Advertisement


HBO"s "Game of Thrones" leads nominations for television"s Emmy awards

HBO's medieval fantasy series "Game of Thrones" led nominations on Thursday for the Emmy awards, the highest honors in television......»»

Category: topSource: reutersJul 12th, 2018

Emmys 2017 - Complete Winners List Revealed!

It was a great night celebrating the best in television at the 2017 Emmy Awards held at the Microsoft Theater on Sunday (September 17) in Los Angeles. Some of the big winners of the night were the shows Big Little Lies, The Handmaid’s Tale, Veep, and Atlanta. The Handmaid’s Tale won for Outstanding Drama Series [...] It was a great night celebrating the best in television at the 2017 Emmy Awards held at the Microsoft Theater on Sunday (September 17) in Los Angeles. Some of the big winners of the night were the shows Big Little Lies, The Handmaid’s Tale, Veep, and Atlanta. The Handmaid’s Tale won for Outstanding Drama Series and the show’s stars Elisabeth Moss, Ann Dowd, and Alexis Bledel all are winners as well. Julia Louis-Dreyfus made history during the show by becoming the actor or actress to win the most awards for playing the same role on the same series. She has won six years in a row for Veep. Click inside for the full list of nominations from the 2017 Emmy Awards… Emmys 2017 – Complete Winners List Revealed! OUTSTANDING DRAMA SERIES Better Call Saul, AMC The Crown, Netflix The Handmaid’s Tale, Hulu- WINNER House Of Cards, Netflix Stranger Things, Netflix This Is Us, NBC Westworld, HBO OUTSTANDING COMEDY SERIES Atlanta, FX Black-ish, ABC Master Of None, Netflix Modern Family, ABC Silicon Valley, HBO Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Veep, HBO- WINNER LIMITED SERIES Big Little Lies, HBO- WINNER Fargo, FX Networks Feud: Bette And Joan, FX Networks Genius, National Geographic The Night Of, HBO TELEVISION MOVIE Black Mirror: San Junipero, Netflix- WINNER Dolly Parton’s Christmas Of Many Colors: Circle Of Love, NBC The Immortal Life Of Henrietta Lacks, HBO Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS The Wizard Of Lies, HBO LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES Viola Davis, How To Get Away With Murder, ABC Claire Foy, The Crown, Netflix Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale, Hulu- WINNER Keri Russell, The Americans, FX Networks Evan Rachel Wood, Westworld, HBO Robin Wright, House Of Cards, Netflix LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES Sterling K. Brown, This is Us, NBC- WINNER Anthony Hopkins, Westworld, HBO Bob Odenkirk, Better Call Saul, AMC Matthew Rhys, The Americans, FX Networks Liev Schreiber, Ray Donovan, Showtime Kevin Spacey, House Of Cards, Netflix Milo Ventimiglia, This is Us, NBC LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Carrie Coon, Fargo, FX Networks Felicity Huffman, American Crime, ABC Nicole Kidman, Big Little Lies, HBO- WINNER Jessica Lange, Feud: Bette And Joan, FX Networks Susan Sarandon, Feud: Bette And Joan, FX Networks Reese Witherspoon, Big Little Lies, HBO LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Riz Ahmed, The Night Of, HBO- WINNER Benedict Cumberbatch, Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS Robert De Niro, The Wizard Of Lies, HBO Ewan McGregor, Fargo, FX Networks Geoffrey Rush, Genius, National Geographic John Turturro, The Night Of, HBO LEAD ACTRESS IN A COMEDY SERIES Pamela Adlon, Better Things, FX Networks Jane Fonda, Grace And Frankie, Netflix Allison Janney, Mom, CBS Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Julia Louis-Dreyfus, Veep, HBO- WINNER Tracee Ellis Ross, Black-ish, ABC Lily Tomlin, Grace And Frankie, Netflix LEAD ACTOR IN A COMEDY SERIES Anthony Anderson, Black-ish, ABC Aziz Ansari, Master Of None, Netflix Zach Galifianakis, Baskets, FX Networks Donald Glover, Atlanta, FX Networks- WINNER William H. Macy, Shameless, Showtime Jeffrey Tambor, Transparent, Amazon SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Uzo Aduba, Orange Is The New Black, Netflix Millie Bobby Brown, Stranger Things, Netflix Ann Dowd, The Handmaid’s Tale, Hulu- WINNER Chrissy Metz, This is Us, NBC Thandie Newton, Westworld, HBO Samira Wiley, The Handmaid’s Tale, Hulu SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Jonathan Banks, Better Call Saul, AMC David Harbour, Stranger Things, Netflix Ron Cephas Jones, This is Us, NBC Michael Kelly, House Of Cards, Netflix John Lithgow, The Crown, Netflix- WINNER Mandy Patinkin, Homeland, Showtime Jeffrey Wright, Westworld, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES Vanessa Bayer, Saturday Night Live, NBC Anna Chlumsky, Veep, HBO Kathryn Hahn, Transparent, Amazon Leslie Jones, Saturday Night Live, NBC Judith Light, Transparent, Amazon Kate McKinnon, Saturday Night Live, NBC- WINNER SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES Louie Anderson, Baskets, FX Networks Alec Baldwin, Saturday Night Live, NBC- WINNER Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Ty Burrell, Modern Family, ABC Tony Hale, Veep, HBO Matt Walsh, Veep, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Judy Davis, Feud: Bette And Joan, FX Networks Laura Dern, Big Little Lies, HBO- WINNER Jackie Hoffman, Feud: Bette And Joan, FX Networks Regina King, American Crime, ABC Michelle Pfeiffer, The Wizard Of Lies, HBO Shailene Woodley, Big Little Lies, HBO SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Bill Camp, The Night Of, HBO Alfred Molina, Feud: Bette And Joan, FX Networks Alexander Skarsgard, Big Little Lies, HBO- WINNER David Thewlis, Fargo, FX Networks Stanley Tucci, Feud: Bette And Joan, FX Networks Michael Kenneth Williams, The Night Of, HBO REALITY COMPETITION PROGRAM The Amazing Race, CBS American Ninja Warrior, NBC Project Runway, Lifetime RuPaul’s Drag Race, VH1 Top Chef, Bravo The Voice, NBC- WINNER VARIETY TALK SERIES Full Frontal With Samantha Bee, TBS Jimmy Kimmel Live, ABC Last Week Tonight With John Oliver, HBO- WINNER The Late Late Show With James Corden, CBS The Late Show With Stephen Colbert, CBS Real Time With Bill Maher, HBO VARIETY SKETCH SERIES Billy On The Street, truTV Documentary Now!m, IFC Drunk History, Comedy Central Portlandia, IFC Saturday Night Live, NBC- WINNER Tracey Ullman’s Shows, HBO STRUCTURED REALITY PROGRAM Antiques Roadshow, PBS Diners, Drive-Ins and Dives, Food Network Fixer Upper, HGTV Lip Sync Battle, Spike TV Shark Tank, ABC- WINNER Who Do You Think You Are, TLC UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM Born This Way, A&E Deadliest Catch, Discovery Channel Gaycation With Ellen Page, Viceland Intervention, A&E RuPaul’s Drag Race: Untucked, YouTube United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN- WINNER HOST FOR A REALITY/REALITY COMPETITION PROGRAM Alec Baldwin, Match Game, ABC W. Kamau Bell, United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race, VH1 – WINNER Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway, Lifetime Gordon Ramsay, MasterChef Junior, Fox Martha Stewart and Snoop Dogg, Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party, VH1 OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Wanda Sykes, Black-ish, ABC Carrie Fisher, Catastrophe, Amazon Becky Ann Baker, Girls, HBO Angela Bassett, Master of None, Netflix Kristen Wiig, Saturday Night Live, NBC Melissa McCarthy, Saturday Night Live, NBC – WINNER OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Riz Ahmed, Girls, HBO Matthew Rhys, Girls, HBO Dave Chappelle, Saturday Night Live, NBC – WINNER Lin-Manuel Miranda, Saturday Night Live, NBC Tom Hanks, Saturday Night Live, NBC Hugh Laurie, Veep, HBO OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Alison Wright, The Americans, FX Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale, Hulu – WINNER Cicely Tyson, How to Get Away with Murder, ABC Ann Dowd, The Leftovers, HBO Laverne Cox, Orange is the New Black, Netflix Shannon Purser, Stranger Things, Netflix OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Ben Mendelsohn, Bloodline, Netflix BD Wong, Mr, Robot, USA Hank Azaria, Ray Donovan, Showtime Denis O’Hare, This Is Us, NBC – WINNER Brian Tyree Henry, This Is Us, NBC Gerald McRaney, This Is Us, NBC To check out the complete list including technical categories, click here......»»

Category: topSource: justjaredSep 18th, 2017

Critics" Choice Awards 2018 Nominations - Full List Revealed!

The full list of nominations for the 2018 Critics’ Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady [...] The full list of nominations for the 2018 Critics’ Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, and The Post, which all received eight nominations this year. On the TV side, Netflix grabbed the most with a whopping 20 nominations. HBO has a total of 15, FX with 13, and ABC with 12. The show will air on January 11 on The CW! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredDec 6th, 2017

Critics Choice Awards 2018 Nominations - Full List Revealed!

The full list of nominations for the 2018 Critics Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady [...] The full list of nominations for the 2018 Critics Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, and The Post, which all received eight nominations this year. On the TV side, Netflix grabbed the most with a whopping 20 nominations. HBO has a total of 15, FX with 13, and ABC with 12. The show will air on January 11 on The CW! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredDec 6th, 2017

Critics" Choice TV Awards 2019 - Nominees Revealed!

The nominations for the television categories at the 2019 Critics’ Choice Awards have been announced! Both the film and TV awards are presented at the event, which will be held on Sunday, January 13, 2019. Make sure to check out the full list of film nominees as well! The Americans, The Assassination of Gianni Versace: [...] The nominations for the television categories at the 2019 Critics’ Choice Awards have been announced! Both the film and TV awards are presented at the event, which will be held on Sunday, January 13, 2019. Make sure to check out the full list of film nominees as well! The Americans, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story, and Escape at Dannemora all received five nominations each. A lot of new shows like Homecoming, Pose, Succession, and The Kominsky Method received nominations this morning. Click inside for the full list of TV nominees… Check out the TV nominees below. BEST DRAMA SERIES “The Americans” (FX) “Better Call Saul” (AMC) “The Good Fight” (CBS All Access) “Homecoming” (Amazon) “Killing Eve” (BBC America) “My Brilliant Friend” (HBO) “Pose” (FX) “Succession” (HBO) BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC) Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix) Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix) Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC) Billy Porter – “Pose” (FX) Matthew Rhys – “The Americans” (FX) Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC) BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America) Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO) Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America) Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch) Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon) Keri Russell – “The Americans” (FX) BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX) Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime) Noah Emmerich – “The Americans” (FX) Justin Hartley – “This Is Us” (NBC) Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO) Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC) Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon) BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon) Julia Garner – “Ozark” (Netflix) Thandie Newton – “Westworld” (HBO) Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC) Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Holly Taylor – “The Americans” (FX) BEST COMEDY SERIES “Atlanta” (FX) “Barry” (HBO) “The Good Place” (NBC) “The Kominsky Method” (Netflix) “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) “The Middle” (ABC) “One Day at a Time” (Netflix) “Schitt’s Creek” (Pop) BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Hank Azaria – “Brockmire” (IFC) Ted Danson – “The Good Place” (NBC) Michael Douglas – “The Kominsky Method” (Netflix) Donald Glover – “Atlanta” (FX) Bill Hader – “Barry” (HBO) Jim Parsons – “The Big Bang Theory” (CBS) Andy Samberg – “Brooklyn Nine-Nine” (Fox) BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Rachel Bloom – “Crazy Ex-Girlfriend” (The CW) Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Allison Janney – “Mom” (CBS) Justina Machado – “One Day at a Time” (Netflix) Debra Messing – “Will & Grace” (NBC) Issa Rae – “Insecure” (HBO) BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC) Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC) Brian Tyree Henry – “Atlanta” (FX) Nico Santos – “Superstore” (NBC) Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Henry Winkler – “Barry” (HBO) BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix) Laurie Metcalf – “The Conners” (ABC) Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix) Zoe Perry – “Young Sheldon” (CBS) Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS) Miriam Shor – “Younger” (TV Land) BEST LIMITED SERIES “A Very English Scandal” (Amazon) “American Vandal” (Netflix) “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) “Escape at Dannemora” (Showtime) “Genius: Picasso” (National Geographic) “Sharp Objects” (HBO) BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION “Icebox” (HBO) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) “King Lear” (Amazon) “My Dinner with Hervé” (HBO) “Notes from the Field” (HBO) “The Tale” (HBO) BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Antonio Banderas – “Genius: Picasso” (National Geographic) Darren Criss – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Paul Dano – “Escape at Dannemora” (Showtime) Benicio Del Toro – “Escape at Dannemora” (Showtime) Hugh Grant – “A Very English Scandal” (Amazon) John Legend – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Amy Adams – “Sharp Objects” (HBO) Patricia Arquette – “Escape at Dannemora” (Showtime) Connie Britton – “Dirty John” (Bravo) Carrie Coon – “The Sinner” (USA Network) Laura Dern – “The Tale” (HBO) Anna Deavere Smith – “Notes From the Field” (HBO) BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Brandon Victor Dixon – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) Eric Lange – “Escape at Dannemora” (Showtime) Alex Rich – “Genius: Picasso” (National Geographic) Peter Sarsgaard – “The Looming Tower” (Hulu) Finn Wittrock – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Ben Whishaw – “A Very English Scandal” (Amazon) BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Ellen Burstyn – “The Tale” (HBO) Patricia Clarkson – “Sharp Objects” (HBO) Penelope Cruz – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Julia Garner – “Dirty John” (Bravo) Judith Light – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Elizabeth Perkins – “Sharp Objects” (HBO) BEST ANIMATED SERIES “Adventure Time” (Cartoon Network) “Archer” (FX) “Bob’s Burgers” (Fox) “BoJack Horseman” (Netflix) “The Simpsons” (Fox) “South Park” (Comedy Central).....»»

