Advertisement


Horace Panter gives Beano characters punk pop-art makeover

Horace Panter gives Beano characters punk pop-art makeover.....»»

Category: topSource: contactmusicMar 14th, 2018

Beano, Revived and Rebranded for Today’s Kids

A fresh new kids TV studio is making waves in the U.K. and is aiming to gain traction in the hyper-competitive global content market including the U.S. Beano Studios is based on the U.K.’s longest surviving comic, “The Beano,” which in its 1950s heyday sold 2 million copies. The studio may be new — it […].....»»

Category: topSource: varietyApr 7th, 2018

Grammys 2018 Winners - Full List Revealed!

Most of the 2018 Grammy Awards winners have been revealed and so many artists have already taken home prizes! Heading into the big show on Sunday evening (January 28), Jay-Z had a total of eight nominations, Kendrick Lamar had a total of seven, and Bruno Mars had a total of six nominations. The James Corden-hosted [...] Most of the 2018 Grammy Awards winners have been revealed and so many artists have already taken home prizes! Heading into the big show on Sunday evening (January 28), Jay-Z had a total of eight nominations, Kendrick Lamar had a total of seven, and Bruno Mars had a total of six nominations. The James Corden-hosted show is currently airing right now on CBS – so be sure to tune in! You can check out Just Jared‘s entire Grammy Awards coverage if you missed it. Click inside for the full list of winners… *Updating Live as More Awards Are Announced GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara - WINNER Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man - WINNER “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer - WINNER Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran - WINNER DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem - WINNER “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk - WINNER Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion - WINNER Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen - WINNER “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon - WINNER “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) - WINNER “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs - WINNER ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National - WINNER R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars - WINNER “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino - WINNER “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) - WINNER Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd - WINNER Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars - WINNER Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar - WINNER “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna - WINNER “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) - WINNER “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton - WINNER Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town - WINNER “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) - WINNER “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater - WINNER Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist - WINNER “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant - WINNER Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs - WINNER Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band - WINNER Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio - WINNER GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans - WINNER Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship - WINNER “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans - WINNER Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams - WINNER Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire - WINNER Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira - WINNER Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente - WINNER Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas - WINNER Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta - WINNER Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes - WINNER Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit - WINNER “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit - WINNER Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters - WINNER (TIE) Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage - WINNER (TIE) Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones - WINNER Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ - WINNER Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann - WINNER Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers - WINNER Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley - WINNER Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo - WINNER Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb - WINNER Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher - WINNER COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) - WINNER Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer - WINNER Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) - WINNER “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) - WINNER “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) - WINNER “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) - WINNER PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) - WINNER (TIE) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) - WINNER (TIE) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) - WINNER Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) - WINNER Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) - WINNER Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) - WINNER Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin - WINNER Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) - WINNER SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) - WINNER Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) - WINNER Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost - WINNER Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) - WINNER Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) - WINNER Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) - WINNER Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra - WINNER Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov - WINNER Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) - WINNER Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer - WINNER Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) - WINNER Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar - WINNER “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) - WINNER “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredJan 28th, 2018

Grammys 2018 Nominations - Refresh Your Memory on the Nominees!

The 2018 Grammy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees here as a refresher! This year, Jay-Z was given the most nominations with 8 total. Kendrick Lamar has the next most nominations with seven total, while Bruno Mars received six. SZA is the Grammys most nominated woman this [...] The 2018 Grammy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees here as a refresher! This year, Jay-Z was given the most nominations with 8 total. Kendrick Lamar has the next most nominations with seven total, while Bruno Mars received six. SZA is the Grammys most nominated woman this year and she received five nominations. Tune in for the Grammys, hosted by James Corden, TONIGHT at 7:30pm ET/4:30pm PT on CBS. We’ll be live blogging the show so stay tuned! Click inside to see the full list of Grammy Award nominations… GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredJan 28th, 2018

Grammys 2018 Nominations - Full List Revealed!

The 2018 Grammy Award nominations have just been revealed! Jay-Z leads the pack with 8 nominations this year! Kendrick Lamar has seven nominations, and Bruno Mars is the third-most nominated artist with six nominations. Taylor Swift also has two nominations this year, despite Reputation not being eligible for this year’s show. James Corden will be [...] The 2018 Grammy Award nominations have just been revealed! Jay-Z leads the pack with 8 nominations this year! Kendrick Lamar has seven nominations, and Bruno Mars is the third-most nominated artist with six nominations. Taylor Swift also has two nominations this year, despite Reputation not being eligible for this year’s show. James Corden will be hosting the 2018 Grammys this year, which will air live from New York City for the first time since 2003! Stick with Just Jared on January 28, 2018, as we’ll have all the live coverage of the Grammys. Check out the complete list of nominees below! Click inside to see the full list of Grammy Award nominations… GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredNov 28th, 2017

