Advertisement


CBS Drama ‘Extant’ Moves To 10 PM

Three weeks into its freshman run, CBS‘ new sci-fi drama series Extant is sliding an hour from the post-Big Brother 9 PM berth to 10 PM starting this Wednesday. The Halle Berry-starrer, which has been sliding in Live+Same Day viewing since the premi.....»»

Category: topSource: deadlineMar 20th, 2017

Writers Guild Awards 2018 - Complete Winners List!

The winners of the 2018 Writers Guild of America Awards have been announced! The ceremony was simultaneously held in both New York City and Los Angeles on Sunday (February 11), with Late Night With Seth Meyers writer Amber Ruffin hosting in NYC, while Patton Oswalt hosted in LA. PHOTOS: Check out the latest pics of [...] The winners of the 2018 Writers Guild of America Awards have been announced! The ceremony was simultaneously held in both New York City and Los Angeles on Sunday (February 11), with Late Night With Seth Meyers writer Amber Ruffin hosting in NYC, while Patton Oswalt hosted in LA. PHOTOS: Check out the latest pics of Patton Oswalt The awards show honors outstanding achievements in film, television, radio and video game writing. Nominees in film this year include Call Me By Your Name, Get Out, I, Tonya, Lady Bird and The Shape of Water. Nominees in television include The Americans, Better Call Saul, Game of Thrones, The Handmaid’s Tale and Stranger Things. Find out who won inside! Screenplay Nominees Original Screenplay: “The Big Sick,” Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani; Amazon Studios “Get Out,” Written by Jordan Peele; Universal Pictures “I, Tonya,” Written by Steven Rogers; Neon “Lady Bird,” Written by Greta Gerwig; A24 “The Shape of Water,” Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro; Fox Searchlight Adapted Screenplay: “Call Me by Your Name,” Screenplay by James Ivory; Based on the Novel by André Aciman; Sony Pictures Classics - WINNER “The Disaster Artist,” Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber; Based on the Book The Disaster Artist: My Life Inside the Room, the Greatest Bad Movie Ever Made by Greg Sestero and Tom Bissell; A24 “Logan,” Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold; Based on Characters from the X-Men Comic Books and Theatrical Motion Pictures; Twentieth Century Fox Film “Molly’s Game,” Screenplay by Aaron Sorkin; Based on the Book by Molly Bloom; STX Entertainment “Mudbound,” Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees; Based on the Novel by Hillary Jordan; Netflix Documentary Screenplay: “Betting on Zero,” Written by Theodore Braun; Gunpowder & Sky “Jane,” Written by Brett Morgen; National Geographic - WINNERb “No Stone Unturned,” Written by Alex Gibney; Abramorama “Oklahoma City,” Written by Barak Goodman; American Experience Films Television Nominees Drama Series: “The Americans,” Written by Peter Ackerman, Hilary Bettis, Joshua Brand, Joel Fields, Stephen Schiff, Joe Weisberg, Tracey Scott Wilson; FX Networks “Better Call Saul,” Written by Ann Cherkis, Vince Gilligan, Jonathan Glatzer, Peter Gould, Gennifer Hutchison, Heather Marion, Thomas Schnauz, Gordon Smith; AMC “Game of Thrones,” Written by David Benioff, Bryan Cogman, Dave Hill, D.B. Weiss; HBO “The Handmaid’s Tale,” Written by Ilene Chaiken, Nina Fiore, Dorothy Fortenberry, Leila Gerstein, John Herrera, Lynn Renee Maxcy, Bruce Miller, Kira Snyder, Wendy Straker Hauser, Eric