Category: topSource: justjaredDec 10th, 2018

Critics" Choice Awards 2019 Nominations - Full List of TV & Film Nominees

The 2019 Critics’ Choice Awards are set to air tonight with Taye Diggs as host! If you don’t know, the star-studded awards show will honor the best in television and film in the past year. There are a ton of famous faces nominated this year in both the film and television categories, and this is [...] The 2019 Critics’ Choice Awards are set to air tonight with Taye Diggs as host! If you don’t know, the star-studded awards show will honor the best in television and film in the past year. There are a ton of famous faces nominated this year in both the film and television categories, and this is going to be a must-watch awards show. Be sure to tune into the 2019 Critics’ Choice Awards tonight at 7pm ET on The CW. Just Jared will be live updating all night long so stay tuned! Click inside to see the full list of nominees for the 2019 Critics’ Choice Awards… FILM BEST PICTURE “Black Panther” “BlacKkKlansman” “The Favourite” “First Man” “Green Book” “If Beale Street Could Talk” “Mary Poppins Returns” “Roma” “A Star Is Born” “Vice” BEST ACTOR Christian Bale – “Vice” Bradley Cooper – “A Star Is Born” Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate” Ryan Gosling – “First Man” Ethan Hawke – “First Reformed” Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” Viggo Mortensen – “Green Book” BEST ACTRESS Yalitza Aparicio – “Roma” Emily Blunt – “Mary Poppins Returns” Glenn Close – “The Wife” Toni Collette – “Hereditary” Olivia Colman – “The Favourite” Lady Gaga – “A Star Is Born” Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?” BEST SUPPORTING ACTOR Mahershala Ali – “Green Book” Timothée Chalamet – “Beautiful Boy” Adam Driver – “BlacKkKlansman” Sam Elliott – “A Star Is Born” Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?” Michael B. Jordan – “Black Panther” BEST SUPPORTING ACTRESS Amy Adams – “Vice” Claire Foy – “First Man” Nicole Kidman – “Boy Erased” Regina King – “If Beale Street Could Talk” Emma Stone – “The Favourite” Rachel Weisz – “The Favourite” BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Elsie Fisher – “Eighth Grade” Thomasin McKenzie – “Leave No Trace” Ed Oxenbould – “Wildlife” Millicent Simmonds – “A Quiet Place” Amandla Stenberg – “The Hate U Give” Sunny Suljic – “Mid90s” BEST ACTING ENSEMBLE “Black Panther” “Crazy Rich Asians” “The Favourite” “Vice” “Widows” BEST DIRECTOR Damien Chazelle – “First Man” Bradley Cooper – “A Star Is Born” Alfonso Cuarón – “Roma” Peter Farrelly – “Green Book” Yorgos Lanthimos – “The Favourite” Spike Lee – “BlacKkKlansman” Adam McKay – “Vice” BEST ORIGINAL SCREENPLAY Bo Burnham – “Eighth Grade” Alfonso Cuarón – “Roma” Deborah Davis and Tony McNamara – “The Favourite” Adam McKay – “Vice” Paul Schrader – “First Reformed” Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly – “Green Book” Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski – “A Quiet Place” BEST ADAPTED SCREENPLAY Ryan Coogler, Joe Robert Cole – “Black Panther” Nicole Holofcener, Jeff Whitty – “Can You Ever Forgive Me?” Barry Jenkins – “If Beale Street Could Talk” Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters – “A Star Is Born” Josh Singer – “First Man” Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee – “BlacKkKlansman” BEST CINEMATOGRAPHY Alfonso Cuarón – “Roma” James Laxton – “If Beale Street Could Talk” Matthew Libatique – “A Star Is Born” Rachel Morrison – “Black Panther” Robbie Ryan – “The Favourite” Linus Sandgren – “First Man” BEST PRODUCTION DESIGN Hannah Beachler, Jay Hart – “Black Panther” Eugenio Caballero, Barbara Enriquez – “Roma” Nelson Coates, Andrew Baseman – “Crazy Rich Asians” Fiona Crombie, Alice Felton – “The Favourite” Nathan Crowley, Kathy Lucas – “First Man” John Myhre, Gordon Sim – “Mary Poppins Returns” BEST EDITING Jay Cassidy – “A Star Is Born” Hank Corwin – “Vice” Tom Cross – “First Man” Alfonso Cuarón, Adam Gough – “Roma” Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite” Joe Walker – “Widows” BEST COSTUME DESIGN Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots” Ruth Carter – “Black Panther” Julian Day – “Bohemian Rhapsody” Sandy Powell – “The Favourite” Sandy Powell – “Mary Poppins Returns” BEST HAIR AND MAKEUP “Black Panther” “Bohemian Rhapsody” “The Favourite” “Mary Queen of Scots” “Suspiria “Vice” BEST VISUAL EFFECTS “Avengers: Infinity War” “Black Panther” “First Man” “Mary Poppins Returns” “Mission: Impossible – Fallout” “Ready Player One” BEST ANIMATED FEATURE “The Grinch” “Incredibles 2” “Isle of Dogs” “Mirai” “Ralph Breaks the Internet” “Spider-Man: Into the Spider-Verse” BEST ACTION MOVIE “Avengers: Infinity War” “Black Panther” “Deadpool 2” “Mission: Impossible – Fallout” “Ready Player One” “Widows” BEST COMEDY “Crazy Rich Asians” “Deadpool 2” “The Death of Stalin” “The Favourite” “Game Night” “Sorry to Bother You” BEST ACTOR IN A COMEDY Christian Bale – “Vice” Jason Bateman – “Game Night” Viggo Mortensen – “Green Book” John C. Reilly – “Stan & Ollie” Ryan Reynolds – “Deadpool 2” Lakeith Stanfield – “Sorry to Bother You” BEST ACTRESS IN A COMEDY Emily Blunt – “Mary Poppins Returns” Olivia Colman – “The Favourite” Elsie Fisher – “Eighth Grade” Rachel McAdams – “Game Night” Charlize Theron – “Tully” Constance Wu – “Crazy Rich Asians” BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE “Annihilation” “Halloween” “Hereditary” “A Quiet Place” “Suspiria” BEST FOREIGN LANGUAGE FILM “Burning” “Capernaum” “Cold War” “Roma” “Shoplifters” BEST SONG All the Stars – “Black Panther” Girl in the Movies – “Dumplin’” I’ll Fight – “RBG” The Place Where Lost Things Go – “Mary Poppins Returns” Shallow – “A Star Is Born” Trip a Little Light Fantastic – “Mary Poppins Returns” BEST SCORE Kris Bowers – “Green Book” Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk” Alexandre Desplat – “Isle of Dogs” Ludwig Göransson – “Black Panther” Justin Hurwitz – “First Man” Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns” TELEVISION BEST DRAMA SERIES “The Americans” (FX) “Better Call Saul” (AMC) “The Good Fight” (CBS All Access) “Homecoming” (Amazon) “Killing Eve” (BBC America) “My Brilliant Friend” (HBO) “Pose” (FX) “Succession” (HBO) BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC) Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix) Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix) Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC) Billy Porter – “Pose” (FX) Matthew Rhys – “The Americans” (FX) Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC) BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America) Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO) Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America) Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch) Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon) Keri Russell – “The Americans” (FX) BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX) Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime) Noah Emmerich – “The Americans” (FX) Justin Hartley – “This Is Us” (NBC) Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO) Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC) Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon) BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon) Julia Garner – “Ozark” (Netflix) Thandie Newton – “Westworld” (HBO) Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC) Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Holly Taylor – “The Americans” (FX) BEST COMEDY SERIES “Atlanta” (FX) “Barry” (HBO) “The Good Place” (NBC) “The Kominsky Method” (Netflix) “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) “The Middle” (ABC) “One Day at a Time” (Netflix) “Schitt’s Creek” (Pop) BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Hank Azaria – “Brockmire” (IFC) Ted Danson – “The Good Place” (NBC) Michael Douglas – “The Kominsky Method” (Netflix) Donald Glover – “Atlanta” (FX) Bill Hader – “Barry” (HBO) Jim Parsons – “The Big Bang Theory” (CBS) Andy Samberg – “Brooklyn Nine-Nine” (Fox) BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Rachel Bloom – “Crazy Ex-Girlfriend” (The CW) Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Allison Janney – “Mom” (CBS) Justina Machado – “One Day at a Time” (Netflix) Debra Messing – “Will & Grace” (NBC) Issa Rae – “Insecure” (HBO) BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC) Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC) Brian Tyree Henry – “Atlanta” (FX) Nico Santos – “Superstore” (NBC) Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Henry Winkler – “Barry” (HBO) BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix) Laurie Metcalf – “The Conners” (ABC) Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix) Zoe Perry – “Young Sheldon” (CBS) Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS) Miriam Shor – “Younger” (TV Land) BEST LIMITED SERIES “A Very English Scandal” (Amazon) “American Vandal” (Netflix) “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) “Escape at Dannemora” (Showtime) “Genius: Picasso” (National Geographic) “Sharp Objects” (HBO) BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION “Icebox” (HBO) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) “King Lear” (Amazon) “My Dinner with Hervé” (HBO) “Notes from the Field” (HBO) “The Tale” (HBO) BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Antonio Banderas – “Genius: Picasso” (National Geographic) Darren Criss – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Paul Dano – “Escape at Dannemora” (Showtime) Benicio Del Toro – “Escape at Dannemora” (Showtime) Hugh Grant – “A Very English Scandal” (Amazon) John Legend – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Amy Adams – “Sharp Objects” (HBO) Patricia Arquette – “Escape at Dannemora” (Showtime) Connie Britton – “Dirty John” (Bravo) Carrie Coon – “The Sinner” (USA Network) Laura Dern – “The Tale” (HBO) Anna Deavere Smith – “Notes From the Field” (HBO) BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Brandon Victor Dixon – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) Eric Lange – “Escape at Dannemora” (Showtime) Alex Rich – “Genius: Picasso” (National Geographic) Peter Sarsgaard – “The Looming Tower” (Hulu) Finn Wittrock – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Ben Whishaw – “A Very English Scandal” (Amazon) BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Ellen Burstyn – “The Tale” (HBO) Patricia Clarkson – “Sharp Objects” (HBO) Penelope Cruz – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Julia Garner – “Dirty John” (Bravo) Judith Light – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Elizabeth Perkins – “Sharp Objects” (HBO) BEST ANIMATED SERIES “Adventure Time” (Cartoon Network) “Archer” (FX) “Bob’s Burgers” (Fox) “BoJack Horseman” (Netflix) “The Simpsons” (Fox) “South Park” (Comedy Central).....»»

Category: topSource: justjaredJan 13th, 2019

Critics’ Choice Awards 2018 Nominations - Refresh Your Memory on the Nominees!

The 2018 Critics’ Choice Awards are debuting in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! This year, the The Shape of Water received the most nominations with 14 total. In all, twenty-six films received multiple nominations! ALSO READ: Critics’ Choice Presenters Revealed – See [...] The 2018 Critics’ Choice Awards are debuting in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! This year, the The Shape of Water received the most nominations with 14 total. In all, twenty-six films received multiple nominations! ALSO READ: Critics’ Choice Presenters Revealed – See the Full Lineup of Stars! The show will air tonight on The CW with Olivia Munn set as host. Be sure to tune in! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredJan 11th, 2018

Critics" Choice Awards 2019 Winners List Released!

