Advertisement


Hold Your Butts — The 2018 Primetime Emmys Nominations Are HERE!

It's that time of year!!! The Handmaid's Tale star Samira Wiley and New Amsterdam's Ryan Eggold announced the 70th annual Primetime Emmy Awards nominees from the Wolf Theatre at the Television Academy's Saban Media Center on Thursday! Ch-ch-check out the full list of nominees (below) and watch the live stream of the event (above). Lead Actor in [...] It's that time of year!!! The Handmaid's Tale star Samira Wiley and New Amsterdam's Ryan Eggold announced the 70th annual Primetime Emmy Awards nominees from the Wolf Theatre at the Television Academy's Saban Media Center on Thursday! Ch-ch-check out the full list of nominees (below) and watch the live stream of the event (above). Lead Actor in a Limited Series or Movie Antonio Banderas (Genius: Picasso) Darren Criss (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story) Benedict Cumberbatch (Patrick Melrose) Jeff Daniels (The Looming Tower) John Legend (Jesus Christ Superstar) Jesse Plemons (Black Mirror: USS Callister) Lead Actress in a Limited Series or Movie Jessica Biel (The Sinner) Laura Dern (The Tale) Michelle Dockery (Godless) Edie Falco (Law & Order True Crime: The Menendez Murders) Regina King (Seven Seconds) Sarah Paulson (American Horror Story: Cult) Lead Actor in a Comedy Series Donald Glover (Atlanta) Bill Hader (Barry) Anthony Anderson (Black-ish) Ted Danson (The Good Place) William H. Macy (Shameless) Larry David (Curb Your Enthusiasm) Lead Actress in a Comedy Series Tracee Ellis Ross (Black-ish) Issa Rae (Insecure)​ Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel) Allison Janney (Mom) Lily Tomlin (Grace and Frankie) Pamela Adlon (Better Things) Lead Actor in a Drama Series Sterling K. Brown (This is Us) Justin Bateman (Ozark) Ed Harris (Westworld) Matthew Rhys (The Americans) Jeffrey Wright (Westworld) Milo Ventimiglia (This is Us) Lead Actress in a Drama Series Tatiana Maslany (Orphan Black) Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale) Keri Russell (The Americans) Evan Rachel Wood (Westworld) Sandra Oh (Killing Eve) Claire Foy (The Crown) Outstanding Reality/Competition Series The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul's Drag Race Top Chef The Voice Outstanding Variety Sketch Series At Home with Amy Sedaris Drunk History I Love You, America Portlandia Tracey Ullman's Show Saturday Night Live Outstanding Variety Talk Series The Daily Show with Trevor Noah Full Frontal with Samantha Bee Jimmy Kimmel Live! Last Week Tonight The Late Late Show with James Corden The Late Show with Stephen Colbert Outstanding Limited Series The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Genius Godless Patrick Melrose Outstanding Comedy Series Atlanta Barry Black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt Outstanding Drama Series The Americans The Crown Game of Thrones The Handmaid's Tale Stranger Things This Is Us Westworld Best Television Movie Fahrenheit 451 Flint Paterno The Tale USS Callister (Black Mirror) Best Supporting Actor in a Drama Series Nikolaj Coster-Waldau Mandy Patinkin Matt Smith Peter Dinklage David Harbour Joseph Fiennes Best Supporting Actress in a Drama Series Lena Headey Vanessa Kirby Alexis Bledel Thandie Newton Millie Bobby Brown Yvonne Strahovski Ann Dowd Best Supporting Actor in a Comedy Series Brian Tyree Henry Louie Anderson Kenan Thompson Tituss Burgess Henry Winkler Alec Baldwin Tony Shalhoub Best Documentary or Nonfiction Special Icarus Jim & Andy: The Great Beyond Mister Rogers: It's You I Like Spielberg The Zen Diaries Of Garry Shandling Best Documentary or Nonfiction Special American Masters Blue Planet II The Defiant Ones The Fourth Estate Wild Wild Country Best Variety Special (Pre-Recorded) Carol Burnett Show 50th Anniversary Special Carpool Karaoke Primetime Special 2018 Dave Chappelle: Equanimity Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American Puerto Rico Steve Martin & Martin Short Best Variety Special (Live) 60th Annual Grammy Awards Jesus Christ Superstar Live in Concert Night Of Too Many Stars: America Unites For Autism Programs The 75th Annual Golden Globes The Oscars Best Guest Actor in a Drama Series F. Murray Abraham Matthew Goode Ron Cephas-Jones Cameron Britton Gerald McRainey Jimmi Simpson Best Guest Actress in a Drama Series Diana Rigg Viola Davis Kelly Jenrette Cicely Tyson Samira Wiley Cherry Jones Best Guest Actor in a Comedy Series Katt Williams Bryan Cranston Donald Glover Sterling K. Brown Lin-Manuel Miranda Bill Hader Best Guest Actress in a Comedy Series Wanda Sykes Tiffany Haddish Jane Lynch Tina Fey Maya Rudolph Molly Shannon The 70th Annual Primetime Emmys are set to air on NBC Monday, September 17 in Downtown Los Angeles. Will you be tuning in to watch Saturday Night Live's Colin Jost and Michael Che host?!.....»»

Category: feudsSource: tmzJul 12th, 2018

Kylie Jenner"s Pregnancy — Everything We Know So Far!

