “— Chloe x Halle “Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz “War & Leisure” — Miguel “Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello Best R&B Album: “Sex & Cigarettes” — Toni Braxton “Good Thing” — Leon Bridges “Honestly” — Lalah Hathaway “H.E.R.” — H.E.R. “Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton RAP FIELD Best Rap Performance: “Be Careful” — Cardi B “Nice For What” — Drake “King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake “Bubblin” — Anderson .Paak “Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee Best Rap/Sung Performance: “Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink “Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole “This Is America” — Childish Gambino “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage Best Rap Song: “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake) “Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas) “Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee) “Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock) Best Rap Album: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “Swimming” — Mac Miller “Victory Lap” — Nipsey Hussle “Daytona” — Pusha T “Astroworld” — Travis Scott COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn “Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris “Butterflies” — Kacey Musgraves “Millionaire” — Chris Stapleton “Parallel Line” — Keith Urban Best Country Duo/Group Performance: “Shoot Me Straight” — Brothers Osborne “Tequila” — Dan + Shay ” When Someone Stops Loving You” — Little Big Town “Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill “Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line Best Country Song: “Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell) “Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, Songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill) “I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton) “Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves) “Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay) “When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town) Best Country Album: “Unapologetically” — Kelsea Ballerini “Port Saint Joe” — Brothers Osborne “Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde “Golden Hour” — Kacey Musgraves “From A Room: Volume 2” — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: “Hiraeth” — Lisa Gerrard & David Kuckhemann “Beloved” — Snatam Kaur “Opium Moon” — Opium Moon “Molecules Of Motion” — Steve Roach “Moku Maluhia – Peaceful Island” — Jim Kimo West JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Some Of That Sunshine” — Regina Carter, soloist “Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist “We See” — Fred Hersch, soloists “De-dah” — Brad Mehldau, soloist “Cadenas” — Miguel Zenón, soloist Best Jazz Vocal Album: “My Mood Is You” — Freddy Cole “The Questions” — Kurt Elling “The Subject Tonight Is Love” — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace “If You Really Want” — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza “The Window” — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: “Diamond Cut” — Tia Fuller “Live In Europe” — Fred Hersch Trio “Seymour Reads The Constitution!” — Brad Mehldau Trio “Still Dreaming” — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade “Emanon” — The Wayne Shorter Quartet Best Large Jazz Ensemble Album: “All About That Basie” — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart “American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom” — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists “Presence” — Orrin Evans And The Captain Black Big Band “All Can Work” — John Hollenbeck Large Ensemble “Barefoot Dances And Other Visions” — Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band Best Latin Jazz Album: “Heart Of Brazil”— Eddie Daniels “Back To The Sunset”— Dafnis Prieto Big Band “West Side Story Reimagined”— Bobby Sanabria Multiverse Big Band “Cinque”— Elio Villafranca “Yo Soy La Tradición” — Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters “Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne “Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters “Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter “A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, Songwriters Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters “You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters “Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters “Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters “Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters Best Gospel Album: “One Nation Under God” — Jekalyn Carr “Hiding Place” — Tori Kelly “Make Room” — Jonathan McReynolds “The Other Side” — The Walls Group “A Great Work” — Brian Courtney Wilson Best Contemporary Christian Music Album: “Look Up Child” — Lauren Daigle “Hallelujah Here Below” — Elevation Worship “Living With a Fire” — Jesus Culture “Surrounded” — Michael W. Smith “Survivor: Live From Harding Prison” — Zach Williams Best Roots Gospel Album: “Unexpected” — Jason Crabb “Clear Skies” — Ernie Haase & Signature Sound “Favorites: Revisited By Request” — The Isaacs “Still Standing” — The Martins “Love Love Love” — Gordon Mote LATIN FIELD Best Latin Pop Album: “Prometo” — Pablo Alboran “Sincera” — Claudia Brant “Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2” — Natalia Lafourcade “2:00 AM” — Raquel Sofía “Vives” — Carlos Vives Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: “Clairoscura” — Aterciopelados “Coastcity” — Coastcity “Encanto Tropical” — Monsieur Periné “Gourmet” — Orishas “Aztlán” — Zoé Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): “Primero Soy Mexicana” — Angela Aguilar “Mitad y Mitad” — Calibre 50 “Totalmente Juan Gabriel Vol. II” — Aida Cuevas “Cruzando Borders” — Los Texmaniacs “Leyendas De Mi Pueblo” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez “¡México Por Siempre!” — Luis Miguel Best Tropical Latin Album: “Pa’ Mi Gente” — Charlie Aponte “Legado” — Formell Y Los Van Van “Orquesta Akokán” — Orquesta Akokán “Ponle Actitud” — Felipe Peláez “Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: “Kick Rocks” — Sean Ardoin “Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste “The Joke” Brandi Carlile “All On My Mind” — Anderson East “Last Man Standing” — Willie Nelson Best American Roots Song: “All The Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack) “Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “Knockin’ On Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) “Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) Best Americana Album: “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Things Have Changed” — Bettye LaVette “The Tree Of Forgiveness” — John Prine “The Lonely, The Lonesome & The Gone” — Lee Ann Womack “One Drop Of Truth” — The Wood Brothers Best Bluegrass Album:“Portraits in Fiddles” — Mike Barnett “Sister Sadie II” — Sister Sadie “Rivers and Roads” — Special Consensus “The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys “North of Despair” — Wood & Wire Best Traditional Blues Album: “Something Smells Funky ‘Round Here” — Elvin Bishop’s Big Fun Trio “Benton County Relic” — Cedric Burnside “The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy “No Mercy in This Land” — Ben Harper And Charlie Musselwhite “Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria Muldaur Best Contemporary Blues Album: “Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito “Here In Babylon” — Teresa James And The Rhythm Tramps “Cry No More” — Danielle Nicole “Out of The Blues” — Boz Scaggs “Victor Wainwright and The Train” — Victor Wainwright And The Train Best Folk Album: “Whistle Down the Wind” — Joan Baez “Black Cowboys” — Dom Flemons “Rifles & Rosary Beads” — Mary Gauthier “Weed Garden” — Iron & Wine “All Ashore” — Punch Brothers Best Regional Roots Music Album: “Kreole Rock and Soul” — Sean Ardoin “Spyboy” — Cha Wa “Aloha From Na Hoa” — Na Hoa “No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a “Mewasinsational – Cree Round Dance Songs” — Young Spirit REGGAE FIELD Best Reggae Album: “As The World Turns” — Black Uhuru “Reggae Forever” — Etana “Rebellion Rises” — Ziggy Marley “A Matter of Time” — Protoje “44/876” — Sting & Shaggy WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: “Deran” — Bombino “Fenfo” — Fatoumata Diawara “Black Times” — Seun Kuti & Egypt 80 “Freedom” — Soweto Gospel Choir “The Lost Songs of World War II” — Yiddish Glory CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: “All The Sounds” — Lucy Kalantari & The Jazz Cats “Building Blocks” — Tim Kubart “Falu’s Bazaar” — Falu “Giants of Science” — The Pop Ups “The Nation of Imagine” — Frank & Deane SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): “Accessory to War (Neil Degrasse Tyson & Avis Lang)” — Courtney B. Vance “Calypso” — David Sedaris “Creative Quest” — Questlove “Faith – A Journey For All” — Jimmy Carter “The Last Black Unicorn” — Tiffany Haddish COMEDY FIELD Best Comedy Album: “Annihilation” — Patton Oswalt “Equanimity & The Bird Revelation” — Dave Chappelle “Noble Ape” — Jim Gaffigan “Standup For Drummers” — Fred Armisen “Tamborine” — Chris Rock MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: “The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast) “Carousel” — Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” — Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast) “My Fair Lady” — Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Once On This Island” — Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: “Call Me By Your Name” — (Various Artists) “Deadpool 2” — (Various Artists) “The Greatest Showman” — (Various Artists) “Lady Bird” — (Various Artists) “Stranger Things” — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: “Black Panther” — Ludwig Göransson, composer “Blade Runner 2049” — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers “Coco” — Michael Giacchino, composer “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer “Star Wars: The Last Jedi” — John Williams, composer Best Song Written For Visual Media: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Mystery Of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens) “Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Blut und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard) “Chrysalis” — Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.) “Infinity War” — Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri) “Mine Mission” — John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “Batman Theme (TV)” — Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis) “Change The World” — Mark Kibble, arranger (Take 6) “Madrid Finale” — John Powell, arranger (John Powell) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat) “Stars and Stripes Forever” — John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “It Was a Very Good Year” — Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson) “Jolene” — Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach) “Mona Lisa” — Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter) “Niña” — Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider) “Spiderman Theme” — Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter) PACKAGE FIELD Best Recording Package: “Be The Cowboy” — Mary Banas, art director (Mitski) “Love Yourself: Tear” — HuskyFox, art director (BTS) “Masseducation” — Willo Perron, art director (St. Vincent) “The Offering” — Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman) “Well Kept Thing” — Adam Moore, art director (Foxhole) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: “Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box)” — Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses) “I’ll Be Your Girl” — Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists) “Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings” — Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead) “Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic” — Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic) “Too Many Bad Habits” — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas) NOTES FIELD Best Album Notes: “Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924” — James P. Leary, album notes writer (Various Artists) “4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings of America’s Iconic Instrument” — Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury) “The 1960 Time Sessions” — Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio) “The Product of Our Souls: The Sound and Sway of James Reese Europe’s Society Orchestra” — David Gilbert, album notes writer (Various Artists) “Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981” — Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — David Evans, album notes writer (Various Artists) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: “Any Other Way” — Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane) “At The Louisiana Hayride Tonight…” — Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Battleground Korea: Songs and Sounds of America’s Forgotten War” — Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Rhapsody in Blue – The Extraordinary Life of Oscar Levant” — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: “All The Things That I Did and All The Things That I Didn’t Do” — Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids) “Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck) “Earthtones” — Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas) “Head Over Heels” — Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo) “Voicenotes” — Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth) Producer Of The Year, Non-Classical: Boi-1da Larry Klein Linda Perry Kanye West Pharrell Williams Best Remixed Recording: “Audio (CID Remix)” — CID, remixer (LSD) “How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)” — Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth) “Only Road (Cosmic Gate Remix”) — Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal) “Stargazing (Kaskade Remix)” — Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso) “Walking Away (Mura Masa Remix)” — Alex Crossan, remixer (Haim) SURROUND SOUND FIELD Best Immersive Audio Album: “Eye in The Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project) “Folketoner” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor) “Seven Words From The Cross” — Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark) “Sommerro: Ujamaa & The Iceberg” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir) “Symbol” — Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) “John Williams At The Movies” — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds) “Liquid Melancholy – Clarinet Music of James M. Stephenson” — Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra) “Visions and Variations” — Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh David Frost Elizabeth Ostrow Judith Sherman Dirk Sobotka CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) “Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony) “Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works” — David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic) “Schumann: Symphonies Nos. 1-4” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra) Best Opera Recording: “Adams: Doctor Atomic” — John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers) “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra) “Lully: Alceste” — Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur) “Strauss, R.: Der Rosenkavalier” Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus) “Verdi: Rigoletto” — Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir) Best Choral Performance: “Chesnokov: Teach Me Thy Statutes” — Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir) “Kastalsky: Memory Eternal” — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir) “McLoskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing) “Rachmaninov: The Bells” — Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks) “Seven Words From The Cross” — Matthew Guard, conductor (Skylark) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson & Kronos Quartet “Beethoven, Shostakovich & Bach” — The Danish String Quartet “Blueprinting” — Aizuri Quartet “Stravinsky: The Rite of Spring Concerto For Two Pianos: — Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin “Visions and Variations” — A Far Cry Best Classical Instrumental Solo: “Bartók: Piano Concerto No. 2″ — Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker) “Biber: The Mystery Sonatas” — Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque) “Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 in G Minor, Op. 26” — Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields) “Glass: Three Pieces in The Shape of a Square” — Craig Morris “Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) Best Classical Solo Vocal Album: “Arc” — Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy) “The Handel Album” — Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble “Mirages” — Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles) “Schubert: Winterreise” — Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist “Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles Best Classical Compendium: “Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer “Gold” — The King’s Singers; Nigel Short, producer “The John Adams Edition” — Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer “John Williams At The Movies” — Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer “Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade to Music; Flos Campi” — Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer Best Contemporary Classical Composition: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Du Yun: Air Glow” — Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble) “Heggie: Great Scott” — Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra) “Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony) “Mazzoli: Vespers For Violin” — Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “APES***” — The Carters, Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers “This Is America” — Childish Gambino, Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers “I’m Not Racist” Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer “Pynk” — Janelle Monáe, Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers “Mumbo Jumbo” — Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer Best Music Film: “Life in 12 Bars”— Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers “Whitney” — (Whitney Houston), Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers “Quincy” — Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer “Itzhak”— Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer “The King” — (Elvis Presley), Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers.....»»