The 2019 Critics’ Choice Awards just wrapped up and we have the full list of winners right here! This was quite the star-studded show that had lots of fan favorite stars winning big. Lady Gaga took home two awards, Christian Bale took home two awards, and there were two separate categories that had 2 winners [...] The 2019 Critics’ Choice Awards just wrapped up and we have the full list of winners right here! This was quite the star-studded show that had lots of fan favorite stars winning big. Lady Gaga took home two awards, Christian Bale took home two awards, and there were two separate categories that had 2 winners each in a tie! If you missed it, check out Just Jared‘s full coverage of the 2019 Critics’ Choice Awards. Click inside to see the full list of winners for the 2019 Critics’ Choice Awards… FILM BEST PICTURE “Black Panther” “BlacKkKlansman” “The Favourite” “First Man” “Green Book” “If Beale Street Could Talk” “Mary Poppins Returns” “Roma” – WINNER “A Star Is Born” “Vice” BEST ACTOR Christian Bale – “Vice” – WINNER Bradley Cooper – “A Star Is Born” Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate” Ryan Gosling – “First Man” Ethan Hawke – “First Reformed” Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” Viggo Mortensen – “Green Book” BEST ACTRESS Yalitza Aparicio – “Roma” Emily Blunt – “Mary Poppins Returns” Glenn Close – “The Wife” - WINNER (TIE) Toni Collette – “Hereditary” Olivia Colman – “The Favourite” Lady Gaga – “A Star Is Born” - WINNER (TIE) Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?” BEST SUPPORTING ACTOR Mahershala Ali – “Green Book” – WINNER Timothée Chalamet – “Beautiful Boy” Adam Driver – “BlacKkKlansman” Sam Elliott – “A Star Is Born” Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?” Michael B. Jordan – “Black Panther” BEST SUPPORTING ACTRESS Amy Adams – “Vice” Claire Foy – “First Man” Nicole Kidman – “Boy Erased” Regina King – “If Beale Street Could Talk” – WINNER Emma Stone – “The Favourite” Rachel Weisz – “The Favourite” BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Elsie Fisher – “Eighth Grade” – WINNER Thomasin McKenzie – “Leave No Trace” Ed Oxenbould – “Wildlife” Millicent Simmonds – “A Quiet Place” Amandla Stenberg – “The Hate U Give” Sunny Suljic – “Mid90s” BEST ACTING ENSEMBLE “Black Panther” “Crazy Rich Asians” “The Favourite” – WINNER “Vice” “Widows” BEST DIRECTOR Damien Chazelle – “First Man” Bradley Cooper – “A Star Is Born” Alfonso Cuarón – “Roma” – WINNER Peter Farrelly – “Green Book” Yorgos Lanthimos – “The Favourite” Spike Lee – “BlacKkKlansman” Adam McKay – “Vice” BEST ORIGINAL SCREENPLAY Bo Burnham – “Eighth Grade” Alfonso Cuarón – “Roma” Deborah Davis and Tony McNamara – “The Favourite” Adam McKay – “Vice” Paul Schrader – “First Reformed” – WINNER Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly – “Green Book” Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski – “A Quiet Place” BEST ADAPTED SCREENPLAY Ryan Coogler, Joe Robert Cole – “Black Panther” Nicole Holofcener, Jeff Whitty – “Can You Ever Forgive Me?” Barry Jenkins – “If Beale Street Could Talk” – WINNER Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters – “A Star Is Born” Josh Singer – “First Man” Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee – “BlacKkKlansman” BEST CINEMATOGRAPHY Alfonso Cuarón – “Roma” – WINNER James Laxton – “If Beale Street Could Talk” Matthew Libatique – “A Star Is Born” Rachel Morrison – “Black Panther” Robbie Ryan – “The Favourite” Linus Sandgren – “First Man” BEST PRODUCTION DESIGN Hannah Beachler, Jay Hart – “Black Panther” – WINNER Eugenio Caballero, Barbara Enriquez – “Roma” Nelson Coates, Andrew Baseman – “Crazy Rich Asians” Fiona Crombie, Alice Felton – “The Favourite” Nathan Crowley, Kathy Lucas – “First Man” John Myhre, Gordon Sim – “Mary Poppins Returns” BEST EDITING Jay Cassidy – “A Star Is Born” Hank Corwin – “Vice” Tom Cross – “First Man” – WINNER Alfonso Cuarón, Adam Gough – “Roma” Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite” Joe Walker – “Widows” BEST COSTUME DESIGN Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots” Ruth Carter – “Black Panther” – WINNER Julian Day – “Bohemian Rhapsody” Sandy Powell – “The Favourite” Sandy Powell – “Mary Poppins Returns” BEST HAIR AND MAKEUP “Black Panther” “Bohemian Rhapsody” “The Favourite” “Mary Queen of Scots” “Suspiria “Vice” – WINNER BEST VISUAL EFFECTS “Avengers: Infinity War” “Black Panther” – WINNER “First Man” “Mary Poppins Returns” “Mission: Impossible – Fallout” “Ready Player One” BEST ANIMATED FEATURE “The Grinch” “Incredibles 2” “Isle of Dogs” “Mirai” “Ralph Breaks the Internet” “Spider-Man: Into the Spider-Verse” – WINNER BEST ACTION MOVIE “Avengers: Infinity War” “Black Panther” “Deadpool 2” “Mission: Impossible – Fallout” – WINNER “Ready Player One” “Widows” BEST COMEDY “Crazy Rich Asians” – WINNER “Deadpool 2” “The Death of Stalin” “The Favourite” “Game Night” “Sorry to Bother You” BEST ACTOR IN A COMEDY Christian Bale – “Vice” – WINNER Jason Bateman – “Game Night” Viggo Mortensen – “Green Book” John C. Reilly – “Stan & Ollie” Ryan Reynolds – “Deadpool 2” Lakeith Stanfield – “Sorry to Bother You” BEST ACTRESS IN A COMEDY Emily Blunt – “Mary Poppins Returns” Olivia Colman – “The Favourite” – WINNER Elsie Fisher – “Eighth Grade” Rachel McAdams – “Game Night” Charlize Theron – “Tully” Constance Wu – “Crazy Rich Asians” BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE “Annihilation” “Halloween” “Hereditary” “A Quiet Place” – WINNER “Suspiria” BEST FOREIGN LANGUAGE FILM “Burning” “Capernaum” “Cold War” “Roma” – WINNER “Shoplifters” BEST SONG All the Stars – “Black Panther” Girl in the Movies – “Dumplin’” I’ll Fight – “RBG” The Place Where Lost Things Go – “Mary Poppins Returns” Shallow – “A Star Is Born” – WINNER Trip a Little Light Fantastic – “Mary Poppins Returns” BEST SCORE Kris Bowers – “Green Book” Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk” Alexandre Desplat – “Isle of Dogs” Ludwig Göransson – “Black Panther” Justin Hurwitz – “First Man” – WINNER Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns” TELEVISION BEST DRAMA SERIES “The Americans” (FX) – WINNER “Better Call Saul” (AMC) “The Good Fight” (CBS All Access) “Homecoming” (Amazon) “Killing Eve” (BBC America) “My Brilliant Friend” (HBO) “Pose” (FX) “Succession” (HBO) BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC) Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix) Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix) Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC) Billy Porter – “Pose” (FX) Matthew Rhys – “The Americans” (FX) – WINNER Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC) BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America) Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO) Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America) – WINNER Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch) Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon) Keri Russell – “The Americans” (FX) BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX) Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime) Noah Emmerich – “The Americans” (FX) – WINNER Justin Hartley – “This Is Us” (NBC) Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO) Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC) Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon) BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon) Julia Garner – “Ozark” (Netflix) Thandie Newton – “Westworld” (HBO) – WINNER Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC) Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Holly Taylor – “The Americans” (FX) BEST COMEDY SERIES “Atlanta” (FX) “Barry” (HBO) “The Good Place” (NBC) “The Kominsky Method” (Netflix) “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) – WINNER “The Middle” (ABC) “One Day at a Time” (Netflix) “Schitt’s Creek” (Pop) BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Hank Azaria – “Brockmire” (IFC) Ted Danson – “The Good Place” (NBC) Michael Douglas – “The Kominsky Method” (Netflix) Donald Glover – “Atlanta” (FX) Bill Hader – “Barry” (HBO) – WINNER Jim Parsons – “The Big Bang Theory” (CBS) Andy Samberg – “Brooklyn Nine-Nine” (Fox) BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Rachel Bloom – “Crazy Ex-Girlfriend” (The CW) Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) – WINNER Allison Janney – “Mom” (CBS) Justina Machado – “One Day at a Time” (Netflix) Debra Messing – “Will & Grace” (NBC) Issa Rae – “Insecure” (HBO) BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC) Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC) Brian Tyree Henry – “Atlanta” (FX) Nico Santos – “Superstore” (NBC) Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Henry Winkler – “Barry” (HBO) – WINNER BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) – WINNER Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix) Laurie Metcalf – “The Conners” (ABC) Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix) Zoe Perry – “Young Sheldon” (CBS) Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS) Miriam Shor – “Younger” (TV Land) BEST LIMITED SERIES “A Very English Scandal” (Amazon) “American Vandal” (Netflix) “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) – WINNER “Escape at Dannemora” (Showtime) “Genius: Picasso” (National Geographic) “Sharp Objects” (HBO) BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION “Icebox” (HBO) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) – WINNER “King Lear” (Amazon) “My Dinner with Hervé” (HBO) “Notes from the Field” (HBO) “The Tale” (HBO) BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Antonio Banderas – “Genius: Picasso” (National Geographic) Darren Criss – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) – WINNER Paul Dano – “Escape at Dannemora” (Showtime) Benicio Del Toro – “Escape at Dannemora” (Showtime) Hugh Grant – “A Very English Scandal” (Amazon) John Legend – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Amy Adams – “Sharp Objects” (HBO) – WINNER (TIE) Patricia Arquette – “Escape at Dannemora” (Showtime) – WINNER (TIE) Connie Britton – “Dirty John” (Bravo) Carrie Coon – “The Sinner” (USA Network) Laura Dern – “The Tale” (HBO) Anna Deavere Smith – “Notes From the Field” (HBO) BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Brandon Victor Dixon – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) Eric Lange – “Escape at Dannemora” (Showtime) Alex Rich – “Genius: Picasso” (National Geographic) Peter Sarsgaard – “The Looming Tower” (Hulu) Finn Wittrock – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Ben Whishaw – “A Very English Scandal” (Amazon) – WINNER BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION Ellen Burstyn – “The Tale” (HBO) Patricia Clarkson – “Sharp Objects” (HBO) – WINNER Penelope Cruz – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Julia Garner – “Dirty John” (Bravo) Judith Light – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) Elizabeth Perkins – “Sharp Objects” (HBO) BEST ANIMATED SERIES “Adventure Time” (Cartoon Network) “Archer” (FX) “Bob’s Burgers” (Fox) “BoJack Horseman” (Netflix) – WINNER “The Simpsons” (Fox) “South Park” (Comedy Central).....»»

Category: topSource: justjaredJan 14th, 2019

Critics Choice Awards 2018 - Complete Winners List!

The critics had all the say at the 2018 Critics’ Choice Awards held at The Barker Hangar on Thursday (January 11) in Santa Monica, Calif. The night honored the best in movies and television and was hosted by Olivia Munn. Gal Gadot was presented with the special #SeeHer Award during the evening for changing the [...] The critics had all the say at the 2018 Critics’ Choice Awards held at The Barker Hangar on Thursday (January 11) in Santa Monica, Calif. The night honored the best in movies and television and was hosted by Olivia Munn. Gal Gadot was presented with the special #SeeHer Award during the evening for changing the way women are seen on the big screen. In the movie categories, it was a big night for both The Shape of Water and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, which went home with four and three awards respectively. Big Little Lies was the big winner in the television categories with four wins, including Best Limited Series and several acting prizes. Click inside for the full list of winners for the Critics’ Choice Awards… Critics Choice Awards 2018 – Complete Winners List! BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water – WINNER Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya – WINNER Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water – WINNER Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out – WINNER BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name – WINNER Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water – WINNER Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver – WINNER (Tie) Lee Smith – Dunkirk – WINNER (Tie) Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread – WINNER Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour – WINNER I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes – WINNER Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco – WINNER Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman – WINNER BEST COMEDY The Big Sick – WINNER The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist – WINNER Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya – WINNER Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out – WINNER It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade – WINNER The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco – WINNER Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water – WINNER Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) – WINNER Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) – WINNER Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) – WINNER Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) – WINNER Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) – WINNER Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) – WINNER Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) – WINNER Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) – WINNER Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) – WINNER Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) – WINNER David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) – WINNER Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) – WINNER The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) – WINNER The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) – WINNER Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) – WINNER Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) – WINNER Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) – WINNER.....»»

Category: topSource: justjaredJan 11th, 2018

Writers Guild Awards 2018 - Complete Winners List!