Maybe not today — but the Kylie Jenner baby is coming soon! Although the Life of Kylie star *still* hasn't confirmed the news, everyone is convinced she and boyfriend Travis Scott are going to be parents in the very near future. Here is what we know so far! Pregnant Kylie Jenner Is Baby-Proofing The Crap Out Of [...] Maybe not today -- but the Kylie Jenner baby is coming soon! Although the Life of Kylie star *still* hasn't confirmed the news, everyone is convinced she and boyfriend Travis Scott are going to be parents in the very near future. Here is what we know so far! Pregnant Kylie Jenner Is Baby-Proofing The Crap Out Of Her House! [CLICK HERE] Don't Worry, Kylie Jenner Is ‘Very Happy About The Pregnancy' — She Just Wants To Keep It Private! [CLICK HERE] Are We Finally Going To Find Out About Kylie Jenner's Pregnancy On KUWTK?! [CLICK HERE] Travis Scott Expertly Evades Feeding Into Kylie Jenner Pregnancy Rumors! [CLICK HERE] Pregnant Kylie Jenner & Travis Scott ARE Still Together! [CLICK HERE] Kylie Jenner Went AWOL For Yet Another Kardashian Christmas Photo — WTF?? [CLICK HERE] Insiders Claim Travis Scott Has Already Broken Up With Kylie Jenner [CLICK HERE] Has The Kardashian/Jenner Pregnancy Hysteria Gone Too Far? Ask Kendall Jenner! [CLICK HERE] WHOA — Evidence Of Kylie Jenner's Pregnancy May've Just Surfaced Online With Baby Bump Pics! [CLICK HERE] Kylie Jenner & Khloé Kardashian Show Off Their Pregnancy Glow At The Kardashian Christmas Eve Party! [CLICK HERE] Pregnant Kylie Jenner Pops Up On LOVE's Cover AND Social Media Despite Laying Low! [CLICK HERE] Twitter Is Disappointed AF A Pregnant Kylie Jenner Wasn't On Day 25 Of The Kardashian Family Christmas Card [CLICK HERE] Kylie Jenner Was 'Obviously Pregnant' At The Kardashian Christmas Eve Party According To Sources [CLICK HERE] Kylie Jenner Is Worried That Travis Scott Is Cheating On Her When He's Out Partying At Clubs [CLICK HERE] Kylie Jenner's Baby Daddy Travis Scott SPOTTED Partying At A Strip Club — Tsk, Tsk! [CLICK HERE] Kylie Jenner Has A 'Favorite Name' Picked Out For Her Baby Girl — But Isn't Telling A Soul! [CLICK HERE] Kylie Jenner Is Buying A Bunch Of 'Pink' Baby Stuff! [CLICK HERE] Did Kylie Jenner Just Drop A Hint About Her Baby With Her Extravagant Christmas Decor? [CLICK HERE] Watch Kylie Jenner Cuddle Her Friend's Baby — She's A Natural! [CLICK HERE] ICYMI: Kris Jenner Has Fans Convinced She's Confirmed Kylie Jenner & Khloé Kardashian's Pregnancies! [CLICK HERE] Kylie Jenner Covers Up Baby Bump In New Moody Selfies! [CLICK HERE] Kylie Jenner Feeling ‘Very Self-Conscious' About Her ‘Changing' Body Due To Pregnancy! [CLICK HERE] Kylie Jenner Threw Her Own Baby Shower ONE DAY After Kim's Celebration! [CLICK HERE] What's That Diamond Ring You're Wearing On ThatFinger, Kylie Jenner??? [CLICK HERE] Kylie Jenner Claps Back Against 'Altered' Baby Bump Photos As Pregnancy Rumors Persist! [CLICK HERE] Ellen DeGeneres Grills Kris Jenner About Her Daughters' Pregnancies — WATCH! [CLICK HERE] Is Kylie Jenner About To Reveal The Gender Of Her Baby In A Beyoncé-Style Photoshoot?? [CLICK HERE] Kylie Jenner & Travis Scott Have Been Spotted On A Trip To Houston — But WHY Is No One Talking About The Baby Bump?! [CLICK HERE] Pregnant Sisters Khloé Kardashian & Kylie Jenner Tease That They Have 'So Many Babies' In New Video — WATCH [CLICK HERE] Wait, Did Kylie Jenner Accidentally Bare Her Growing Baby Bump In New Clip?? [CLICK HERE] Pregnant Kylie Jenner Hires An Entire Team To Help Prepare For Her Baby With Travis Scott! [CLICK HERE] Kylie Jenner Convinces Fans She's Pregnant With A Baby Boy — See All The Clues! [CLICK HERE] Khloé Kardashian & Kylie Jenner Are 'Full-Blown Twinning' With Blonde Locks In New Snaps Amid Their Respective Pregnancies! [CLICK HERE] Kylie Jenner Doesn't Want Her Baby Bump Photographed! [CLICK HERE] The KarJenner Baby Boom Is Only Making The Famous Fam Closer: 'Everyone Is In Each Other's Business'! [CLICK HERE] Conspiracy Time: Has Kim Kardashian Already Confirmed Her Family's THREE Pregnancies?? [CLICK HERE] Kylie Jenner's Family Has Finally 'Come Around' To Her Surprising Pregnancy News: 'There Is No Jealousy Here [CLICK HERE] Kylie Jenner Drops Her 'First Ever YouTube Video' Amid Pregnancy News — WATCH! [CLICK HERE] Kylie Jenner Could Be Cashing In On Her Pregnancy With A Maternity Line — Because Of Course! [CLICK HERE] Kylie Jenner REALLY Leaned On Kris Jenner & Kim Kardashian When She First Learned Her Pregnancy News! [CLICK HERE] Unlike Kylie Jenner, Khloé Kardashian IS Open To The Idea Of Marrying Her Baby Daddy! [CLICK HERE] Sounds Like Even The Kardashians Don't Think Kylie Jenner & Travis Scott Are Going To Last! [CLICK HERE] Kylie Jenner & Travis Scott Have NO PLANS For A Shotgun Wedding — & Here's How Parents Caitlyn & Kris Are Handling The Surprise Pregnancy [CLICK HERE] Twin Cousins! Khloé Kardashian & Kylie Jenner Are 'Due Around The Same Time'! [CLICK HERE] VOTE: Which KarJenner Do YOU Think Will Get Pregnant Next?? [CLICK HERE] 'Thrilled' Khloé Kardashian & Tristan Thompson Tried To Keep Pregnancy News Quiet Because Of Kylie Jenner! [CLICK HERE] Kim Kardashian 'Didn't Respond Well' To Kylie Jenner's Shocking Pregnancy News! [CLICK HERE] Kylie Jenner & Travis Scott Further Confirmed To Be Expecting A Baby Girl — & Find Out More Details HERE! [CLICK HERE] Pregnant Kylie Jenner Should Avoid Her Own Kylie Cosmetics Line! [CLICK HERE] Of Course Someone Is Selling A Pregnant Kylie Jenner Halloween Costume… [CLICK HERE] FYI: Travis Scott Told Kylie Jenner 'I Love You' Before The Pregnancy News Dropped! [CLICK HERE] A Timeline Of Mom-To-Be Kylie Jenner's Romance With Travis Scott! [CLICK HERE] Momager Kris Jenner Is REALLY Hoping Daughter Kylie's Pregnancy Won't Hinder Business! [CLICK HERE] Was Kylie Jenner's Pregnancy Already Predicted By A Shaman On Life Of Kylie? See For Yourself! [CLICK HERE] Confirmation! Caitlyn Jenner Says She Was Told 'Some Time Ago' About Kylie Jenner's Pregnancy! [CLICK HERE] Ryan Seacrest Straight Up Texted Kris Jenner About Kylie's Pregnancy On Live! & Here's What The Momager Immediately Said Back! [CLICK HERE] Kylie Jenner Flashes A Bit Of Tum Amid Pregnancy Rumors — LOOK! [CLICK HERE] Newly Pregnant Kylie Jenner Opts For The Loose-Fit Look In Las Vegas With Travis Scott! [CLICK HERE] Here It Comes — Kylie Jenner's Family Thinks She Is 'Too Naive' And 'Too Young' To Have A Baby [CLICK HERE] Wait! Kris Jenner Hints Kylie Jenner's Pregnancy Is Just A Rumor: 'Something Happens Every Single Day' [CLICK HERE] Travis Scott Celebrates Kylie Jenner's Pregnancy News By… Partying With Scott Disick?! Here We Go… [CLICK HERE] Lena Dunham Stands By Kylie Jenner's Pregnancy! [CLICK HERE] More Pregnancy Evidence: Kylie Jenner Celebrates BFF's Birthday In Oversized Clothing — Plus, See The Baggy Shirt She Wore A Week Before The News Dropped! [CLICK HERE] Tyga Claims Kylie Jenner's Baby Is Really His! [CLICK HERE] All The Signs Pointing To Kylie Jenner's Pregnancy! [CLICK HERE] Kylie Jenner Is 'REALLY Excited' About Her 'Unexpected' Pregnancy With Travis Scott! [CLICK HERE] Congrats, Critiques, & Conspiracy Theories! Twitter Reacts To The Kylie Jenner Pregnancy News! [CLICK HERE] Kylie Jenner Is Pregnant! [CLICK HERE] [Image via Kylie Jenner/Instagram.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonJan 12th, 2018

Oscar Nominations 2018: Snubs & Surprises!

We are SO about this year's Oscar nominations! For starters, Jordan Peele's Get Out got SO much love from the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. We mean, after getting snubbed at the Golden Globes, we're thrilled Peele has walked away with SEVERAL nominations. Still, there were some noticeable snubs on the nominations list. Case in [...] We are SO about this year's Oscar nominations! For starters, Jordan Peele's Get Out got SO much love from the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. We mean, after getting snubbed at the Golden Globes, we're thrilled Peele has walked away with SEVERAL nominations. Still, there were some noticeable snubs on the nominations list. Case in point, James Franco's name was nowhere to be seen. That sexual misconduct scandal likely played a factor here. Eek. Regardless -- why the heck was Wonder Woman ignored by the Academy?? Smh. Be sure to discover the other surprises and snubs for yourself (below)... CLICK HERE to view "Oscar Nominations 2018: Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Oscar Nominations 2018: Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Oscar Nominations 2018: Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Oscar Nominations 2018: Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Oscar Nominations 2018: Snubs & Surprises!" [Image via A24/Warner Bros./WENN.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonJan 23rd, 2018

Oscars 2018 Nominations - Refresh Your Memory on Nominees!