Category: topSource: celebuzzDec 7th, 2018

Grammys 2019 Nominations - Full List Revealed!

The 2019 Grammy Award nominations have just been revealed! Kendrick Lamar, Cardi B, Drake, Post Malone, Kacey Musgraves, Lady Gaga and Bradley Cooper are among the top nominees at this year’s ceremony. Kendrick leads the pack with eight nominations, followed by Drake with seven and Boi-1Da and Brandi Carlile with six. It’s not yet known [...] The 2019 Grammy Award nominations have just been revealed! Kendrick Lamar, Cardi B, Drake, Post Malone, Kacey Musgraves, Lady Gaga and Bradley Cooper are among the top nominees at this year’s ceremony. Kendrick leads the pack with eight nominations, followed by Drake with seven and Boi-1Da and Brandi Carlile with six. It’s not yet known who will be hosting the Grammys this year, which will air live on CBS from the Staples Center in Los Angeles at 8 p.m. ET/5 p.m. PT. Stick with Just Jared on February 10, 2019, as we’ll have all the live coverage of the Grammys. Check out the complete list of nominees below! Record Of The Year: “I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “The Joke” — Brandi Carlile “This Is America” — Childish Gambino “God’s Plan” — Drake “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Album Of The Year: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Scorpion” — Drake “H.E.R.” — H.E.R. “Beerbongs & Bentleys” — Post Malone “Dirty Computer” — Janelle Monáe “Golden Hour” — Kacey Musgraves “Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists) Song Of The Year: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) Best New Artist: Chloe x Halle Luke Combs Greta Van Fleet H.E.R. Dua Lipa Margo Price Bebe Rexha Jorja Smith POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Colors” — Beck “Havana (Live)” — Camila Cabello “God Is A Woman” — Ariana Grande “Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga “Better Now” — Post Malone Best Pop Duo/Group Performance: “Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato “Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys “‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “Girls I Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B “Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Best Traditional Pop Vocal Album: “Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall “My Way” — Willie Nelson “Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter “Standards (DELUXE)” — Seal “THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC!” — Barbra Streisand Best Pop Vocal Album: “Camila” — Camila Cabello “Meaning Of Life” — Kelly Clarkson “Sweetener” — Ariana Grande “Shawn Mendes” — Shawn Mendes “Beautiful Trauma” — P!nk “Reputation” — Taylor Swift DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford “Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara) “Losing It” — Fisher “Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson “Ghost Voices” — Virtual Self Best Dance/Electronic Album: “Singularity” —Jon Hopkins “Woman Worldwide” — Justice “Treehouse” — Sofi Tukker “Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE “Lune Rouge” — TOKiMONSTA CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: “The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah “Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band “Modern Lore” — Julian Lage “Laid Black” — Marcus Miller “Protocol 4” — Simon Phillips ROCK FIELD Best Rock Performance: “Four Out Of Five” —Arctic Monkeys “When Bad Does Good” — Chris Cornell “Made An America” — The Fever 333 “Highway Tune” — Greta Van Fleet “Uncomfortable” — Halestorm Best Metal Performance: “Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me “Honeycomb” — Deafheaven “Electric Messiah” — High On Fire “Betrayer” — Trivium “On My Teeth — Underoath Best Rock Song: “Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet) “Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots) “MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon) “Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) “Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost) Best Rock Album: “Rainier Fog” — Alice In Chains “M A N I A” — Fall Out Boy “Prequelle — Ghost “From The Fires” — Greta Van Fleet “Pacific Daydream” — Weezer ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: “Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys “Colors” — Beck “Utopia” — Björk “American Utopia” — David Byrne “Masseduction” — St. Vincent R&B FIELD Best R&B Performance: “Long As I Live” — Toni Braxton “Summer” — The Carters “Y O Y” — Lalah Hathaway “Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar “First Began” — PJ Morton Best Traditional R&B Performance: “Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges “Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette “Honest” — MAJOR. “How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba “Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway Best R&B Song: “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi) “Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.) “Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton) Best Urban Contemporary Album: “Everything Is Love” — The Carters “The Kids Are Alright “— Chloe x Halle “Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz “War & Leisure” — Miguel “Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello Best R&B Album: “Sex & Cigarettes” — Toni Braxton “Good Thing” — Leon Bridges “Honestly” — Lalah Hathaway “H.E.R.” — H.E.R. “Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton RAP FIELD Best Rap Performance: “Be Careful” — Cardi B “Nice For What” — Drake “King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake “Bubblin” — Anderson .Paak “Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee Best Rap/Sung Performance: “Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink “Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole “This Is America” — Childish Gambino “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage Best Rap Song: “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake) “Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas) “Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee) “Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock) Best Rap Album: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “Swimming” — Mac Miller “Victory Lap” — Nipsey Hussle “Daytona” — Pusha T “Astroworld” — Travis Scott COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn “Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris “Butterflies” — Kacey Musgraves “Millionaire” — Chris Stapleton “Parallel Line” — Keith Urban Best Country Duo/Group Performance: “Shoot Me Straight” — Brothers Osborne “Tequila” — Dan + Shay ” When Someone Stops Loving You” — Little Big Town “Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill “Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line Best Country Song: “Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell) “Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, Songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill) “I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton) “Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves) “Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay) “When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town) Best Country Album: “Unapologetically” — Kelsea Ballerini “Port Saint Joe” — Brothers Osborne “Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde “Golden Hour” — Kacey Musgraves “From A Room: Volume 2” — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: “Hiraeth” — Lisa Gerrard & David Kuckhemann “Beloved” — Snatam Kaur “Opium Moon” — Opium Moon “Molecules Of Motion” — Steve Roach “Moku Maluhia – Peaceful Island” — Jim Kimo West JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Some Of That Sunshine” — Regina Carter, soloist “Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist “We See” — Fred Hersch, soloists “De-dah” — Brad Mehldau, soloist “Cadenas” — Miguel Zenón, soloist Best Jazz Vocal Album: “My Mood Is You” — Freddy Cole “The Questions” — Kurt Elling “The Subject Tonight Is Love” — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace “If You Really Want” — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza “The Window” — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: “Diamond Cut” — Tia Fuller “Live In Europe” — Fred Hersch Trio “Seymour Reads The Constitution!” — Brad Mehldau Trio “Still Dreaming” — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade “Emanon” — The Wayne Shorter Quartet Best Large Jazz Ensemble Album: “All About That Basie” — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart “American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom” — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists “Presence” — Orrin Evans And The Captain Black Big Band “All Can Work” — John Hollenbeck Large Ensemble “Barefoot Dances And Other Visions” — Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band Best Latin Jazz Album: “Heart Of Brazil”— Eddie Daniels “Back To The Sunset”— Dafnis Prieto Big Band “West Side Story Reimagined”— Bobby Sanabria Multiverse Big Band “Cinque”— Elio Villafranca “Yo Soy La Tradición” — Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters “Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne “Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters “Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter “A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, Songwriters Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters “You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters “Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters “Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters “Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters Best Gospel Album: “One Nation Under God” — Jekalyn Carr “Hiding Place” — Tori Kelly “Make Room” — Jonathan McReynolds “The Other Side” — The Walls Group “A Great Work” — Brian Courtney Wilson Best Contemporary Christian Music Album: “Look Up Child” — Lauren Daigle “Hallelujah Here Below” — Elevation Worship “Living With a Fire” — Jesus Culture “Surrounded” — Michael W. Smith “Survivor: Live From Harding Prison” — Zach Williams Best Roots Gospel Album: “Unexpected” — Jason Crabb “Clear Skies” — Ernie Haase & Signature Sound “Favorites: Revisited By Request” — The Isaacs “Still Standing” — The Martins “Love Love Love” — Gordon Mote LATIN FIELD Best Latin Pop Album: “Prometo” — Pablo Alboran “Sincera” — Claudia Brant “Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2” — Natalia Lafourcade “2:00 AM” — Raquel Sofía “Vives” — Carlos Vives Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: “Clairoscura” — Aterciopelados “Coastcity” — Coastcity “Encanto Tropical” — Monsieur Periné “Gourmet” — Orishas “Aztlán” — Zoé Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): “Primero Soy Mexicana” — Angela Aguilar “Mitad y Mitad” — Calibre 50 “Totalmente Juan Gabriel Vol. II” — Aida Cuevas “Cruzando Borders” — Los Texmaniacs “Leyendas De Mi Pueblo” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez “¡México Por Siempre!” — Luis Miguel Best Tropical Latin Album: “Pa’ Mi Gente” — Charlie Aponte “Legado” — Formell Y Los Van Van “Orquesta Akokán” — Orquesta Akokán “Ponle Actitud” — Felipe Peláez “Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: “Kick Rocks” — Sean Ardoin “Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste “The Joke” Brandi Carlile “All On My Mind” — Anderson East “Last Man Standing” — Willie Nelson Best American Roots Song: “All The Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack) “Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “Knockin’ On Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) “Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) Best Americana Album: “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Things Have Changed” — Bettye LaVette “The Tree Of Forgiveness” — John Prine “The Lonely, The Lonesome & The Gone” — Lee Ann Womack “One Drop Of Truth” — The Wood Brothers Best Bluegrass Album: “Portraits in Fiddles” — Mike Barnett “Sister Sadie II” — Sister Sadie “Rivers and Roads” — Special Consensus “The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys “North of Despair” — Wood & Wire Best Traditional Blues Album: “Something Smells Funky ‘Round Here” — Elvin Bishop’s Big Fun Trio “Benton County Relic” — Cedric Burnside “The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy “No Mercy in This Land” — Ben Harper And Charlie Musselwhite “Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria Muldaur Best Contemporary Blues Album: “Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito “Here In Babylon” — Teresa James And The Rhythm Tramps “Cry No More” — Danielle Nicole “Out of The Blues” — Boz Scaggs “Victor Wainwright and The Train” — Victor Wainwright And The Train Best Folk Album: “Whistle Down the Wind” — Joan Baez “Black Cowboys” — Dom Flemons “Rifles & Rosary Beads” — Mary Gauthier “Weed Garden” — Iron & Wine “All Ashore” — Punch Brothers Best Regional Roots Music Album: “Kreole Rock and Soul” — Sean Ardoin “Spyboy” — Cha Wa “Aloha From Na Hoa” — Na Hoa “No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a “Mewasinsational – Cree Round Dance Songs” — Young Spirit REGGAE FIELD Best Reggae Album: “As The World Turns” — Black Uhuru “Reggae Forever” — Etana “Rebellion Rises” — Ziggy Marley “A Matter of Time” — Protoje “44/876” — Sting & Shaggy WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: “Deran” — Bombino “Fenfo” — Fatoumata Diawara “Black Times” — Seun Kuti & Egypt 80 “Freedom” — Soweto Gospel Choir “The Lost Songs of World War II” — Yiddish Glory CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: “All The Sounds” — Lucy Kalantari & The Jazz Cats “Building Blocks” — Tim Kubart “Falu’s Bazaar” — Falu “Giants of Science” — The Pop Ups “The Nation of Imagine” — Frank & Deane SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): “Accessory to War (Neil Degrasse Tyson & Avis Lang)” — Courtney B. Vance “Calypso” — David Sedaris “Creative Quest” — Questlove “Faith – A Journey For All” — Jimmy Carter “The Last Black Unicorn” — Tiffany Haddish COMEDY FIELD Best Comedy Album: “Annihilation” — Patton Oswalt “Equanimity & The Bird Revelation” — Dave Chappelle “Noble Ape” — Jim Gaffigan “Standup For Drummers” — Fred Armisen “Tamborine” — Chris Rock MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: “The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast) “Carousel” — Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” — Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast) “My Fair Lady” — Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Once On This Island” — Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: “Call Me By Your Name” — (Various Artists) “Deadpool 2” — (Various Artists) “The Greatest Showman” — (Various Artists) “Lady Bird” — (Various Artists) “Stranger Things” — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: “Black Panther” — Ludwig Göransson, composer “Blade Runner 2049” — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers “Coco” — Michael Giacchino, composer “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer “Star Wars: The Last Jedi” — John Williams, composer Best Song Written For Visual Media: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Mystery Of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens) “Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Blut und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard) “Chrysalis” — Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.) “Infinity War” — Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri) “Mine Mission” — John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “Batman Theme (TV)” — Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis) “Change The World” — Mark Kibble, arranger (Take 6) “Madrid Finale” — John Powell, arranger (John Powell) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat) “Stars and Stripes Forever” — John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “It Was a Very Good Year” — Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson) “Jolene” — Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach) “Mona Lisa” — Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter) “Niña” — Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider) “Spiderman Theme” — Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter) PACKAGE FIELD Best Recording Package: “Be The Cowboy” — Mary Banas, art director (Mitski) “Love Yourself: Tear” — HuskyFox, art director (BTS) “Masseducation” — Willo Perron, art director (St. Vincent) “The Offering” — Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman) “Well Kept Thing” — Adam Moore, art director (Foxhole) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: “Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box)” — Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses) “I’ll Be Your Girl” — Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists) “Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings” — Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead) “Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic” — Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic) “Too Many Bad Habits” — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas) NOTES FIELD Best Album Notes: “Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924” — James P. Leary, album notes writer (Various Artists) “4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings of America’s Iconic Instrument” — Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury) “The 1960 Time Sessions” — Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio) “The Product of Our Souls: The Sound and Sway of James Reese Europe’s Society Orchestra” — David Gilbert, album notes writer (Various Artists) “Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981” — Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — David Evans, album notes writer (Various Artists) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: “Any Other Way” — Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane) “At The Louisiana Hayride Tonight…” — Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Battleground Korea: Songs and Sounds of America’s Forgotten War” — Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Rhapsody in Blue – The Extraordinary Life of Oscar Levant” — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: “All The Things That I Did and All The Things That I Didn’t Do” — Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids) “Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck) “Earthtones” — Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas) “Head Over Heels” — Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo) “Voicenotes” — Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth) Producer Of The Year, Non-Classical: Boi-1da Larry Klein Linda Perry Kanye West Pharrell Williams Best Remixed Recording: “Audio (CID Remix)” — CID, remixer (LSD) “How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)” — Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth) “Only Road (Cosmic Gate Remix”) — Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal) “Stargazing (Kaskade Remix)” — Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso) “Walking Away (Mura Masa Remix)” — Alex Crossan, remixer (Haim) SURROUND SOUND FIELD Best Immersive Audio Album: “Eye in The Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project) “Folketoner” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor) “Seven Words From The Cross” — Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark) “Sommerro: Ujamaa & The Iceberg” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir) “Symbol” — Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) “John Williams At The Movies” — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds) “Liquid Melancholy – Clarinet Music of James M. Stephenson” — Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra) “Visions and Variations” — Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh David Frost Elizabeth Ostrow Judith Sherman Dirk Sobotka CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) “Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony) “Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works” — David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic) “Schumann: Symphonies Nos. 1-4” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra) Best Opera Recording: “Adams: Doctor Atomic” — John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers) “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra) “Lully: Alceste” — Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur) “Strauss, R.: Der Rosenkavalier” Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus) “Verdi: Rigoletto” — Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir) Best Choral Performance: “Chesnokov: Teach Me Thy Statutes” — Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir) “Kastalsky: Memory Eternal” — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir) “McLoskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing) “Rachmaninov: The Bells” — Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks) “Seven Words From The Cross” — Matthew Guard, conductor (Skylark) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson & Kronos Quartet “Beethoven, Shostakovich & Bach” — The Danish String Quartet “Blueprinting” — Aizuri Quartet “Stravinsky: The Rite of Spring Concerto For Two Pianos: — Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin “Visions and Variations” — A Far Cry Best Classical Instrumental Solo: “Bartók: Piano Concerto No. 2″ — Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker) “Biber: The Mystery Sonatas” — Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque) “Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 in G Minor, Op. 26” — Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields) “Glass: Three Pieces in The Shape of a Square” — Craig Morris “Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) Best Classical Solo Vocal Album: “Arc” — Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy) “The Handel Album” — Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble “Mirages” — Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles) “Schubert: Winterreise” — Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist “Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles Best Classical Compendium: “Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer “Gold” — The King’s Singers; Nigel Short, producer “The John Adams Edition” — Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer “John Williams At The Movies” — Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer “Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade to Music; Flos Campi” — Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer Best Contemporary Classical Composition: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Du Yun: Air Glow” — Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble) “Heggie: Great Scott” — Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra) “Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony) “Mazzoli: Vespers For Violin” — Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “APES***” — The Carters, Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers “This Is America” — Childish Gambino, Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers “I’m Not Racist” Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer “Pynk” — Janelle Monáe, Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers “Mumbo Jumbo” — Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer Best Music Film: “Life in 12 Bars”— Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers “Whitney” — (Whitney Houston), Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers “Quincy” — Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer “Itzhak”— Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer “The King” — (Elvis Presley), Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers.....»»