The winners of the 2018 Writers Guild of America Awards have been announced! The ceremony was simultaneously held in both New York City and Los Angeles on Sunday (February 11), with Late Night With Seth Meyers writer Amber Ruffin hosting in NYC, while Patton Oswalt hosted in LA. PHOTOS: Check out the latest pics of [...] The winners of the 2018 Writers Guild of America Awards have been announced! The ceremony was simultaneously held in both New York City and Los Angeles on Sunday (February 11), with Late Night With Seth Meyers writer Amber Ruffin hosting in NYC, while Patton Oswalt hosted in LA. PHOTOS: Check out the latest pics of Patton Oswalt The awards show honors outstanding achievements in film, television, radio and video game writing. Nominees in film this year include Call Me By Your Name, Get Out, I, Tonya, Lady Bird and The Shape of Water. Nominees in television include The Americans, Better Call Saul, Game of Thrones, The Handmaid’s Tale and Stranger Things. Find out who won inside! Screenplay Nominees Original Screenplay: “The Big Sick,” Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani; Amazon Studios “Get Out,” Written by Jordan Peele; Universal Pictures “I, Tonya,” Written by Steven Rogers; Neon “Lady Bird,” Written by Greta Gerwig; A24 “The Shape of Water,” Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro; Fox Searchlight Adapted Screenplay: “Call Me by Your Name,” Screenplay by James Ivory; Based on the Novel by André Aciman; Sony Pictures Classics - WINNER “The Disaster Artist,” Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber; Based on the Book The Disaster Artist: My Life Inside the Room, the Greatest Bad Movie Ever Made by Greg Sestero and Tom Bissell; A24 “Logan,” Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold; Based on Characters from the X-Men Comic Books and Theatrical Motion Pictures; Twentieth Century Fox Film “Molly’s Game,” Screenplay by Aaron Sorkin; Based on the Book by Molly Bloom; STX Entertainment “Mudbound,” Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees; Based on the Novel by Hillary Jordan; Netflix Documentary Screenplay: “Betting on Zero,” Written by Theodore Braun; Gunpowder & Sky “Jane,” Written by Brett Morgen; National Geographic - WINNERb “No Stone Unturned,” Written by Alex Gibney; Abramorama “Oklahoma City,” Written by Barak Goodman; American Experience Films Television Nominees Drama Series: “The Americans,” Written by Peter Ackerman, Hilary Bettis, Joshua Brand, Joel Fields, Stephen Schiff, Joe Weisberg, Tracey Scott Wilson; FX Networks “Better Call Saul,” Written by Ann Cherkis, Vince Gilligan, Jonathan Glatzer, Peter Gould, Gennifer Hutchison, Heather Marion, Thomas Schnauz, Gordon Smith; AMC “Game of Thrones,” Written by David Benioff, Bryan Cogman, Dave Hill, D.B. Weiss; HBO “The Handmaid’s Tale,” Written by Ilene Chaiken, Nina Fiore, Dorothy Fortenberry, Leila Gerstein, John Herrera, Lynn Renee Maxcy, Bruce Miller, Kira Snyder, Wendy Straker Hauser, Eric Tuchman; Hulu - WINNER “Stranger Things,” Written by Paul Dichter, Justin Doble, The Duffer Brothers, Jessie Nickson-Lopez, Kate Trefry; Netflix Comedy Series: “Curb Your Enthusiasm,” Written by Larry David, Jon Hayman, Justin Hurwitz, Jeff Schaffer; HBO “GLOW,” Written by Kristoffer Diaz, Liz Flahive, Tara Herrmann, Nick Jones, Jenji Kohan, Carly Mensch, Emma Rathbone, Sascha Rothchild, Rachel Shukert; Netflix “Master of None,” Written by Aniz Adam Ansari, Aziz Ansari, Andrew Blitz, Matt Hubbard, Zoe Jarman, Cord Jefferson, Joe Mande, Matt Murray, Sarah Peters, Sarah Schneider, Michael Schur, Leila Strachan, Gene Stupnitsky, Lakshmi Sundaram, Lena Waithe, Jason Woliner, Alan Yang; Netflix “Silicon Valley,” Written by Alec Berg, Shawn Boxe, Adam Countee, Jonathan Dotan, Mike Judge, Carrie Kemper, Andrew Law, Rachele Lynn, Dan O’Keefe, Meghan Pleticha, Chris Provenzano, Clay Tarver, Graham Wagner, Aaron Zelman; HBO “Veep,” Written by Gabrielle Allan, Rachel Axler, Ted Cohen, Jennifer Crittenden, Alex Gregory, Steve Hely, Peter Huyck, Erik Kenward, Billy Kimball, David Mandel, Ian Maxtone-Graham, Dan Mintz, Lew Morton, Georgia Pritchett, Will Smith; HBO New Series: “American Vandal,” Written by Seth Cohen, Lauren Herstik, Dan Lagana, Kevin McManus, Matthew McManus, Jessica Meyer, Dan Perrault, Amy Pocha, Mike Rosolio, Tony Yacenda; Netflix “The Deuce,” Written by Megan Abbott, Marc Henry Johnson, Lisa Lutz, George Pelecanos, Richard Price, Will Ralston, David Simon, Chris Yakaitis; HBO “GLOW,” Written by Kristoffer Diaz, Liz Flahive, Tara Herrmann, Nick Jones, Jenji Kohan, Carly Mensch, Emma Rathbone, Sascha Rothchild, Rachel Shukert; Netflix “The Handmaid’s Tale,” Written by Ilene Chaiken, Nina Fiore, Dorothy Fortenberry, Leila Gerstein, John Herrera, Lynn Renee Maxcy, Bruce Miller, Kira Snyder, Wendy Straker Hauser, Eric Tuchman; Hulu “Ozark,” Written by Whit Anderson, Bill Dubuque, Ryan Farley, Alyson Feltes, Paul Kolsby, Chris Mundy, Mark Williams, Ning Zhou, Martin Zimmerman; Netflix Long Form Original: “American Horror Story: Cult,” Written by Brad Falchuk, John J. Gray, Joshua Green, Todd Kubrak, Crystal Liu, Tim Minear, Ryan Murphy, Adam Penn, James Wong; FX Networks “Feud: Bette and Joan,” Written by Jaffe Cohen, Tim Minear, Ryan Murphy, Gina Welch, Michael Zam; FX Networks “Flint,” Written by Barbara Stepansky; Lifetime “Godless,” Written by Scott Frank; Netflix “Manhunt: Unabomber,” Written by Jim Clemente, Tony Gittelson, Max Hurwitz, Steven Katz, Nick Schenk, Andrew Sodroski, Nick Towne; Discovery Channel Long Form Adapted: “Big Little Lies,” Teleplay by David E. Kelley, Based on the Novel by Liane Moriarty; HBO – WINNER “Fargo,” Written by Monica Beletsky, Bob DeLaurentis, Noah Hawley, Ben Nedivi, Matt Wolpert, Based on the film Fargo; FX “The Immortal Life of Henrietta Lacks,” Teleplay by Peter Landesman and Alexander Woo and George C. Wolfe, Based on the book written by Rebecca Skloot; HBO “The Wizard of Lies,” Teleplay by Sam Levinson and John Burnham Schwartz and Samuel Baum, Based on the Book Written by Diane B. Henriques and Truth and Consequences by Laurie Sandell; HBO Short Form New Media Original: No nominations Short Form New Media Adapted: “John Hancock” (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot), Written by James C. Oliver & Sharla Oliver; abc.go.com “Chapter 2” (The Walking Dead: Red Machete), Written by Nick Bernardone; amc.com “Justicia” (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot), Written by Mark Leitner; abc.go.com “Starboy” (Zac & Mia), Teleplay by Allen Clary and Andrew Rothschild, Based on the novel Zac & Mia by A.J. Betts; go90.com - WINNER Animation: “Brunchsquatch” (Bob’s Burgers), Written by Lizzie Molyneux & Wendy Molyneux; Fox “A Father’s Watch” (The Simpsons), Written by Simon Rich; Fox “Ruthie” (BoJack Horseman), Written by Joanna Calo; Netflix “The Serfsons” (The Simpsons), Written by Brian Kelley; Fox “Time’s Arrow” (BoJack Horseman), Written by Kate Purdy; Netflix - WINNER Episodic Drama: “The Book of Nora” (The Leftovers), Teleplay by Tom Perrotta & Damon Lindelof, Story by Tom Spezialy & Damon Lindelof; HBO “Chicanery” (Better Call Saul), Written by Gordon Smith; AMC - WINNER “The Heart Attack is the Best Way” (Good Behavior), Written by Chad Hodge; TNT “Homecoming” (The OA), Written by Brit Marling & Zal Batmanglij; Netflix “Slip” (Better Call Saul), Written by Heather Marion; AMC “The Soviet Division” (The Americans), Written by Joe Weisberg & Joel Fields; FX Networks Episodic Comedy: “The Burglary” (Grace and Frankie), Written by Brendan McCarthy & David Budin; Netflix “Intervention” (The Carmichael Show), Written by Willie Hunter; NBC “Judge” (Veep), Written by Ted Cohen; HBO “Rosario’s Quinceanera” (Will & Grace), Written by Tracy Poust & Jon Kinnally; NBC - WINNER “The Verdict” (Trial & Error), Written by Jeff Astrof; NBC Comedy/Variety Talk Series: “Conan,” Head Writer: Matt O’Brien, Writers: Jose Arroyo, Dan Cronin, Andres du Bouchet, Jessie Gaskell, Michael Gordon, Brian Kiley, Laurie Kilmartin, Leah Krinsky, Rob Kutner, Todd Levin, Levi MacDougall, Conan O’Brien, Andy Richter, Frank Smiley, Mike Sweeney; TBS “Full Frontal with Samantha Bee,” Writers: Samantha Bee, Ashley Nicole Black, Pat Cassels, Eric Drysdale, Mathan Erhardt, Travon Free, Joe Grossman, Miles Kahn, Jo Miller, Jason Reich, Melinda Taub; TBS “Jimmy Kimmel Live,” Writers: Jimmy Kimmel, Tony Barbieri, Jonathan Bines, Joelle Boucai, Gonzalo Cordova, Devin Field, Gary Greenberg, Josh Halloway, Sal Iacono, Eric Immerman, Jesse Joyce, Bess Kalb, Jeff Loveness, Molly McNearney, CeCe Pleasants, Danny Ricker, Joe Strazzullo; ABC “Last Week Tonight with John Oliver,” Writers: Tim Carvell, Josh Gondelman, Dan Gurewitch, Geoff Haggerty, Jeff Maurer, John Oliver, Scott Sherman, Will Tracy, Jill Twiss, Juli Weiner, Ben Silva, Seena Vali; HBO “Late Night with Seth Meyers,” Writers: Jermaine Affonso, Alex Baze, Bryan Donaldson, Sal Gentile, Matt Goldich, Dina Gusovsky, Jenny Hagel, Allison Hord, Mike Karnell, John Lutz, Seth Meyers, Ian Morgan, Seth Reiss, Amber Ruffin, Mike Scollins, Mike Shoemaker, Ben Warheit; NBC Universal “Real Time with Bill Maher,” Writers: Scott Carter, Adam Felber, Matt Gunn, Brian Jacobsmeyer, Jay Jaroch, Chris Kelly, Bill Maher, Billy Martin, Bob Oschack, Danny Vermont; HBO “The Daily Show with Trevor Noah,” Writers: Dan Amira, David Angelo, Steve Bodow, Kashana Cauley, Devin Delliquanti, Zach DiLanzo, Hallie Haglund, David Kibuuka, Matt Koff, Adam Lowitt, Dan McCoy, Lauren Sarver Means, Trevor Noah, Joseph Opio, Zhubin Parang, Owen Parsons, Daniel Radosh, Michelle Wolf; Comedy Central “The Jim Jefferies Show,” Head Writer: Jason Reich, Writers: Jim Jefferies, Subhah Agarwal, Kevin Avery, Curtis Cook, Lucas Kavner, Matt Kirshen, Chris McKinley, Bryan Olsen, Laura Willcox, JJ Whitehead, Scott Y. Zabielski; Comedy Central Comedy/Variety Sketch Series: “Nathan For You,” Writers: Leo Allen, Nathan Fielder, Carrie Kemper, Michael Koman, Adam Locke-Norton, Eric Notarnicola; Comedy Central “Portlandia,” Writers: Fred Armisen, Carrie Brownstein, Karen Kilgariff, Jonathan Krisel, Graham Wagner; IFC “Saturday Night Live,” Head Writers: Chris Kelly, Sarah Schneider, Bryan Tucker, Writers: James Anderson, Kristen Bartlett, Jeremy Beiler, Neal Brennan, Zack Bornstein, Joanna Bradley, Megan Callahan, Michael Che, Anna Drezen, Fran Gillespie, Sudi Green, Steve Higgins, Colin Jost, Erik Kenward, Rob Klein, Nick Kocher, Michael Koman, Dave McCary, Brian McElhaney, Dennis McNicholas, Drew Michael, Lorne Michaels, Josh Patten, Katie Rich, Pete Schultz, Streeter Seidell, Will Stephen, Kent Sublette, Julio Torres; NBC Universal - WINNER “The President Show,” Writers: Emily Altman, Anthony Atamanuik, Emmy Blotnick, Neil Casey, Mike Drucker, Noah Garfinkel, John Gemberling, Peter Grosz, Mitra Jouhari, John Knefel, Alison Leiby, Christine Nangle, John Reynolds, Jason Ross, Rae Sanni, Evan Waite; Comedy Central “Weekend Update Summer Edition,” Writers: Megan Callahan, Michael Che, Mikey Day, Steve Higgins, Colin Jost, Dennis McNicholas, Josh Patten, Katie Rich, Pete Schultz, Streeter Seidell, Kent Sublette, Brian Tucker; NBC Universal Comedy/Variety Specials: “39th Annual Kennedy Center Honors,” Written by Dave Boone; CBS – WINNER “89th Annual Academy Awards,” Written by Billy Kimball, Jon Macks; Special Material Written by Jack Allison, Tony Barbieri, Jonathan Bines, Joelle Boucai, Gonzalo Cordova, Gary Greenberg, Josh Halloway, Sal Iacono, Eric Immerman, Bess Kalb, Jimmy Kimmel, Jeff Loveness, Molly McNearney, Danny Ricker, Joe Strazzullo; ABC “AFI Life Achievement Award: A Tribute to Diane Keaton,” Written by Bob Gazzale, Jon Macks; TNT “Michael Bolton’s Big, Sexy, Valentine’s Day Special,” Written by Scott Aukerman, Dave Ferguson, Mike Hanford, Tim Kalpakis, Joe Saunders, Akiva Schaffer; Additional Material Written by Zach Kanin, Claudia O’Doherty, Tim Robinson; Netflix “Nathan For You: A Celebration,” Written by Leo Allen, Nathan Fielder, Carrie Kemper, Michael Koman, Adam Locke-Norton, Eric Notarnicola; Comedy Central Quiz and Audience Participation: “Hollywood Game Night,” Head Writer: Grant Taylor; Writers: Michael Agbabian, Alex Chauvin, Ann Slichter, Dwight D. Smith; NBC - WINNER “Jeopardy!,” Written by Matthew Caruso, John Duarte, Harry Friedman, Mark Gaberman, Deborah Griffin, Michele Loud, Robert McClenaghan, Jim Rhine, Steve D. Tamerius, Billy Wisse; ABC Daytime Drama: “General Hospital,” Head Writers: Shelly Altman, Jean Passanante; Writers: Anna Theresa Cascio, Suzanne Flynn, Charlotte Gibson, Lucky Gold, Kate Hall, Elizabeth Korte, Daniel James O’Connor, Dave Rupel, Katherine Schock, Scott Sickles, Christopher Van Etten, Christopher Whitesell; ABC - WINNER “Days of Our Lives,” Writers: Ron Carlivati, Sheri Anderson, Lorraine Broderick, David Cherrill, Lisa Connor, Carolyn Culliton, Richard Culliton, Rick Draughon, Cydney Kelley, David Kreizman, David A. Levinson, Rebecca McCarty, Ryan Quan, Dave Ryan, Elizabeth Snyder, Tyler Topits; NBC Children’s Episodic and Specials: “American Girl – Summer Camp, Friends for Life” (American Girl), Teleplay by Alison McDonald, Story by Alison McDonald and Caron Tschampion; Amazon “An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance” (American Girl), Written by May Chan; Amazon - WINNER “Just Add 1965” (Just Add Magic), Written by Lauren Thompson; Amazon “Meet Julia” (Sesame Street), Written by Christine Ferraro; HBO “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special,” Written by Raye Lankford, Jessica Carleton, Ken Scarborough; HBO Documentary Script – Current Events: “Confronting ISIS” (Frontline), Written by Martin Smith; PBS “Poverty, Politics and Profit” (Frontline), Written by Rick Young; PBS “Unseen Enemy,” Written by Janet Tobias; CNN Documentary Script – Other Than Current Events “Divided States of America” Part One (Frontline), Written by Michael Kirk & Mike Wiser; PBS “Rachel Carson” (American Experience), Written and Directed by Michelle Ferrari; PBS “The Great War” Part II (American Experience), Written by Stephen Ives; PBS “The Great War” Part III (American Experience), Written by Rob Rapley; PBS “The Vietnam War,” Episode Six: “Things Fall Apart,” Written by Geoffrey C. Ward; PBS News Script – Regularly Scheduled, Bulletin, or Breaking Report “Obama Wiretap Allegations” (World News Tonight with David Muir), Mark Berman, Barbara Rick, Tom Llamas; ABC News “September 29, 2017” (World News Now), Written by Matt Nelko, Jack Sheahan, Debbie Humes, Carla Brittain, Constance Johnson, Lloyd deVries, Craig Morancie; ABC News “White Helmets” (60 Minutes), Written by Scott Pelley, Nicole Young, Katie Kerbstat; CBS News News Script – Analysis, Feature, or Commentary “Chief of Chobani” (60 Minutes), Written by Steve Kroft, Oriana Zill de Granados; CBS News “Fighting Famine” (60 Minutes), Written by Scott Pelley, Nicole Young; CBS News Digital News: “At the Capitol With Those for Whom Last Night Mattered the Most,” Written by Emma Roller; SplinterNews.com “Becoming Ugly,” Written by Madeleine Davies; Jezebel.com “The Super Predators,” Written by Melissa Jeltsen, Dana Liebelson; Huffingtonpost.com “Why Did Politicon Make Me Want To Die?,” Written by Libby Watson; SplinterNews.com Radio/Audio Nominees Radio/Audio Documentary: “2016 Year in Review,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “Castro, Cuba & Communism,” Written by Thomas A. Sabella; CBS News Radio “CBS Radio 90th Anniversary,” Written by Dianne E. James, Gail Lee; CBS News Radio “Remembering Princess Diana 20 Years Later,” Written by Andrew Evans; ABC News Radio Radio/Audio News Script – Regularly Scheduled, Bulletin, or Breaking Report: “Hugh Hefner: A Social Revolutionary in Silk Pajamas,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “World News This Week November 18, 2016,” Written by Joan B. Harris; ABC News Radio “World News This Week: June 9, 2017,” Written by Tara Gimbel Tanis; ABC News Radio Radio/Audio News Script – Analysis, Feature, or Commentary: “Chuck Berry,” Written by Jerry Edling; KNX “Dishin’ Digital on WCBS-AM,” Written by Robert Hawley; WCBS “Holiday Stories,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “One Nation, Overdosed: An Investigative Report,” Written by Tara Gimbel Tanis; ABC News Radio Promotional Writing Nominees On-Air Promotion (Radio or Television) “CBS Comedy,” Written by Dan Greenberger; CBS Television - WINNER “The Good Fight,” Written by Brian Retchless; CBS On-Air Promotions Videogame Nominees Outstanding Achievement in Videogame Writing: Dishonored: Death of the Outsider, External Writers Anna Megill, Hazel Monforton; Lead Narrative Designer Sachka Duval; Arkane Studios-Bethesda Softworks Futurama: Worlds of Tomorrow, Written by Cas Ruffin, Patric M. Verrone; TinyCo Horizon Zero Dawn, Narrative Director John Gonzalez; Lead Writer Benjamin McCaw; Writing by Ben Schroder, Anne Toole; Additional Writing by Dee Warrick, Meg Jayanth; Guerrilla Games Madden NFL 18: Longshot, Written by Michael Young, Adrian Todd Zuniga; Story by Michael Young; Tiburon/Electronic Arts.....»»