The 2018 Academy Awards are finally upon us, and we have the full list of nominations here to refresh your memory before tonight! This year, The Shape of Water dominated the nominations with a grand total of 13. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri followed with 9 nominations. Dunkirk received a total of seven nominations. Make [...] The 2018 Academy Awards are finally upon us, and we have the full list of nominations here to refresh your memory before tonight! This year, The Shape of Water dominated the nominations with a grand total of 13. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri followed with 9 nominations. Dunkirk received a total of seven nominations. Make sure to watch the Oscars, hosted by Jimmy Kimmel, at 8pm EST/5pm PST on ABC. Just Jared will be live blogging the show and red carpet all evening, so stay tuned! Click inside for the full list of 2018 Oscar nominations… 2018 Oscar Nominations Best Picture: “Call Me by Your Name” “Darkest Hour” “Dunkirk” “Get Out” “Lady Bird” “Phantom Thread” “The Post” “The Shape of Water” “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Lead Actor: Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name” Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread” Daniel Kaluuya, “Get Out” Gary Oldman, “Darkest Hour” Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.” Lead Actress: Sally Hawkins, “The Shape of Water” Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Margot Robbie, “I, Tonya” Saoirse Ronan, “Lady Bird” Meryl Streep, “The Post” Supporting Actor: Willem Dafoe, “The Florida Project” Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Richard Jenkins, “The Shape of Water” Christopher Plummer, “All the Money in the World” Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Supporting Actress: Mary J. Blige, “Mudbound” Allison Janney, “I, Tonya” Lesley Manville, “Phantom Thread” Laurie Metcalf, “Lady Bird” Octavia Spencer, “The Shape of Water” Director: “Dunkirk,” Christopher Nolan “Get Out,” Jordan Peele “Lady Bird,” Greta Gerwig “Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson “The Shape of Water,” Guillermo del Toro Animated Feature: “The Boss Baby” “The Breadwinner” “Coco” “Ferdinand” “Loving Vincent” Animated Short: “DeKalb Elementary” “The Eleven O’Clock” “My Nephew Emmett” “The Silent Child” “Watu Wote/All of Us” Adapted Screenplay: “Call Me by Your Name,” James Ivory “The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber “Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green “Molly’s Game,” Aaron Sorkin “Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees Original Screenplay: “The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani “Get Out,” Jordan Peele “Lady Bird,” Greta Gerwig “The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh Cinematography: “Blade Runner 2049,” Roger Deakins “Darkest Hour,” Bruno Delbonnel “Dunkirk,” Hoyte van Hoytema “Mudbound,” Rachel Morrison “The Shape of Water,” Dan Laustsen Best Documentary Feature: “Abacus: Small Enough to Jail” “Faces Places” “Icarus” “Last Men in Aleppo” “Strong Island” Best Documentary Short Subject: “Edith+Eddie” “Heaven is a Traffic Jam on the 405″ “Heroin(e)” “Knife Skills” “Traffic Stop” Best Live Action Short Film: “Dear Basketball” “Garden Party” “Lou” “Negative Space” “Revolting Rhymes” Best Foreign Language Film: “A Fantastic Woman” (Chile) “The Insult” (Lebanon) “Loveless” (Russia) “On Body and Soul (Hungary) “The Square” (Sweden) Film Editing: “Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss “Dunkirk,” Lee Smith “I, Tonya,” Tatiana S. Riegel “The Shape of Water,” Sidney Wolinsky “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory Sound Editing: “Baby Driver,” Julian Slater “Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green “Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King “The Shape of Water,” Nathan Robitaille “Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood Sound Mixing: “Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin “Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo “The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern “Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick Production Design: “Beauty and the Beast” “Blade Runner 2049″ “Darkest Hour” “Dunkirk” “The Shape of Water” Original Score: “Dunkirk,” Hans Zimmer “Phantom Thread,” Jonny Greenwood “The Shape of Water,” Alexandre Desplat “Star Wars: The Last Jedi,” John Williams “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell Original Song: “Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige “Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens “Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez “Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common “This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul Makeup and Hair: “Darkest Hour” “Victoria and Abdul” “Wonder” Costume Design: “Beauty and the Beast” “Darkest Hour “Phantom Thread” “The Shape of Water” “Victoria and Abdul” Visual Effects: “Blade Runner 2049″ “Guardians of the Galaxy Vol. 2 “Kong: Skull Island” “Star Wars: The Last Jedi” “War for the Planet of the Apes”.....»»

Category: topSource: justjaredMar 4th, 2018

The Announcer At The Emmys Totally Stole The Spotlight — See The Best Reactions HERE!

Can we talk about the announcer at the Emmys for a minute?? While Stephen Colbert was busy killing it on screen at the TV award show, there was one voice off stage that repeatedly stole the spotlight. In case you missed it, typically when a winner is revealed at an award show, a dry voice over [...] Can we talk about the announcer at the Emmys for a minute?? While Stephen Colbert was busy killing it on screen at the TV award show, there was one voice off stage that repeatedly stole the spotlight. In case you missed it, typically when a winner is revealed at an award show, a dry voice over informs the audience facts about the recipient. Related: Julia Louis-Dreyfus Once Again Wins At The Emmys However, for this year's Emmys, CBS tapped an announcer with a bit more panache. Specifically, comedian Jermaine Fowler brought the funny -- and, boy, did people take notice. Be sure to ch-ch-check out the best reactions to Fowler's work (below)! The Emmys announcer making very clear who his favorites are is exactly how Emmys announcing should be — LW (@lindseyweber) September 18, 2017 One of my fave #Emmys moments so far pic.twitter.com/If0TrGG4XS — Marcus Jones (@MarcusJonesNY) September 18, 2017 Excuse me, who is this guy for he kinda sounds like Leslie Jones (lol).#Emmys — Gail A. Dennis (@GailADennis) September 18, 2017 wait who is the announcer, cause he is stanning hard for Issa Rae #emmys — huny young (@huny) September 18, 2017 i like the announcer but i feel positive that someone who works for the emmys told him to "be blacker" at some point — Tracy Clayton (@brokeymcpoverty) September 18, 2017 #emmys YO DOES ANYONE KNOW WHO'S ANNOUNCING BC HE MAKES ME HAPPY — jae (@knitsangrily) September 18, 2017 Who is this announcer and does he know this is NOT the VMAs? #Emmys — Damian Holbrook (@damianholbrook) September 18, 2017 I'm going to read every single word written about this announcer tomorrow. #Emmys — Jordan Veilleux (@veilleuxwho) September 18, 2017 I'm literally the announcer that introduced Issa by yelling her name at the top of their lungs #Emmys pic.twitter.com/Dl4V4Jlm0i — Go See Girls Trip (@ElwoodLity) September 18, 2017 I'm dying at this #emmys announcer who is having the time of their life — Taylor Negrete (@TheTaylorJanet) September 18, 2017 What did YOU think? Did you enjoy Jermaine's announcing style at the Emmys?? SOUND OFF in the comments (below)! [Image via FayesVision/WENN.].....»»

Category: break-upsSource: tmzSep 17th, 2017

Niall Horan Announces "Flicker" World Tour 2018 - See the North American Tour Dates!