Category: topSource: justjaredDec 7th, 2018

Grammys 2018 Nominations - Full List Revealed!

The 2018 Grammy Award nominations have just been revealed! Jay-Z leads the pack with 8 nominations this year! Kendrick Lamar has seven nominations, and Bruno Mars is the third-most nominated artist with six nominations. Taylor Swift also has two nominations this year, despite Reputation not being eligible for this year’s show. James Corden will be [...] The 2018 Grammy Award nominations have just been revealed! Jay-Z leads the pack with 8 nominations this year! Kendrick Lamar has seven nominations, and Bruno Mars is the third-most nominated artist with six nominations. Taylor Swift also has two nominations this year, despite Reputation not being eligible for this year’s show. James Corden will be hosting the 2018 Grammys this year, which will air live from New York City for the first time since 2003! Stick with Just Jared on January 28, 2018, as we’ll have all the live coverage of the Grammys. Check out the complete list of nominees below! Click inside to see the full list of Grammy Award nominations… GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredNov 28th, 2017

Grammys 2018 Winners - Full List Revealed!

Most of the 2018 Grammy Awards winners have been revealed and so many artists have already taken home prizes! Heading into the big show on Sunday evening (January 28), Jay-Z had a total of eight nominations, Kendrick Lamar had a total of seven, and Bruno Mars had a total of six nominations. The James Corden-hosted [...] Most of the 2018 Grammy Awards winners have been revealed and so many artists have already taken home prizes! Heading into the big show on Sunday evening (January 28), Jay-Z had a total of eight nominations, Kendrick Lamar had a total of seven, and Bruno Mars had a total of six nominations. The James Corden-hosted show is currently airing right now on CBS – so be sure to tune in! You can check out Just Jared‘s entire Grammy Awards coverage if you missed it. Click inside for the full list of winners… *Updating Live as More Awards Are Announced GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara - WINNER Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man - WINNER “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer - WINNER Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran - WINNER DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem - WINNER “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk - WINNER Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion - WINNER Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen - WINNER “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon - WINNER “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) - WINNER “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs - WINNER ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National - WINNER R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars - WINNER “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino - WINNER “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) - WINNER Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd - WINNER Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars - WINNER Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar - WINNER “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna - WINNER “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) - WINNER “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton - WINNER Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town - WINNER “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) - WINNER “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater - WINNER Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist - WINNER “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant - WINNER Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs - WINNER Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band - WINNER Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio - WINNER GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans - WINNER Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship - WINNER “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans - WINNER Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams - WINNER Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire - WINNER Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira - WINNER Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente - WINNER Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas - WINNER Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta - WINNER Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes - WINNER Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit - WINNER “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit - WINNER Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters - WINNER (TIE) Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage - WINNER (TIE) Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones - WINNER Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ - WINNER Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann - WINNER Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers - WINNER Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley - WINNER Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo - WINNER Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb - WINNER Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher - WINNER COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) - WINNER Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer - WINNER Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) - WINNER “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) - WINNER “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) - WINNER “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) - WINNER PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) - WINNER (TIE) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) - WINNER (TIE) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) - WINNER Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) - WINNER Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) - WINNER Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) - WINNER Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin - WINNER Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) - WINNER SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) - WINNER Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) - WINNER Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost - WINNER Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) - WINNER Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) - WINNER Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) - WINNER Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra - WINNER Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov - WINNER Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) - WINNER Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer - WINNER Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) - WINNER Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar - WINNER “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) - WINNER “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredJan 28th, 2018

Grammys 2018 Nominations - Refresh Your Memory on the Nominees!

The 2018 Grammy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees here as a refresher! This year, Jay-Z was given the most nominations with 8 total. Kendrick Lamar has the next most nominations with seven total, while Bruno Mars received six. SZA is the Grammys most nominated woman this [...] The 2018 Grammy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees here as a refresher! This year, Jay-Z was given the most nominations with 8 total. Kendrick Lamar has the next most nominations with seven total, while Bruno Mars received six. SZA is the Grammys most nominated woman this year and she received five nominations. Tune in for the Grammys, hosted by James Corden, TONIGHT at 7:30pm ET/4:30pm PT on CBS. We’ll be live blogging the show so stay tuned! Click inside to see the full list of Grammy Award nominations… GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredJan 28th, 2018

Kane Brown Debuts at No. 1 on the Billboard 200 With "Experiment"!

Kane Brown is on top of the charts! The 25-year-old country singer-songwriter scored his first-ever No. 1 on the Billboard 200 with Experiment as of Sunday (November 18), the official chart company reports. PHOTOS: Check out the latest pics of Kane Brown The album moved 124,000 equivalent album units in its first week. Of those, [...] Kane Brown is on top of the charts! The 25-year-old country singer-songwriter scored his first-ever No. 1 on the Billboard 200 with Experiment as of Sunday (November 18), the official chart company reports. PHOTOS: Check out the latest pics of Kane Brown The album moved 124,000 equivalent album units in its first week. Of those, 105,000 were album sales. Experiment is now the third country album to hit the No. 1 spot on the Billboard 200 in 2018, following Carrie Underwood‘s Cry Pretty and Jason Aldean‘s Rearview Town. It also marks the fourth-largest week for any country album in 2018 in both units and album sales. His debut album, released in 2016, peaked at No. 5. Check out the full Top 10 of this week’s Billboard 200 below! 1. Kane Brown, Experiment 2. Imagine Dragons, Origins 3. Trippie Redd, A Love Letter to You 3 4. Lil Peep, Come Over When You’re Sober 5. A Star Is Born soundtrack 6. The Beatles, The White Album (50th Anniversary Reissue) 7. Bohemian Rhapsody soundtrack 8. Metro Boomin, Not All Heroes Wear Capes 9. Drake, Scorpion 10. Travis Scott, Astroworld.....»»

Category: topSource: justjaredNov 18th, 2018

Billboard Music Awards 2018 - Complete Winners List!