Category: topSource: justjaredFeb 11th, 2018

SAG Awards 2018 Nominations - Complete List Revealed!

The 2018 SAG Awards nominations were just announced moments ago! This year, Olivia Munn and Niecy Nash got together bright and early to announce the nominations live from Los Angeles. Lots of famous faces are featured on this year’s list, and some of the biggest movies and TV shows of the year have been honored [...] The 2018 SAG Awards nominations were just announced moments ago! This year, Olivia Munn and Niecy Nash got together bright and early to announce the nominations live from Los Angeles. Lots of famous faces are featured on this year’s list, and some of the biggest movies and TV shows of the year have been honored as well. Congrats to all the nominees! This year, Morgan Freeman will receive the 2018 Life Achievement Award. Kristen Bell will host the show live on January 21, and the event will air on both TNT and TBS. Click inside for the full list of nominees… MOVIE NOMINATIONS Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role JUDI DENCH / Queen Victoria – “VICTORIA & ABDUL” (Focus Features) SALLY HAWKINS / Elisa Esposito – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight) FRANCES McDORMAND / Mildred – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) MARGOT ROBBIE / Tonya Harding – “I, TONYA” (Neon) SAOIRSE RONAN / Lady Bird McPherson – “LADY BIRD” (A24) Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role TIMOTHÉE CHALAMET / Elio – “CALL ME BY YOUR NAME” (Sony Pictures Classics) JAMES FRANCO / Tommy Wiseau – “THE DISASTER ARTIST” (A24) DANIEL KALUUYA / Chris Washington – “GET OUT” (Universal Pictures) GARY OLDMAN / Winston Churchill – “DARKEST HOUR” (Focus Features) DENZEL WASHINGTON / Roman J. Israel, Esq. – “ROMAN J. ISRAEL, ESQ.” (Columbia Pictures) Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role MARY J. BLIGE / Florence Jackson – “MUDBOUND” (Netflix) HONG CHAU / Ngoc Lan Tran – “DOWNSIZING” (Paramount Pictures) HOLLY HUNTER / Beth – “THE BIG SICK” (Amazon Studios) ALLISON JANNEY / LaVona Golden – “I, TONYA” (Neon) LAURIE METCALF / Marion McPherson – “LADY BIRD” (A24) Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role STEVE CARELL / Bobby Riggs – “BATTLE OF THE SEXES” (Fox Searchlight) WILLEM DAFOE / Bobby – “THE FLORIDA PROJECT” (A24) WOODY HARRELSON / Willoughby – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) RICHARD JENKINS / Giles – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight) SAM ROCKWELL / Dixon – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture THE BIG SICK(Amazon Studios) GET OUT(Universal Pictures) LADY BIRD(A24) MUDBOUND(Netflix) THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI(Fox Searchlight) Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture “BABY DRIVER” (TriStar Pictures and MRC) “DUNKIRK” (Warner Bros. Pictures) “LOGAN” (20th Century Fox) “WAR FOR THE PLANET OF THE APES” (20th Century Fox) “WONDER WOMAN” (Warner Bros. Pictures) The Television Nominees are: Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series LAURA DERN / Renata Klein – “BIG LITTLE LIES” (HBO) NICOLE KIDMAN / Celeste Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) JESSICA LANGE / Joan Crawford – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks) SUSAN SARANDON / Bette Davis – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks) REESE WITHERSPOON / Madeline MacKenzie – “BIG LITTLE LIES” (HBO) Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series BENEDICT CUMBERBATCH / Sherlock Holmes – “SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE” (WGBH/Masterpiece) JEFF DANIELS / Frank Griffin – “GODLESS” (Netflix) ROBERT DE NIRO / Bernie Madoff – “THE WIZARD OF LIES” (HBO) GEOFFREY RUSH / Albert Einstein – “GENIUS” (National Geographic) ALEXANDER SKARSGÅRD / Perry Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series MILLIE BOBBY BROWN / Eleven – “STRANGER THINGS” (Netflix) CLAIRE FOY / Queen Elizabeth II – “THE CROWN” (Netflix) LAURA LINNEY / Wendy Byrde – “OZARK”(Netflix) ELISABETH MOSS / Offred/June – “THE HANDMAID’S TALE” (Hulu) ROBIN WRIGHT / Claire Underwood – “HOUSE OF CARDS”(Netflix) Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series JASON BATEMAN / Martin “Marty” Byrde – “OZARK” (Netflix) STERLING K. BROWN / Randall Pearson – “THIS IS US” (NBC) PETER DINKLAGE / Tyrion Lannister – “GAME OF THRONES” (HBO) DAVID HARBOUR / Jim Hopper – “STRANGER THINGS” (Netflix) BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman – “BETTER CALL SAUL” (AMC) Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series UZO ADUBA / Suzanne “Crazy Eyes” Warren – “ORANGE IS THE NEW BLACK” (Netflix) ALISON BRIE / Ruth Wilder – “GLOW” (Netflix) JANE FONDA / Grace Hanson – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix) JULIA LOUIS-DREYFUS / Selina Meyer – “VEEP” (HBO) LILY TOMLIN / Frankie Bergstein – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix) Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series ANTHONY ANDERSON / Andre “Dre” Johnson – “BLACK-ISH” (ABC) AZIZ ANSARI / Dev – “MASTER OF NONE” (Netflix) LARRY DAVID / Himself – “CURB YOUR ENTHUSIASM” (HBO) SEAN HAYES / Jack McFarland – “WILL & GRACE” (NBC) WILLIAM H. MACY / Frank Gallagher – “SHAMELESS” (Showtime) MARC MARON / Sam Sylvia – “GLOW” (Netflix) Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series THE CROWN (Netflix) GAME OF THRONES(HBO) THE HANDMAID’S TALE(Hulu) STRANGER THINGS (Netflix) THIS IS US(NBC) Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series BLACK-ISH(ABC) CURB YOUR ENTHUSIASM(HBO) GLOW (Netflix) ORANGE IS THE NEW BLACK (Netflix) VEEP(HBO) Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series GAME OF THRONES (HBO) GLOW (Netflix) HOMELAND (Showtime) STRANGER THINGS (Netflix) THE WALKING DEAD (AMC).....»»

Category: topSource: justjaredDec 13th, 2017

Emmys 2018 - Complete Winners List Revealed!

The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several [...] The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several awards in other categories, including acting wins for Thrones‘ Peter Dinklage and Maisel‘s Rachel Brosnahan and Alex Borstein. There were well over 100 categories at this year’s Emmys when you add in all of the awards handed out at the Creative Arts Emmys last weekend. You can see all of the winners in this post. Click inside to see the full list of winners for the 2018 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA The Americans The Crown Game of Thrones – WINNER The Handmaid’s Tale Stranger Things This Is Us Westworld LEAD ACTOR IN A DRAMA Jason Bateman, Ozark Sterling K. Brown, This Is Us Ed Harris, Westworld Matthew Rhys, The Americans – WINNER Milo Ventimiglia, This Is Us Jeffrey Wright, Westworld LEAD ACTRESS IN A DRAMA Claire Foy, The Crown – WINNER Tatiana Maslany, Orphan Black Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Keri Russell, The Americans Evan Rachel Wood, Westworld SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA Lena Headey, Game of Thrones Millie Bobby Brown, Stranger Things Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Vanessa Kirby, The Crown Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale Thandie Newton, Westworld – WINNER SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA Nikolaj Coster-Waldeau, Game of Thrones Peter Dinklage, Game of Thrones – WINNER Mandy Patinkin, Homeland David Harbour, Stranger Things Matt Smith, The Crown Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale OUTSTANDING COMEDY Atlanta Barry black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt LEAD ACTRESS IN A COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Allison Janney, Mom Issa Rae, Insecure Tracee Ellis Ross, black-ish Lily Tomlin, Grace & Frankie LEAD ACTOR IN A COMEDY Anthony Anderson, black-ish Ted Danson, The Good Place Larry David, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry – WINNER William H. Macy, Shameless SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY Zazie Beetz, Atlanta Aidy Bryant, Saturday Night Live Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Betty Gilpin, GLOW Leslie Jones, Saturday Night Live Kate McKinnon, Saturday Night Live Laurie Metcalf, Roseanne Megan Mullally, Will & Grace SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY Louie Anderson, Baskets Alec Baldwin, Saturday Night Live Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt Brian Tyree Henry, Atlanta Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel Kenan Thompson, Saturday Night Live Henry Winkler, Barry – WINNER LIMITED SERIES The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Genius: Picasso Godless Patrick Melrose LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jessica Biel, The Sinner Laura Dern, The Tale Michelle Dockery, Godless Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders Regina King, Seven Seconds – WINNER Sarah Paulson, American Horror Story: Cult LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Antonio Banderas, Genius: Picasso Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose Jeff Daniels, The Looming Tower John Legend, Jesus Christ Superstar Jesse Plemons, Black Mirror, “USS Callister” SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Adina Porter, American Horror Story: Cult Letitia Wright, Black Mirror, “Black Museum” Merrit Wever, Godless – WINNER Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jeff Daniels, Godless – WINNER Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Finn Wittorck, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Michael Stuhlbag, The Looming Tower John Leguizamo, Waco REALITY SHOW COMPETITION The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul’s Drag Race – WINNER Top Chef The Voice VARIETY SKETCH SERIES At Home With Amy Sedaris Drunk History I Love You, America With Sarah Silverman Portlandia Saturday Night Live – WINNER Tracey Ullman’s Show VARIETY TALK SERIES The Daily Show With Trevor Noah Full Frontal With Samantha Bee Jimmy Kimmel Live Last Week Tonight With John Oliver – WINNER The Late Late Show With James Corden The Late Show With Stephen Colbert Writing for a Drama Series David Benioff and D.B. Weiss, Game of Thrones (“The Dragon and the Wolf”) Phoebe Waller-Bridge, Killing Eve (“Nice Face”) The Duffer Brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Joel Fields and Joe Weisberg, The Americans (“Start”) – WINNER Peter Morgan, The Crown (“Mystery Man”) Bruce Miller, The Handmaid’s Tale (“June”) Directing for a Drama Series Alan Taylor, Game Of Thrones (“Beyond The Wall”) Jeremy Podeswa, Game Of Thrones (“The Dragon And The Wolf”) Jason Bateman, Ozark (“The Toll”) Daniel Sackheim, Ozark (“Tonight We Improvise”) The Duffer brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Stephen Daldry, The Crown (“Paterfamilias”) – WINNER Kari Skogland, The Handmaid’s Tale (“After”) Outstanding Writing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Alligator Man” Stefani Robinson, Atlanta, “Barbershop” Alec Berg and Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Liz Sarnoff, Barry, “Chapter Seven: Loud, Fast, and Keep Going” Alec Berg, Silicon Valley, “Fifty One Percent” Outstanding Directing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Fubu” Mark Cendrowski, The Big Bang Theory, “The Bow Tie Asymmetry” Jesse Peretz, GLOW, “Pilot” Hiro Murai, Atlanta, “Teddy Perkins” Mike Judge, Silicon Valley, “Initial Coin Offering” Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Writing for a Limited Series, TV Movie, or Special Kevin McManus and Matthew McManus, American Vandal Scott Frank, Godless David Nicholls, Patrick Melrose Tom Rob Smith, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story David Lynch and Mark Frost, Twin Peaks William Bridges and Charlie Brooker, “USS Callister: Black Mirror” – WINNER Directing for a Limited Series Scott Frank, Godless David Leveaux (director) and Alex Rudzinski (Live Television Director), Jesus Christ Superstar: Live In Concert Barry Levinson, Paterno Edward Berger, Patrick Melrose Ryan Murphy, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Craig Zisk, The Looming Tower David Lynch, Twin Peaks Outstanding Writing for a Variety Special Kid Gorgeous – WINNER Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated) Michelle Wolf: Nice Lady Patton Oswalt: Annihilation Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Outstanding Directing for a Variety Special Dave Chappelle: Equanimity Jerry Seinfeld: Jerry Before Seinfeld Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake The Oscars – WINNER PLUS THE WINNERS OF THE CREATIVE ARTS EMMYS PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 18th, 2018

SAG Awards 2018 Nominations - Refresh Your Memory on Nominees!