Following the announcement of his debut solo album Flicker, Niall Horan just revealed plans for a U.S. and Canadian run of his 2018 world tour! The 24-year-old “Too Much to Ask” singer-songwriter will be kicking off the North American leg of his tour on July 18, 2018 in The Woodlands, Texas and continuing through to [...] Following the announcement of his debut solo album Flicker, Niall Horan just revealed plans for a U.S. and Canadian run of his 2018 world tour! The 24-year-old “Too Much to Ask” singer-songwriter will be kicking off the North American leg of his tour on July 18, 2018 in The Woodlands, Texas and continuing through to cities including Dallas, Salt Lake City, Los Angeles, Kansas City, Toronto and Tampa. “Seeing Blind” collaborator Maren Morris will be opening for Niall on the tour. Tickets for the 2018 U.S. and Canadian dates go on-sale to the general public beginning Friday (September 22) at 10 a.m. local time. Citi card members will have access to purchase pre-sale tickets beginning Tuesday (September 19,) at 10 a.m. local time through Citi’s Private Pass program. Fan Registration for the U.S. and Canadian tour dates will be available through Ticketmaster’s Verified Fan program. Click inside to check out all the dates for Niall’s Flicker World Tour… New Zealand & Australia 6/1/2018 Auckland, NZ – Sparks Arena 6/3/2018 Brisbane, AU – Brisbane Entertainment Centre 6/5/2018 Sydney, AU – Qudos Bank Arena 6/7/2018 Melbourne, AU – Margaret Court Arena U.S. & Canada 7/18/2018 Woodlands, TX – The Cynthia Woods Mitchell Pavilion presented by Huntsman 7/20/2018 Dallas, TX* – Starplex Pavilion 7/21/2018 Rogers, AR – Walmart AMP 7/23/2018 Nashville, TN – Ascend Amphitheater 7/25/2018 Cincinnati, OH – Riverbend Music Center 7/26/2018 Tinley Park, IL – Hollywood Casino Amphitheatre (Chicago) 7/28/2018 Tulsa, OK – BOK Center 7/30/2018 Salt Lake City, UT – USANA Amphitheatre 7/31/2018 Nampa, ID – Ford Idaho Center Amphitheater 8/2/2018 Auburn, WA – White River Amphitheatre 8/4/2018 Mountain View, CA – Shoreline Amphitheatre 8/5/2018 Irvine, CA – FivePoint Amphitheatre 8/7/2018 Los Angeles, CA – Greek Theatre 8/17/2018 Chula Vista, CA – Mattress Firm Amphitheatre 8/20/2018 Morrison, CO** – Red Rocks Amphitheatre 8/22/2018 Kansas City, MO – Starlight Theatre 8/23/2018 St. Paul, MN – Minnesota State Fair 8/25/2018 Maryland Heights, MO – Hollywood Casino Amphitheatre (St. Louis) 8/26/2018 Noblesville, IN – Klipsch Music Center 8/28/2018 Clarkston, MI – DTE Energy Music Theatre 8/29/2018 Cuyahoga Falls, OH – Blossom Music Center 8/31/2018 Bristow, VA – Jiffy Lube Live 9/2/2018 Allentown, PA – The Great Allentown Fair 9/5/2018 Toronto, ON – Budweiser Stage 9/7/2018 Darien Center, NY – Darien Lake Amphitheater 9/8/2018 Mansfield, MA – Xfinity Center 9/11/2018 Camden, NJ – BB&T Pavilion 9/12/2018 Wantagh, NY – Northwell Health at Jones Beach Theater 9/14/2018 Hartford, CT – XFINITY Theatre 9/15/2018 Holmdel, NJ – PNC Bank Arts Center 9/17/2018 Raleigh, NC – Coastal Credit Union Music Park at Walnut Creek 9/19/2018 Charlotte, NC – PNC Music Pavilion 9/20/2018 Alpharetta, GA – Verizon Amphitheatre 9/22/2018 Tampa, FL* – MIDFLORIDA Credit Union Amphitheatre at the FL State Fairgrounds 9/23/2018 West Palm Beach, FL – Coral Sky Amphitheatre at the S. Florida Fairgrounds *Support TBA **On Sale TBA.....»»

Category: topSource: justjaredSep 15th, 2017

Hold Your Butts — The 2018 Primetime Emmys Nominations Are HERE!

It's that time of year!!! The Handmaid's Tale star Samira Wiley and New Amsterdam's Ryan Eggold announced the 70th annual Primetime Emmy Awards nominees from the Wolf Theatre at the Television Academy's Saban Media Center on Thursday! Ch-ch-check out the full list of nominees (below) and watch the live stream of the event (above). Lead Actor in [...] It's that time of year!!! The Handmaid's Tale star Samira Wiley and New Amsterdam's Ryan Eggold announced the 70th annual Primetime Emmy Awards nominees from the Wolf Theatre at the Television Academy's Saban Media Center on Thursday! Ch-ch-check out the full list of nominees (below) and watch the live stream of the event (above). Lead Actor in a Limited Series or Movie Antonio Banderas (Genius: Picasso) Darren Criss (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story) Benedict Cumberbatch (Patrick Melrose) Jeff Daniels (The Looming Tower) John Legend (Jesus Christ Superstar) Jesse Plemons (Black Mirror: USS Callister) Lead Actress in a Limited Series or Movie Jessica Biel (The Sinner) Laura Dern (The Tale) Michelle Dockery (Godless) Edie Falco (Law & Order True Crime: The Menendez Murders) Regina King (Seven Seconds) Sarah Paulson (American Horror Story: Cult) Lead Actor in a Comedy Series Donald Glover (Atlanta) Bill Hader (Barry) Anthony Anderson (Black-ish) Ted Danson (The Good Place) William H. Macy (Shameless) Larry David (Curb Your Enthusiasm) Lead Actress in a Comedy Series Tracee Ellis Ross (Black-ish) Issa Rae (Insecure)​ Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel) Allison Janney (Mom) Lily Tomlin (Grace and Frankie) Pamela Adlon (Better Things) Lead Actor in a Drama Series Sterling K. Brown (This is Us) Justin Bateman (Ozark) Ed Harris (Westworld) Matthew Rhys (The Americans) Jeffrey Wright (Westworld) Milo Ventimiglia (This is Us) Lead Actress in a Drama Series Tatiana Maslany (Orphan Black) Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale) Keri Russell (The Americans) Evan Rachel Wood (Westworld) Sandra Oh (Killing Eve) Claire Foy (The Crown) Outstanding Reality/Competition Series The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul's Drag Race Top Chef The Voice Outstanding Variety Sketch Series At Home with Amy Sedaris Drunk History I Love You, America Portlandia Tracey Ullman's Show Saturday Night Live Outstanding Variety Talk Series The Daily Show with Trevor Noah Full Frontal with Samantha Bee Jimmy Kimmel Live! Last Week Tonight The Late Late Show with James Corden The Late Show with Stephen Colbert Outstanding Limited Series The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Genius Godless Patrick Melrose Outstanding Comedy Series Atlanta Barry Black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt Outstanding Drama Series The Americans The Crown Game of Thrones The Handmaid's Tale Stranger Things This Is Us Westworld Best Television Movie Fahrenheit 451 Flint Paterno The Tale USS Callister (Black Mirror) Best Supporting Actor in a Drama Series Nikolaj Coster-Waldau Mandy Patinkin Matt Smith Peter Dinklage David Harbour Joseph Fiennes Best Supporting Actress in a Drama Series Lena Headey Vanessa Kirby Alexis Bledel Thandie Newton Millie Bobby Brown Yvonne Strahovski Ann Dowd Best Supporting Actor in a Comedy Series Brian Tyree Henry Louie Anderson Kenan Thompson Tituss Burgess Henry Winkler Alec Baldwin Tony Shalhoub Best Documentary or Nonfiction Special Icarus Jim & Andy: The Great Beyond Mister Rogers: It's You I Like Spielberg The Zen Diaries Of Garry Shandling Best Documentary or Nonfiction Special American Masters Blue Planet II The Defiant Ones The Fourth Estate Wild Wild Country Best Variety Special (Pre-Recorded) Carol Burnett Show 50th Anniversary Special Carpool Karaoke Primetime Special 2018 Dave Chappelle: Equanimity Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American Puerto Rico Steve Martin & Martin Short Best Variety Special (Live) 60th Annual Grammy Awards Jesus Christ Superstar Live in Concert Night Of Too Many Stars: America Unites For Autism Programs The 75th Annual Golden Globes The Oscars Best Guest Actor in a Drama Series F. Murray Abraham Matthew Goode Ron Cephas-Jones Cameron Britton Gerald McRainey Jimmi Simpson Best Guest Actress in a Drama Series Diana Rigg Viola Davis Kelly Jenrette Cicely Tyson Samira Wiley Cherry Jones Best Guest Actor in a Comedy Series Katt Williams Bryan Cranston Donald Glover Sterling K. Brown Lin-Manuel Miranda Bill Hader Best Guest Actress in a Comedy Series Wanda Sykes Tiffany Haddish Jane Lynch Tina Fey Maya Rudolph Molly Shannon The 70th Annual Primetime Emmys are set to air on NBC Monday, September 17 in Downtown Los Angeles. Will you be tuning in to watch Saturday Night Live's Colin Jost and Michael Che host?!.....»»