The 2018 Billboard Music Awards just wrapped up and we have the entire list of winners from the star-studded evening! The show, which was hosted by Kelly Clarkson, had a bunch of award winners revealed earlier in the day. During the live broadcast, the remaining category winners were revealed. Be sure to check out Just [...] The 2018 Billboard Music Awards just wrapped up and we have the entire list of winners from the star-studded evening! The show, which was hosted by Kelly Clarkson, had a bunch of award winners revealed earlier in the day. During the live broadcast, the remaining category winners were revealed. Be sure to check out Just Jared‘s complete coverage of the Billboard Music Awards right here! Congrats again to all of the winners from tonight! Click inside to see the complete list of winners from the Billboard Music Awards… Top Artist: Drake Kendrick Lamar Bruno Mars Ed Sheeran – WINNER Taylor Swift Top New Artist: 21 Savage Camila Cabello Cardi B Khalid – WINNER Kodak Black Billboard Chart Achievement Award: Camila Cabello – WINNER Cardi B Drake Sam Hunt Ed Sheeran Top Male Artist: Drake Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Female Artist: Camila Cabello Cardi B Halsey Demi Lovato Taylor Swift – WINNER Top Duo/Group: The Chainsmokers Coldplay Imagine Dragons – WINNER Migos U2 Top Billboard 200 Artist: Drake – WINNER Kendrick Lamar Ed Sheeran Chris Stapleton Taylor Swift Top Hot 100 Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Streaming Songs Artist: Cardi B Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Ed Sheeran Top Song Sales Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Radio Songs Artist: Halsey Imagine Dragons Bruno Mars Charlie Puth Ed Sheeran – WINNER Top Social Artist: Justin Bieber BTS – WINNER Ariana Grande Demi Lovato Shawn Mendes Top Touring Artist: Coldplay Guns N’ Roses Bruno Mars Ed Sheeran U2 – WINNER Top R&B Artist: Chris Brown Khalid Bruno Mars – WINNER SZA The Weeknd Top R&B Male Artist: Khalid Bruno Mars – WINNER The Weeknd Top R&B Female Artist: Beyonce Rihanna SZA – WINNER Top R&B Tour: Bruno Mars – WINNER Lionel Richie The Weeknd Top Rap Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Lil Uzi Vert Migos Post Malone Top Rap Male Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Top Rap Female Artist: Bhad Bhabie Cardi B – WINNER Nicki Minaj Top Rap Tour: J. Cole JAY-Z – WINNER Kendrick Lamar Top Country Artist: Kane Brown Luke Combs Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Male Artist: Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Female Artist: Kelsea Ballerini Miranda Lambert Maren Morris – WINNER Top Country Duo/Group Artist: Florida Georgia Line – WINNER Old Dominion Zac Brown Band Top Country Tour: Luke Bryan – WINNER Florida Georgia Line Tim McGraw & Faith Hill Top Rock Artist: Imagine Dragons – WINNER Linkin Park Portugal. The Man Tom Petty & The Heartbreakers twenty one pilots Top Rock Tour: Coldplay Guns N’ Roses U2 – WINNER Top Latin Artist: J Balvin Daddy Yankee Luis Fonsi Ozuna – WINNER Romeo Santos Top Dance/Electronic Artist: The Chainsmokers – WINNER Calvin Harris Kygo Marshmello ODESZA Top Christian Artist: Elevation Worship Hillsong UNITED Hillsong Worship MercyMe – WINNER Zach Williams Top Gospel Artist: Anthony Brown & group therAPy Travis Greene J.J. Hairston & Youthful Praise Tasha Cobbs Leonard – WINNER Tamela Mann Top Billboard 200 Album: Drake, More Life Kendrick Lamar, DAMN. – WINNER Post Malone, Stoney Ed Sheeran ÷ (Divide) Taylor Swift, reputation Top Selling Album: Kendrick Lamar, DAMN. P!nk, Beautiful Trauma Ed Sheeran, ÷ (Divide) Chris Stapleton, From A Room: Volume 1 Taylor Swift, reputation – WINNER Top Soundtrack: Black Panther The Fate of the Furious: The Album The Greatest Showman Guardians of the Galaxy, Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 Moana – WINNER Top R&B Album: Khalid, American Teen Bruno Mars, 24K Magic – WINNER SZA, CTRL The Weeknd, Starboy XXXTENTATION, 17 Top Rap Album: Drake, More Life Kendrick Lamar, DAMN. – WINNER Lil Uzi Vert, Luv Is Rage 2 Migos, Culture Post Malone, Stoney Top Country Album: Kane Brown, Kane Brown Luke Combs, This One’s For You Thomas Rhett, Life Changes Chris Stapleton, From A Room: Volume 1 – WINNER Brett Young, Brett Young Top Rock Album: Imagine Dragons, Evolve – WINNER Linkin Park, One More Light Panic! At The Disco, Death of a Bachelor Portugal. The Man, Woodstock U2, Songs of Experience Top Latin Album: Nicky Jam, Fenix Christian Nodal, Me Deje Llevar Ozuna, Odisea – WINNER Romeo Santos, Golden Shakira, El Dorado Top Dance/Electronic Album: Avicii, AVĨCI (01) The Chainsmokers, Memories…Do Not Open – WINNER Calvin Harris, Funk Wav Bounces Vol. 1 Kygo, Stargazing ODESZA, A Moment Apart Top Christian Album: Elevation Worship, There Is A Cloud Hillsong UNITED, Wonder Hillsong Worship, Let There Be Light Alan Jackson, Precious Memories Collection – WINNER MercyMe, Lifer Top Gospel Album: Anthony Brown & group therAPy, A Long Way From Sunday Travis Greene, Crossover: Live From Music City J.J. Hairston & Youthful Praise, You Deserve It Tasha Cobbs Leonard, Heart. Passion. Pursuit – WINNER Marvin Sapp, Close Top Hot 100 Song: Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Kendrick Lamar, “Humble.” Bruno Mars, “That’s What I Like” Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” Ed Sheeran, “Shape Of You” Top Streaming Song (Audio): Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” Kendrick Lamar, “Humble.” – WINNER Lil Uzi Vert, “XO Tour LLIF3″ Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” Post Malone ft. Quavo, “Congratulations” Top Streaming Song (Video): Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Lil Pump, “Gucci Gang” Bruno Mars, “That’s What I Like” Ed Sheeran, “Shape of You” Top Selling Song: Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Sam Hunt “Body Like A Back Road” Imagine Dragons “Believer” Imagine Dragons “Thunder” Ed Sheeran “Perfect” Top Radio Song: The Chainsmokers & Coldplay, “Something Just Like This” Imagine Dragons, “Believer” Bruno Mars, “That’s What I Like” Charlie Puth, “Attention” Ed Sheeran, “Shape of You” – WINNER Top Collaboration: Camila Cabello ft. Young Thug, “Havana” The Chainsmokers & Coldplay, “Something Just Like This” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER French Montana ft. Swae Lee, “Unforgettable” Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” Top R&B Song: Childish Gambino, “Redbone” DJ Khaled ft. Rihanna & Bryson Tiller, “Wild Thoughts” Khalid, “Young Dumb & Broke” Bruno Mars, “That’s What I Like” – WINNER Bruno Mars ft. Cardi B, “Finesse” Top Rap Song: Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)” DJ Khaled ft. Justin Bieber, Quavo, Chance The Rapper & Lil Wayne, “I’m The One French Montana ft. Swae Lee, “Unforgettable” Kendrick Lamar, “Humble.” Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” – WINNER Top Country Song: Kane Brown ft. Lauren Alaina, “What Ifs” Sam Hunt, “Body Like A Back Road” – WINNER Dustin Lynch, “Small Town Boy” Bebe Rexha & Florida Georgia Line, “Meant To Be” Brett Young, “In Case You Didn’t Know” Top Rock Song: Imagine Dragons “Believer” – WINNER Imagine Dragons “Thunder” Linkin Park ft. Kiiara “Heavy” Portugal. The Man “Feel It Still” The Revivalists “Wish I Knew You” Top Latin Song: J Balvin & Willy William Ft. Beyonce, “Mi Gente” Becky G ft. Bad Bunny, ”Mayores” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Maluma, “Felices Los 4” Wisin ft. Ozuna, “Escapate Conmigo” Top Dance/Electronic Song: The Chainsmokers & Coldplay, “Something Just Like This” – WINNER Cheat Codes ft. Demi Lovato, “No Promises” Clean Bandit ft. Sean Paul & Ann-Marie, “Rockabye” Kygo & Selena Gomez, “It Ain’t Me” Zedd & Alessia Cara, “Stay” Top Christian Song: Elevation Worship, “O Come To The Altar” Hillsong Worship, “What A Beautiful Name” – WINNER Lecrae ft. Tori Kelly, “I’ll Find You” MercyMe, “Even If” Zach Williams, “Old Church Choir” Top Gospel Song: Anthony Brown & group therAPy, “Trust In You” Travis Greene, “You Waited” J.J. Hairston & Youthful Praise, “You Deserve It” – WINNER Tamela Mann, “Change Me” Charlie Wilson, “I’m Blessed”.....»»

Category: topSource: justjaredMay 21st, 2018

Kane Brown talks new music, new wife, new life on road to second album, 'Experiment'

Kane Brown's a new album, "Experiment," is out Friday, and his road to success was his dream true -- and his ticket out.         Kane Brown's a new album, "Experiment," is out Friday, and his road to success was his dream true -- and his ticket out.        .....»»

Category: topSource: usatodayNov 9th, 2018

Kane Brown announces first arena headlining tour, album track list

Kane Brown revealed plans for his Kane Brown: Live Forever Tour that will begin in early 2019. His sophomore album "Experiment" is due in stores Nov. 9         Kane Brown revealed plans for his Kane Brown: Live Forever Tour that will begin in early 2019. His sophomore album "Experiment" is due in stores Nov. 9        .....»»

Category: topSource: usatodaySep 6th, 2018

Lauren Alaina & Kane Brown Win Collaborative Video of the Year at CMT Music Awards 2018!

Lauren Alaina and Kane Brown take home the award for Collaborative Video of the Year for “What Ifs” at the 2018 CMT Music Awards! The 23-year-old “Road Less Traveled” singer and the 24-year-old “Heaven” singer took the stage to accept their award at Bridgestone Arena on Wednesday (June 6) in Nashville, Tenn. “I just gotta [...] Lauren Alaina and Kane Brown take home the award for Collaborative Video of the Year for “What Ifs” at the 2018 CMT Music Awards! The 23-year-old “Road Less Traveled” singer and the 24-year-old “Heaven” singer took the stage to accept their award at Bridgestone Arena on Wednesday (June 6) in Nashville, Tenn. “I just gotta thank everybody, especially Lauren for jumping on the song with me,” Kane said. “Thanks to all the fans that voted. This is my first award that I ever won, so this is an amazing feeling.” “Thank you guys so much!” Lauren added. “I’ve known Kane since we were little kids–we were in middle school chorus class together in seventh grade, so this is kinda crazy. Thank you guys so much.” They were joined by Lauren‘s boyfriend Alex Hopkins, Kane‘s fiancee Katelyn Jae, and Hunter Hayes. FYI: Lauren is wearing a John Paul Ataker gown with a Mattia Cielo bracelet and a Hueb diamond ring. 35+ pictures inside of Lauren Alaina, Kane Brown, and more at the event….....»»

Category: topSource: justjaredJun 6th, 2018

Billboard Latin Music Awards 2018 Nominations - Full List Revealed!