2019 Grammys Nominations: Drake, Kendrick Lamar, Cardi B & More!

So who is nominated for a 2019 Grammy? All you really want to know is who is nominated, right? There’s lots of love for Drake, Kendrick Lamar, Cardi B, Brandi […] More So who is nominated for a 2019 Grammy? All you really want to know is who is nominated, right? There’s lots of love for Drake, Kendrick Lamar, Cardi B, Brandi Carlisle, and H.E.R. Also this year there are more nominees in the major categories than usual this time around. The Grammy Awards will air February 10, 2019, on CBS. The 2019 Grammy nominees are below. GENERAL FIELD Record Of The Year: “I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “The Joke” — Brandi Carlile “This Is America” — Childish Gambino “God’s Plan” — Drake “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Album Of The Year: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Scorpion” — Drake “H.E.R.” — H.E.R. “Beerbongs & Bentleys” — Post Malone “Dirty Computer” — Janelle Monáe “Golden Hour” — Kacey Musgraves “Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists) Song Of The Year: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) Best New Artist: Chloe x Halle Luke Combs Greta Van Fleet H.E.R. Dua Lipa Margo Price Bebe Rexha Jorja Smith POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Colors” — Beck “Havana (Live)” — Camila Cabello “God Is A Woman” — Ariana Grande “Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga “Better Now” — Post Malone Best Pop Duo/Group Performance: “Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato “Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys “‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “Girls I Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B “Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Best Traditional Pop Vocal Album: “Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall “My Way” — Willie Nelson “Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter 4. Standards (DELUXE) — Seal 5. THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC! — Barbra Streisand Best Pop Vocal Album: “Camila” — Camila Cabello “Meaning Of Life” — Kelly Clarkson “Sweetener” — Ariana Grande “Shawn Mendes” — Shawn Mendes “Beautiful Trauma” — P!nk “Reputation” — Taylor Swift DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford “Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara) “Losing It” — Fisher “Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson “Ghost Voices” — Virtual Self Best Dance/Electronic Album: “Singularity” —Jon Hopkins “Woman Worldwide” — Justice “Treehouse” — Sofi Tukker “Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE “Lune Rouge” — TOKiMONSTA CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: “The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah “Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band “Modern Lore” — Julian Lage “Laid Black” — Marcus Miller “Protocol 4” — Simon Phillips ROCK FIELD Best Rock Performance: “Four Out Of Five” —Arctic Monkeys “When Bad Does Good” — Chris Cornell “Made An America” — The Fever 333 “Highway Tune” — Greta Van Fleet “Uncomfortable” — Halestorm Best Metal Performance: “Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me “Honeycomb” — Deafheaven “Electric Messiah” — High On Fire “Betrayer” — Trivium “On My Teeth — Underoath Best Rock Song: “Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet) “Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots) “MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon) “Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) “Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost) Best Rock Album: “Rainier Fog” — Alice In Chains “M A N I A” — Fall Out Boy “Prequelle — Ghost “From The Fires” — Greta Van Fleet “Pacific Daydream” — Weezer ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: “Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys “Colors” — Beck “Utopia” — Björk “American Utopia” — David Byrne “Masseduction” — St. Vincent R&B FIELD Best R&B Performance: “Long As I Live” — Toni Braxton “Summer” — The Carters “Y O Y” — Lalah Hathaway “Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar “First Began” — PJ Morton Best Traditional R&B Performance: “Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges “Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette “Honest” — MAJOR. “How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba “Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway Best R&B Song: “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi) “Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.) “Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton) Best Urban Contemporary Album: “Everything Is Love” — The Carters “The Kids Are Alright “— Chloe x Halle “Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz “War & Leisure” — Miguel “Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello Best R&B Album: “Sex & Cigarettes” — Toni Braxton “Good Thing” — Leon Bridges “Honestly” — Lalah Hathaway “H.E.R.” — H.E.R. “Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton RAP FIELD Best Rap Performance: “Be Careful” — Cardi B “Nice For What” — Drake “King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake “Bubblin” — Anderson .Paak “Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee Best Rap/Sung Performance: “Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink “Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole “This Is America” — Childish Gambino “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage Best Rap Song: “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake) “Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas) “Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee) “Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock) Best Rap Album: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “Swimming” — Mac Miller “Victory Lap” — Nipsey Hussle “Daytona” — Pusha T “Astroworld” — Travis Scott COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn “Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris “Butterflies” — Kacey Musgraves “Millionaire” — Chris Stapleton “Parallel Line” — Keith Urban Best Country Duo/Group Performance: “Shoot Me Straight” — Brothers Osborne “Tequila” — Dan + Shay ” When Someone Stops Loving You” — Little Big Town “Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill “Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line Best Country Song: “Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell) “Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, Songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill) “I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton) “Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves) “Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay) “When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town) Best Country Album: “Unapologetically” — Kelsea Ballerini “Port Saint Joe” — Brothers Osborne “Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde “Golden Hour” — Kacey Musgraves “From A Room: Volume 2” — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: “Hiraeth” — Lisa Gerrard & David Kuckhemann “Beloved” — Snatam Kaur “Opium Moon” — Opium Moon “Molecules Of Motion” — Steve Roach “Moku Maluhia – Peaceful Island” — Jim Kimo West JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Some Of That Sunshine” — Regina Carter, soloist “Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist “We See” — Fred Hersch, soloists “De-dah” — Brad Mehldau, soloist “Cadenas” — Miguel Zenón, soloist Best Jazz Vocal Album: “My Mood Is You” — Freddy Cole “The Questions” — Kurt Elling “The Subject Tonight Is Love” — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace “If You Really Want” — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza “The Window” — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: “Diamond Cut” — Tia Fuller “Live In Europe” — Fred Hersch Trio “Seymour Reads The Constitution!” — Brad Mehldau Trio “Still Dreaming” — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade “Emanon” — The Wayne Shorter Quartet Best Large Jazz Ensemble Album: “All About That Basie” — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart “American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom” — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists “Presence” — Orrin Evans And The Captain Black Big Band “All Can Work” — John Hollenbeck Large Ensemble “Barefoot Dances And Other Visions” — Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band Best Latin Jazz Album: “Heart Of Brazil”— Eddie Daniels “Back To The Sunset”— Dafnis Prieto Big Band “West Side Story Reimagined”— Bobby Sanabria Multiverse Big Band “Cinque”— Elio Villafranca “Yo Soy La Tradición” — Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters “Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne “Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters “Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter “A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, Songwriters Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters “You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters “Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters “Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters “Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters Best Gospel Album: “One Nation Under God” — Jekalyn Carr “Hiding Place” — Tori Kelly “Make Room” — Jonathan McReynolds “The Other Side” — The Walls Group “A Great Work” — Brian Courtney Wilson Best Contemporary Christian Music Album: “Look Up Child” — Lauren Daigle “Hallelujah Here Below” — Elevation Worship “Living With a Fire” — Jesus Culture “Surrounded” — Michael W. Smith “Survivor: Live From Harding Prison” — Zach Williams Best Roots Gospel Album: “Unexpected” — Jason Crabb “Clear Skies” — Ernie Haase & Signature Sound “Favorites: Revisited By Request” — The Isaacs “Still Standing” — The Martins “Love Love Love” — Gordon Mote LATIN FIELD Best Latin Pop Album: “Prometo” — Pablo Alboran “Sincera” — Claudia Brant “Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2” — Natalia Lafourcade “2:00 AM” — Raquel Sofía “Vives” — Carlos Vives Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: “Clairoscura” — Aterciopelados “Coastcity” — Coastcity “Encanto Tropical” — Monsieur Periné “Gourmet” — Orishas “Aztlán” — Zoé Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): “Primero Soy Mexicana” — Angela Aguilar “Mitad y Mitad” — Calibre 50 “Totalmente Juan Gabriel Vol. II” — Aida Cuevas “Cruzando Borders” — Los Texmaniacs “Leyendas De Mi Pueblo” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez “¡México Por Siempre!” — Luis Miguel Best Tropical Latin Album: “Pa’ Mi Gente” — Charlie Aponte “Legado” — Formell Y Los Van Van “Orquesta Akokán” — Orquesta Akokán “Ponle Actitud” — Felipe Peláez “Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: “Kick Rocks” — Sean Ardoin “Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste “The Joke” Brandi Carlile “All On My Mind” — Anderson East “Last Man Standing” — Willie Nelson Best American Roots Song: “All The Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack) “Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “Knockin’ On Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) “Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) Best Americana Album: “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Things Have Changed” — Bettye LaVette “The Tree Of Forgiveness” — John Prine “The Lonely, The Lonesome & The Gone” — Lee Ann Womack “One Drop Of Truth” — The Wood Brothers Best Bluegrass Album:“Portraits in Fiddles” — Mike Barnett “Sister Sadie II” — Sister Sadie “Rivers and Roads” — Special Consensus “The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys “North of