Category: feudsSource: tmzJul 12th, 2018

Emmy Nominations 2018 — Biggest Snubs & Surprises!

Are you CRUSHED your fave didn't snag a nomination? Surprised a certain actor is being acknowledged? It's the gift/curse of Emmy nom day! Ch-ch-check out all those forgotten AND surprisingly praised (below)! CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations [...] Are you CRUSHED your fave didn't snag a nomination? Surprised a certain actor is being acknowledged? It's the gift/curse of Emmy nom day! Ch-ch-check out all those forgotten AND surprisingly praised (below)! CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" [Image via HBO/NBC/Netflix.].....»»

Category: break-upsSource: tmzJul 12th, 2018

Emmy Awards 2017: From A Glamorous Red Carpet To Some Seriously Funny & Inspiring Moments — See All The Highlights HERE!

TV delivers again! The 2017 Emmy Awards were quite the night! From some seriously glam red carpet looks to even more epic speeches inside, we loved it all. We loved it so much, we want to relive the best moments with all of you! So in case you missed anything or just want to join us, ch-ch-check out [...] TV delivers again! The 2017 Emmy Awards were quite the night! From some seriously glam red carpet looks to even more epic speeches inside, we loved it all. We loved it so much, we want to relive the best moments with all of you! So in case you missed anything or just want to join us, ch-ch-check out the highlights (above & below)! Rachel Bloom Says Gucci Wouldn't Dress Her At The Emmys, So She Bought Her Own — But Did It Pay Off? [CLICK HERE] Kristin Cavallari Keeps It Clean & Elegant At The Emmys [CLICK HERE] Sarah Hyland Flashes Her Rock Hard Abs & Black Undies (Whoops!) On The Emmys Red Carpet! [CLICK HERE] Judith Light's Jolie Leg Is Slaying The Emmys Red Carpet! [CLICK HERE] Anna Faris Brings Sparkle To The Emmys In First Red Carpet Appearance Since Split From Chris Pratt! [CLICK HERE] Ariel Winter Is All About That Leg On The Emmys Red Carpet [CLICK HERE] Reese Witherspoon's Legs Just Won The Emmys Red Carpet! [CLICK HERE] Shailene Woodley Takes A Deep Plunge On The Emmys Red Carpet [CLICK HERE] Stephen Colbert Opens The 2017 Emmys With A Musical Number, Donald Trump Jabs, & A Special Cameo From… SEAN SPICER! Watch! [CLICK HERE] Chrissy Metz Didn't Save Her Best Look For The Emmys! [CLICK HERE] Hamilton's Christopher Jackson Takes Us Through A Heartbreaking In Memoriam Segment At The 2017 Emmys [CLICK HERE] Nicole Kidman's Big Little Lies Were Worth An Emmy! See Her Speech Accepting The Award For ​Outstanding Lead Actress In A Limited Series Or A Movie! [CLICK HERE] Elisabeth Moss Wins Outstanding Lead Actress In A Drama Series At The 2017 Emmys! [CLICK HERE] All The Red Carpet Pics! [CLICK HERE].....»»

Category: break-upsSource: tmzSep 17th, 2017

Grammys 2018 Nominations - Full List Revealed!

The 2018 Grammy Award nominations have just been revealed! Jay-Z leads the pack with 8 nominations this year! Kendrick Lamar has seven nominations, and Bruno Mars is the third-most nominated artist with six nominations. Taylor Swift also has two nominations this year, despite Reputation not being eligible for this year’s show. James Corden will be [...] The 2018 Grammy Award nominations have just been revealed! Jay-Z leads the pack with 8 nominations this year! Kendrick Lamar has seven nominations, and Bruno Mars is the third-most nominated artist with six nominations. Taylor Swift also has two nominations this year, despite Reputation not being eligible for this year’s show. James Corden will be hosting the 2018 Grammys this year, which will air live from New York City for the first time since 2003! Stick with Just Jared on January 28, 2018, as we’ll have all the live coverage of the Grammys. Check out the complete list of nominees below! Click inside to see the full list of Grammy Award nominations… GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredNov 28th, 2017