The 2018 Billboard Latin Music Awards nominees have been revealed and we have the full list for you here! Colombian stars Balvin and Shakira each have the most nominations with 12 a piece. Justin Bieber has the next most nominations with eight, Beyoncé has seven and Willy William has six to his name. The music [...] The 2018 Billboard Latin Music Awards nominees have been revealed and we have the full list for you here! Colombian stars Balvin and Shakira each have the most nominations with 12 a piece. Justin Bieber has the next most nominations with eight, Beyoncé has seven and Willy William has six to his name. The music awards show is set to air on April 26 on Telemundo. Be sure to check it out, and we’ll be live blogging all the action! Click inside to see the full list of nominees… ARTIST CATEGORIES Artist of the Year: J Balvin Daddy Yankee Luis Fonsi Ozuna Artist of the Year, New: Alta Consigna Bad Bunny El Fantasma y Banda Populares del Llano Christian Nodal Tour of the Year: Marc Anthony Ricardo Arjona Enrique Iglesias & Pitbull Marco Antonio Solis Social Artist of the Year: J Balvin Jennifer Lopez Maluma Shakira Crossover Artist of the Year: Beyonce Justin Bieber Little Mix Ed Sheeran SONG CATEGORIES Hot Latin Song of the Year: J Balvin & Willy William Featuring Beyonce, “Mi Gente” Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber, “Despacito” Maluma, “Felices Los 4” Wisin Featuring Ozuna, “Escapate Conmigo” Hot Latin Song of the Year, Vocal Event: J Balvin & Willy William Featuring Beyonce, “Mi Gente” Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber, “Despacito” Shakira Featuring Maluma, “Chantaje” Wisin Featuring Ozuna, “Escapate Conmigo” Hot Latin Songs Artist of the Year, Male: J Balvin Daddy Yankee Luis Fonsi Ozuna Hot Latin Songs Artist of the Year, Female: Becky G Jennifer Lopez Natti Natasha Shakira Hot Latin Songs Artist of the Year, Duo or Group: Banda Sinaloense MS De Sergio Lizarraga Calibre 50 CNCO Zion & Lennox Hot Latin Songs Label of the Year: Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment VP Entertainment Warner Latina Hot Latin Songs Imprint of the Year Def Jam Raymond Braun Schoolboy Sony Music Latin Airplay Song of the Year J Balvin & Willy William Featuring Beyonce, “Mi Gente” Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber, “Despacito” Maluma, “Felices Los 4” Wisin Featuring Ozuna, “Escapate Conmigo” Airplay Label of the Year: DEL Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Warner Latina Airplay Imprint of the Year: Fonovisa Sony Music Latin Universal Music Latino WK Digital Song of the Year: J Balvin & Willy William Featuring Beyonce, “Mi Gente” Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber, “Despacito” Maluma, “Felices Los 4” Shakira Featuring Maluma, “Chantaje” Streaming Song of the Year: J Balvin & Willy William Featuring Beyonce, “Mi Gente” Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber, “Despacito” Maluma, “Felices Los 4” Shakira Featuring Maluma, “Chantaje” ALBUM CATEGORIES Top Latin Album of the Year: J Balvin, “Energia” Nicky Jam, “Fenix” Ozuna, “Odisea” Shakira, “El Dorado” Top Latin Compilation Album of the Year: “Dance Latin #1 Hits 2.0: Los Exitos Del Momento” “Mexillennials: Los Exitos De Una Nueva Generacion” “Summer Latin Hits 2017” “Trap Capos: Season 1” Top Latin Albums Artist of the Year, Male: J Balvin Romeo Santos Nicky Jam Ozuna Top Latin Albums Artist of the Year, Female: Alejandra Guzman Karol G Shakira Gloria Trevi Top Latin Albums Artist of the Year, Duo or Group: Banda Sinaloense MS de Sergio Lizarraga Calibre 50 CNCO Los Plebes Del Rancho de Ariel Camacho Top Latin Albums Label of the Year: Lizos Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Warner Latina Top Latin Albums Imprint of the Year: Capitol Latin DEL Sony Music Latin Universal Music Latino featured news Drake Earns 70th Top 40 Hit on Billboard Hot 100, Thanks to Migos’ ‘Walk It Talk It’ LL Cool J Added to 2018 New Orleans Jazz Fest lineup LATIN POP CATEGORIES Latin Pop Artist of the Year, Solo Luis Fonsi Enrique Iglesias Juanes Shakira Latin Pop Artist of the Year, Duo or Group: CNCO Jesse & Joy Mana Reik Latin Pop Song of the Year Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber, “Despacito” Enrique Iglesias Featuring Descemer Bueno, Zion & Lennox, “Subeme La Radio” Shakira Featuring Maluma, “Chantaje” Shakira, “Me Enamore” Latin Pop Airplay Label of the Year Pina Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Warner Latina Latin Pop Airplay Imprint of the Year Sony Music Latin Universal Music Latino Warner Latina WK Latin Pop Album of the Year: Ricardo Arjona “Circo Soledad” CNCO “Primera Cita” Juanes “Mis Planes Son Amarte” Shakira “El Dorado” Latin Pop Albums Label of the Year: Sony Music Latin Universal Latin Music Entertainment Warner Bros. Warner Latina Latin Pop Albums Imprint of the Year: Fonovisa Sony Music Latin Universal Music Latino Warner Latina TROPICAL CATEGORIES Tropical Artist of the Year, Solo: Marc Anthony Nacho Prince Royce Romeo Santos Tropical Artist of the Year, Duo or Group: Chiquito Team Band Gente de Zona Pirulo y La Tribu La Sonora Dinamita Tropical Song of the Year: Nacho “Bailame” Prince Royce & Shakira “Déjà Vu” Romeo Santos “Heroe Favorito” Romeo Santos “Imitadora” Tropical Songs Airplay Label of the Year D.A.M. Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Warner Latina Tropical Songs Airplay Imprint of the Year Machete Magnus Sony Music Latin Universal Music Latino Tropical Album of the Year: Prince Royce “Five” La Sonora Dinamita “Juntos Por La Sonora” Romeo Santos “Golden” Carlos Vives “Vives” Tropical Albums Label of the Year: The Orchard Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment World Circuit Tropical Albums Imprint of the Year: Magnus The Orchard Sony Music Latin Top Stop REGIONAL MEXICAN CATEGORIES Regional Mexican Artist of the Year, Solo: Regulo Caro Christian Nodal Alfredo Olivas Gerardo Ortiz Regional Mexican Artist of the Year, Duo or Group: Banda Sinaloense MS de Sergio Lizarraga Calibre 50 Ulices Chaidez y Sus Plebes Los Plebes Del Rancho de Ariel Camacho Regional Mexican Song of the Year: Calibre 50 “Corrido de Juanito” Calibre 50 “Siempre Te Voy A Querer” Christian Nodal “Adios Amor” Christian Nodal Featuring David Bisbal “Probablemente” Regional Mexican Airplay Label of the Year DEL Lizos Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Regional Mexican Airplay Imprint of the Year Andaluz Disa DEL Fonovisa Regional Mexican Album of the Year: Banda Sinaloense MD de Sergio Lizarraga, La Mejor Version De Mi Ulices Chaidez y Sus Plebes “Andamos En El Ruedo” Christian Nodal “Me Deje Llevar” Gerardo Ortiz “Comere Callado, Vol. 1: Con Norteno, Tuba y Guitarras” Regional Mexican Albums Label of the Year: DEL Lizos Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Regional Mexican Albums Imprint of the Year: DEL Disa Fonovisa Lizos LATIN RHYTHM CATEGORIES Latin Rhythm Artist of the Year, Solo: J Balvin Daddy Yankee Nicky Jam Ozuna Latin Rhythm Artist of the Year, Duo or Group: Jowell & Randy Plan B Play-N-Skillz Zion & Lennox Latin Rhythm Song of the Year: J Balvin & Willy William Featuring Beyonce, “Mi Gente” Maluma, “Felices Los 4” Nicky Jam, “El Amante” Wisin Featuring Ozuna “Escapate Conmigo” Latin Rhythm Airplay Label of the Year Pina Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Warner Latina Latin Rhythm Airplay Imprint of the Year La Industria Sony Music Latin Universal Music Latino WK Latin Rhythm Album of the Year: Nicky Jam “Fenix” Ozuna “Odisea” Yandel “#Update” Zion & Lennox “Motivan2” Latin Rhythm Albums Label of the Year: El Cartel Sony Music Latin Universal Music Latin Entertainment Warner Latina Latin Rhythm Albums Imprint of the Year: Capitol Latin La Industria Sony Music Latin Universal Music Latino WRITER/PRODUCER/PUBLISHER CATEGORIES Songwriter of the Year: Justin Bieber Daddy Yankee Erika Ender Luis Fonsi Marty James Garton Poo Bear Publisher of the Year: BMG Gold Songs,ASCAP Sony/ATV Discos Music Publishing LLC,ASCAP Sony/ATV Latin Music Publishing, LLC,BMI Universal Musica, Inc.,ASCAP Publishing Corporation of the Year: BMG Sony/ATV Music Universal Music Warner/Chappell Music Producer of the Year: Chris Jeday Mauricio Rengifo & Andres Torres Saga Whiteblack Wisin.....»»

Category: topSource: justjaredFeb 7th, 2018

Brit Awards 2018 Nominations - Refresh Your Memory on Nominees!

The 2018 BRIT Awards are taking place in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! Ed Sheeran and Dua Lipa lead the nominations – Ed has four, and Dua earned five. The 2018 BRIT Awards will take place on February 21 at the O2 [...] The 2018 BRIT Awards are taking place in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! Ed Sheeran and Dua Lipa lead the nominations – Ed has four, and Dua earned five. The 2018 BRIT Awards will take place on February 21 at the O2 Arena in London, England. Actor-comedian Jack Whitehall will be hosting. Ed, Dua, Foo Fighters, Stormzy, Rag’n'Bone Man, and Sam Smith will all be performing. Just Jared will also be live blogging the show, so stay tuned. Check out the full list below! Click inside to see the list… BRITISH MALE SOLO ARTIST Ed Sheeran; Asylum, Warner Music UK Liam Gallagher; Warner Bros, Warner Music UK Loyle Carner; AMF, Universal Music UK Rag’n'Bone Man; Best Laid Plans/Columbia, Sony Music UK Stormzy; Merky, Distributor: ADA BRITISH FEMALE SOLO ARTIST Dua Lipa; Warner Bros, Warner Music UK Jessie Ware; Island/PMR Records, Universal Music Kate Tempest; Fiction Records, Universal Music Laura Marling; More Alarming, Kobalt Paloma Faith; RCA, Sony Music UK BRITISH GROUP Gorillaz; Parlophone, Warner Music UK London Grammar; Ministry of Sound, Sony Music UK Royal Blood; Warner Bros, Warner Music UK Wolf Alice; Dirty Hit, Dirty Hit The xx; Young Turks, XL Beggars BRITISH BREAKTHROUGH ACT (Top five selected by The Academy. Public vote.) Dave Dua Lipa; Warner Bros, Warner Music UK J Hus, Black Butter, Sony Music UK Loyle Carner; AMF, Universal Music UK Sampha – Young Turks, XL Beggars CRITICS’ CHOICE (Identified by a panel made up of media critics.) Winner: Jorja Smith Mabel; Polydor, Universal Music Stefflon; Don Polydor, Universal Music BRITISH PRODUCER OF THE YEAR (Identified by a panel of A&R Executives reviewing a shortlist compiled by official PPL data) Winner: Steve Mac BRITISH SINGLE (Top ten identified by overall sales success in the calendar year. Winner voted for by The Academy.) Calvin Harris Ft Pharrell Williams/Katy Perry/Big Sean Feels, Columbia, Sony Music UK Clean Bandit Ft Zara Larsson Symphony Atlantic, Warner Music UK Dua Lipa New Rules, Warner Bros, Warner Music UK Ed Sheeran Shape Of You, Asylum, Warner Music UK J Hus, Did You See, Black Butter, Sony Music UK Jax Jones Ft Raye, You Don’t Know Me, Polydor, Universal Music Jonas Blue Ft William Singe Mama, Positiva, Universal Music Liam Payne Ft Quavo, Strip That Down, Capitol, Universal Music Little Mix, Touch, Syco Music, Sony Music UK Rag’n'Bone Man, Human, Best Laid Plans/Columbia, Sony Music UK BRITISH ALBUM OF THE YEAR Dua Lipa Dua Lipa Warner Bros, Warner Music UK Ed Sheeran ÷ Asylum, Warner Music UK J Hus Common Sense Black Butter, Sony Music UK Rag’n'Bone Man Human Best Laid Plans/Columbia, Sony Music UK Stormzy Gang Signs & Prayer Merky, Distributor: ADA BRITISH ARTIST VIDEO OF THE YEAR (Top ten identified by YouTube/Vevo views. Public social vote to identify shortlist of five. Winner identified during live social vote during TV broadcast on 21st February 2018.) Anne-Marie Ciao Adios Asylum/Major Tom’s, Warner Music UK Calvin Harris Ft Pharrell Williams/ Katy Perry/Big Sean Feels Columbia, Sony Music UK Clean Bandit Ft Zara Larsson Symphony Atlantic, Warner Music UK Dua Lipa New Rules Warner Bros, Warner Music UK Ed Sheeran Shape Of You Asylum, Warner Music UK Harry Styles Sign Of The Times Columbia, Sony Music UK Jonas Blue Ft William Singe Mama Positiva, Universal Music Liam Payne Ft Quavo Strip That Down Capitol, Universal Music Little Mix Touch Syco Music, Sony Music UK ZAYN and Taylor Swift I Don’t Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker Soundtrack) RCA/Republic Records, Sony Music/Universal Music INTERNATIONAL MALE SOLO ARTIST Beck EMI, Universal Music Childish Gambino Glassnote, Universal Music DJ Khaled Black Butter/We The Best, Sony Music UK Drake Cash Money/Republic Records, Universal Music Kendrick Lamar Interscope, Universal Music INTERNATIONAL FEMALE SOLO ARTIST Alicia Keys; RCA, Sony Music UK Björk; One Little Indian/Universal Music Lorde Virgin; Universal Music P!nk; RCA, Sony Music UK Taylor Swift; EMI, Universal Music INTERNATIONAL GROUP Arcade Fire; Columbia, Sony Music UK Foo Fighters; Columbia, Sony Music UK Haim Polydor; Universal Music The Killers; EMI, Universal Music LCD Soundsystem; Columbia/DFA, Sony Music UK.....»»