The 2018 SAG Awards are set to air in just a few hours, and we’re here to give you a refresher of all of the nominations! The nominees were announced back in December, and the full list includes lots of famous faces. In addition, Morgan Freeman will receive the 2018 Life Achievement Award. Kristen Bell [...] The 2018 SAG Awards are set to air in just a few hours, and we’re here to give you a refresher of all of the nominations! The nominees were announced back in December, and the full list includes lots of famous faces. In addition, Morgan Freeman will receive the 2018 Life Achievement Award. Kristen Bell is acting as host for the show – a first for the show, which usually operates without a host. Tune in for the SAG Awards, hosted by Kristen and featuring all-female presenters, TONIGHT at 8pm ET/5pm PT on TNT and TBS. Click inside for the full list of nominees… The movie nominees are… Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role JUDI DENCH / Queen Victoria – “VICTORIA & ABDUL” (Focus Features) SALLY HAWKINS / Elisa Esposito – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight) FRANCES McDORMAND / Mildred – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) MARGOT ROBBIE / Tonya Harding – “I, TONYA” (Neon) SAOIRSE RONAN / Lady Bird McPherson – “LADY BIRD” (A24) Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role TIMOTHÉE CHALAMET / Elio – “CALL ME BY YOUR NAME” (Sony Pictures Classics) JAMES FRANCO / Tommy Wiseau – “THE DISASTER ARTIST” (A24) DANIEL KALUUYA / Chris Washington – “GET OUT” (Universal Pictures) GARY OLDMAN / Winston Churchill – “DARKEST HOUR” (Focus Features) DENZEL WASHINGTON / Roman J. Israel, Esq. – “ROMAN J. ISRAEL, ESQ.” (Columbia Pictures) Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role MARY J. BLIGE / Florence Jackson – “MUDBOUND” (Netflix) HONG CHAU / Ngoc Lan Tran – “DOWNSIZING” (Paramount Pictures) HOLLY HUNTER / Beth – “THE BIG SICK” (Amazon Studios) ALLISON JANNEY / LaVona Golden – “I, TONYA” (Neon) LAURIE METCALF / Marion McPherson – “LADY BIRD” (A24) Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role STEVE CARELL / Bobby Riggs – “BATTLE OF THE SEXES” (Fox Searchlight) WILLEM DAFOE / Bobby – “THE FLORIDA PROJECT” (A24) WOODY HARRELSON / Willoughby – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) RICHARD JENKINS / Giles – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight) SAM ROCKWELL / Dixon – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture THE BIG SICK(Amazon Studios) GET OUT(Universal Pictures) LADY BIRD(A24) MUDBOUND(Netflix) THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI(Fox Searchlight) Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture “BABY DRIVER” (TriStar Pictures and MRC) “DUNKIRK” (Warner Bros. Pictures) “LOGAN” (20th Century Fox) “WAR FOR THE PLANET OF THE APES” (20th Century Fox) “WONDER WOMAN” (Warner Bros. Pictures) The Television Nominees are: Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series LAURA DERN / Renata Klein – “BIG LITTLE LIES” (HBO) NICOLE KIDMAN / Celeste Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) JESSICA LANGE / Joan Crawford – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks) SUSAN SARANDON / Bette Davis – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks) REESE WITHERSPOON / Madeline MacKenzie – “BIG LITTLE LIES” (HBO) Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series BENEDICT CUMBERBATCH / Sherlock Holmes – “SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE” (WGBH/Masterpiece) JEFF DANIELS / Frank Griffin – “GODLESS” (Netflix) ROBERT DE NIRO / Bernie Madoff – “THE WIZARD OF LIES” (HBO) GEOFFREY RUSH / Albert Einstein – “GENIUS” (National Geographic) ALEXANDER SKARSGÅRD / Perry Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series MILLIE BOBBY BROWN / Eleven – “STRANGER THINGS” (Netflix) CLAIRE FOY / Queen Elizabeth II – “THE CROWN” (Netflix) LAURA LINNEY / Wendy Byrde – “OZARK”(Netflix) ELISABETH MOSS / Offred/June – “THE HANDMAID’S TALE” (Hulu) ROBIN WRIGHT / Claire Underwood – “HOUSE OF CARDS”(Netflix) Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series JASON BATEMAN / Martin “Marty” Byrde – “OZARK” (Netflix) STERLING K. BROWN / Randall Pearson – “THIS IS US” (NBC) PETER DINKLAGE / Tyrion Lannister – “GAME OF THRONES” (HBO) DAVID HARBOUR / Jim Hopper – “STRANGER THINGS” (Netflix) BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman – “BETTER CALL SAUL” (AMC) Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series UZO ADUBA / Suzanne “Crazy Eyes” Warren – “ORANGE IS THE NEW BLACK” (Netflix) ALISON BRIE / Ruth Wilder – “GLOW” (Netflix) JANE FONDA / Grace Hanson – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix) JULIA LOUIS-DREYFUS / Selina Meyer – “VEEP” (HBO) LILY TOMLIN / Frankie Bergstein – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix) Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series ANTHONY ANDERSON / Andre “Dre” Johnson – “BLACK-ISH” (ABC) AZIZ ANSARI / Dev – “MASTER OF NONE” (Netflix) LARRY DAVID / Himself – “CURB YOUR ENTHUSIASM” (HBO) SEAN HAYES / Jack McFarland – “WILL & GRACE” (NBC) WILLIAM H. MACY / Frank Gallagher – “SHAMELESS” (Showtime) MARC MARON / Sam Sylvia – “GLOW” (Netflix) Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series THE CROWN (Netflix) GAME OF THRONES(HBO) THE HANDMAID’S TALE(Hulu) STRANGER THINGS (Netflix) THIS IS US(NBC) Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series BLACK-ISH(ABC) CURB YOUR ENTHUSIASM(HBO) GLOW (Netflix) ORANGE IS THE NEW BLACK (Netflix) VEEP(HBO) Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series GAME OF THRONES (HBO) GLOW (Netflix) HOMELAND (Showtime) STRANGER THINGS (Netflix) THE WALKING DEAD (AMC).....»»

Category: topSource: justjaredJan 21st, 2018

Lady Gaga & Glenn Close Tie For Best Actress at Critics’ Choice Awards

As a result of a tie, Glenn Close and Lady Gaga both won Best Actress at Sunday’s Critics’ Choice Awards. “I am so thrilled it’s a tie, I can’t tell […] More The post Lady Gaga & Glenn Close Tie For Best Actress at Critics’ Choice Awards appeared first on Socialite Life. As a result of a tie, Glenn Close and Lady Gaga both won Best Actress at Sunday’s Critics’ Choice Awards. “I am so thrilled it’s a tie, I can’t tell you,” Close, 71, screamed as she accepted the trophy for her performance in The Wife from presenter Willem Dafoe. “I was thinking that, you know, the world kind of pits us against each other in this profession and I know that from all the women in this category, and I think I can speak for all the women in this room, we celebrate each other.” Embed from Getty Imageswindow.gie=window.gie||function(c){(gie.q=gie.q||[]).push(c)};gie(function(){gie.widgets.load({id:'Qu588ytUTKly6TsQzrfS0g',sig:'h1eqkHh9z6d9YwhfDuCpDAkmpe4Q8dVUEbLfwJyHDRA=',w:'594px',h:'396px',items:'1093817530',caption: true ,tld:'com',is360: false })}); “We are proud to be in this room together,” Close added before thanking her daughter for “helping create this role.” Lady Gaga, who won for her role in A Star Is Born, then took to the podium. “I’m so honored by this. I went to places in my mind and in my heart that I did not know existed…this is a tremendous honor. I feel recognized not just for my performance but for the inner work it took in the creation of this character.” A beautiful friendship is BORN at the @CriticsChoice @ladygaga pic.twitter.com/ltSPwXs6sI — Critics' Choice (@CriticsChoice) January 14, 2019 She explained that her role was “one of the hardest things I’ve ever done. To relive something that I’m not quite sure I wanted to relive but I was able to be vulnerable in a way that I never have before because of that love and that trust.” Embed from Getty Imageswindow.gie=window.gie||function(c){(gie.q=gie.q||[]).push(c)};gie(function(){gie.widgets.load({id:'qrANCXhATrNFkbqmlQyzDA',sig:'in69vtkeumaYY9ZcpSbyFa3pOwWoXL1INT04b0uvrvw=',w:'594px',h:'441px',items:'1082131502',caption: true ,tld:'com',is360: false })}); Gaga dedicated her trophy to those who have battled alcoholism and addiction, and those who have watched their loved ones suffer. “I wanted nothing more to show the truth and power of this very heartbreaking dynamic,” she said as the crowd responded with a standing ovation. Here is the full winner’s list from the 2019 Critics’ Choice Awards: FILM Best Picture “BlacKkKlansman” “Black Panther” “The Favourite” “First Man” “Green Book” “If Beale Street Could Talk” “Mary Poppins Returns” “Roma” — WINNER “A Star Is Born” “Vice” Best Actor Christian Bale – “Vice” — WINNER Bradley Cooper – “A Star Is Born” Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate” Ryan Gosling – “First Man” Ethan Hawke – “First Reformed” Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” Viggo Mortensen – “Green Book” Best Actress (TIE) Yalitza Aparicio – “Roma” Emily Blunt – “Mary Poppins Returns” Glenn Close – “The Wife” — WINNER Toni Collette – “Hereditary” Olivia Colman – “The Favourite” Lady Gaga – “A Star Is Born” — WINNER Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?” Best Supporting Actor Mahershala Ali – “Green Book” — WINNER Timothée Chalamet – “Beautiful Boy” Adam Driver – “BlacKkKlansman” Sam Elliott – “A Star Is Born” Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?” Michael B. Jordan – “Black Panther” Best Supporting Actress Amy Adams – “Vice” Claire Foy – “First Man” Nicole Kidman – “Boy Erased” Regina King – “If Beale Street Could Talk” — WINNER Emma Stone – “The Favourite” Rachel Weisz – “The Favourite” Best Young Actor/Actress Elsie Fisher – “Eighth Grade” — WINNER Thomasin McKenzie – “Leave No Trace” Ed Oxenbould – “Wildlife” Millicent Simmonds – “A Quiet Place” Amandla Stenberg – “The Hate U Give” Sunny Suljic – “Mid90s” Best Acting Ensemble “Black Panther” “Crazy Rich Asians” “The Favourite” — WINNER “Vice” “Widows” Best Director Damien Chazelle – “First Man” Bradley Cooper – “A Star Is Born” Alfonso Cuarón – “Roma” — WINNER Peter Farrelly – “Green Book” Yorgos Lanthimos – “The Favourite” Spike Lee – “BlacKkKlansman” Adam McKay – “Vice” Best Original Screenplay Bo Burnham – “Eighth Grade” Alfonso Cuarón – “Roma” Deborah Davis and Tony McNamara – “The Favourite” Adam McKay – “Vice” Paul Schrader – “First Reformed” — WINNER Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly – “Green Book” Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski – “A Quiet Place” Best Adapted Screenplay Ryan Coogler, Joe Robert Cole – “Black Panther” Nicole Holofcener, Jeff Whitty – “Can You Ever Forgive Me?” Barry Jenkins – “If Beale Street Could Talk” — WINNER Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters – “A Star Is Born” Josh Singer – “First Man” Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee – “BlacKkKlansman” Best Cinematography Alfonso Cuarón – “Roma” — WINNER James Laxton – “If Beale Street Could Talk” Matthew Libatique – “A Star Is Born” Rachel Morrison – “Black Panther” Robbie Ryan – “The Favourite” Linus Sandgren – “First Man” Best Production Design Hannah Beachler, Jay Hart – “Black Panther” — WINNER Eugenio Caballero, Barbara Enriquez – “Roma” Nelson Coates, Andrew Baseman – “Crazy Rich Asians” Fiona Crombie, Alice Felton – “The Favourite” Nathan Crowley, Kathy Lucas – “First Man” John Myhre, Gordon Sim – “Mary Poppins Returns” Best Editing Jay Cassidy – “A Star Is Born” Hank Corwin – “Vice” Tom Cross – “First Man” — WINNER Alfonso Cuarón, Adam Gough – “Roma” Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite” Joe Walker – “Widows” Best Costume Design Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots” Ruth Carter – “Black Panther” — WINNER Julian Day – “Bohemian Rhapsody” Sandy Powell – “The Favourite” Sandy Powell – “Mary Poppins Returns” Best Hair and Makeup “Black Panther” “Bohemian Rhapsody” “The Favourite” “Mary Queen of Scots” “Suspiria “Vice” — WINNER Best Visual Effects “Avengers: Infinity War” “Black Panther” — WINNER “First Man” “Mary Poppins Returns” “Mission: Impossible – Fallout” “Ready Player One” Best Animated Feature “The Grinch” “Incredibles 2” “Isle of Dogs” “Mirai” “Ralph Breaks the Internet” “Spider-Man: Into the Spider-Verse” — WINNER Best Action Movie “Avengers: Infinity War” “Black Panther” “Deadpool 2” “Mission: Impossible – Fallout” — WINNER “Ready Player One” “Widows” Best Comedy “Crazy Rich Asians” — WINNER “Deadpool 2” “The Death of Stalin” “The Favourite” “Game Night” “Sorry to Bother You” Best Actor in a Comedy Christian Bale – “Vice” — WINNER Jason Bateman – “Game Night” Viggo Mortensen – “Green Book” John C. Reilly – “Stan & Ollie” Ryan Reynolds – “Deadpool 2” Lakeith Stanfield – “Sorry to Bother You” Best Actress in a Comedy Emily Blunt – “Mary Poppins Returns” Olivia Colman – “The Favourite” — WINNER Elsie Fisher – “Eighth Grade” Rachel McAdams – “Game Night” Charlize Theron – “Tully” Constance Wu – “Crazy Rich Asians” Best Sci-Fi or Horror Movie “Annihilation” “Halloween” “Hereditary” “A Quiet Place” — WINNER “Suspiria” Best Foreign Language Film “Burning” “Capernaum” “Cold War” “Roma” — WINNER “Shoplifters” Best Song “All the Stars” from “Black Panther” “Girl in the Movies” from “Dumplin’” “I’ll Fight” from “RBG” “The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns” “Shallow” from “A Star Is Born” — WINNER “Trip a Little Light Fantastic” from “Mary Poppins Returns” Best Score Kris Bowers – “Green Book” Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk” Alexandre Desplat – “Isle of Dogs” Ludwig Göransson – “Black Panther” Justin Hurwitz – “First Man” — WINNER Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns” TELEVISION Best Drama Series “The Americans” (FX) — WINNER “Better Call Saul” (AMC) “The Good Fight” (CBS All Access) “Homecoming” (Amazon) “Killing Eve” (BBC America) “My Brilliant Friend” (HBO) “Pose” (FX) “Succession” (HBO) Best Actor in a Drama Series Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC) Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix) Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix) Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC) Billy Porter – “Pose” (FX) Matthew Rhys – “The Americans” (FX) — WINNER Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC) Best Actress in a Drama Series Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America) Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO) Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America) — WINNER Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch) Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon) Keri Russell – “The Americans” (FX) Best Supporting Actor in a Drama Series Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX) Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime) Noah Emmerich – “The Americans” (FX) — WINNER Justin Hartley – “This Is Us” (NBC) Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO) Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC) Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon) Best Supporting Actress in a Drama Series Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon) Julia Garner – “Ozark” (Netflix) Thandie Newton – “Westworld” (HBO) — WINNER Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC) Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu) Holly Taylor – “The Americans” (FX) Best Comedy Series “Atlanta” (FX) “Barry” (HBO) “The Good Place” (NBC) “The Kominsky Method” (Netflix) “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) — WINNER “The Middle” (ABC) “One Day at a Time” (Netflix) “Schitt’s Creek” (Pop) Best Actor in a Comedy Series Hank Azaria – “Brockmire” (IFC) Ted Danson – “The Good Place” (NBC) Michael Douglas – “The Kominsky Method” (Netflix) Donald Glover – “Atlanta” (FX) Bill Hader – “Barry” (HBO) — WINNER Jim Parsons – “The Big Bang Theory” (CBS) Andy Samberg – “Brooklyn Nine-Nine” (Fox) Best Actress in a Comedy Series Rachel Bloom – “Crazy Ex-Girlfriend” (The CW) Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) — WINNER Allison Janney – “Mom” (CBS) Justina Machado – “One Day at a Time” (Netflix) Debra Messing – “Will & Grace” (NBC) Issa Rae – “Insecure” (HBO) Best Supporting Actor in a Comedy Series William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC) Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC) Brian Tyree Henry – “Atlanta” (FX) Nico Santos – “Superstore” (NBC) Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) Henry Winkler – “Barry” (HBO) — WINNER Best Supporting Actress in a Comedy Series Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) — WINNER Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix) Laurie Metcalf – “The Conners” (ABC) Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix) Zoe Perry – “Young Sheldon” (CBS) Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS) Miriam Shor – “Younger” (TV Land) Best Limited Series “A Very English Scandal” (Amazon) “American Vandal” (Netflix) “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) — WINNER “Escape at Dannemora” (Showtime) “Genius: Picasso” (National Geographic) “Sharp Objects” (HBO) Best Movie Made for Television “Icebox” (HBO) “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) — WINNER “King Lear” (Amazon) “My Dinner with Hervé” (HBO) “Notes from the Field” (HBO) “The Tale” (HBO) Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television Antonio Banderas – “Genius: Picasso” (National Geographic) Darren Criss – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) — WINNER Paul Dano – “Escape at Dannemora” (Showtime) Benicio Del Toro – “Escape at Dannemora” (Showtime) Hugh Grant – “A Very English Scandal” (Amazon) John Legend – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television (TIE) Amy Adams – “Sharp Objects” (HBO) — WINNER Patricia Arquette – “Escape at Dannemora” (Showtime) — WINNER Connie Britton – “Dirty John” (Bravo) Carrie Coon – “The Sinner” (USA Network) Laura Dern – “The Tale” (HBO) Anna Deavere Smith – “Notes From the Field” (HBO) The post Lady Gaga & Glenn Close Tie For Best Actress at Critics’ Choice Awards appeared first on Socialite Life......»»