Elton John Announces Retirement From Touring, Plans Three Year Goodbye Tour

Elton John will be retiring from touring. The 70-year-old singer said he would do one more tour before calling it quits, which will last three years. The tour has been dubbed the Farewell Yellow Brick Road tour, and tickets will be available on February 2, 2018. “I always thought I was going to be like [...] Elton John will be retiring from touring. The 70-year-old singer said he would do one more tour before calling it quits, which will last three years. The tour has been dubbed the Farewell Yellow Brick Road tour, and tickets will be available on February 2, 2018. “I always thought I was going to be like Ray Charles, BB King – on the road forever,” Elton said during a press conference. “My priorities have changed. We had children and I changed our lives. That doesn’t mean to say I’m not going to be creative. but I’m not going to travel.” He denied that his health was bad as well. “Last year I picked up an infection and I was very ill and it knocked me sideways. But I still did 96 shows,” Elton said. “Believe me – if you ever do 300 shows, you’re not in ill health.” Elton has been touring since 1969, and now has two 7-year-old twin boys, Elijah and Zachary, with David Furnish. Click inside for the North American tour dates… Elton John North American Tour Dates Sept. 8, 2018: PPL Center in Allentown, PA Sept. 11, 2018: The Wells Fargo Center in Philadelphia, PA Sept. 12, 2018: The Wells Fargo Center in Philadelphia, PA Sept. 15, 2018: KeyBank Center in Buffalo, NY Sept. 16, 2018: Bryce Jordan Center in University Park, PA Sept. 19, 2018: XL Center in Hartford, CT Sept. 21, 2018: Capital One Arena in Washington, D.C. Sept. 22, 2018: Capital One Arena in Washington, D.C. Sept. 25, 2018: Air Canada Centre in Toronto, ON Sept. 26, 2018: Air Canada Centre in Toronto, ON Sept. 28, 2018, Canadian Tire Centre in Ottawa, ON Sept. 29, 2018: Videotron Centre in Québec City, QC Oct. 4, 2018: Bell Centre in Montreal, QC Oct. 6, 2018: TD Garden in Boston, MA Oct. 10, 2018: PPG Paints Arena in Pittsburgh, PA Oct. 12, 2018: Little Caesars Arena in Detroit, MI Oct. 15, 2018: Van Andel Arena in Grand Rapids, MI Oct. 18, 2018: Madison Square Garden in New York, NY Oct. 19, 2018: Madison Square Garden in New York, NY Oct. 23, 2018: KFC Yum! Center in Louisville, KY Oct. 24, 2018: Bridgestone Arena in Nashville, TN Oct. 26, 2018: United Center in Chicago, IL Oct. 27, 2018: United Center in Chicago, IL Oct. 30, 2018: Scottrade Center in St. Louis, MO Nov. 2, 2018: Schottenstein Center in Columbus, OH Nov. 3, 2018: Quicken Loans Arena in Cleveland, OH Nov. 8, 2018: Madison Square Garden in New York, NY Nov. 23, 2018: BB&T Center in Sunrise, FL Nov. 24, 2018: American Airlines Arena in Miami, FL Nov. 27, 2018: Amway Center in Orlando, FL Nov. 28, 2018: Amalie Arena in Tampa, FL Nov. 30 2018: Philips Arena in Atlanta, GA Dec. 1, 2018: Philips Arena in Atlanta, GA Dec. 4, 2018: Legacy Arena at The BJCC in Birmingham, AL Dec. 6, 2018: Smoothie King Center in New Orleans, LA Dec. 8, 2018: Toyota Center in Houston, TX Dec. 9, 2018: Toyota Center in Houston, TX Dec. 12 2018: AT&T Center in San Antonio, TX Dec. 14, 2019: American Airlines Center in Dallas, TX Dec. 15, 2019: American Airlines Center in Dallas, TX Jan. 11 2019: Taco Bell Arena in Boise, ID Jan. 12, 2019: Moda Center in Portland, OR Jan. 15, 2019: Save Mart Center in Fresno, CA Jan. 16, 2019: Golden1 Center in Sacramento, CA Jan. 18, 2019: Oracle Arena in Oakland, CA Jan. 19, 2019: SAP Center at San Jose in San Jose, CA Jan. 22, 2019: STAPLES Center in Los Angeles, CA Jan. 23, 2020: STAPLES Center in Los Angeles, CA Jan. 26, 2019: Gila River Arena in Glendale, AZ Jan. 29, 2019: Valley View Casino Center in San Diego, CA Feb. 7, 2019: Pepsi Center in Denver, CO Feb. 9, 2019: BOK Center in Tulsa, OK Feb. 12, 2019: Century Link Center in Omaha, NE Feb. 13, 2019: Sprint Center in Kansas City, MO Feb. 19, 2019: Wisconsin Entertainment and Sports Center in Milwaukee, WI Feb. 21, 2019: Target Center in Minneapolis, MN Feb. 27, 2019: U.S. Bank Arena in Cincinnati, OH March 1, 2019: Times Union Center in Albany, NY March 8, 2019: Barclays Center in Brooklyn, NY Marc 12, 2019: PNC Arena in Raleigh, NC March 13, 2019: Colonial Life Arena in Columbia, SC March 15, 2019: Jacksonville Veterans Memorial Arena in Jacksonville, FL.....»»

Category: topSource: justjaredJan 24th, 2018

Emmys 2018 - Complete Winners List Revealed!

The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several [...] The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several awards in other categories, including acting wins for Thrones‘ Peter Dinklage and Maisel‘s Rachel Brosnahan and Alex Borstein. There were well over 100 categories at this year’s Emmys when you add in all of the awards handed out at the Creative Arts Emmys last weekend. You can see all of the winners in this post. Click inside to see the full list of winners for the 2018 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA The Americans The Crown Game of Thrones – WINNER The Handmaid’s Tale Stranger Things This Is Us Westworld LEAD ACTOR IN A DRAMA Jason Bateman, Ozark Sterling K. Brown, This Is Us Ed Harris, Westworld Matthew Rhys, The Americans – WINNER Milo Ventimiglia, This Is Us Jeffrey Wright, Westworld LEAD ACTRESS IN A DRAMA Claire Foy, The Crown – WINNER Tatiana Maslany, Orphan Black Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Keri Russell, The Americans Evan Rachel Wood, Westworld SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA Lena Headey, Game of Thrones Millie Bobby Brown, Stranger Things Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Vanessa Kirby, The Crown Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale Thandie Newton, Westworld – WINNER SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA Nikolaj Coster-Waldeau, Game of Thrones Peter Dinklage, Game of Thrones – WINNER Mandy Patinkin, Homeland David Harbour, Stranger Things Matt Smith, The Crown Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale OUTSTANDING COMEDY Atlanta Barry black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt LEAD ACTRESS IN A COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Allison Janney, Mom Issa Rae, Insecure Tracee Ellis Ross, black-ish Lily Tomlin, Grace & Frankie LEAD ACTOR IN A COMEDY Anthony Anderson, black-ish Ted Danson, The Good Place Larry David, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry – WINNER William H. Macy, Shameless SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY Zazie Beetz, Atlanta Aidy Bryant, Saturday Night Live Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Betty Gilpin, GLOW Leslie Jones, Saturday Night Live Kate McKinnon, Saturday Night Live Laurie Metcalf, Roseanne Megan Mullally, Will & Grace SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY Louie Anderson, Baskets Alec Baldwin, Saturday Night Live Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt Brian Tyree Henry, Atlanta Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel Kenan Thompson, Saturday Night Live Henry Winkler, Barry – WINNER LIMITED SERIES The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Genius: Picasso Godless Patrick Melrose LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jessica Biel, The Sinner Laura Dern, The Tale Michelle Dockery, Godless Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders Regina King, Seven Seconds – WINNER Sarah Paulson, American Horror Story: Cult LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Antonio Banderas, Genius: Picasso Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose Jeff Daniels, The Looming Tower John Legend, Jesus Christ Superstar Jesse Plemons, Black Mirror, “USS Callister” SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Adina Porter, American Horror Story: Cult Letitia Wright, Black Mirror, “Black Museum” Merrit Wever, Godless – WINNER Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jeff Daniels, Godless – WINNER Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Finn Wittorck, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Michael Stuhlbag, The Looming Tower John Leguizamo, Waco REALITY SHOW COMPETITION The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul’s Drag Race – WINNER Top Chef The Voice VARIETY SKETCH SERIES At Home With Amy Sedaris Drunk History I Love You, America With Sarah Silverman Portlandia Saturday Night Live – WINNER Tracey Ullman’s Show VARIETY TALK SERIES The Daily Show With Trevor Noah Full Frontal With Samantha Bee Jimmy Kimmel Live Last Week Tonight With John Oliver – WINNER The Late Late Show With James Corden The Late Show With Stephen Colbert Writing for a Drama Series David Benioff and D.B. Weiss, Game of Thrones (“The Dragon and the Wolf”) Phoebe Waller-Bridge, Killing Eve (“Nice Face”) The Duffer Brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Joel Fields and Joe Weisberg, The Americans (“Start”) – WINNER Peter Morgan, The Crown (“Mystery Man”) Bruce Miller, The Handmaid’s Tale (“June”) Directing for a Drama Series Alan Taylor, Game Of Thrones (“Beyond The Wall”) Jeremy Podeswa, Game Of Thrones (“The Dragon And The Wolf”) Jason Bateman, Ozark (“The Toll”) Daniel Sackheim, Ozark (“Tonight We Improvise”) The Duffer brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Stephen Daldry, The Crown (“Paterfamilias”) – WINNER Kari Skogland, The Handmaid’s Tale (“After”) Outstanding Writing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Alligator Man” Stefani Robinson, Atlanta, “Barbershop” Alec Berg and Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Liz Sarnoff, Barry, “Chapter Seven: Loud, Fast, and Keep Going” Alec Berg, Silicon Valley, “Fifty One Percent” Outstanding Directing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Fubu” Mark Cendrowski, The Big Bang Theory, “The Bow Tie Asymmetry” Jesse Peretz, GLOW, “Pilot” Hiro Murai, Atlanta, “Teddy Perkins” Mike Judge, Silicon Valley, “Initial Coin Offering” Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Writing for a Limited Series, TV Movie, or Special Kevin McManus and Matthew McManus, American Vandal Scott Frank, Godless David Nicholls, Patrick Melrose Tom Rob Smith, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story David Lynch and Mark Frost, Twin Peaks William Bridges and Charlie Brooker, “USS Callister: Black Mirror” – WINNER Directing for a Limited Series Scott Frank, Godless David Leveaux (director) and Alex Rudzinski (Live Television Director), Jesus Christ Superstar: Live In Concert Barry Levinson, Paterno Edward Berger, Patrick Melrose Ryan Murphy, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Craig Zisk, The Looming Tower David Lynch, Twin Peaks Outstanding Writing for a Variety Special Kid Gorgeous – WINNER Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated) Michelle Wolf: Nice Lady Patton Oswalt: Annihilation Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Outstanding Directing for a Variety Special Dave Chappelle: Equanimity Jerry Seinfeld: Jerry Before Seinfeld Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake The Oscars – WINNER PLUS THE WINNERS OF THE CREATIVE ARTS EMMYS PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 18th, 2018