Despair” — Wood & Wire Best Traditional Blues Album: “Something Smells Funky ‘Round Here” — Elvin Bishop’s Big Fun Trio “Benton County Relic” — Cedric Burnside “The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy “No Mercy in This Land” — Ben Harper And Charlie Musselwhite “Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria Muldaur Best Contemporary Blues Album: “Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito “Here In Babylon” — Teresa James And The Rhythm Tramps “Cry No More” — Danielle Nicole “Out of The Blues” — Boz Scaggs “Victor Wainwright and The Train” — Victor Wainwright And The Train Best Folk Album: “Whistle Down the Wind” — Joan Baez “Black Cowboys” — Dom Flemons “Rifles & Rosary Beads” — Mary Gauthier “Weed Garden” — Iron & Wine “All Ashore” — Punch Brothers Best Regional Roots Music Album: “Kreole Rock and Soul” — Sean Ardoin “Spyboy” — Cha Wa “Aloha From Na Hoa” — Na Hoa “No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a “Mewasinsational – Cree Round Dance Songs” — Young Spirit REGGAE FIELD Best Reggae Album: “As The World Turns” — Black Uhuru “Reggae Forever” — Etana “Rebellion Rises” — Ziggy Marley “A Matter of Time” — Protoje “44/876” — Sting & Shaggy WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: “Deran” — Bombino “Fenfo” — Fatoumata Diawara “Black Times” — Seun Kuti & Egypt 80 “Freedom” — Soweto Gospel Choir “The Lost Songs of World War II” — Yiddish Glory CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: “All The Sounds” — Lucy Kalantari & The Jazz Cats “Building Blocks” — Tim Kubart “Falu’s Bazaar” — Falu “Giants of Science” — The Pop Ups “The Nation of Imagine” — Frank & Deane SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): “Accessory to War (Neil Degrasse Tyson & Avis Lang)” — Courtney B. Vance “Calypso” — David Sedaris “Creative Quest” — Questlove “Faith – A Journey For All” — Jimmy Carter “The Last Black Unicorn” — Tiffany Haddish COMEDY FIELD Best Comedy Album: “Annihilation” — Patton Oswalt “Equanimity & The Bird Revelation” — Dave Chappelle “Noble Ape” — Jim Gaffigan “Standup For Drummers” — Fred Armisen “Tamborine” — Chris Rock MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: “The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast) “Carousel” — Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” — Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast) “My Fair Lady” — Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Once On This Island” — Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: “Call Me By Your Name” — (Various Artists) “Deadpool 2” — (Various Artists) “The Greatest Showman” — (Various Artists) “Lady Bird” — (Various Artists) “Stranger Things” — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: “Black Panther” — Ludwig Göransson, composer “Blade Runner 2049” — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers “Coco” — Michael Giacchino, composer “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer “Star Wars: The Last Jedi” — John Williams, composer Best Song Written For Visual Media: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Mystery Of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens) “Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Blut und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard) “Chrysalis” — Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.) “Infinity War” — Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri) “Mine Mission” — John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “Batman Theme (TV)” — Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis) “Change The World” — Mark Kibble, arranger (Take 6) “Madrid Finale” — John Powell, arranger (John Powell) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat) “Stars and Stripes Forever” — John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “It Was a Very Good Year” — Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson) “Jolene” — Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach) “Mona Lisa” — Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter) “Niña” — Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider) “Spiderman Theme” — Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter) PACKAGE FIELD Best Recording Package: “Be The Cowboy” — Mary Banas, art director (Mitski) “Love Yourself: Tear” — HuskyFox, art director (BTS) “Masseducation” — Willo Perron, art director (St. Vincent) “The Offering” — Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman) “Well Kept Thing” — Adam Moore, art director (Foxhole) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: “Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box)” — Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses) “I’ll Be Your Girl” — Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists) “Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings” — Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead) “Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic” — Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic) “Too Many Bad Habits” — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas) NOTES FIELD Best Album Notes: “Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924” — James P. Leary, album notes writer (Various Artists) “4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings of America’s Iconic Instrument” — Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury) “The 1960 Time Sessions” — Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio) “The Product of Our Souls: The Sound and Sway of James Reese Europe’s Society Orchestra” — David Gilbert, album notes writer (Various Artists) “Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981” — Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — David Evans, album notes writer (Various Artists) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: “Any Other Way” — Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane) “At The Louisiana Hayride Tonight…” — Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Battleground Korea: Songs and Sounds of America’s Forgotten War” — Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Rhapsody in Blue – The Extraordinary Life of Oscar Levant” — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: “All The Things That I Did and All The Things That I Didn’t Do” — Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids) “Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck) “Earthtones” — Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas) “Head Over Heels” — Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo) “Voicenotes” — Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth) Producer Of The Year, Non-Classical: Boi-1da Larry Klein Linda Perry Kanye West Pharrell Williams Best Remixed Recording: “Audio (CID Remix)” — CID, remixer (LSD) “How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)” — Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth) “Only Road (Cosmic Gate Remix”) — Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal) “Stargazing (Kaskade Remix)” — Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso) “Walking Away (Mura Masa Remix)” — Alex Crossan, remixer (Haim) SURROUND SOUND FIELD Best Immersive Audio Album: “Eye in The Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project) “Folketoner” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor) “Seven Words From The Cross” — Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark) “Sommerro: Ujamaa & The Iceberg” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir) “Symbol” — Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) “John Williams At The Movies” — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds) “Liquid Melancholy – Clarinet Music of James M. Stephenson” — Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra) “Visions and Variations” — Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh David Frost Elizabeth Ostrow Judith Sherman Dirk Sobotka CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) “Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony) “Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works” — David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic) “Schumann: Symphonies Nos. 1-4” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra) Best Opera Recording: “Adams: Doctor Atomic” — John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers) “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra) “Lully: Alceste” — Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur) “Strauss, R.: Der Rosenkavalier” Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus) “Verdi: Rigoletto” — Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir) Best Choral Performance: “Chesnokov: Teach Me Thy Statutes” — Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir) “Kastalsky: Memory Eternal” — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir) “McLoskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing) “Rachmaninov: The Bells” — Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks) “Seven Words From The Cross” — Matthew Guard, conductor (Skylark) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson & Kronos Quartet “Beethoven, Shostakovich & Bach” — The Danish String Quartet “Blueprinting” — Aizuri Quartet “Stravinsky: The Rite of Spring Concerto For Two Pianos: — Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin “Visions and Variations” — A Far Cry Best Classical Instrumental Solo: “Bartók: Piano Concerto No. 2″ — Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker) “Biber: The Mystery Sonatas” — Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque) “Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 in G Minor, Op. 26” — Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields) “Glass: Three Pieces in The Shape of a Square” — Craig Morris “Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) Best Classical Solo Vocal Album: “Arc” — Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy) “The Handel Album” — Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble “Mirages” — Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles) “Schubert: Winterreise” — Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist “Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles Best Classical Compendium: “Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer “Gold” — The King’s Singers; Nigel Short, producer “The John Adams Edition” — Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer “John Williams At The Movies” — Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer “Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade to Music; Flos Campi” — Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer Best Contemporary Classical Composition: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Du Yun: Air Glow” — Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble) “Heggie: Great Scott” — Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra) “Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony) “Mazzoli: Vespers For Violin” — Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “APES***” — The Carters, Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers “This Is America” — Childish Gambino, Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers “I’m Not Racist” Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer “Pynk” — Janelle Monáe, Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers “Mumbo Jumbo” — Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer Best Music Film: “Life in 12 Bars”— Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers “Whitney” — (Whitney Houston), Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers “Quincy” — Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer “Itzhak”— Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer “The King” — (Elvis Presley), Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers.....»»