Category: topSource: justjaredFeb 21st, 2018

Brit Awards 2018 Nominations - Full List Announced!

The full list of nominees for the 2018 BRIT Awards has been revealed! The nominations were announced on Saturday (January 13) during The BRITs Are Coming on Britain’s ITV. Ed Sheeran and Dua Lipa lead the nominations – Ed has four, and Dua earned five. Other nominees include Liam Payne Little Mix, Harry Styles, Zayn [...] The full list of nominees for the 2018 BRIT Awards has been revealed! The nominations were announced on Saturday (January 13) during The BRITs Are Coming on Britain’s ITV. Ed Sheeran and Dua Lipa lead the nominations – Ed has four, and Dua earned five. Other nominees include Liam Payne Little Mix, Harry Styles, Zayn Malik, Taylor Swift, Lorde, Calvin Harris, Drake, Pink, and more. The 2018 BRIT Awards will take place on February 21 at the O2 Arena in London, England. Actor-comedian Jack Whitehall will be hosting. Ed, Dua, Foo Fighters, Stormzy, Rag’n’Bone Man, and Sam Smith will all be performing. Check out the full list below! Click inside to see the list… BRITISH MALE SOLO ARTIST Ed Sheeran – Asylum, Warner Music UK Liam Gallagher – Warner Bros, Warner Music UK Loyle Carner – AMF, Universal Music UK Rag’n’Bone Man – Best Laid Plans/Columbia, Sony Music UK Stormzy – Merky, Distributor: ADA BRITISH FEMALE SOLO ARTIST Dua Lipa – Warner Bros, Warner Music UK Jessie Ware – Island/PMR Records, Universal Music Kate Tempest – Fiction Records, Universal Music Laura Marling – More Alarming, Kobalt Paloma Faith – RCA, Sony Music UK BRITISH GROUP Gorillaz – Parlophone, Warner Music UK London Grammar – Ministry of Sound, Sony Music UK Royal Blood – Warner Bros, Warner Music UK Wolf Alice – Dirty Hit, Dirty Hit The xx – Young Turks, XL Beggars BRITISH BREAKTHROUGH ACT (Top five selected by The Academy. Public vote.) Dave Dua Lipa – Warner Bros, Warner Music UK J Hus, Black Butter, Sony Music UK Loyle Carner – AMF, Universal Music UK Sampha – Young Turks, XL Beggars CRITICS’ CHOICE (Identified by a panel made up of media critics.) Winner: Jorja Smith Mabel – Polydor, Universal Music Stefflon – Don Polydor, Universal Music BRITISH PRODUCER OF THE YEAR (Identified by a panel of A&R Executives reviewing a shortlist compiled by official PPL data) Winner: Steve Mac BRITISH SINGLE (Top ten identified by overall sales success in the calendar year. Winner voted for by The Academy.) Calvin Harris Ft Pharrell Williams/Katy Perry/Big Sean Feels, Columbia, Sony Music UK Clean Bandit Ft Zara Larsson Symphony Atlantic, Warner Music UK Dua Lipa New Rules, Warner Bros, Warner Music UK Ed Sheeran Shape Of You, Asylum, Warner Music UK J Hus, Did You See, Black Butter, Sony Music UK Jax Jones Ft Raye, You Don’t Know Me, Polydor, Universal Music Jonas Blue Ft William Singe Mama, Positiva, Universal Music Liam Payne Ft Quavo, Strip That Down, Capitol, Universal Music Little Mix, Touch, Syco Music, Sony Music UK Rag’n’Bone Man, Human, Best Laid Plans/Columbia, Sony Music UK BRITISH ALBUM OF THE YEAR Dua Lipa Dua Lipa Warner Bros, Warner Music UK Ed Sheeran ÷ Asylum, Warner Music UK J Hus Common Sense Black Butter, Sony Music UK Rag’n’Bone Man Human Best Laid Plans/Columbia, Sony Music UK Stormzy Gang Signs & Prayer Merky, Distributor: ADA BRITISH ARTIST VIDEO OF THE YEAR (Top ten identified by YouTube/Vevo views. Public social vote to identify shortlist of five. Winner identified during live social vote during TV broadcast on 21st February 2018.) Anne-Marie Ciao Adios Asylum/Major Tom’s, Warner Music UK Calvin Harris Ft Pharrell Williams/ Katy Perry/Big Sean Feels Columbia, Sony Music UK Clean Bandit Ft Zara Larsson Symphony Atlantic, Warner Music UK Dua Lipa New Rules Warner Bros, Warner Music UK Ed Sheeran Shape Of You Asylum, Warner Music UK Harry Styles Sign Of The Times Columbia, Sony Music UK Jonas Blue Ft William Singe Mama Positiva, Universal Music Liam Payne Ft Quavo Strip That Down Capitol, Universal Music Little Mix Touch Syco Music, Sony Music UK ZAYN and Taylor Swift I Don’t Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker Soundtrack) RCA/Republic Records, Sony Music/Universal Music INTERNATIONAL MALE SOLO ARTIST Beck EMI, Universal Music Childish Gambino Glassnote, Universal Music DJ Khaled Black Butter/We The Best, Sony Music UK Drake Cash Money/Republic Records, Universal Music Kendrick Lamar Interscope, Universal Music INTERNATIONAL FEMALE SOLO ARTIST Alicia Keys – RCA, Sony Music UK Björk – One Little Indian/Universal Music Lorde Virgin – Universal Music P!nk – RCA, Sony Music UK Taylor Swift – EMI, Universal Music INTERNATIONAL GROUP Arcade Fire – Columbia, Sony Music UK Foo Fighters – Columbia, Sony Music UK Haim Polydor – Universal Music The Killers – EMI, Universal Music LCD Soundsystem – Columbia/DFA, Sony Music UK.....»»

Category: topSource: justjaredJan 13th, 2018

American Music Awards 2018 - Complete AMAs Winners List!

It was a big night at the 2018 American Music Awards, which celebrated the best in music according to the fans. All of the awards were voted on by fans and the big winner of the night was Taylor Swift, who went home with three awards and even set a record for most wins ever [...] It was a big night at the 2018 American Music Awards, which celebrated the best in music according to the fans. All of the awards were voted on by fans and the big winner of the night was Taylor Swift, who went home with three awards and even set a record for most wins ever by a female artist. Taylor now has 22 wins in total, including Artist of the Year, Favorite Album – Pop/Rock, and Tour of the Year from tonight. Camila Cabello picked up two awards, including New Artist of the Year. Not all of the awards were announced during the show, but we will update the list once they’re all revealed. Click inside for the full list of winners… American Music Awards 2018 – Complete AMAs Winners List! Artist of the Year Drake Imagine Dragons Post Malone Ed Sheeran Taylor Swift – WINNER New Artist of the Year Camila Cabello – WINNER Cardi B Khalid Dua Lipa XXXTentacion Collaboration of the Year Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)” Bruno Mars and Cardi B, “Finesse” Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be” Zedd, Maren Morris and Grey, “The Middle” Favorite Music Video Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)” Drake, “God’s Plan” Tour of the Year Beyonce and Jay-Z Bruno Mars Ed Sheeran Taylor Swift – WINNER U2 Favorite Soundtrack Black Panther The Greatest Showman The Fate of the Furious Favorite Male Artist – Pop/Rock Drake Post Malone – WINNER Ed Sheeran Favorite Female Artist – Pop/Rock Camila Cabello Cardi B Taylor Swift Favorite Duo or Group – Pop/Rock Imagine Dragons Maroon 5 Migos – WINNER Favorite Album – Pop/Rock Drake, Scorpion Ed Sheeran, Divide Taylor Swift, Reputation – WINNER Favorite Song – Pop/Rock Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” – WINNER Drake, “God’s Plan” Ed Sheeran, “Perfect” Favorite Male Artist – Country Kane Brown – WINNER Luke Bryan Thomas Rhett Favorite Female Artist – Country Kelsea Ballerini Maren Morris Carrie Underwood – WINNER Favorite Duo or Group – Country Dan + Shay Florida Georgia Line Lanco Favorite Album – Country Kane Brown, Kane Brown Luke Combs, This One’s for You Thomas Rhett, Life Changes Favorite Song – Country Kane Brown, “Heaven” Dan + Shay, “Tequila” Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be” Favorite Artist – Rap/Hip-Hop Cardi B – WINNER Drake Post Malone Favorite Album – Rap/Hip-Hop Drake, Scorpio Lil Uzi Ver, Luv Is Rage 2 Post Malone, Beerbongs + Bentleys Favorite Song – Rap/Hip-Hop Cardi B, “Bodak Yellow” Drake, “God’s Plan” Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)” Favorite Male Artist – Soul/R&B Khalid – WINNER Bruno Mars The Weeknd Favorite Female Artist – Soul/R&B Ella Mai Rihanna SZA Favorite Album – Soul/R&B Khalid, American Teen SZA, CTRL XXXTentacion, 17 – WINNER Favorite Song – Soul/R&B Khalid, “Young Dumb & Broke” Ella Mai, “Boo’d Up” Bruno Mars and Cardi B, “Finesse” Favorite Artist – Alternative Rock Imagine Dragons Panic! at the Disco Portugal. The Man Favorite Artist – Adult Contemporary Shawn Mendes – WINNER Pink Ed Sheeran Favorite Artist – Latin J Balvin Daddy Yankee Ozuna Favorite Artist – Contemporary Inspirational Lauren Daigle MercyMe Zach Williams Favorite Artist – Electronic Dance Music The Chainsmokers Marshmello Zedd Favorite Social Artist BTS – WINNER Cardi B Ariana Grande Demi Lovato Shawn Mendes.....»»

Category: topSource: justjaredOct 9th, 2018

WWE Congratulates Mayor Kane, Interesting Kane Injury Note, Victory Speech Video, WWE Films, More - Wrestling Inc.

Wrestling Inc.WWE Congratulates Mayor Kane, Interesting Kane Injury Note, Victory Speech Video, WWE Films, MoreWrestling Inc.As noted, Kane won his bid for Mayor of Knox County, Tennessee on Tuesday. The future-WWE Hall of Famer is set to take office on Saturday, September 1. There's no word yet on how the new gig will affect his time with WWE but he's been working a limited ...Former WWE champion Kane declared winner in Tennessee mayoral raceNew York PostGlenn Jacobs, AKA WWE Star Kane, Elected Knox County Mayor in TennesseeBleacher ReportGlenn Jacobs, AKA WWE star Kane, wins Tennessee mayoral raceYahoo SportsESPN -New York Daily News -Knoxville News Sentinelall 79 news articles ».....»»

Category: break-upsSource: tmzAug 3rd, 2018

American Music Awards 2018 Nominations - Full List of AMAs Nominees Released!