Critics" Choice Awards 2018 Nominations - Full List Revealed!

The full list of nominations for the 2018 Critics’ Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady [...] The full list of nominations for the 2018 Critics’ Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, and The Post, which all received eight nominations this year. On the TV side, Netflix grabbed the most with a whopping 20 nominations. HBO has a total of 15, FX with 13, and ABC with 12. The show will air on January 11 on The CW! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredDec 6th, 2017

Critics Choice Awards 2018 Nominations - Full List Revealed!

The full list of nominations for the 2018 Critics Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady [...] The full list of nominations for the 2018 Critics Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, and The Post, which all received eight nominations this year. On the TV side, Netflix grabbed the most with a whopping 20 nominations. HBO has a total of 15, FX with 13, and ABC with 12. The show will air on January 11 on The CW! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredDec 6th, 2017

Emmys 2018: Nearly 100 Winners Have Already Been Revealed!

The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that [...] The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that are not aired on TV. Among the big categories that were already announced were Best TV Movie and the four Guest Actor categories. Game of Thrones and Saturday Night Live are both leading the pack this year with seven wins each at the Creative Arts Emmys. History was made as all four of the winners in the Guest Actor categories were black actors, for the first time ever! Click inside for the full winners list… See the full list of winners below! PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 17th, 2018

Emmy Awards 2018 Nominations - Full List of Nominees Released!

The 2018 Emmy Award nominations have finally been revealed! This year, actress Samira Wiley and actor Ryan Eggold had the honor of announcing the nominations during a live stream. There are lots of familiar faces on this list, as well as a handful of first-time nominees! Be sure to tune into the 2018 Primetime Emmy [...] The 2018 Emmy Award nominations have finally been revealed! This year, actress Samira Wiley and actor Ryan Eggold had the honor of announcing the nominations during a live stream. There are lots of familiar faces on this list, as well as a handful of first-time nominees! Be sure to tune into the 2018 Primetime Emmy Awards, which are set to air live coast-to-coast on NBC on Monday (September 17). Saturday Night Live‘s Michael Che and Colin Jost will serve as co-hosts this year! Click inside to see the full list of nominations for the 2018 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA The Americans The Crown Game of Thrones The Handmaid’s Tale Stranger Things This Is Us Westworld LEAD ACTOR IN A DRAMA Jason Bateman, Ozark Sterling K. Brown, This Is Us Ed Harris, Westworld Matthew Rhys, The Americans Milo Ventimiglia, This Is Us Jeffrey Wright, Westworld LEAD ACTRESS IN A DRAMA Claire Foy, The Crown Tatiana Maslany, Orphan Black Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Keri Russell, The Americans Evan Rachel Wood, Westworld SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA Lena Headey, Game of Thrones Millie Bobby Brown, Stranger Things Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Vanessa Kirby, The Crown Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale Thandie Newton, Westworld SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA Nikolaj Coster-Waldeau, Game of Thrones Peter Dinklage, Game of Thrones Mandy Patinkin, Homeland David Harbour, Stranger Things Matt Smith, The Crown Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale GUEST ACTRESS IN A DRAMA Diane Rigg, Game of Thrones Cicely Tyson, How to Get Away With Murder Viola Davis, Scandal Kelly Jenrette, The Handmaid’s Tale Cherry Jones, The Handmaid’s Tale Samira Wiley, The Handmaid’s Tale GUEST ACTOR IN A DRAMA F. Murray Abraham, Homeland Cameron Britton, Mindhunter Matthew Goode, The Crown Gerald McRaney, This Is Us Ron Cephas Jones, This Is Us Jimmi Simpson, Westworld OUTSTANDING COMEDY Atlanta Barry black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt LEAD ACTRESS IN A COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel Allison Janney, Mom Issa Rae, Insecure Tracee Ellis Ross, black-ish Lily Tomlin, Grace & Frankie LEAD ACTOR IN A COMEDY Anthony Anderson, black-ish Ted Danson, The Good Place Larry David, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry William H. Macy, Shameless SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY Zazie Beetz, Atlanta Aidy Bryant, Saturday Night Live Alex Borestein, The Marvelous Mrs. Maisel Betty Gilpin, GLOW Leslie Jones, Saturday Night Live Kate McKinnon, Saturday Night Live Laurie Metcalf, Roseanne Megan Mullally, Will & Grace SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY Louie Anderson, Baskets Alec Baldwin, Saturday Night Live Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt Brian Tyree Henry, Atlanta Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel Kenan Thompson, Saturday Night Live Henry Winkler, Barry GUEST ACTRESS IN A COMEDY Wanda Sykes, black-ish Tina Fey, Saturday Night Live Tiffany Haddish, Saturday Night Live Maya Rudolph, The Good Place Jane Lynch, The Marvelous Mrs. Maisel Molly Shannon, Will & Grace GUEST ACTOR IN A COMEDY Katt Williams, Atlanta Sterling K. Brown, Brooklyn Nine-Nine Bryan Cranston, Curb Your Enthusiasm Lin-Manuael Miranda, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Saturday Night Live Bill Hader, Saturday Night Live TV MOVIE Black Mirror, “USS Callister” Farenheit 451 Flint Paterno The Tale LIMITED SERIES The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Genius: Picasso Godless Patrick Melrose LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jessica Biel, The Sinner Laura Dern, The Tale Michelle Dockery, Godless Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders Regina King, Seven Seconds Sarah Paulson, American Horror Story: Cult LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Antonio Banderas, Genius: Picasso Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose Jeff Daniels, The Looming Tower John Legend, Jesus Christ Superstar Jesse Plemons, Black Mirror, “USS Callister” SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Adina Porter, American Horror Story: Cult Letitia Wright, Black Mirror, “Black Museum” Merrit Wever, Godless Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jeff Daniels, Godless Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Finn Wittorck, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Michael Stuhlbag, The Looming Tower John Leguizamo, Waco REALITY SHOW HOST W. Kamau Bell, United Shades of America With W. Kamau Bell RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race Ellen DeGeneres, Ellen’s Game of Games Jane Lynch, Hollywood Game Night Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway REALITY SHOW COMPETITION The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul’s Drag Race Top Chef The Voice VARIETY SKETCH SERIES At Home With Amy Sedaris Drunk History I Love You, America With Sarah Silverman Portlandia Saturday Night Live Tracey Ullman’s Show VARIETY TALK SERIES The Daily Show With Trevor Noah Full Frontal With Samantha Bee Jimmy Kimmel Live Last Week Tonight With John Oliver The Late Late Show With James Corden The Late Show With Stephen Colbert.....»»