Category: topSource: celebuzzDec 7th, 2018

Grammys 2019 Nominations - Full List Revealed!

The 2019 Grammy Award nominations have just been revealed! Kendrick Lamar, Cardi B, Drake, Post Malone, Kacey Musgraves, Lady Gaga and Bradley Cooper are among the top nominees at this year’s ceremony. Kendrick leads the pack with eight nominations, followed by Drake with seven and Boi-1Da and Brandi Carlile with six. It’s not yet known [...] The 2019 Grammy Award nominations have just been revealed! Kendrick Lamar, Cardi B, Drake, Post Malone, Kacey Musgraves, Lady Gaga and Bradley Cooper are among the top nominees at this year’s ceremony. Kendrick leads the pack with eight nominations, followed by Drake with seven and Boi-1Da and Brandi Carlile with six. It’s not yet known who will be hosting the Grammys this year, which will air live on CBS from the Staples Center in Los Angeles at 8 p.m. ET/5 p.m. PT. Stick with Just Jared on February 10, 2019, as we’ll have all the live coverage of the Grammys. Check out the complete list of nominees below! Record Of The Year: “I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “The Joke” — Brandi Carlile “This Is America” — Childish Gambino “God’s Plan” — Drake “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Album Of The Year: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Scorpion” — Drake “H.E.R.” — H.E.R. “Beerbongs & Bentleys” — Post Malone “Dirty Computer” — Janelle Monáe “Golden Hour” — Kacey Musgraves “Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists) Song Of The Year: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) Best New Artist: Chloe x Halle Luke Combs Greta Van Fleet H.E.R. Dua Lipa Margo Price Bebe Rexha Jorja Smith POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Colors” — Beck “Havana (Live)” — Camila Cabello “God Is A Woman” — Ariana Grande “Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga “Better Now” — Post Malone Best Pop Duo/Group Performance: “Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato “Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys “‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper “Girls I Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B “Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey Best Traditional Pop Vocal Album: “Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall “My Way” — Willie Nelson “Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter “Standards (DELUXE)” — Seal “THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC!” — Barbra Streisand Best Pop Vocal Album: “Camila” — Camila Cabello “Meaning Of Life” — Kelly Clarkson “Sweetener” — Ariana Grande “Shawn Mendes” — Shawn Mendes “Beautiful Trauma” — P!nk “Reputation” — Taylor Swift DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford “Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara) “Losing It” — Fisher “Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson “Ghost Voices” — Virtual Self Best Dance/Electronic Album: “Singularity” —Jon Hopkins “Woman Worldwide” — Justice “Treehouse” — Sofi Tukker “Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE “Lune Rouge” — TOKiMONSTA CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: “The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah “Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band “Modern Lore” — Julian Lage “Laid Black” — Marcus Miller “Protocol 4” — Simon Phillips ROCK FIELD Best Rock Performance: “Four Out Of Five” —Arctic Monkeys “When Bad Does Good” — Chris Cornell “Made An America” — The Fever 333 “Highway Tune” — Greta Van Fleet “Uncomfortable” — Halestorm Best Metal Performance: “Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me “Honeycomb” — Deafheaven “Electric Messiah” — High On Fire “Betrayer” — Trivium “On My Teeth — Underoath Best Rock Song: “Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet) “Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots) “MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon) “Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) “Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost) Best Rock Album: “Rainier Fog” — Alice In Chains “M A N I A” — Fall Out Boy “Prequelle — Ghost “From The Fires” — Greta Van Fleet “Pacific Daydream” — Weezer ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: “Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys “Colors” — Beck “Utopia” — Björk “American Utopia” — David Byrne “Masseduction” — St. Vincent R&B FIELD Best R&B Performance: “Long As I Live” — Toni Braxton “Summer” — The Carters “Y O Y” — Lalah Hathaway “Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar “First Began” — PJ Morton Best Traditional R&B Performance: “Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges “Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette “Honest” — MAJOR. “How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba “Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway Best R&B Song: “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) “Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi) “Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.) “Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton) Best Urban Contemporary Album: “Everything Is Love” — The Carters “The Kids Are Alright “— Chloe x Halle “Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz “War & Leisure” — Miguel “Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello Best R&B Album: “Sex & Cigarettes” — Toni Braxton “Good Thing” — Leon Bridges “Honestly” — Lalah Hathaway “H.E.R.” — H.E.R. “Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton RAP FIELD Best Rap Performance: “Be Careful” — Cardi B “Nice For What” — Drake “King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake “Bubblin” — Anderson .Paak “Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee Best Rap/Sung Performance: “Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink “Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole “This Is America” — Childish Gambino “All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage Best Rap Song: “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) “King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake) “Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas) “Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee) “Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock) Best Rap Album: “Invasion Of Privacy” — Cardi B “Swimming” — Mac Miller “Victory Lap” — Nipsey Hussle “Daytona” — Pusha T “Astroworld” — Travis Scott COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn “Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris “Butterflies” — Kacey Musgraves “Millionaire” — Chris Stapleton “Parallel Line” — Keith Urban Best Country Duo/Group Performance: “Shoot Me Straight” — Brothers Osborne “Tequila” — Dan + Shay ” When Someone Stops Loving You” — Little Big Town “Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill “Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line Best Country Song: “Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell) “Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, Songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill) “I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton) “Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves) “Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay) “When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town) Best Country Album: “Unapologetically” — Kelsea Ballerini “Port Saint Joe” — Brothers Osborne “Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde “Golden Hour” — Kacey Musgraves “From A Room: Volume 2” — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: “Hiraeth” — Lisa Gerrard & David Kuckhemann “Beloved” — Snatam Kaur “Opium Moon” — Opium Moon “Molecules Of Motion” — Steve Roach “Moku Maluhia – Peaceful Island” — Jim Kimo West JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Some Of That Sunshine” — Regina Carter, soloist “Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist “We See” — Fred Hersch, soloists “De-dah” — Brad Mehldau, soloist “Cadenas” — Miguel Zenón, soloist Best Jazz Vocal Album: “My Mood Is You” — Freddy Cole “The Questions” — Kurt Elling “The Subject Tonight Is Love” — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace “If You Really Want” — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza “The Window” — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: “Diamond Cut” — Tia Fuller “Live In Europe” — Fred Hersch Trio “Seymour Reads The Constitution!” — Brad Mehldau Trio “Still Dreaming” — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade “Emanon” — The Wayne Shorter Quartet Best Large Jazz Ensemble Album: “All About That Basie” — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart “American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom” — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists “Presence” — Orrin Evans And The Captain Black Big Band “All Can Work” — John Hollenbeck Large Ensemble “Barefoot Dances And Other Visions” — Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band Best Latin Jazz Album: “Heart Of Brazil”— Eddie Daniels “Back To The Sunset”— Dafnis Prieto Big Band “West Side Story Reimagined”— Bobby Sanabria Multiverse Big Band “Cinque”— Elio Villafranca “Yo Soy La Tradición” — Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters “Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne “Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters “Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter “A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, Songwriters Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters “You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters “Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters “Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters “Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters Best Gospel Album: “One Nation Under God” — Jekalyn Carr “Hiding Place” — Tori Kelly “Make Room” — Jonathan McReynolds “The Other Side” — The Walls Group “A Great Work” — Brian Courtney Wilson Best Contemporary Christian Music Album: “Look Up Child” — Lauren Daigle “Hallelujah Here Below” — Elevation Worship “Living With a Fire” — Jesus Culture “Surrounded” — Michael W. Smith “Survivor: Live From Harding Prison” — Zach Williams Best Roots Gospel Album: “Unexpected” — Jason Crabb “Clear Skies” — Ernie Haase & Signature Sound “Favorites: Revisited By Request” — The Isaacs “Still Standing” — The Martins “Love Love Love” — Gordon Mote LATIN FIELD Best Latin Pop Album: “Prometo” — Pablo Alboran “Sincera” — Claudia Brant “Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2” — Natalia Lafourcade “2:00 AM” — Raquel Sofía “Vives” — Carlos Vives Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: “Clairoscura” — Aterciopelados “Coastcity” — Coastcity “Encanto Tropical” — Monsieur Periné “Gourmet” — Orishas “Aztlán” — Zoé Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): “Primero Soy Mexicana” — Angela Aguilar “Mitad y Mitad” — Calibre 50 “Totalmente Juan Gabriel Vol. II” — Aida Cuevas “Cruzando Borders” — Los Texmaniacs “Leyendas De Mi Pueblo” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez “¡México Por Siempre!” — Luis Miguel Best Tropical Latin Album: “Pa’ Mi Gente” — Charlie Aponte “Legado” — Formell Y Los Van Van “Orquesta Akokán” — Orquesta Akokán “Ponle Actitud” — Felipe Peláez “Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: “Kick Rocks” — Sean Ardoin “Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste “The Joke” Brandi Carlile “All On My Mind” — Anderson East “Last Man Standing” — Willie Nelson Best American Roots Song: “All The Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack) “Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples) “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) “Knockin’ On Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) “Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) Best Americana Album: “By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile “Things Have Changed” — Bettye LaVette “The Tree Of Forgiveness” — John Prine “The Lonely, The Lonesome & The Gone” — Lee Ann Womack “One Drop Of Truth” — The Wood Brothers Best Bluegrass Album: “Portraits in Fiddles” — Mike Barnett “Sister