The 2018 American Music Awards nominations are finally here and there are so many familiar faces on the list! The nominations were announced live moments ago from the YouTube Space LA. If you don’t know, AMA nominees are based on key fan interactions as reflected on Billboard.com, including streaming, album and digital song sales, radio [...] The 2018 American Music Awards nominations are finally here and there are so many familiar faces on the list! The nominations were announced live moments ago from the YouTube Space LA. If you don’t know, AMA nominees are based on key fan interactions as reflected on Billboard.com, including streaming, album and digital song sales, radio airplay, social activity and touring. Tracee Ellis Ross is set to host the show again this year, which will air on October 9 on ABC. Be sure to stick with Just Jared as we’ll be live blogging the entire show. Click inside to see the full list of American Music Award nominations… Artist of the Year Drake Imagine Dragons Post Malone Ed Sheeran Taylor Swift New Artist of the Year Camila Cabello Cardi B Khalid Dua Lipa XXXTentacion Collaboration of the Year Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)” Bruno Mars and Cardi B, “Finesse” Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be” Zedd, Maren Morris and Grey, “The Middle” Favorite Music Video Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)” Drake, “God’s Plan” Tour of the Year Beyonce and Jay-Z Bruno Mars Ed Sheeran Taylor Swift U2 Favorite Soundtrack Black Panther The Greatest Showman The Fate of the Furious Favorite Male Artist – Pop/Rock Drake Post Malone Ed Sheeran Favorite Female Artist – Pop/Rock Camila Cabello Cardi B Taylor Swift Favorite Duo or Group – Pop/Rock Imagine Dragons Maroon 5 Migos Favorite Album – Pop/Rock Drake, Scorpion Ed Sheeran, Divide Taylor Swift, Reputation Favorite Song – Pop/Rock Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)” Drake, “God’s Plan” Ed Sheeran, “Perfect” Favorite Male Artist – Country Kane Brown Luke Bryan Thomas Rhett Favorite Female Artist – Country Kelsea Ballerini Maren Morris Carrie Underwood Favorite Duo or Group – Country Dan + Shay Florida Georgia Line Lanco Favorite Album – Country Kane Brown, Kane Brown Luke Combs, This One’s for You Thomas Rhett, Life Changes Favorite Song – Country Kane Brown, “Heaven” Dan + Shay, “Tequila” Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be” Favorite Artist – Rap/Hip-Hop Cardi B Drake Post Malone Favorite Album – Rap/Hip-Hop Drake, Scorpio Lil Uzi Ver, Luv Is Rage 2 Post Malone, Beerbongs + Bentleys Favorite Song – Rap/Hip-Hop Cardi B, “Bodak Yellow” Drake, “God’s Plan” Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)” Favorite Male Artist – Soul/R&B Khalid Bruno Mars The Weeknd Favorite Female Artist – Soul/R&B Ella Mai Rihanna SZA Favorite Album – Soul/R&B Khalid, American Teen SZA, CTRL XXXTentacion, 17 Favorite Song – Soul/R&B Khalid, “Young Dumb & Broke” Ella Mai, “Boo’d Up” Bruno Mars and Cardi B, “Finesse” Favorite Artist – Alternative Rock Imagine Dragons Panic! at the Disco Portugal. The Man Favorite Artist – Adult Contemporary Shawn Mendes Pink Ed Sheeran Favorite Artist – Latin J Balvin Daddy Yankee Ozuna Favorite Artist – Contemporary Inspirational Lauren Daigle MercyMe Zach Williams Favorite Artist – Electronic Dance Music The Chainsmokers Marshmello Zedd Favorite Social Artist BTS Cardi B Ariana Grande Demi Lovato Shawn Mendes.....»»

Category: topSource: justjaredSep 12th, 2018

Kane Brown Marries Katelyn Jae in Tennessee!

Kane Brown is a married man! The 24-year-old country singer tied the knot to fiancee Katelyn Jae on Saturday afternoon (October 13) at the Mint Springs Farm in Franklin, Tennessee. PHOTOS: Check out the latest pics of Kane Brown Instead of writing their own vows, the couple told People that they “decided to exchange letters [...] Kane Brown is a married man! The 24-year-old country singer tied the knot to fiancee Katelyn Jae on Saturday afternoon (October 13) at the Mint Springs Farm in Franklin, Tennessee. PHOTOS: Check out the latest pics of Kane Brown Instead of writing their own vows, the couple told People that they “decided to exchange letters to each other earlier in the day and keep the actual vows a little more traditional.” Kane popped the the question to Katelyn back on Easter Sunday in 2017. Congrats to the happy couple!.....»»

Category: topSource: justjaredOct 13th, 2018

Taylor Swift Makes History at 2018 American Music Awards

Taylor Swift, who opened the 2018 American Music Awards show with a choreographed-heavy, snake-filled performance of “I Did Something Bad” from last year’s reputation, topped Whitney Houston’s record for the […] More Taylor Swift, who opened the 2018 American Music Awards show with a choreographed-heavy, snake-filled performance of “I Did Something Bad” from last year’s reputation, topped Whitney Houston’s record for the most AMA wins by a female artist in the program’s history, taking home four trophies (tour of the year, favorite album — pop/rock, favorite female artist, pop/rock and artist of the year) and bringing her grand total to 23. Embed from Getty Imageswindow.gie=window.gie||function(c){(gie.q=gie.q||[]).push(c)};gie(function(){gie.widgets.load({id:'7bFhI_SATzNIGQh7X0nQrg',sig:'YEyN0r6Se-fafKHIyfKdbdPyzAWuOgO4dG_9EvhEr9Q=',w:'594px',h:'399px',items:'1048437850,1048354714,1048438002,1048354456,1048354718',caption: true ,tld:'com',is360: false })}); “Every single time [I win an award], it means something different,” Swift said while accepting the artist of the year award, the final honor of the night. “[This one] represents encouragement and motivation for me to be better and work harder and try to make you guys proud.” Is it cool that she said all that? Of course it is. @taylorswift13 accepts the award for #AMAs Artist of the Year! #TaylorSwiftAMAs pic.twitter.com/EmTzjlB8uH — American Music Awards (@AMAs) October 10, 2018 She also referenced her recent political voting declaration at the end of her speech: “You know what else is voted on by the people? The mid-term elections on November 6. Get out and vote.” Watch Shawn Mendes and Zedd perform “Lost In Japan” at the 2018 AMAs below. Embed from Getty Imageswindow.gie=window.gie||function(c){(gie.q=gie.q||[]).push(c)};gie(function(){gie.widgets.load({id:'hIDOAJm8RrB_RNWdP1wx-g',sig:'8M6FK95HIaLn6_5WZitMqCoWAy73BN_uERyiHPWuPTw=',w:'594px',h:'395px',items:'1048758864,1048392268,1048367820,1048469076,1048469104',caption: true ,tld:'com',is360: false })}); Check out all the best looks from the 2018 American Music Awards red carpet here! The full winner’s list is below: Artist of the Year: Drake Imagine Dragons Post Malone Ed Sheeran Taylor Swift **WINNER** Favorite Female Artist Pop/Rock: Camila Cabello Cardi B Taylor Swift **WINNER** Favorite Male Artist Pop/Rock: Drake Post Malone **WINNER** Ed Sheeran Favorite Duo/Group Pop/Rock: Imagine Dragons Maroon 5 Migos **WINNER** Favorite Song Pop/Rock: Camila Cabello, “Havana” **WINNER** Drake, “God’s Plan” Ed Sheeran, “Perfect” Favorite Album Pop/Rock: Drake, Scorpion Ed Sheeran, ÷ (Divide) Taylor Swift, reputation **WINNER** Favorite Female Artist Country: Kelsea Ballerini Maren Morris Carrie Underwood *WINNER* Favorite Male Artist Country: Kane Brown **WINNER** Luke Bryan Thomas Rhett Favorite Duo/Group Country: Dan + Shay Florida Georgia Line **WINNER** Lanco Favorite Song Country: Kane Brown, “Heaven” **WINNER** Dan + Shay, “Tequila” Bebe Rexha & Florida Georgia Line, “Meant to Be” Favorite Album Country: Kane Brown, Kane Brown **WINNER** Luke Combs, This One’s for You Thomas Rhett, Life Changes Favorite Artist Rap/Hip-Hop: Cardi B **WINNER** Drake Post Malone Favorite Male Artist Soul/R&B: Khalid **WINNER** Bruno Mars The Weeknd Favorite Album Rap/Hip-Hop: Drake, Scorpion Lil Uzi Vert, Luv Is Rage 2 Post Malone, beerbongs&bentleys **WINNER** Favorite Song Rap/Hip-Hop: Cardi B, “Bodak Yellow” **WINNER** Drake, “God’s Plan” Post Malone, “Rockstar” Favorite Album Soul/R&B: Khalid,American Teen SZA,CTRL XXXTentacion,17 **WINNER** Favorite Artist Adult Contemporary: Shawn Mendes **WINNER** P!nk Ed Sheeran Favorite Female Artist Soul R&B: Ella Mai Rihanna **WINNER** SZA Favorite Song Soul/R&B: Khalid, “Young Dumb & Broke” Ella Mai, “Boo’d Up” Cardi B & Bruno Mars, “Finesse” **WINNER** Favorite Soundtrack: Black Panther **WINNER** The Greatest Showman The Fate of the Furious Favorite Artist EDM: The Chainsmokers Marshmello **WINNER** Zedd Favorite Social Artist: BTS **WINNER** Cardi B Ariana Grande Demi Lovato Shawn Mendes Favorite Music Video: Camila Cabello, “Havana” **WINNER** Cardi B, “Bodak Yellow” Drake, “God’s Plan” Collaboration of the Year: Camila Cabello featuring Young Thug, “Havana” **WINNER** Post Malone featuring 21 Savage, “Rockstar” Bruno Mars & Cardi B, “Finesse” Bebe Rexha & Florida Georgia Line, “Meant to Be” Zedd, Maren Morris & Grey, “The Middle” New Artist of the Year: Camila Cabello **WINNER** Cardi B Khalid Dua Lipa XXXTentacion Favorite Artist Contemporary Inspirational: Lauren Daigle **WINNER** MercyMe Zach Williams Favorite Artist Latin: J Balvin Daddy Yankee **WINNER** Ozuna Favorite Artist Alternative Rock: Imagine Dragons Panic! At The Disco **WINNER** Portugal. The Man Tour of the Year: Taylor Swift **WINNER** Beyonce & JAY-Z Bruno Mars Ed Sheeran U2.....»»

Category: topSource: celebuzzOct 10th, 2018

Billboard Music Awards 2018 - Winners List!