Tuchman; Hulu - WINNER “Stranger Things,” Written by Paul Dichter, Justin Doble, The Duffer Brothers, Jessie Nickson-Lopez, Kate Trefry; Netflix Comedy Series: “Curb Your Enthusiasm,” Written by Larry David, Jon Hayman, Justin Hurwitz, Jeff Schaffer; HBO “GLOW,” Written by Kristoffer Diaz, Liz Flahive, Tara Herrmann, Nick Jones, Jenji Kohan, Carly Mensch, Emma Rathbone, Sascha Rothchild, Rachel Shukert; Netflix “Master of None,” Written by Aniz Adam Ansari, Aziz Ansari, Andrew Blitz, Matt Hubbard, Zoe Jarman, Cord Jefferson, Joe Mande, Matt Murray, Sarah Peters, Sarah Schneider, Michael Schur, Leila Strachan, Gene Stupnitsky, Lakshmi Sundaram, Lena Waithe, Jason Woliner, Alan Yang; Netflix “Silicon Valley,” Written by Alec Berg, Shawn Boxe, Adam Countee, Jonathan Dotan, Mike Judge, Carrie Kemper, Andrew Law, Rachele Lynn, Dan O’Keefe, Meghan Pleticha, Chris Provenzano, Clay Tarver, Graham Wagner, Aaron Zelman; HBO “Veep,” Written by Gabrielle Allan, Rachel Axler, Ted Cohen, Jennifer Crittenden, Alex Gregory, Steve Hely, Peter Huyck, Erik Kenward, Billy Kimball, David Mandel, Ian Maxtone-Graham, Dan Mintz, Lew Morton, Georgia Pritchett, Will Smith; HBO New Series: “American Vandal,” Written by Seth Cohen, Lauren Herstik, Dan Lagana, Kevin McManus, Matthew McManus, Jessica Meyer, Dan Perrault, Amy Pocha, Mike Rosolio, Tony Yacenda; Netflix “The Deuce,” Written by Megan Abbott, Marc Henry Johnson, Lisa Lutz, George Pelecanos, Richard Price, Will Ralston, David Simon, Chris Yakaitis; HBO “GLOW,” Written by Kristoffer Diaz, Liz Flahive, Tara Herrmann, Nick Jones, Jenji Kohan, Carly Mensch, Emma Rathbone, Sascha Rothchild, Rachel Shukert; Netflix “The Handmaid’s Tale,” Written by Ilene Chaiken, Nina Fiore, Dorothy Fortenberry, Leila Gerstein, John Herrera, Lynn Renee Maxcy, Bruce Miller, Kira Snyder, Wendy Straker Hauser, Eric Tuchman; Hulu “Ozark,” Written by Whit Anderson, Bill Dubuque, Ryan Farley, Alyson Feltes, Paul Kolsby, Chris Mundy, Mark Williams, Ning Zhou, Martin Zimmerman; Netflix Long Form Original: “American Horror Story: Cult,” Written by Brad Falchuk, John J. Gray, Joshua Green, Todd Kubrak, Crystal Liu, Tim Minear, Ryan Murphy, Adam Penn, James Wong; FX Networks “Feud: Bette and Joan,” Written by Jaffe Cohen, Tim Minear, Ryan Murphy, Gina Welch, Michael Zam; FX Networks “Flint,” Written by Barbara Stepansky; Lifetime “Godless,” Written by Scott Frank; Netflix “Manhunt: Unabomber,” Written by Jim Clemente, Tony Gittelson, Max Hurwitz, Steven Katz, Nick Schenk, Andrew Sodroski, Nick Towne; Discovery Channel Long Form Adapted: “Big Little Lies,” Teleplay by David E. Kelley, Based on the Novel by Liane Moriarty; HBO – WINNER “Fargo,” Written by Monica Beletsky, Bob DeLaurentis, Noah Hawley, Ben Nedivi, Matt Wolpert, Based on the film Fargo; FX “The Immortal Life of Henrietta Lacks,” Teleplay by Peter Landesman and Alexander Woo and George C. Wolfe, Based on the book written by Rebecca Skloot; HBO “The Wizard of Lies,” Teleplay by Sam Levinson and John Burnham Schwartz and Samuel Baum, Based on the Book Written by Diane B. Henriques and Truth and Consequences by Laurie Sandell; HBO Short Form New Media Original: No nominations Short Form New Media Adapted: “John Hancock” (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot), Written by James C. Oliver & Sharla Oliver; abc.go.com “Chapter 2” (The Walking Dead: Red Machete), Written