Sadie II” — Sister Sadie “Rivers and Roads” — Special Consensus “The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys “North of Despair” — Wood & Wire Best Traditional Blues Album: “Something Smells Funky ‘Round Here” — Elvin Bishop’s Big Fun Trio “Benton County Relic” — Cedric Burnside “The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy “No Mercy in This Land” — Ben Harper And Charlie Musselwhite “Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria Muldaur Best Contemporary Blues Album: “Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito “Here In Babylon” — Teresa James And The Rhythm Tramps “Cry No More” — Danielle Nicole “Out of The Blues” — Boz Scaggs “Victor Wainwright and The Train” — Victor Wainwright And The Train Best Folk Album: “Whistle Down the Wind” — Joan Baez “Black Cowboys” — Dom Flemons “Rifles & Rosary Beads” — Mary Gauthier “Weed Garden” — Iron & Wine “All Ashore” — Punch Brothers Best Regional Roots Music Album: “Kreole Rock and Soul” — Sean Ardoin “Spyboy” — Cha Wa “Aloha From Na Hoa” — Na Hoa “No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a “Mewasinsational – Cree Round Dance Songs” — Young Spirit REGGAE FIELD Best Reggae Album: “As The World Turns” — Black Uhuru “Reggae Forever” — Etana “Rebellion Rises” — Ziggy Marley “A Matter of Time” — Protoje “44/876” — Sting & Shaggy WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: “Deran” — Bombino “Fenfo” — Fatoumata Diawara “Black Times” — Seun Kuti & Egypt 80 “Freedom” — Soweto Gospel Choir “The Lost Songs of World War II” — Yiddish Glory CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: “All The Sounds” — Lucy Kalantari & The Jazz Cats “Building Blocks” — Tim Kubart “Falu’s Bazaar” — Falu “Giants of Science” — The Pop Ups “The Nation of Imagine” — Frank & Deane SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): “Accessory to War (Neil Degrasse Tyson & Avis Lang)” — Courtney B. Vance “Calypso” — David Sedaris “Creative Quest” — Questlove “Faith – A Journey For All” — Jimmy Carter “The Last Black Unicorn” — Tiffany Haddish COMEDY FIELD Best Comedy Album: “Annihilation” — Patton Oswalt “Equanimity & The Bird Revelation” — Dave Chappelle “Noble Ape” — Jim Gaffigan “Standup For Drummers” — Fred Armisen “Tamborine” — Chris Rock MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: “The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast) “Carousel” — Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” — Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast) “My Fair Lady” — Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast) “Once On This Island” — Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: “Call Me By Your Name” — (Various Artists) “Deadpool 2” — (Various Artists) “The Greatest Showman” — (Various Artists) “Lady Bird” — (Various Artists) “Stranger Things” — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: “Black Panther” — Ludwig Göransson, composer “Blade Runner 2049” — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers “Coco” — Michael Giacchino, composer “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer “Star Wars: The Last Jedi” — John Williams, composer Best Song Written For Visual Media: “All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) “Mystery Of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens) “Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade) “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) “This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Blut und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard) “Chrysalis” — Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.) “Infinity War” — Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri) “Mine Mission” — John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “Batman Theme (TV)” — Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis) “Change The World” — Mark Kibble, arranger (Take 6) “Madrid Finale” — John Powell, arranger (John Powell) “The Shape of Water” — Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat) “Stars and Stripes Forever” — John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “It Was a Very Good Year” — Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson) “Jolene” — Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach) “Mona Lisa” — Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter) “Niña” — Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider) “Spiderman Theme” — Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter) PACKAGE FIELD Best Recording Package: “Be The Cowboy” — Mary Banas, art director (Mitski) “Love Yourself: Tear” — HuskyFox, art director (BTS) “Masseducation” — Willo Perron, art director (St. Vincent) “The Offering” — Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman) “Well Kept Thing” — Adam Moore, art director (Foxhole) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: “Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box)” — Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses) “I’ll Be Your Girl” — Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists) “Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings” — Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead) “Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic” — Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic) “Too Many Bad Habits” — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas) NOTES FIELD Best Album Notes: “Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924” — James P. Leary, album notes writer (Various Artists) “4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings of America’s Iconic Instrument” — Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury) “The 1960 Time Sessions” — Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio) “The Product of Our Souls: The Sound and Sway of James Reese Europe’s Society Orchestra” — David Gilbert, album notes writer (Various Artists) “Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981” — Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — David Evans, album notes writer (Various Artists) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: “Any Other Way” — Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane) “At The Louisiana Hayride Tonight…” — Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Battleground Korea: Songs and Sounds of America’s Forgotten War” — Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) “Rhapsody in Blue – The Extraordinary Life of Oscar Levant” — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant) “Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: “All The Things That I Did and All The Things That I Didn’t Do” — Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids) “Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck) “Earthtones” — Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas) “Head Over Heels” — Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo) “Voicenotes” — Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth) Producer Of The Year, Non-Classical: Boi-1da Larry Klein Linda Perry Kanye West Pharrell Williams Best Remixed Recording: “Audio (CID Remix)” — CID, remixer (LSD) “How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)” — Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth) “Only Road (Cosmic Gate Remix”) — Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal) “Stargazing (Kaskade Remix)” — Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso) “Walking Away (Mura Masa Remix)” — Alex Crossan, remixer (Haim) SURROUND SOUND FIELD Best Immersive Audio Album: “Eye in The Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project) “Folketoner” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor) “Seven Words From The Cross” — Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark) “Sommerro: Ujamaa & The Iceberg” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir) “Symbol” — Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) “John Williams At The Movies” — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds) “Liquid Melancholy – Clarinet Music of James M. Stephenson” — Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra) “Visions and Variations” — Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh David Frost Elizabeth Ostrow Judith Sherman Dirk Sobotka CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: “Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) “Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony) “Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works” — David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic) “Schumann: Symphonies Nos. 1-4” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) “Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra) Best Opera Recording: “Adams: Doctor Atomic” — John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers) “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra) “Lully: Alceste” — Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur) “Strauss, R.: Der Rosenkavalier” Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus) “Verdi: Rigoletto” — Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir) Best Choral Performance: “Chesnokov: Teach Me Thy Statutes” — Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir) “Kastalsky: Memory Eternal” — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir) “McLoskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing) “Rachmaninov: The Bells” — Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks) “Seven Words From The Cross” — Matthew Guard, conductor (Skylark) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson & Kronos Quartet “Beethoven, Shostakovich & Bach” — The Danish String Quartet “Blueprinting” — Aizuri Quartet “Stravinsky: The Rite of Spring Concerto For Two Pianos: — Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin “Visions and Variations” — A Far Cry Best Classical Instrumental Solo: “Bartók: Piano Concerto No. 2″ — Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker) “Biber: The Mystery Sonatas” — Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque) “Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 in G Minor, Op. 26” — Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields) “Glass: Three Pieces in The Shape of a Square” — Craig Morris “Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) Best Classical Solo Vocal Album: “Arc” — Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy) “The Handel Album” — Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble “Mirages” — Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles) “Schubert: Winterreise” — Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist “Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles Best Classical Compendium: “Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer “Gold” — The King’s Singers; Nigel Short, producer “The John Adams Edition” — Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer “John Williams At The Movies” — Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer “Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade to Music; Flos Campi” — Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer Best Contemporary Classical Composition: “Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) “Du Yun: Air Glow” — Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble) “Heggie: Great Scott” — Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra) “Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony) “Mazzoli: Vespers For Violin” — Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “APES***” — The Carters, Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers “This Is America” — Childish Gambino, Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers “I’m Not Racist” Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer “Pynk” — Janelle Monáe, Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers “Mumbo Jumbo” — Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer Best Music Film: “Life in 12 Bars”— Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers “Whitney” — (Whitney Houston), Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers “Quincy” — Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer “Itzhak”— Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer “The King” — (Elvis Presley), Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers.....»»