Category: topSource: justjaredJul 12th, 2018

TCA Awards 2018 Nominations - Full List Released!

The 2018 Television Critics Association Awards nominations have been revealed! The FX network received the most nominations this year, with The Americans, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story, and Atlanta honored. In total, FX received 10 nominations. Following close behind was Netflix with nine nominations. The show will take place on Saturday (August [...] The 2018 Television Critics Association Awards nominations have been revealed! The FX network received the most nominations this year, with The Americans, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story, and Atlanta honored. In total, FX received 10 nominations. Following close behind was Netflix with nine nominations. The show will take place on Saturday (August 4) with Robin Thede hosting. Stay tuned! Click inside for the full list of nominations… PROGRAM OF THE YEAR The Americans, FX Atlanta, FX The Good Place, NBC The Handmaid’s Tale, Hulu Killing Eve, BBC America This Is Us, NBC OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DRAMA The Americans, FX The Crown, Netflix The Good Fight, CBS All Access The Handmaid’s Tale, Hulu Killing Eve, BBC America This Is Us, NBC RELATEDEmmys 2018: Outstanding Drama Series — Our 7 Dream Nominees! INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN DRAMA Jodie Comer, Killing Eve Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Matthew Rhys, The Americans Keri Russell, The Americans OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COMEDY Atlanta, FX Barry, HBO GLOW, Netflix The Good Place, NBC The Marvelous Mrs. Maisel, Amazon One Day at a Time, Netflix RELATEDEmmys 2018: Outstanding Comedy Series — Our 7 Dream Nominees! INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Bloom, Crazy Ex-Girlfriend Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel Ted Danson, The Good Place Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry OUTSTANDING NEW PROGRAM Barry, HBO Counterpart, Starz GLOW, Netflix Killing Eve, BBC America The Marvelous Mrs. Maisel, Amazon Mindhunter, Netflix OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MOVIE OR MINISERIES Alias Grace, Netflix The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story, FX Howards End, Starz Patrick Melrose, Showtime The Tale, HBO Twin Peaks: The Return, Showtime OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SKETCH/VARIETY SHOWS Full Frontal With Samantha Bee, TBS Jimmy Kimmel Live, ABC Last Week Tonight With John Oliver, HBO Late Night With Seth Meyers, NBC The Late Show With Stephen Colbert, CBS Saturday Night Live, NBC OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN NEWS AND INFORMATION Anthony Bourdain: Parts Unknown, CNN 60 Minutes, CBS Blue Planet 2, BBC America The Rachel Maddow Show, MSNBC The Vietnam War, PBS Wild Wild Country, Netflix OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN REALITY The Great British Baking Show, PBS Nailed It!, Netflix Project Runway, Lifetime Queer Eye, Netflix RuPaul’s Drag Race, VH1 OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN YOUTH PROGRAMMING Daniel Tiger’s Neighborhood, PBS Kids Elena of Avalor, Disney Channel Muppet Babies, Disney Junior Odd Squad, PBS Kids Sesame Street, HBO Sofia the First, Disney Junior.....»»

Category: topSource: justjaredJun 19th, 2018

Emmys 2018 Nomination Snubs - Who Was Left Off List

The 2018 Emmy Awards nominations came out today, and of course, many fan favorites were left off of the list. Game of Thrones garnered a whopping 22 nominations – the most for any series this year. Saturday Night Live and Westworld both grabbed 21 nominations each, while The Handmaid’s Tale secured 20 nominations. Every year, [...] The 2018 Emmy Awards nominations came out today, and of course, many fan favorites were left off of the list. Game of Thrones garnered a whopping 22 nominations – the most for any series this year. Saturday Night Live and Westworld both grabbed 21 nominations each, while The Handmaid’s Tale secured 20 nominations. Every year, there are some surprising oversights. These are just a small handful! Of course, be sure to check out the full list of nominees for the 2018 Emmy Awards, taking place on September 17. Click through the slideshow below to see some of the biggest snubs of the 2018 Emmy Awards nominations….....»»

Category: topSource: justjaredJul 12th, 2018

Critics’ Choice Awards 2018 Nominations - Refresh Your Memory on the Nominees!

The 2018 Critics’ Choice Awards are debuting in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! This year, the The Shape of Water received the most nominations with 14 total. In all, twenty-six films received multiple nominations! ALSO READ: Critics’ Choice Presenters Revealed – See [...] The 2018 Critics’ Choice Awards are debuting in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! This year, the The Shape of Water received the most nominations with 14 total. In all, twenty-six films received multiple nominations! ALSO READ: Critics’ Choice Presenters Revealed – See the Full Lineup of Stars! The show will air tonight on The CW with Olivia Munn set as host. Be sure to tune in! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredJan 11th, 2018

WATCH: Emmys Nominations 2018 for Primetime Awards - Heavy.com

Heavy.comWATCH: Emmys Nominations 2018 for Primetime AwardsHeavy.comThe 2018 Primetime Emmy nominations will air this morning at 11:30 a.m. ET/8:30 a.m. PT according to ABC. You can watch the announcement in the video below. The nominations for the ceremony will be announced from the Wolf Theatre at the Television ...and more ».....»»

Category: topSource: googlenewsJul 12th, 2018

All 45 Women Who Have Accused Harvey Weinstein So Far

So many women have come out with their own Harvey Weinstein stories at this point, it's frankly difficult to keep up. Between A-list movie stars to aspiring models, a shocking 45 women have already come forward with their own encounters with the Hollywood mogul. Related: Molly Ringwald Describes Years Of Harassment By 'All The Other Harvey Weinsteins' We [...] So many women have come out with their own Harvey Weinstein stories at this point, it's frankly difficult to keep up. Between A-list movie stars to aspiring models, a shocking 45 women have already come forward with their own encounters with the Hollywood mogul. Related: Molly Ringwald Describes Years Of Harassment By 'All The Other Harvey Weinsteins' We decided to round up all the stories in one place to make it easier -- and to show just how much damage one horrible man can do when his power goes unchecked. See the list of every woman (so far), along with links to her story (below): Ashley Judd STORY HERE Rose McGowan STORY HERE Angelina Jolie STORY HERE Gwyneth Paltrow STORY HERE Kate Beckinsale STORY HERE Asia Argento STORY HERE Cara Delevingne STORY HERE Heather Graham STORY HERE Angie Everhart STORY HERE Lauren Sivan STORY HERE Mira Sorvino STORY HERE Minka Kelly STORY HERE Claire Forlani STORY HERE Lauren Holly STORY HERE Lena Headey STORY HERE Léa Seydoux STORY HERE Zoe Brock STORY HERE Jessica Barth STORY HERE Sarah Ann Masse STORY HERE Rosanna Arquette STORY HERE Lucia Evans STORY HERE Ambra Battilana Gutierrez STORY HERE Eva Green STORY HERE Judith Godreche STORY HERE Dawn Dunning STORY HERE Katherine Kendall STORY HERE Tomi-Anne Roberts STORY HERE Emily Nestor STORY HERE Emma de Caunes STORY HERE Louisette Geiss STORY HERE Sophie Dix STORY HERE Romola Garai STORY HERE Liza Campbell STORY HERE Louise Godbold STORY HERE Laura Madden STORY HERE Melissa Sagemiller STORY HERE Juls Bindi STORY HERE Paula Williams STORY HERE Florence Darel STORY HERE Lysette Anthony STORY HERE Chelsea Skidmore STORY HERE Lina Esco STORY HERE Mia Kirshner STORY HERE Trish Goff STORY HERE Tara Subkoff STORY HERE We'll continue to add as the list grows... [Image via David Edwards/Dailyceleb/Media Punch/LK/WENN.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonOct 17th, 2017