by Nick Bernardone; amc.com “Justicia” (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot), Written by Mark Leitner; abc.go.com “Starboy” (Zac & Mia), Teleplay by Allen Clary and Andrew Rothschild, Based on the novel Zac & Mia by A.J. Betts; go90.com - WINNER Animation: “Brunchsquatch” (Bob’s Burgers), Written by Lizzie Molyneux & Wendy Molyneux; Fox “A Father’s Watch” (The Simpsons), Written by Simon Rich; Fox “Ruthie” (BoJack Horseman), Written by Joanna Calo; Netflix “The Serfsons” (The Simpsons), Written by Brian Kelley; Fox “Time’s Arrow” (BoJack Horseman), Written by Kate Purdy; Netflix - WINNER Episodic Drama: “The Book of Nora” (The Leftovers), Teleplay by Tom Perrotta & Damon Lindelof, Story by Tom Spezialy & Damon Lindelof; HBO “Chicanery” (Better Call Saul), Written by Gordon Smith; AMC - WINNER “The Heart Attack is the Best Way” (Good Behavior), Written by Chad Hodge; TNT “Homecoming” (The OA), Written by Brit Marling & Zal Batmanglij; Netflix “Slip” (Better Call Saul), Written by Heather Marion; AMC “The Soviet Division” (The Americans), Written by Joe Weisberg & Joel Fields; FX Networks Episodic Comedy: “The Burglary” (Grace and Frankie), Written by Brendan McCarthy & David Budin; Netflix “Intervention” (The Carmichael Show), Written by Willie Hunter; NBC “Judge” (Veep), Written by Ted Cohen; HBO “Rosario’s Quinceanera” (Will & Grace), Written by Tracy Poust & Jon Kinnally; NBC - WINNER “The Verdict” (Trial & Error), Written by Jeff Astrof; NBC Comedy/Variety Talk Series: “Conan,” Head Writer: Matt O’Brien, Writers: Jose Arroyo, Dan Cronin, Andres du Bouchet, Jessie Gaskell, Michael Gordon, Brian Kiley, Laurie Kilmartin, Leah Krinsky, Rob Kutner, Todd Levin, Levi MacDougall, Conan O’Brien, Andy Richter, Frank Smiley, Mike Sweeney; TBS “Full Frontal with Samantha Bee,” Writers: Samantha Bee, Ashley Nicole Black, Pat Cassels, Eric Drysdale, Mathan Erhardt, Travon Free, Joe Grossman, Miles Kahn, Jo Miller, Jason Reich, Melinda Taub; TBS “Jimmy Kimmel Live,” Writers: Jimmy Kimmel, Tony Barbieri, Jonathan Bines, Joelle Boucai, Gonzalo Cordova, Devin Field, Gary Greenberg, Josh Halloway, Sal Iacono, Eric Immerman, Jesse Joyce, Bess Kalb, Jeff Loveness, Molly McNearney, CeCe Pleasants, Danny Ricker, Joe Strazzullo; ABC “Last Week Tonight with John Oliver,” Writers: Tim Carvell, Josh Gondelman, Dan Gurewitch, Geoff Haggerty, Jeff Maurer, John Oliver, Scott Sherman, Will Tracy, Jill Twiss, Juli Weiner, Ben Silva, Seena Vali; HBO “Late Night with Seth Meyers,” Writers: Jermaine Affonso, Alex Baze, Bryan Donaldson, Sal Gentile, Matt Goldich, Dina Gusovsky, Jenny Hagel, Allison Hord, Mike Karnell, John Lutz, Seth Meyers, Ian Morgan, Seth Reiss, Amber Ruffin, Mike Scollins, Mike Shoemaker, Ben Warheit; NBC Universal “Real Time with Bill Maher,” Writers: Scott Carter, Adam Felber, Matt Gunn, Brian Jacobsmeyer, Jay Jaroch, Chris Kelly, Bill Maher, Billy Martin, Bob Oschack, Danny Vermont; HBO “The Daily Show with Trevor Noah,” Writers: Dan Amira, David Angelo, Steve Bodow, Kashana Cauley, Devin Delliquanti, Zach DiLanzo, Hallie Haglund, David Kibuuka, Matt Koff, Adam Lowitt, Dan McCoy, Lauren Sarver Means, Trevor Noah, Joseph Opio, Zhubin Parang, Owen Parsons, Daniel Radosh, Michelle Wolf; Comedy Central “The Jim Jefferies Show,” Head Writer: Jason Reich, Writers: Jim Jefferies, Subhah Agarwal, Kevin Avery, Curtis Cook, Lucas Kavner, Matt