Category: topSource: justjaredDec 7th, 2018

The 2018 Grammy Nominations Have Dropped — See The Full List!

Can you believe it's almost time for the Grammys?? On Tuesday, The Recording Academy finally announced their full list of noms, and now we can finally see who will be up for Album of the Year, Song of the Year, Record of the Year, and Best New Artist. So, who did get nominated for 2018?? Current frontrunners [...] Can you believe it's almost time for the Grammys?? On Tuesday, The Recording Academy finally announced their full list of noms, and now we can finally see who will be up for Album of the Year, Song of the Year, Record of the Year, and Best New Artist. So, who did get nominated for 2018?? Current frontrunners include JAY-Z, Kendrick Lamar, and Bruno Mars. Ch-ch-check out the FULL nominations list (below)! Record of the Year "Redbone" — Childish Gambino "Despacito" — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber "The Story Of O.J." — JAY-Z "HUMBLE." — Kendrick Lamar "24K Magic" — Bruno Mars Album of the Year "Awaken, My Love!" — Childish Gambino 4:44 — JAY-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song of the Year "Despacito" — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason "Poo Bear" Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) "4:44" — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (JAY-Z) "Issues" — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) "1-800-273-8255" — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury, Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) "That's What I Like" — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA Best Pop Solo Performance "Love So Soft" — Kelly Clarkson "Praying" — Kesha "Million Reasons" — Lady Gaga "What About Us" — P!nk "Shape Of You" — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance "Something Just Like This" ­— The Chainsmokers & Coldplay "Despacito" — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber "Thunder" — Imagine Dragons "Feel It Still" — Portugal. The Man "Stay" — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album NOBODY BUT ME (DELUXE VERSION) Michael Bublé TRIPLICATE Bob Dylan IN FULL SWING Seth MacFarlane WONDERLAND Sarah McLachlan TONY BENNETT CELEBRATES 90 (Various Artists) Dae Bennett, Producer Best Pop Vocal Album KALEIDOSCOPE EP - Coldplay LUST FOR LIFE - Lana Del Rey EVOLVE - Imagine Dragons RAINBOW - Kesha JOANNE - Lady Gaga ÷ (DIVIDE) - Ed Sheeran Best Dance Recording BAMBRO KOYO GANDA - Bonobo Featuring Innov Gnawa, Bonobo, producer; Bonobo, mixer COLA - Camelphat & Elderbrook, Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, producers; Mike Di Scala, Elderbrook & David Whelan, mixers ANDROMEDA - Gorillaz Featuring DRAM, Damon Albarn, Jamie Hewlett, Remi Kabaka & Anthony Khan, producers; Stephen Sedgwick, mixer TONITE LCD - Soundsystem, James Murphy, producer; James Murphy, mixer LINE OF SIGHT - Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Clayton Knight & Harrison Mills, producers; Eric J Dubowsky, mixer Best Dance/Electronic Album Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso Best Contemporary Instrumental Album WHAT IF - The Jerry Douglas Band SPIRIT - Alex Han MOUNT ROYAL - Julian Lage & Chris Eldridge PROTOTYPE - Jeff Lorber Fusion BAD HOMBRE - Antonio Sanchez Best Rock Performance "You Want It Darker" — Leonard Cohen "The Promise" — Chris Cornell "Run" — Foo Fighters "No Good" — Kaleo "Go To War" — Nothing More Best Metal Performance INVISIBLE ENEMY - August Burns Red BLACK HOODIE - Body Count FOREVER - Code Orange SULTAN'S CURSE - Mastodon CLOCKWORKS - Meshuggah Best Rock Song Atlas, Rise! - James Hetfield & Lars Ulrich, Songwriters (Metallica) Blood In The Cut - JT Daly & Kristine Flaherty, Songwriters (K.Flay) Go To War - Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, Songwriters (Nothing More) Run - Foo Fighters, Songwriters (Foo Fighters) The Stage - Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, Songwriters (Avenged Sevenfold Best Rock Album Emperor Of Sand - Mastodon Hardwired...To Self-Destruct - Metallica The Stories We Tell Ourselves - Nothing More Villains - Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding - The War On Drugs Best Alternative Music Album Everything Now - Arcade Fire Humanz - Gorillaz American Dream - LCD Soundsystem Pure Comedy - Father John Misty Sleep Well Beast - The National Best R&B Performance Get You - Daniel Caesar Featuring Kali Uchis Distraction - Kehlani High - Ledisi That's What I Like - Bruno Mars The Weekend - Sza Best Traditional R&B Performance Laugh And Move On - The Baylor Project Redbone - Childish Gambino What I'm Feelin' - Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones All The Way - Ledisi Still - Mali Music Best R&B Song First Began - PJ Morton, songwriter (PJ Morton) Location - Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher Mcclenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, Songwriters (Khalid) Redbone - Donald Glover & Ludwig Goransson, Songwriters (Childish Gambino) Supermodel - Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, Songwriters (Sza) That's What I Like -Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best Urban Contemporary Album Free 6lack — 6lack "Awaken, My Love!" — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd Best R&B Album Freudian - Daniel Caesar Let Love Rule - Ledisi 24k Magic - Bruno Mars Gumbo - PJ Morton Feel The Real - Musiq Soulchild Best Rap Performance Bounce Back - Big Sean Bodak Yellow -Cardi B 4:44 - Jay-Z Humble. - Kendrick Lamar Bad And Boujee - Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance Prblms - 6lack Crew - Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy Family Feud - Jay-Z Featuring Beyoncé Loyalty. - Kendrick Lamar Featuring Rihanna Love Galore - Sza Featuring Travis Scott Best Rap Song Bodak Yellow - Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, Songwriters (Cardi B) Chase Me - Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, Songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) Humble. - K. Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams Ii, Songwriters (Kendrick Lamar) Sassy - E. Gabouer & M. Evans, Songwriters (Rapsody) The Story Of O.J. - Shawn Carter & Dion Wilson, Songwriters (Jay-Z) Best Rap Album 4:44 — JAY-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila's Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator Best Country Solo Performance Body Like A Back Road - Sam Hunt Losing You - Alison Krauss Tin Man - Miranda Lambert I Could Use A Love Song - Maren Morris Either Way - Chris Stapleton Best Country Duo/Group Performance It Ain't My Fault - Brothers Osborne My Old Man - Zac Brown Band You Look Good - Lady Antebellum Better Man - Little Big Town Drinkin' Problem - Midland Best Country Song Better Man - Taylor Swift, Songwriter (Little Big Town) Body Like A Back Road - Zach Crowell, Sam Hunt, Shane Mcanally & Josh Osborne, Songwriters (Sam Hunt) Broken Halos - Mike Henderson & Chris Stapleton, Songwriters (Chris Stapleton) Drinkin' Problem - Jess Carson, Cameron Duddy, Shane Mcanally, Josh Osborne & Mark Wystrach, Songwriters (Midland) Tin Man - Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, Songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton Best Music Video UP ALL NIGHT Beck Canada, video director; Laura Serra Estorch & Oscar Romagosa, video producers MAKEBA Jain Lionel Hirle & Gregory Ohrel, video directors; Yodelice, video producer THE STORY OF O.J. JAY-Z Shawn Carter & Mark Romanek, video directors; Daniel Midgley, video producer HUMBLE. Kendrick Lamar The Little Homies & Dave Meyers, video directors; Jason Baum, Dave Free, Jamie Rabineau, Nathan K. Scherrer & Anthony Tiffith, video producers 1-800-273-8255 Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Andy Hines, video director; Andrew Lerios, video producer Best New Age Album Reflection - Brian Eno Songversation: Medicine - India.Arie Dancing On Water - Peter Kater Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 - Kitaro Spiral Revelation - Steve Roach Best Improvised Jazz Solo Can't Remember Why Sara Caswell, Soloist - Track From: Whispers On The Wind (Chuck Owen And The Jazz Surge) Dance Of Shiva Billy Childs, Soloist - Track From: Rebirth Whisper Not - Fred Hersch, Soloist Miles Beyond - John Mclaughlin, Soloist - Track From: Live @ Ronnie Scott's (John Mclaughlin & The 4th Dimension) Ilimba - Chris Potter, Soloist - Track From: The Dreamer Is The Dream Best Jazz Vocal Album The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album Uptown, Downtown - Bill Charlap Trio Rebirth - Billy Childs Project Freedom - Joey Defrancesco & The People Open Book - Fred Hersch The Dreamer Is The Dream -Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album Monk'estra Vol. 2 - John Beasley Jigsaw - Alan Ferber Big Band Bringin' It - Christian Mcbride Big Band Homecoming - Vince Mendoza & Wdr Big Band Cologne Whispers On The Wind - Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album Hybrido - From Rio To Wayne Shorter- Antonio Adolfo Oddara - Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa - The Music Of Moacir Santos - Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico - Miguel Zenón Jazz Tango - Pablo Ziegler Trio Best Contemporary Christian Music Album Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams Best Gospel Album Crossover — Travis Greene Bigger Than Me — Le'Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — Cece Winans Best Roots Gospel Album The Best Of The Collingsworth Family - Volume 1 - The Collingsworth Family Give Me Jesus - Larry Cordle Resurrection - Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope - Reba Mcentire Hope For All Nations - Karen Peck & New River Best Latin Pop Album Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Cuidad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira Best Tropical Latin Album Albita - Albita Art Of The Arrangement - Doug Beavers Salsa Big Band -Ruben Blades Con Roberto Delgado & Orquesta Gente Valiente -Silvestre Dangond Indestructible -Diego El Cigala Best Americana Album Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit Brand New Day — The Mavericks Best American Roots Performance "Killer Diller Blues" - Alabama Shakes "Let My Mother Live" - Blind Boys Of Alabama "Arkansas Farmboy" - Glen Campbell "Steer Your Way" - Leonard Cohen "I Never Cared For You" - Alison Krauss Best American Roots Song "Cumberland Gap" - David Rawlings & Gillian Welch, Songwriters (David Rawlings) "I Wish You Well" - Raul Malo & Alan Miller, Songwriters (The Mavericks) "If We Were Vampires" - Jason Isbell, Songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit) "It Ain't Over Yet" - Rodney Crowell, Songwriter (Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White) "My Only True Friend" - Gregg Allman & Scott Sharrard, Songwriters (Gregg Allman) Best Children's Album Brighter Side - Gustafer Yellowgold Feel What U Feel - Lisa Loeb Lemonade - Justin Roberts Rise Shine #Woke - Alphabet Rockers Songs of Peace & Love for Kids & Parents Around the World - Ladysmith Black Mambazo Best Spoken Word Album Astrophysics for People in a Hurry - Neil deGrasse Tyson Born to Run - Bruce Springsteen Confessions of a Serial Songwriter - Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) - Bernie Sanders and Mark Ruffalo The Princess Diarist - Carrie Fisher Best Comedy Album The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart Best Musical Theater Album Come From Away - Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen - Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Hello, Dolly! - Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) Best Compilation Soundtrack for Visual Media Baby Driver — (Various Artists) Guardians of the Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack for Visual Media Arrival — Johann Johannsson (composer) Dunkirk — Hans Zimmer (composer) Game of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi (composer) Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer (composers) La La Land — Justin Hurwitz (composer) Best Song Written for Visual Media "City Of Stars" — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone), Track from La La Land "How Far I'll Go" — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho), Track from Moana: The Songs "I Don't Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker) — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (ZAYN & Taylor Swift), Track from Fifty Shades Darker "Never Give Up" — Sia Furler & Gregg Kurstin, songwriters (Sia), Track from Lion "Stand Up For Something" — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common), Track from Marshall Best Album Notes Arthur Q. Smith: The Trouble With the Truth Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works of Scott Joplin Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Leon Scott de Martinville, Inventor of Sound Recording: A Bicentennial Tribute David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live at the Whisky a Go Go: The Complete Recordings Lynell George, album notes writer (Otis Redding) Washington Phillips and His Manzarene Dreams Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) Best Historical Album BOBO YEYE: BELLE EPOQUE IN UPPER VOLTA Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) THE GOLDBERG VARIATIONS - THE COMPLETE UNRELEASED RECORDING SESSIONS JUNE 1955 Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) LEONARD BERNSTEIN - THE COMPOSER Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) SWEET AS BROKEN DATES: LOST SOMALI TAPES FROM THE HORN OF AFRICA Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) WASHINGTON PHILLIPS AND HIS MANZARENE DREAMS Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) Best Engineered Album, Non-Classical EVERY WHERE IS SOME WHERE Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT? Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) NATURAL CONCLUSION Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) NO SHAPE Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K MAGIC Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) Producer of the Year — Non-classical Calvin Harris No I.D. Greg Kurstin Blake Mills The Stereotypes Producer of the Year - Classical BLANTON ALSPAUGH • Adamo: Becoming Santa Claus (Emmanuel Villaume, Kevin Burdette, Keith Jameson, Lucy Schaufer, Hila Plitmann, Matt Boehler, Jonathan Blalock, Jennifer Rivera & Dallas Opera Orchestra) • Aldridge: Sister Carrie (William Boggs, Keith Phares, Matt Morgan, Alisa Suzanne Jordheim, Stephen Cunningham, Adriana Zabala, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra) • Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra) • Death & The Maiden (Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra) • Handel: Messiah (Andrew Davis, Noel Edison, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra) • Haydn: Symphonies Nos. 53, 64 & 96 (Carlos Kalmar & Oregon Symphony) • Heggie: It's A Wonderful Life (Patrick Summers, William Burden, Talise Trevigne, Andrea Carroll, Rod Gilfry & Houston Grand Opera) • Tyberg: Masses (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) MANFRED EICHER • Mansurian: Requiem (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) • Monk, M.: On Behalf Of Nature (Meredith Monk & Vocal Ensemble) • Point & Line - Debussy And Hosokawa (Momo Kodama) • Rímur (Arve Henriksen & Trio Mediaeval) • Silvestrov: Hieroglyphen Der Nacht (Anja Lechner) DAVID FROST • Alma Española (Isabel Leonard) • Amplified Soul (Gabriela Martinez) • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6 (Jonathan Biss) • Bruckner: Symphony No. 9 (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) • Garden Of Joys And Sorrows (Hat Trick Trio) • Laks: Chamber Works (ARC Ensemble) • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony) • Troika (Matt Haimovitz & Christopher O'Riley) • Verdi: Otello (Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck, Željko Lučić, Dimitri Pittas, Aleksandrs Antonenko, Sonya Yoncheva, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus) MORTEN LINDBERG • Furatus (Ole Edvard Antonsen & Wolfgang Plagge) • Interactions (Bård Monsen & Gunnar Flagstad) • Kleiberg: Mass For Modern Man (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) • Minor Major (Oslo String Quartet) • Northern Timbre (Ragnhild Hemsing & Tor Espen Aspaas) • So Is My Love (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) • Thoresen: Sea Of Names (Trond Schau) JUDITH SHERMAN • American Nocturnes (Cecile Licad) • The Birthday Party (Aki Takahashi) • Discovering Bach (Michelle Ross) • Foss: Pieces Of Genius (New York New Music Ensemble) • Secret Alchemy - Chamber Works By Pierre Jalbert (Curtis Macomber & Michael Boriskin) • Sevenfive - The John Corigliano Effect (Gaudette Brass) • Sonic Migrations - Music Of Laurie Altman (Various Artists) • Tribute (Dover Quartet) • 26 (Melia Watras & Michael Jinsoo Lim) Best Remixed Recording CAN'T LET YOU GO (LOUIE VEGA ROOTS MIX) Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) FUNK O' DE FUNK (SMLE REMIX) SMLE, remixers (Bobby Rush) UNDERCOVER (ADVENTURE CLUB REMIX) Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) A VIOLENT NOISE (FOUR TET REMIX) Four Tet, remixer (The xx) YOU MOVE (LATROIT REMIX) Dennis White, remixer (Depeche Mode) Best Orchestral Performance CONCERTOS FOR ORCHESTRA - Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) COPLAND: SYMPHONY NO. 3; THREE LATIN AMERICAN SKETCHES - Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) DEBUSSY: IMAGES; JEUX & LA PLUS QUE LENTE - Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) MAHLER: SYMPHONY NO. 5 - Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) SHOSTAKOVICH: SYMPHONY NO. 5; BARBER: ADAGIO - Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) Best Surround Sound Album EARLY AMERICANS Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) KLEIBERG: MASS FOR MODERN MAN Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) SO IS MY LOVE Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D THE CATALOGUE Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) TYBERG: MASSES Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Best Engineered Album, Classical DANIELPOUR: SONGS OF SOLITUDE & WAR SONGS Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) KLEIBERG: MASS FOR MODERN MAN Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) SCHOENBERG, ADAM: AMERICAN SYMPHONY; FINDING ROTHKO; PICTURE STUDIES Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) SHOSTAKOVICH: SYMPHONY NO. 5; BARBER: ADAGIO Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) TYBERG: MASSES John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Best Opera Recording BERG: LULU Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) BERG: WOZZECK Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus) BIZET: LES PÊCHEURS DE PERLES Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) HANDEL: OTTONE George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D'Oro) RIMSKY-KORSAKOV: THE GOLDEN COCKEREL Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance BRYARS: THE FIFTH CENTURY Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) HANDEL: MESSIAH Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) MANSURIAN: REQUIEM Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) MUSIC OF THE SPHERES Nigel Short, conductor (Tenebrae) TYBERG: MASSES Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance BUXTEHUDE: TRIO SONATAS, OP. 1 Arcangelo DEATH & THE MAIDEN Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra DIVINE THEATRE - SACRED MOTETS BY GIACHES DE WERT Stile Antico FRANCK, KURTÁG, PREVIN & SCHUMANN Joyce Yang & Augustin Hadelich MARTHA ARGERICH & FRIENDS - LIVE FROM LUGANO 2016 Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo BACH: THE FRENCH SUITES Murray Perahia HAYDN: CELLO CONCERTOS Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) LEVINA: THE PIANO CONCERTOS Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) SHOSTAKOVICH: VIOLIN CONCERTOS NOS. 1 & 2 Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) TRANSCENDENTAL Daniil Trifonov Best Classical Solo Vocal Album BACH & TELEMANN: SACRED CANTATAS Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) CRAZY GIRL CRAZY - MUSIC BY GERSHWIN, BERG & BERIO Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) GODS & MONSTERS Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist IN WAR & PEACE - HARMONY THROUGH MUSIC Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D'Oro) SVIRIDOV: RUSSIA CAST ADRIFT Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium BARBARA Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer HIGDON: ALL THINGS MAJESTIC, VIOLA CONCERTO & OBOE CONCERTO Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer KURTÁG: COMPLETE WORKS FOR ENSEMBLE & CHOIR Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer LES ROUTES DE L'ESCLAVAGE Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer MADEMOISELLE: PREMIÈRE AUDIENCE - UNKNOWN MUSIC OF NADIA BOULANGER Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition DANIELPOUR: SONGS OF SOLITUDE Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) HIGDON: VIOLA CONCERTO Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) MANSURIAN: REQUIEM Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) SCHOENBERG, ADAM: PICTURE STUDIES Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) ZHOU TIAN: CONCERTO FOR ORCHESTRA Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) Best Music Film ONE MORE TIME WITH FEELING- Nick Cave & The Bad Seeds Andrew Dominik, video director; Dulcie Kellett & James Wilson, video producers LONG STRANGE TRIP - (The Grateful Dead) Amir Bar-Lev, video director; Alex Blavatnik, Ken Dornstein, Eric Eisner, Nick Koskoff & Justin Kreutzmann, video producers THE DEFIANT ONES - (Various Artists) Allen Hughes, video director; Sarah Anthony, Fritzi Horstman, Broderick Johnson, Gene Kirkwood, Andrew Kosove, Laura Lancaster, Michael Lombardo, Jerry Longarzo, Doug Pray & Steven Williams, video producers SOUNDBREAKING - (Various Artists) Maro Chermayeff & Jeff Dupre, video directors; Joshua Bennett, Julia Marchesi, Sam Pollard, Sally Rosenthal, Amy Schewel & Warren Zanes, video producers TWO TRAINS RUNNIN' - (Various Artists) Sam Pollard, video director; Benjamin Hedin, video producer Best Boxed or Special Limited Edition Package Bobo Yeye: Belle Epoque in Upper Volta Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best of Nick Cave and The Bad Seeds (1984 - 2014) Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Show The Light Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40TH Anniversary Edition Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) Warfaring Strangers: Acid Nightmares Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) Best Recording Package El Orisha de la Rosa -Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) Mura Masa -Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) -Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) Sleep Well Beast -Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State - Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Arrangement, Instrumental and Vocals "Another Day of Sun" - Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) "Every Time We Say Goodbye" - Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) "I Like Myself" - Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) "I Loves You Porgy/ There's a Boat That's Leavin' Soon for New York" -Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) "Putin" Randy Newman, arranger (Randy Newman) Best Arrangement, Instrumental or A Capella "All Hat, No Saddle" - Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) "Escapades for Alto Saxophone and Orchestra from Catch Me if You Can" - John Williams, arranger (John Williams) "Home Free (For Peter Joe)" - Nate Smith, arranger (Nate Smith) "Ugly Beauty/Pannonica" - John Beasley, arranger (John Beasley) "White Christmas" - Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Instrumental Composition "Alkaline" - Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) "Choros #3" - Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) "Home Free (For Peter Joe)"- Nate Smith, composer (Nate Smith) "Three Revolutions" - Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés) "Warped Cowboy" - Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best World Music Album Memoria De Los Sentidos - Vicente Amigo Para Mi - Buika Rosa Dos Ventos - Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration - Ladysmith Black Mambazo Elwan - Tinariwen Best Reggae Album Chronology - Chronixx Lost In Paradise - Common Kings Wash House Ting - J Boog Stony Hill - Damian "Jr. Gong" Marley Avrakedabra - Morgan Heritage Best Regional Roots Music Album Top Of The Mountain - Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho'okena 3.0 - Ho'okena Kalenda - Lost Bayou Ramblers Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] - Northern Cree Pua Kiele Josh Tatofi Best Folk Album Mental Illness - Aimee Mann Semper Femina - Laura Marling The Queen Of Hearts - Offa Rex You Don't Own Me Anymore - The Secret Sisters The Laughing Apple - Yusuf / Cat Stevens Best Contemporary Blues Album Robert Cray & Hi Rhythm - Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette -Sonny Landreth Tajmo - Taj Mahal & Keb' Mo' Got Soul - Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland - Tedeschi Trucks Band Best Traditional Blues Album Migration Blues - Eric Bibb Elvin Bishop's Big Fun Trio - Elvin Bishop's Big Fun Trio Roll And Tumble - R.L. Boyce Sonny & Brownie's Last Train - Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome - The Rolling Stones Best Bluegrass Album Fiddler's Dream - Michael Cleveland Laws Of Gravity - The Infamous Stringdusters Original - Bobby Osborne Universal Favorite - Noam Pikelny All The Rage - In Concert Volume One [Live] - Rhonda Vincent And The Rage P.S. The Grammys will air live January 28 from New York. [Image via WENN.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonNov 28th, 2017