Category: topSource: celebuzzJan 14th, 2019

Emmy Awards 2018 Nominations - Full List of Nominees Released!

The 2018 Emmy Award nominations have finally been revealed! This year, actress Samira Wiley and actor Ryan Eggold had the honor of announcing the nominations during a live stream. There are lots of familiar faces on this list, as well as a handful of first-time nominees! Be sure to tune into the 2018 Primetime Emmy [...] The 2018 Emmy Award nominations have finally been revealed! This year, actress Samira Wiley and actor Ryan Eggold had the honor of announcing the nominations during a live stream. There are lots of familiar faces on this list, as well as a handful of first-time nominees! Be sure to tune into the 2018 Primetime Emmy Awards, which are set to air live coast-to-coast on NBC on Monday (September 17). Saturday Night Live‘s Michael Che and Colin Jost will serve as co-hosts this year! Click inside to see the full list of nominations for the 2018 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA The Americans The Crown Game of Thrones The Handmaid’s Tale Stranger Things This Is Us Westworld LEAD ACTOR IN A DRAMA Jason Bateman, Ozark Sterling K. Brown, This Is Us Ed Harris, Westworld Matthew Rhys, The Americans Milo Ventimiglia, This Is Us Jeffrey Wright, Westworld LEAD ACTRESS IN A DRAMA Claire Foy, The Crown Tatiana Maslany, Orphan Black Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Keri Russell, The Americans Evan Rachel Wood, Westworld SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA Lena Headey, Game of Thrones Millie Bobby Brown, Stranger Things Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Vanessa Kirby, The Crown Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale Thandie Newton, Westworld SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA Nikolaj Coster-Waldeau, Game of Thrones Peter Dinklage, Game of Thrones Mandy Patinkin, Homeland David Harbour, Stranger Things Matt Smith, The Crown Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale GUEST ACTRESS IN A DRAMA Diane Rigg, Game of Thrones Cicely Tyson, How to Get Away With Murder Viola Davis, Scandal Kelly Jenrette, The Handmaid’s Tale Cherry Jones, The Handmaid’s Tale Samira Wiley, The Handmaid’s Tale GUEST ACTOR IN A DRAMA F. Murray Abraham, Homeland Cameron Britton, Mindhunter Matthew Goode, The Crown Gerald McRaney, This Is Us Ron Cephas Jones, This Is Us Jimmi Simpson, Westworld OUTSTANDING COMEDY Atlanta Barry black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt LEAD ACTRESS IN A COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel Allison Janney, Mom Issa Rae, Insecure Tracee Ellis Ross, black-ish Lily Tomlin, Grace & Frankie LEAD ACTOR IN A COMEDY Anthony Anderson, black-ish Ted Danson, The Good Place Larry David, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry William H. Macy, Shameless SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY Zazie Beetz, Atlanta Aidy Bryant, Saturday Night Live Alex Borestein, The Marvelous Mrs. Maisel Betty Gilpin, GLOW Leslie Jones, Saturday Night Live Kate McKinnon, Saturday Night Live Laurie Metcalf, Roseanne Megan Mullally, Will & Grace SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY Louie Anderson, Baskets Alec Baldwin, Saturday Night Live Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt Brian Tyree Henry, Atlanta Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel Kenan Thompson, Saturday Night Live Henry Winkler, Barry GUEST ACTRESS IN A COMEDY Wanda Sykes, black-ish Tina Fey, Saturday Night Live Tiffany Haddish, Saturday Night Live Maya Rudolph, The Good Place Jane Lynch, The Marvelous Mrs. Maisel Molly Shannon, Will & Grace GUEST ACTOR IN A COMEDY Katt Williams, Atlanta Sterling K. Brown, Brooklyn Nine-Nine Bryan Cranston, Curb Your Enthusiasm Lin-Manuael Miranda, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Saturday Night Live Bill Hader, Saturday Night Live TV MOVIE Black Mirror, “USS Callister” Farenheit 451 Flint Paterno The Tale LIMITED SERIES The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Genius: Picasso Godless Patrick Melrose LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jessica Biel, The Sinner Laura Dern, The Tale Michelle Dockery, Godless Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders Regina King, Seven Seconds Sarah Paulson, American Horror Story: Cult LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Antonio Banderas, Genius: Picasso Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose Jeff Daniels, The Looming Tower John Legend, Jesus Christ Superstar Jesse Plemons, Black Mirror, “USS Callister” SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Adina Porter, American Horror Story: Cult Letitia Wright, Black Mirror, “Black Museum” Merrit Wever, Godless Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jeff Daniels, Godless Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Finn Wittorck, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Michael Stuhlbag, The Looming Tower John Leguizamo, Waco REALITY SHOW HOST W. Kamau Bell, United Shades of America With W. Kamau Bell RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race Ellen DeGeneres, Ellen’s Game of Games Jane Lynch, Hollywood Game Night Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway REALITY SHOW COMPETITION The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul’s Drag Race Top Chef The Voice VARIETY SKETCH SERIES At Home With Amy Sedaris Drunk History I Love You, America With Sarah Silverman Portlandia Saturday Night Live Tracey Ullman’s Show VARIETY TALK SERIES The Daily Show With Trevor Noah Full Frontal With Samantha Bee Jimmy Kimmel Live Last Week Tonight With John Oliver The Late Late Show With James Corden The Late Show With Stephen Colbert.....»»

Category: topSource: justjaredJul 12th, 2018

Emmy Nominations 2018 — Biggest Snubs & Surprises!

Are you CRUSHED your fave didn't snag a nomination? Surprised a certain actor is being acknowledged? It's the gift/curse of Emmy nom day! Ch-ch-check out all those forgotten AND surprisingly praised (below)! CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations [...] Are you CRUSHED your fave didn't snag a nomination? Surprised a certain actor is being acknowledged? It's the gift/curse of Emmy nom day! Ch-ch-check out all those forgotten AND surprisingly praised (below)! CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" CLICK HERE to view "Emmy Nominations 2018 — Snubs & Surprises!" [Image via HBO/NBC/Netflix.].....»»

Category: break-upsSource: tmzJul 12th, 2018

Emmy Rossum Says Male & Female Producers Have Told Her Not to Gain Weight

Emmy Rossum is opening up about some of the dark sides of Hollywood. The 31-year-old Shameless actress took to Twitter on Tuesday night (October 17) to applaud the brave women who have been coming forward to share their stories. PHOTOS: Check out the latest pics of Emmy Rossum Emmy went on to commend Jennifer Lawrence [...] Emmy Rossum is opening up about some of the dark sides of Hollywood. The 31-year-old Shameless actress took to Twitter on Tuesday night (October 17) to applaud the brave women who have been coming forward to share their stories. PHOTOS: Check out the latest pics of Emmy Rossum Emmy went on to commend Jennifer Lawrence for sharing her own story about a producer telling her to lose 15 pounds and revealed that she’s had men and women in the industry make comments about her weight as well. “The story Jennifer Lawrence told about being made to feel not thin enough, not pretty enough, constantly physically compared to others broke my heart and felt all too familiar,” Emmy tweeted. “I have had FEMALE producers make comments to me about what I’m putting in my mouth. Things like ‘Don’t get fat. No one will watch this.’” Emmy then sent out a call to action to get everyone to “be our best selves.” I have had FEMALE producers make comments to me about what I'm putting in my mouth. Things like "Don't get fat. No one will watch this." — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 Read all of her tweets inside… The last few days I have been blown away by all the women coming forward to share their stories. Ones that feel immediately sadly familiar. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 I vacillate between sadness, confusion and outrage. I shake my head at the all too familiar stories of so many different kinds of pressure. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 I come back to the embrace of a sisterhood that was — for so long — quieted… One that now speaks in a full, clear voice without shame. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 2005. The day of my first big magazine cover shoot. I am 19 years old. Proud. Excited. Nervous. We shoot all morning. Then break for lunch. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 Photographer see me put a piece of cake on my plate. Comes over and says "You're not really going to eat that, are you sweetheart?" — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 I stare at him in defiance. I place a SEONCD piece of cake on my plate. I eat it as I stare him down, daring him to make another comment. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 The story Jennifer Lawrence told about being made to feel not thin enough, not pretty enough, constantly physically compared to others… — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 … broke my heart and felt all too familiar. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 We must look at ourselves. At how we can make our industry kinder, more supportive, of how — as women AND MEN — we can build each other up — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 To be our best selves. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 17, 2017 A RISING TIDE LIFTS ALL BOATS. We will move forward w/ kindness. We will support & encourage other women, applaud their successes as ours. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 18, 2017 We will get in the pool & swim and tread water and lift each other up. We will not sit on each others shoulders and hold each other down. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 18, 2017 I am proud of us. That's all. — Emmy Rossum (@emmyrossum) October 18, 2017.....»»

Category: topSource: justjaredOct 17th, 2017

SAG Awards 2018 - Complete Winners List!

It was a great night to honor the best in acting over the past year at the 2018 Screen Actors Guild Awards at the Shrine Auditorium on Sunday (January 21) in Los Angeles. All of the awards went to actors and were voted on by other actors. The ceremony was a unique one as all [...] It was a great night to honor the best in acting over the past year at the 2018 Screen Actors Guild Awards at the Shrine Auditorium on Sunday (January 21) in Los Angeles. All of the awards went to actors and were voted on by other actors. The ceremony was a unique one as all of the awards were presented by women this year! Three Billboards Outside Ebbing, Missouri swept the film categories with three wins. Some of the big winners of the night in the television categories included This Is Us, Big Little Lies, and Veep, all with two wins each. Make sure to check out our full coverage of the event to see all of the biggest moments and the best red carpet fashion. Click inside for the full list of winners… The movie winners are… Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture THE BIG SICK(Amazon Studios) GET OUT(Universal Pictures) LADY BIRD(A24) MUDBOUND(Netflix) THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI(Fox Searchlight) – WINNER Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role JUDI DENCH / Queen Victoria – “VICTORIA & ABDUL” (Focus Features) SALLY HAWKINS / Elisa Esposito – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight) FRANCES McDORMAND / Mildred – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) – WINNER MARGOT ROBBIE / Tonya Harding – “I, TONYA” (Neon) SAOIRSE RONAN / Lady Bird McPherson – “LADY BIRD” (A24) Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role TIMOTHÉE CHALAMET / Elio – “CALL ME BY YOUR NAME” (Sony Pictures Classics) JAMES FRANCO / Tommy Wiseau – “THE DISASTER ARTIST” (A24) DANIEL KALUUYA / Chris Washington – “GET OUT” (Universal Pictures) GARY OLDMAN / Winston Churchill – “DARKEST HOUR” (Focus Features) – WINNER DENZEL WASHINGTON / Roman J. Israel, Esq. – “ROMAN J. ISRAEL, ESQ.” (Columbia Pictures) Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role MARY J. BLIGE / Florence Jackson – “MUDBOUND” (Netflix) HONG CHAU / Ngoc Lan Tran – “DOWNSIZING” (Paramount Pictures) HOLLY HUNTER / Beth – “THE BIG SICK” (Amazon Studios) ALLISON JANNEY / LaVona Golden – “I, TONYA” (Neon) – WINNER LAURIE METCALF / Marion McPherson – “LADY BIRD” (A24) Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role STEVE CARELL / Bobby Riggs – “BATTLE OF THE SEXES” (Fox Searchlight) WILLEM DAFOE / Bobby – “THE FLORIDA PROJECT” (A24) WOODY HARRELSON / Willoughby – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) RICHARD JENKINS / Giles – “THE SHAPE OF WATER” (Fox Searchlight) SAM ROCKWELL / Dixon – “THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI” (Fox Searchlight) – WINNER Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture “BABY DRIVER” (TriStar Pictures and MRC) “DUNKIRK” (Warner Bros. Pictures) “LOGAN” (20th Century Fox) “WAR FOR THE PLANET OF THE APES” (20th Century Fox) “WONDER WOMAN” (Warner Bros. Pictures) – WINNER The Television winners are: Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series LAURA DERN / Renata Klein – “BIG LITTLE LIES” (HBO) NICOLE KIDMAN / Celeste Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) – WINNER JESSICA LANGE / Joan Crawford – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks) SUSAN SARANDON / Bette Davis – “FEUD: BETTE AND JOAN” (FX Networks) REESE WITHERSPOON / Madeline MacKenzie – “BIG LITTLE LIES” (HBO) Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series BENEDICT CUMBERBATCH / Sherlock Holmes – “SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE” (WGBH/Masterpiece) JEFF DANIELS / Frank Griffin – “GODLESS” (Netflix) ROBERT DE NIRO / Bernie Madoff – “THE WIZARD OF LIES” (HBO) GEOFFREY RUSH / Albert Einstein – “GENIUS” (National Geographic) ALEXANDER SKARSGÅRD / Perry Wright – “BIG LITTLE LIES” (HBO) – WINNER Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series MILLIE BOBBY BROWN / Eleven – “STRANGER THINGS” (Netflix) CLAIRE FOY / Queen Elizabeth II – “THE CROWN” (Netflix) – WINNER LAURA LINNEY / Wendy Byrde – “OZARK”(Netflix) ELISABETH MOSS / Offred/June – “THE HANDMAID’S TALE” (Hulu) ROBIN WRIGHT / Claire Underwood – “HOUSE OF CARDS”(Netflix) Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series JASON BATEMAN / Martin “Marty” Byrde – “OZARK” (Netflix) STERLING K. BROWN / Randall Pearson – “THIS IS US” (NBC) – WINNER PETER DINKLAGE / Tyrion Lannister – “GAME OF THRONES” (HBO) DAVID HARBOUR / Jim Hopper – “STRANGER THINGS” (Netflix) BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman – “BETTER CALL SAUL” (AMC) Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series UZO ADUBA / Suzanne “Crazy Eyes” Warren – “ORANGE IS THE NEW BLACK” (Netflix) ALISON BRIE / Ruth Wilder – “GLOW” (Netflix) JANE FONDA / Grace Hanson – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix) JULIA LOUIS-DREYFUS / Selina Meyer – “VEEP” (HBO) – WINNER LILY TOMLIN / Frankie Bergstein – “GRACE AND FRANKIE”(Netflix) Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series ANTHONY ANDERSON / Andre “Dre” Johnson – “BLACK-ISH” (ABC) AZIZ ANSARI / Dev – “MASTER OF NONE” (Netflix) LARRY DAVID / Himself – “CURB YOUR ENTHUSIASM” (HBO) SEAN HAYES / Jack McFarland – “WILL & GRACE” (NBC) WILLIAM H. MACY / Frank Gallagher – “SHAMELESS” (Showtime) – WINNER MARC MARON / Sam Sylvia – “GLOW” (Netflix) Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series THE CROWN (Netflix) GAME OF THRONES(HBO) THE HANDMAID’S TALE(Hulu) STRANGER THINGS (Netflix) THIS IS US(NBC) – WINNER Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series BLACK-ISH(ABC) CURB YOUR ENTHUSIASM(HBO) GLOW (Netflix) ORANGE IS THE NEW BLACK (Netflix) VEEP(HBO) – WINNER Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series GAME OF THRONES (HBO) – WINNER GLOW (Netflix) HOMELAND (Showtime) STRANGER THINGS (Netflix) THE WALKING DEAD (AMC).....»»