The 2018 Billboard Music Awards air on Sunday night (May 20) – and a bunch of today’s top artists have already been announced as winners! Plenty of performers are already winners in the non-televised categories, which were announced earlier in the afternoon, including Imagine Dragons, Drake, Ed Sheeran and Kendrick Lamar. In addition to the [...] The 2018 Billboard Music Awards air on Sunday night (May 20) – and a bunch of today’s top artists have already been announced as winners! Plenty of performers are already winners in the non-televised categories, which were announced earlier in the afternoon, including Imagine Dragons, Drake, Ed Sheeran and Kendrick Lamar. In addition to the standard award categories, Janet Jackson is also being honored this year with the Icon Award during the ceremony. Check out the full list of winners in the non-televised categories below, which will be updated with the televised winners later in the evening! Find out who won inside… ARTIST AWARDS Top Duo/Group: The Chainsmokers Coldplay Imagine Dragons – WINNER Migos U2 Top Billboard 200 Artist: Drake – WINNER Kendrick Lamar Ed Sheeran Chris Stapleton Taylor Swift Top Hot 100 Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Streaming Songs Artist: Cardi B Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Ed Sheeran Top Song Sales Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Radio Songs Artist: Halsey Imagine Dragons Bruno Mars Charlie Puth Ed Sheeran – WINNER Top Touring Artist: Coldplay Guns N’ Roses Bruno Mars Ed Sheeran U2 – WINNER Top R&B Artist: Chris Brown Khalid Bruno Mars – WINNER SZA The Weeknd Top R&B Male Artist: Khalid Bruno Mars – WINNER The Weeknd Top R&B Female Artist: Beyoncé Rihanna SZA – WINNER Top R&B Tour: Bruno Mars – WINNER Lionel Richie The Weeknd Top Rap Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Lil Uzi Vert Migos Post Malone Top Rap Male Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Top Rap Female Artist: Bhad Bhabie Cardi B – WINNER Nicki Minaj Top Rap Tour: J. Cole JAY-Z – WINNER Kendrick Lamar Top Country Artist: Kane Brown Luke Combs Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Male Artist: Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Female Artist: Kelsea Ballerini Miranda Lambert Maren Morris – WINNER Top Country Duo/Group Artist: Florida Georgia Line – WINNER Old Dominion Zac Brown Band Top Country Tour: Luke Bryan – WINNER Florida Georgia Line Tim McGraw & Faith Hill Top Rock Artist: Imagine Dragons – WINNER Linkin Park Portugal. The Man Tom Petty & The Heartbreakers twenty one pilots Top Rock Tour: Coldplay Guns N’ Roses U2 – WINNER Top Latin Artist: J Balvin Daddy Yankee Luis Fonsi Ozuna – WINNER Romeo Santos Top Christian Artist: Elevation Worship Hillsong UNITED Hillsong Worship MercyMe – WINNER Zach Williams Top Gospel Artist: Anthony Brown & group therAPy Travis Greene J.J. Hairston & Youthful Praise Tasha Cobbs Leonard – WINNER Tamela Mann ALBUM AWARDS Top Billboard 200 Album: Drake “More Life” Kendrick Lamar “DAMN.” – WINNER Post Malone “Stoney” Ed Sheeran “÷ (Divide)” Taylor Swift “reputation” Top Soundtrack: “Black Panther” “The Fate of the Furious: The Album” “The Greatest Showman” “Guardians of the Galaxy, Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2” “Moana” – WINNER Top R&B Album: Khalid “American Teen” Bruno Mars “24K Magic” – WINNER SZA “Ctrl” The Weeknd “Starboy” XXXTENTACION “17” Top Rap Album: Drake “More Life” Kendrick Lamar “DAMN.” – WINNER Lil Uzi Vert “Luv Is Rage 2” Migos “Culture” Post Malone “Stoney” Top Country Album: Kane Brown “Kane Brown” Luke Combs “This One’s For You” Thomas Rhett “Life Changes” Chris Stapleton “From A Room: Volume 1” – WINNER Brett Young “Brett Young” Top Rock Album: Imagine Dragons “Evolve” – WINNER Linkin Park “One More Light” Panic! At The Disco “Death Of A Bachelor” Portugal. The Man “Woodstock” U2 “Songs of Experience” Top Latin Album: Nicky Jam “Fénix” Christian Nodal “Me Dejé Llevar” Ozuna “Odisea” – WINNER Romeo Santos “Golden” Shakira “El Dorado” Top Dance/Electronic Album: Avicii “AVĪCI (01)” The Chainsmokers “Memories…Do Not Open” – WINNER Calvin Harris “Funk Wav Bounces Vol. 1” Kygo “Stargazing” ODESZA “A Moment Apart” Top Christian Album: Elevation Worship “There Is A Cloud” Hillsong UNITED “Wonder” Hillsong Worship “Let There Be Light” Alan Jackson “Precious Memories Collection” – WINNER MercyMe “Lifer” Top Gospel Album: Anthony Brown & group therAPy “A Long Way From Sunday” Travis Greene “Crossover: Live From Music City” J.J. Hairston & Youthful Praise “You Deserve It” Tasha Cobbs Leonard “Heart. Passion. Pursuit.” – WINNER Marvin Sapp “Close” SONG AWARDS Top Streaming Song (Audio): Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” Kendrick Lamar “HUMBLE.” – WINNER Lil Uzi Vert “XO TOUR Llif3” Post Malone ft. 21 Savage “Rockstar” Post Malone ft. Quavo “Congratulations” Top Streaming Song (Video): Cardi B “Bodak Yellow (Money Moves)” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” – WINNER Lil Pump “Gucci Gang” Bruno Mars “That’s What I Like” Ed Sheeran “Shape of You” Top Selling Song: Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” – WINNER Sam Hunt “Body Like A Back Road” Imagine Dragons “Believer” Imagine Dragons “Thunder” Ed Sheeran “Perfect” Top Radio Song: The Chainsmokers & Coldplay “Something Just Like This” Imagine Dragons “Believer” Bruno Mars “That’s What I Like” Charlie Puth “Attention” Ed Sheeran “Shape of You” – WINNER Top R&B Song: Childish Gambino “Redbone” DJ Khaled ft. Rihanna & Bryson Tiller “Wild Thoughts” Khalid “Young Dumb & Broke” Bruno Mars “That’s What I Like” – WINNER Bruno Mars ft. Cardi B “Finesse” Top Rock Song: Imagine Dragons “Believer” – WINNER Imagine Dragons “Thunder” Linkin Park ft. Kiiara “Heavy” Portugal. The Man “Feel It Still” The Revivalists “Wish I Knew You” Top Latin Song: J Balvin & Willy William ft. Beyoncé “Mi Gente” Becky G ft. Bad Bunny “Mayores” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” – WINNER Maluma “Felices Los 4” Wisin ft. Ozuna “Escápate Conmigo” Top Dance/Electronic Song: The Chainsmokers & Coldplay “Something Just Like This” – WINNER Clean Bandit ft. Sean Paul & Anne-Marie “Rockabye” Cheat Codes ft. Demi Lovato “No Promises” Kygo & Selena Gomez “It Ain’t Me” Zedd & Alessia Cara “Stay” Top Christian Song: Elevation Worship “O Come To The Altar” Hillsong Worship “What A Beautiful Name” – WINNER Lecrae ft. Tori Kelly “I’ll Find You” MercyMe “Even If” Zach Williams “Old Church Choir” Top Gospel Song: Anthony Brown & group therAPy “Trust In You” J.J. Hairston & Youthful Praise “You Deserve It” – WINNER Travis Greene “You Waited” Tamela Mann “Change Me” Charlie Wilson “I’m Blessed”.....»»

Category: topSource: justjaredMay 20th, 2018

ACM Awards 2018 - Complete Winners List Revealed!

The winners have been revealed for the 2018 Academy of Country Music Awards! It was a great night celebrating the best in country music on Sunday (April 15) at the MGM Grand Garden Arena in Las Vegas. Jason Aldean won the Entertainer of the Year award for the third year in a row. Miranda Lambert, [...] The winners have been revealed for the 2018 Academy of Country Music Awards! It was a great night celebrating the best in country music on Sunday (April 15) at the MGM Grand Garden Arena in Las Vegas. Jason Aldean won the Entertainer of the Year award for the third year in a row. Miranda Lambert, Chris Stapleton, and Brothers Osborne tied for the most wins, with two awards each. There was also history made during the show as Miranda is now the artist with the most wins ever with 31 awards. Click inside for the full list of winners… ACM Awards 2018 – Complete Winners List Entertainer of the Year Jason Aldean – WINNER Garth Brooks Luke Bryan Chris Stapleton Keith Urban Female Vocalist of the Year Kelsea Ballerini Miranda Lambert – WINNER Reba McEntire Maren Morris Carrie Underwood Male Vocalist of the Year Jason Aldean Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Keith Urban Chris Young Vocal Duo of the Year Brothers Osborne – WINNER Dan + Shay Florida Georgia Line LOCASH Tim McGraw & Faith Hill Vocal Group of the Year Lady Antebellum LANCO Little Big Town Midland Old Dominion – WINNER NEW FEMALE VOCALIST OF THE YEAR Lauren Alaina – WINNER Danielle Bradbery Carly Pearce Raelynn NEW MALE VOCALIST OF THE YEAR Kane Brown Luke Combs Devin Dawson Russell Dickerson Brett Young – WINNER NEW VOCAL DUO OR GROUP OF THE YEAR High Valley LANCO LOCASH Midland – WINNER Runaway June ALBUM OF THE YEAR [Awarded to Artist(s)/Producer(s)/Record Company–Label(s)] Breaker – Little Big Town Producer: Jay Joyce Record Label: Capitol Records Nashville California Sunrise – Jon Pardi Producers: Bart Butler, Jon Pardi Record Label: Capitol Records Nashville From A Room Vol. 1 – Chris Stapleton – WINNER Producers: Dave Cobb, Chris Stapleton Record Label: Mercury Records Happy Endings – Old Dominion Producer: Shane McAnally Record Label: RCA Life Changes – Thomas Rhett Producers: Julian Bunetta, Jesse Frasure, Dann Huff, Joe London, Thomas Rhett Record Label: The Valory Music Co. Single Record of the Year [Awarded to Artist(s)/Producer(s)/Record Company–Label(s)] Better Man – Little Big Town Producer: Jay Joyce Record Label: Capitol Records Nashville Body Like A Back Road – Sam Hunt – WINNER Producer: Zach Crowell Record Label: MCA Nashville Broken Halos – Chris Stapleton Producers: Dave Cobb, Chris Stapleton Record Label: Mercury Records Drinkin’ Problem – Midland Producers: Dann Huff, Shane McAnally, Josh Osborne Record Label: Big Machine Records I’ll Name The Dogs – Blake Shelton Producer: Scott Hendricks Record Label: Warner Bros. SONG OF THE YEAR [Awarded to Songwriter(s)/Publisher(s)/Artist(s)] Body Like a Back Road – Sam Hunt Songwriters: Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally, Josh Osborne Publishers: Universal Music Corp./Sam Hunt Publishing, Highly Combustible Music/I Love Pizza Music,/Songs of Southside Independent Music Publishing/Who Wants to Buy My Publishing/Atlas Music Publishing, Anderson Fork In The Road Music/Smackville Music/Smack Songs LLC, Smack Hits Female – Keith Urban Songwriters: Ross Copperman, Nicolle Galyon and Shane McAnally Publishers: EMI Blackwood Music Inc./Rezolant Music/Plain Jane Songs, Warner-Tamerlane Publishing Corp./A Girl Named Charlie (BMI), Smack Hits/Smack Songs LLC (GMR) Tin Man – Miranda Lambert – WINNER Songwriters: Jack Ingram, Miranda Lambert Jon Randall Publishers: Sony/ATV Tree Publishing/Pink Dog Publishing (BMI), Beat Up Ford Publishing (BMI), BMG Platinum Songs (BMI)/SWMBMGBMI/Lonesome Vinyl Music Whiskey And You – Chris Stapleton Songwriters: Lee Thomas Miller, Chris Stapleton Publishers: WB Music Corp./New Sea Gayle Music (ASCAP), Warner-Tamerlane Publishing Corp./New Sea Gayle Music (BMI) Video of the Year [Awarded to Producer(s)/Director(s)/Artist(s)] Black – Dierks Bentley Director: Wes Edwards Producer: Max A. Butler It Ain’t My Fault – Brothers Osborne – WINNER Director: Wes Edwards, Ryan Silver Producer: Tiffany Davies Legends – Kelsea Ballerini Director: Jeff Venable Producer: Ben Skipworth Marry Me – Thomas Rhett Director: TK McKamy Producer: Dan Atchison We Should Be Friends – Miranda Lambert Director: Trey Fanjoy Producer: April Dace Songwriter of the year*(Off Camera Award) Rhett Akins – WINNER Ashley Gorley Hillary Lindsey Shane McAnally Josh Osborne Vocal Event of the Year [Awarded to Artist(s)/Producer(s)/Record Company–Label(s)] Craving You – Thomas Rhett Featuring Maren Morris Producers: Julian Bunetta, Dann Huff, Joe London, Thomas Rhett Record Label: The Valory Music Co. Dear Hate – Maren Morris featuring Vince Gill Producers: Brad Hill, Maren Morris Record Label: Columbia Nashville Funny (How Time Slips Away) – Glen Campbell And Willie Nelson Producer: Carl Jackson Record Label: Universal Music Enterprises The Fighter – Keith Urban featuring Carrie Underwood – WINNER Producers: Busbee, Keith Urban Record Label: Capitol Nashville What Ifs – Kane Brown Featuring Lauren Alaina Producer: Dann Huff Record Label: RCA Nashville.....»»

Category: topSource: justjaredApr 16th, 2018