Kirshen, Chris McKinley, Bryan Olsen, Laura Willcox, JJ Whitehead, Scott Y. Zabielski; Comedy Central Comedy/Variety Sketch Series: “Nathan For You,” Writers: Leo Allen, Nathan Fielder, Carrie Kemper, Michael Koman, Adam Locke-Norton, Eric Notarnicola; Comedy Central “Portlandia,” Writers: Fred Armisen, Carrie Brownstein, Karen Kilgariff, Jonathan Krisel, Graham Wagner; IFC “Saturday Night Live,” Head Writers: Chris Kelly, Sarah Schneider, Bryan Tucker, Writers: James Anderson, Kristen Bartlett, Jeremy Beiler, Neal Brennan, Zack Bornstein, Joanna Bradley, Megan Callahan, Michael Che, Anna Drezen, Fran Gillespie, Sudi Green, Steve Higgins, Colin Jost, Erik Kenward, Rob Klein, Nick Kocher, Michael Koman, Dave McCary, Brian McElhaney, Dennis McNicholas, Drew Michael, Lorne Michaels, Josh Patten, Katie Rich, Pete Schultz, Streeter Seidell, Will Stephen, Kent Sublette, Julio Torres; NBC Universal - WINNER “The President Show,” Writers: Emily Altman, Anthony Atamanuik, Emmy Blotnick, Neil Casey, Mike Drucker, Noah Garfinkel, John Gemberling, Peter Grosz, Mitra Jouhari, John Knefel, Alison Leiby, Christine Nangle, John Reynolds, Jason Ross, Rae Sanni, Evan Waite; Comedy Central “Weekend Update Summer Edition,” Writers: Megan Callahan, Michael Che, Mikey Day, Steve Higgins, Colin Jost, Dennis McNicholas, Josh Patten, Katie Rich, Pete Schultz, Streeter Seidell, Kent Sublette, Brian Tucker; NBC Universal Comedy/Variety Specials: “39th Annual Kennedy Center Honors,” Written by Dave Boone; CBS – WINNER “89th Annual Academy Awards,” Written by Billy Kimball, Jon Macks; Special Material Written by Jack Allison, Tony Barbieri, Jonathan Bines, Joelle Boucai, Gonzalo Cordova, Gary Greenberg, Josh Halloway, Sal Iacono, Eric Immerman, Bess Kalb, Jimmy Kimmel, Jeff Loveness, Molly McNearney, Danny Ricker, Joe Strazzullo; ABC “AFI Life Achievement Award: A Tribute to Diane Keaton,” Written by Bob Gazzale, Jon Macks; TNT “Michael Bolton’s Big, Sexy, Valentine’s Day Special,” Written by Scott Aukerman, Dave Ferguson, Mike Hanford, Tim Kalpakis, Joe Saunders, Akiva Schaffer; Additional Material Written by Zach Kanin, Claudia O’Doherty, Tim Robinson; Netflix “Nathan For You: A Celebration,” Written by Leo Allen, Nathan Fielder, Carrie Kemper, Michael Koman, Adam Locke-Norton, Eric Notarnicola; Comedy Central Quiz and Audience Participation: “Hollywood Game Night,” Head Writer: Grant Taylor; Writers: Michael Agbabian, Alex Chauvin, Ann Slichter, Dwight D. Smith; NBC - WINNER “Jeopardy!,” Written by Matthew Caruso, John Duarte, Harry Friedman, Mark Gaberman, Deborah Griffin, Michele Loud, Robert McClenaghan, Jim Rhine, Steve D. Tamerius, Billy Wisse; ABC Daytime Drama: “General Hospital,” Head Writers: Shelly Altman, Jean Passanante; Writers: Anna Theresa Cascio, Suzanne Flynn, Charlotte Gibson, Lucky Gold, Kate Hall, Elizabeth Korte, Daniel James O’Connor, Dave Rupel, Katherine Schock, Scott Sickles, Christopher Van Etten, Christopher Whitesell; ABC - WINNER “Days of Our Lives,” Writers: Ron Carlivati, Sheri Anderson, Lorraine Broderick, David Cherrill, Lisa Connor, Carolyn Culliton, Richard Culliton, Rick Draughon, Cydney Kelley, David Kreizman, David A. Levinson, Rebecca McCarty, Ryan Quan, Dave Ryan, Elizabeth Snyder, Tyler Topits; NBC Children’s Episodic and Specials: “American Girl – Summer Camp, Friends for Life” (American Girl), Teleplay by Alison McDonald, Story