Category: topSource: justjaredJan 21st, 2018

MTV Movie & TV Awards 2018 Nominations - Full List Released!

The 2018 MTV Movie & TV Awards have announced the full list of nominations! Overall, Black Panther is the most nominated of any other title with seven total nominations. Other shows and movies that were given multiple nominations include Stranger Things, Riverdale, Game of Thrones, It, Avengers: Infinity War, and more. Tiffany Haddish will be [...] The 2018 MTV Movie & TV Awards have announced the full list of nominations! Overall, Black Panther is the most nominated of any other title with seven total nominations. Other shows and movies that were given multiple nominations include Stranger Things, Riverdale, Game of Thrones, It, Avengers: Infinity War, and more. Tiffany Haddish will be hosting the show, set to air on Monday (June 18) live on MTV. Congrats to all the nominees – there are a lot of familiar faces on this list! Click inside to see the full list of nominations for the 2018 MTV Movie & TV Awards… BEST MOVIE Avengers: Infinity War (Walt Disney Studios Motion Pictures) Black Panther (Walt Disney Studios Motion Pictures) Girls Trip (Universal Pictures) IT (New Line Cinema) Wonder Woman (Warner Bros. Pictures) BEST SHOW 13 Reasons Why (Netflix) Game of Thrones (HBO) grown-ish (Freeform) Riverdale (The CW) Stranger Things (Netflix) BEST PERFORMANCE IN A MOVIE Chadwick Boseman – Black Panther Timothée Chalamet – Call Me by Your Name Ansel Elgort – Baby Driver Daisy Ridley – Star Wars: The Last Jedi Saoirse Ronan – Lady Bird BEST PERFORMANCE IN A SHOW Millie Bobby Brown – Stranger Things Darren Criss – The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Katherine Langford – 13 Reasons Why Issa Rae – Insecure Maisie Williams – Game of Thrones BEST HERO Chadwick Boseman (T’Challa/Black Panther) – Black Panther Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) – Game of Thrones Gal Gadot (Diana Prince/Wonder Woman) – Wonder Woman Grant Gustin (Barry Allen/The Flash) – The Flash Daisy Ridley (Rey) – Star Wars: The Last Jedi BEST VILLAIN Josh Brolin (Thanos) – Avengers: Infinity War Adam Driver (Kylo Ren) – Star Wars: The Last Jedi Michael B. Jordan (N’Jadaka/Erik Killmonger) – Black Panther Aubrey Plaza (Lenny Busker) – Legion Bill Skarsgard (Pennywise) – IT BEST KISS Jane the Virgin – Gina Rodriguez (Jane) and Justin Baldoni (Rafael) Love, Simon – Nick Robinson (Simon) and Keiynan Lonsdale (Bram) Ready Player One – Olivia Cooke (Sam) and Tye Sheridan (Wade) Riverdale – KJ Apa (Archie) and Camila Mendes (Veronica) Stranger Things – Finn Wolfhard (Mike) and Millie Bobby Brown (Eleven) MOST FRIGHTENED PERFORMANCE Talitha Bateman (Janice) – Annabelle: Creation Emily Blunt (Evelyn Abbott) – A Quiet Place Sophia Lillis (Beverly Marsh) – IT Cristin Milioti (Nanette Cole) – Black Mirror Noah Schnapp (Will Byers) – Stranger Things BEST ON-SCREEN TEAM Black Panther – Chadwick Boseman (T’Challa/ Black Panther), Lupita Nyong’o (Nakia), Danai Gurira (Okoye), Letitia Wright (Shuri) IT – Finn Wolfhard (Richie), Sophia Lillis (Beverly), Jaeden Lieberher (Bill), Jack Dylan Grazer (Eddie), Wyatt Oleff (Stanley), Jeremy Ray Taylor (Ben), Chosen Jacobs (Mike) Jumanji: Welcome to the Jungle – Dwayne Johnson (Smolder), Kevin Hart (Mouse), Jack Black (Shelly), Karen Gillan (Ruby), Nick Jonas (Seaplane) Ready Player One – Tye Sheridan (Wade), Olivia Cooke (Samantha), Philip Zhao (Sho), Win Morisaki (Daito), Lena Waithe (Aech) Stranger Things – Gaten Matarazzo (Dustin), Finn Wolfhard (Mike), Caleb McLaughlin (Lucas), Noah Schnapp (Will), Sadie Sink (Max) BEST COMEDIC PERFORMANCE Jack Black – Jumanji: Welcome to the Jungle Tiffany Haddish – Girls Trip Dan Levy – Schitt’s Creek Kate McKinnon – SNL Amy Schumer – I Feel Pretty SCENE STEALER Tiffany Haddish (Dina) – Girls Trip Dacre Montgomery (Billy Hargrove) – Stranger Things Madelaine Petsch (Cheryl Blossom) – Riverdale Taika Waititi (Korg) – Thor: Ragnarok Letitia Wright (Shuri) – Black Panther BEST FIGHT Atomic Blonde – Charlize Theron (Lorraine) vs. Daniel Hargrave (Sniper), Greg Rementer (Spotter) Avengers: Infinity War – Scarlett Johansson (Natasha Romanoff/Black Widow), Danai Gurira (Okoye), Elizabeth Olsen (Wanda Maximoff/Scarlet Witch) vs. Carrie Coon (Proxima Midnight) Black Panther – Chadwick Boseman (Black Panther) vs. Winston Duke (M’Baku) Thor: Ragnarok – Mark Ruffalo (Hulk) vs. Chris Hemsworth (Thor) Wonder Woman – Gal Gadot (Wonder Woman) vs. German Soldiers BEST MUSIC DOCUMENTARY Can’t Stop, Won’t Stop: A Bad Boy Story Demi Lovato: Simply Complicated Gaga: Five Foot Two Jay-Z’s “Footnotes for 4:44” The Defiant Ones BEST REALITY SERIES The Kardashians Love & Hip Hop Real Housewives RuPaul’s Drag Race Vanderpump Rules.....»»

Category: topSource: justjaredMay 3rd, 2018

TCA Awards 2018 Nominations - Full List Released!

The 2018 Television Critics Association Awards nominations have been revealed! The FX network received the most nominations this year, with The Americans, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story, and Atlanta honored. In total, FX received 10 nominations. Following close behind was Netflix with nine nominations. The show will take place on Saturday (August [...] The 2018 Television Critics Association Awards nominations have been revealed! The FX network received the most nominations this year, with The Americans, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story, and Atlanta honored. In total, FX received 10 nominations. Following close behind was Netflix with nine nominations. The show will take place on Saturday (August 4) with Robin Thede hosting. Stay tuned! Click inside for the full list of nominations… PROGRAM OF THE YEAR The Americans, FX Atlanta, FX The Good Place, NBC The Handmaid’s Tale, Hulu Killing Eve, BBC America This Is Us, NBC OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DRAMA The Americans, FX The Crown, Netflix The Good Fight, CBS All Access The Handmaid’s Tale, Hulu Killing Eve, BBC America This Is Us, NBC RELATEDEmmys 2018: Outstanding Drama Series — Our 7 Dream Nominees! INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN DRAMA Jodie Comer, Killing Eve Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Matthew Rhys, The Americans Keri Russell, The Americans OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COMEDY Atlanta, FX Barry, HBO GLOW, Netflix The Good Place, NBC The Marvelous Mrs. Maisel, Amazon One Day at a Time, Netflix RELATEDEmmys 2018: Outstanding Comedy Series — Our 7 Dream Nominees! INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Bloom, Crazy Ex-Girlfriend Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel Ted Danson, The Good Place Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry OUTSTANDING NEW PROGRAM Barry, HBO Counterpart, Starz GLOW, Netflix Killing Eve, BBC America The Marvelous Mrs. Maisel, Amazon Mindhunter, Netflix OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MOVIE OR MINISERIES Alias Grace, Netflix The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story, FX Howards End, Starz Patrick Melrose, Showtime The Tale, HBO Twin Peaks: The Return, Showtime OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SKETCH/VARIETY SHOWS Full Frontal With Samantha Bee, TBS Jimmy Kimmel Live, ABC Last Week Tonight With John Oliver, HBO Late Night With Seth Meyers, NBC The Late Show With Stephen Colbert, CBS Saturday Night Live, NBC OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN NEWS AND INFORMATION Anthony Bourdain: Parts Unknown, CNN 60 Minutes, CBS Blue Planet 2, BBC America The Rachel Maddow Show, MSNBC The Vietnam War, PBS Wild Wild Country, Netflix OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN REALITY The Great British Baking Show, PBS Nailed It!, Netflix Project Runway, Lifetime Queer Eye, Netflix RuPaul’s Drag Race, VH1 OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN YOUTH PROGRAMMING Daniel Tiger’s Neighborhood, PBS Kids Elena of Avalor, Disney Channel Muppet Babies, Disney Junior Odd Squad, PBS Kids Sesame Street, HBO Sofia the First, Disney Junior.....»»

Category: topSource: justjaredJun 19th, 2018

Royal Wedding: Will Ferrell & Molly Shannon"s Live Coverage Of Prince Harry & Meghan Markle"s Big Day Has The Internet LOLing!

Bringing the funny to this historic day! As you likely know, May 19 marks the royal wedding of Prince Harry and Meghan Markle. While this is a particularly big deal for those in the United Kingdom, it seems that EVERYONE is getting in on the fun. Related: Will's Interview With Joaquin Phoenix Was CRAZZZY! Case in point, Will [...] Bringing the funny to this historic day! As you likely know, May 19 marks the royal wedding of Prince Harry and Meghan Markle. While this is a particularly big deal for those in the United Kingdom, it seems that EVERYONE is getting in on the fun. Related: Will's Interview With Joaquin Phoenix Was CRAZZZY! Case in point, Will Ferrell and Molly Shannon reprised their Cord Hosenbeck and Tish Cattigan characters for a royal wedding special on HBO. In case you forgot, the Saturday Night Live alums first debuted these faux TV personalities for a parody streaming of the Rose Bowl Parade -- and had serious watchers up in arms! Hopefully, this time around, those tuning in are aware that this is meant to be a J-O-K-E! For the best highlights and a few reactions to their commentary, ch-ch-check everything out (below)... Every kiss begins with..... #RoyalWedding #CordAndTish pic.twitter.com/iDJ0UIrtR5 — HBO (@HBO) May 19, 2018 If you’re not watching #CordAndTish you fucked up. #RoyalWedding pic.twitter.com/TooPaj5LcK — Ben Boskovich (@benbosk) May 19, 2018 Horses, they're too close to humans. #RoyalWedding #CordAndTish pic.twitter.com/fWiBUH1q6c — HBO (@HBO) May 19, 2018 Bad news: if you didn't watch the #RoyalWedding with #CordAndTish, you did it wrong. Good news: there's an encore tonight at 9:45PM on #HBO. pic.twitter.com/97YzyhOVGP — HBO (@HBO) May 19, 2018 Manfred, you DOG. #RoyalWedding #CordAndTish pic.twitter.com/9nZHUKgRaA — HBO (@HBO) May 19, 2018 Ain't no party like a @TishCattigan party. #RoyalWedding #CordAndTish pic.twitter.com/oVo76A3TY8 — HBO (@HBO) May 19, 2018 Spill the royal tea... literally. #RoyalWedding #CordAndTish pic.twitter.com/LdyZcoBP8U — HBO (@HBO) May 19, 2018 The crown jewels: will their mystery ever be solved? #RoyalWedding #CordAndTish pic.twitter.com/dh1Zf1QrOy — HBO (@HBO) May 19, 2018 I will never be a royal. None of us will ever be royals. #RoyalWedding #CordAndTish pic.twitter.com/pmAofRhoIL — HBO (@HBO) May 19, 2018 Ha!!! So great!!! What'd y'all think, Perezcious readers?! Let us know your opinions in the comments (below)!! [Image via HBO.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonMay 19th, 2018