Beano earns second Guinness World Record

Beano earns second Guinness World Record.....»»

Category: topSource: contactmusicSep 17th, 2018

Stella McCartney announces Beano comics children"s range

Stella McCartney announces Beano comics children"s range.....»»

Category: topSource: contactmusicApr 26th, 2018

Ivanka Trump Dyed Her Hair Blue During Her 'Punk Phase' and Her Mom Was Not Having It - PEOPLE.com

PEOPLE.comIvanka Trump Dyed Her Hair Blue During Her 'Punk Phase' and Her Mom Was Not Having ItPEOPLE.comIvanka Trump's wardrobe might be all business today, but she did go through a “punk phase” back in the day. And in a guest passage in her mom Ivana's new memoir, Raising Trump, she's spilling all the details. “During my punk phase in the nineties, I ...Everybody is calling bullsh*t on Ivanka Trump's 'punk phase'MashableIvanka Trump had a 'punk phase' in the '90s and cried for 24 hours when Kurt Cobain diedNew York Daily NewsIvanka Trump says she had a 'punk phase' in the '90s and cried for 24 hours when Kurt Cobain diedDaily MailThe Hill (blog) -Loudwire -W Magazine -UPROXXall 28 news articles ».....»»

Category: topSource: googlenewsOct 18th, 2017

10 Amazing Art Deco Theaters

Extravagant materials, bold lines and shapes, and lots of color! These are some of the most recognizable characteristics of the Art Deco architectural style that was so popular during the 1920s and 1930s. During these decades, Art Deco practically became synonymous with the glamorous and majestic new theaters popping up all over the United States. With names like Fox and Paramount, these amazing theaters brought Hollywood and “talkies” to the doorsteps of America. While few of these grand old theaters survive today, even fewer have been restored or maintained enough to retain their original Art Deco elements — a devastating loss of American history. Fortunately, the 10 amazing Art Deco theaters on this list are the exceptions, and continue to thrill their audiences with flashy lights, ornate architectural details, and other Old Hollywood glam. Fargo Theatre Fargo, North Dakota It’s hard to miss the amazing Art Deco details of the Fargo Theatre in Fargo, North Dakota. The theater’s facade is dominated by the gorgeous light-up marquee and tower. The Art Deco architectural details continue inside with an inverted dome ceiling, lots of color, and an ornate stage. Today, the Fargo is used as an art house theater and concert venue, and has been given a spot on the National Register of Historic Places. Fox Theater Hutchinson, Kansas The old Fox Theaters were some of the best examples of Art Deco architecture built in the United States, and the Fox Theater in Hutchinson, Kansas is no exception. In 1999, this Fox Theater was lovingly restored to its former glory and rewarded with a spot on the National Register of Historic Places. Some of the theater’s best examples of Art Deco style include a colorful and flashy neon marquee, terra cotta reliefs, elaborate door moldings, plus plenty of cartouches, friezes, pilasters, and stepped treatments. Grand Lake Theater Oakland, California Oakland’s Grand Lake Theater has been a vaudeville stage and a Fox movie palace, and is today one of the most amazing theaters built in the Art Deco style. The theater, which still functions as a popular cinema, has retained many of its original architectural details. A stunning crystal chandelier still hangs in the lobby, an old Mighty Wurlitzer organ is still brought out for special occasions, and classic frescoes still adorn the walls of the auditoriums (our favorite is the Sahara themed fresco, complete with palm trees and sand dunes). Paramount Theatre Middletown, New York There may not be any celebratory parades planned like there were when it opened for the first time, but the Paramount Theatre is still one of the most amazing Art Deco theaters in the U.S. Located in Middletown, New York, the Paramount boasts such details as colorful ornate walls and ceilings, balconies, and a heavy red curtain that opens before each show. Today, the Paramount is used as a performance arts venue and is listed on the National Register of Historic Places. Paramount Theatre Oakland, California Despite spending more than three decades closed and neglected, the Paramount Theatre in Oakland, California is today once again one of the most amazing Art Deco theaters [...].....»»

Category: topSource: popcrunchJul 17th, 2017

Nicole Kidman & Elle Fanning Are Punk Aliens in "How to Talk to Girls at Parties" Trailer - Watch Now!

Nicole Kidman and Elle Fanning transform into punk rock-loving extraterrestrials in the new trailer for How to Talk to Girls at Parties! The 50-year-old Big Little Lies star and the 19-year-old The Beguiled actress appear in the trailer released on Tuesday (April 3). Directed by John Cameron Mitchell and based on a short story by [...] Nicole Kidman and Elle Fanning transform into punk rock-loving extraterrestrials in the new trailer for How to Talk to Girls at Parties! The 50-year-old Big Little Lies star and the 19-year-old The Beguiled actress appear in the trailer released on Tuesday (April 3). Directed by John Cameron Mitchell and based on a short story by Neil Gaiman, the musical rom-com also stars Alex Sharp, Ruth Wilson, and Matt Lucas. Here’s the synopsis: “Enn (Alex) is a shy suburban London teenager in 1977, sneaking out with his best friends to after-hours punk parties. One night they stumble upon a bizarre gathering of sexy teenagers who seem like they are from another planet. In fact, they are from another planet, visiting Earth to complete a mysterious rite of passage.” “That doesn’t stop Enn from falling madly in love with Zan (Elle), a beautiful and rebellious alien teenage who, despite her allegiance to her strange colony, is fascinated by Enn. Together they embark on a delirious adventure through the kinetic punk rock world of 1970s London, inadvertently setting off a series of events that will lead to the ultimate showdown of punks vs. aliens, and test the limits of how far each of them will go for true love.” How to Talk to Girls at Parties is set to hit theaters on May 18. Watch the trailer and check out the official poster below! How To Talk To Girls At Parties | Official Trailer HD | A24.....»»

Category: topSource: justjaredApr 4th, 2018

Leonardo DiCaprio Checks Out Art Basel Exhibit

Leonardo DiCaprio checks out the Van de Weghe Fine Art gallery exhibit at 2018 Art Basel on Wednesday evening (December 5) in Miami, Fla. Art Basel is running through December 9 this year and if you’re in the Miami Beach area, you can check it out! If you don’t know, Art Basel aims to “connect [...] Leonardo DiCaprio checks out the Van de Weghe Fine Art gallery exhibit at 2018 Art Basel on Wednesday evening (December 5) in Miami, Fla. Art Basel is running through December 9 this year and if you’re in the Miami Beach area, you can check it out! If you don’t know, Art Basel aims to “connect collectors, galleries, and artists, and are a driving force in supporting the role galleries play in nurturing the careers of artists.” Check out all the photos of Leonardo DiCaprio checking out some art at Art Basel….....»»

Category: topSource: justjaredDec 6th, 2018

Blue Ivy Bids $19,000 on Art at Wearable Art Gala 2018!

Blue Ivy is quite the art enthusiast! The six-year-old daughter of Beyonce and Jay-Z bid an impressive $19,000 on art on Saturday (March 17) at the 2018 Wearable Art Gala in Los Angeles. What did she bid on? A painting of a young Sidney Poitier, which she battled up from $17,000 to $19,000, until Tyler [...] Blue Ivy is quite the art enthusiast! The six-year-old daughter of Beyonce and Jay-Z bid an impressive $19,000 on art on Saturday (March 17) at the 2018 Wearable Art Gala in Los Angeles. What did she bid on? A painting of a young Sidney Poitier, which she battled up from $17,000 to $19,000, until Tyler Perry beat her out for a $20,000 winning bid. “Her mother and father have been talking about how you gather art and that is a big deal for African Americans. Listen, you know Ms. Tina told me all of this. Why you think I’m up here talking about it?” said host Star Jones during the event. While she didn’t win that painting, Blue did win a piece made out of deconstructed law and medical books for $10,000. Bey also won a set of Lorraine Schwartz panther earrings for $17,000. The event was organized by Tina Knowles and Richard Lawson to raise money for a non-profit art and performance complex. Check out hilarious footage of Jay trying to stop Blue from bidding!.....»»

Category: topSource: justjaredMar 18th, 2018

A black cop's frank look at tensions between police, communities of color

In 'The Black and the Blue,' black law enforcement vet Matthew Horace examines racial tensions in policing. A 3-star book review.         In 'The Black and the Blue,' black law enforcement vet Matthew Horace examines racial tensions in policing. A 3-star book review.        .....»»

Category: topSource: usatodayAug 22nd, 2018

Edie Falco is rooting for Louis C.K. to get another chance after sexual-misconduct scandal

Falco, who co-starred with Louis C.K. in 'Horace and Pete,' credits him for admitting to sexual misconduct.         Falco, who co-starred with Louis C.K. in 'Horace and Pete,' credits him for admitting to sexual misconduct.        .....»»

Category: topSource: usatodayMar 30th, 2018

You MUST Read This Story About A Man With A THREE FOOT PENIS!

Apparently, size DOES matter! On Thursday, The Daily Mirror published a jaw-dropping story about a Kenyan man named Horace Owiti Opiyo who has two very unique things about him… His three-foot penis and 11-pound testicles! Yes, you heard that right! Related: Cheer On This Runner Whose Dick & Balls Popped Out During A Marathon! It all began in 2006 [...] Apparently, size DOES matter! On Thursday, The Daily Mirror published a jaw-dropping story about a Kenyan man named Horace Owiti Opiyo who has two very unique things about him... His three-foot penis and 11-pound testicles! Yes, you heard that right! Related: Cheer On This Runner Whose Dick & Balls Popped Out During A Marathon! It all began in 2006 when the man -- also known as Florence -- noticed a cyst on his genitals. Although he had surgery the next year, his junk kept growing! Opiyo remembers: "This thing started very small, like a boil. Then it was the size of my fist... It just continued to grow bigger and bigger." Eventually, Florence had trouble walking and wearing clothes, and -- in addition to getting teased by classmates -- was forced to drop out of school. "I told my grandmother that I have been infected by a disease, but I'm not sure what it is. It could be a curse. I knew this was not God's work, but the devil's." After neighbor Duncan Otieno put the story on Facebook, it grabbed the Governor's wife's attention, and Florence was taken to a hospital where he was diagnosed with Scrotal elephantiasis. After having two surgeries (to reduce the size of his testicles and to reconstruct his penis), Opiyo now lives a normal life. "When I got up I was surprised that my body was so light. All the heaviness had gone... I'm swimming now. I couldn't go anywhere near the water because of the heaviness of that thing... Now I can run and I can play football... Now I'm free!" He even wants to go back to school and start a family. "I'm trying as much as possible to build myself up so that I can have a wife. But the next step I want to take is to get an education... Who knows what will happen in the future?" We're rooting for you, Florence!.....»»

Category: gossipSource: perezhiltonOct 26th, 2017

Louis C.K. compares Trump to Hitler: 'He's an insane bigot'

Louis C.K. doesn't joke around when it comes to politics. In an email to his followers announcing the sixth episode of his web series 'Horace and Pete,' C.K. asked fans not to vote for Donald Trump.         Louis C.K. doesn't joke around when it comes to politics. In an email to his followers announcing the sixth episode of his web series 'Horace and Pete,' C.K. asked fans not to vote for Donald Trump.        .....»»

Category: topSource: usatodaySep 10th, 2017

Horace Silver, jazz innovator, dies at 85

Horace Silver, the innovative and prolific jazz pianist best known for such pieces as "Song for My Father" and "The Preacher," has died. He was 85......»»

Category: topSource: cnnMay 23rd, 2017

Top jazz musician Horace Silver dies

One of the most highly regarded pianists and composers in jazz, Horace Silver, dies aged 85 in the US......»»

Category: topSource: bbc.co.ukMay 24th, 2017