by Alison McDonald and Caron Tschampion; Amazon “An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance” (American Girl), Written by May Chan; Amazon - WINNER “Just Add 1965” (Just Add Magic), Written by Lauren Thompson; Amazon “Meet Julia” (Sesame Street), Written by Christine Ferraro; HBO “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special,” Written by Raye Lankford, Jessica Carleton, Ken Scarborough; HBO Documentary Script – Current Events: “Confronting ISIS” (Frontline), Written by Martin Smith; PBS “Poverty, Politics and Profit” (Frontline), Written by Rick Young; PBS “Unseen Enemy,” Written by Janet Tobias; CNN Documentary Script – Other Than Current Events “Divided States of America” Part One (Frontline), Written by Michael Kirk & Mike Wiser; PBS “Rachel Carson” (American Experience), Written and Directed by Michelle Ferrari; PBS “The Great War” Part II (American Experience), Written by Stephen Ives; PBS “The Great War” Part III (American Experience), Written by Rob Rapley; PBS “The Vietnam War,” Episode Six: “Things Fall Apart,” Written by Geoffrey C. Ward; PBS News Script – Regularly Scheduled, Bulletin, or Breaking Report “Obama Wiretap Allegations” (World News Tonight with David Muir), Mark Berman, Barbara Rick, Tom Llamas; ABC News “September 29, 2017” (World News Now), Written by Matt Nelko, Jack Sheahan, Debbie Humes, Carla Brittain, Constance Johnson, Lloyd deVries, Craig Morancie; ABC News “White Helmets” (60 Minutes), Written by Scott Pelley, Nicole Young, Katie Kerbstat; CBS News News Script – Analysis, Feature, or Commentary “Chief of Chobani” (60 Minutes), Written by Steve Kroft, Oriana Zill de Granados; CBS News “Fighting Famine” (60 Minutes), Written by Scott Pelley, Nicole Young; CBS News Digital News: “At the Capitol With Those for Whom Last Night Mattered the Most,” Written by Emma Roller; SplinterNews.com “Becoming Ugly,” Written by Madeleine Davies; Jezebel.com “The Super Predators,” Written by Melissa Jeltsen, Dana Liebelson; Huffingtonpost.com “Why Did Politicon Make Me Want To Die?,” Written by Libby Watson; SplinterNews.com Radio/Audio Nominees Radio/Audio Documentary: “2016 Year in Review,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “Castro, Cuba & Communism,” Written by Thomas A. Sabella; CBS News Radio “CBS Radio 90th Anniversary,” Written by Dianne E. James, Gail Lee; CBS News Radio “Remembering Princess Diana 20 Years Later,” Written by Andrew Evans; ABC News Radio Radio/Audio News Script – Regularly Scheduled, Bulletin, or Breaking Report: “Hugh Hefner: A Social Revolutionary in Silk Pajamas,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “World News This Week November 18, 2016,” Written by Joan B. Harris; ABC News Radio “World News This Week: June 9, 2017,” Written by Tara Gimbel Tanis; ABC News Radio Radio/Audio News Script – Analysis, Feature, or Commentary: “Chuck Berry,” Written by Jerry Edling; KNX “Dishin’ Digital on WCBS-AM,” Written by Robert Hawley; WCBS “Holiday Stories,” Written by Gail Lee; CBS News Radio “One Nation, Overdosed: An Investigative Report,” Written by Tara Gimbel Tanis; ABC News Radio Promotional Writing Nominees On-Air Promotion (Radio or Television) “CBS Comedy,” Written by Dan Greenberger; CBS Television - WINNER “The Good Fight,” Written by Brian Retchless; CBS On-Air Promotions Videogame Nominees Outstanding Achievement in Videogame Writing: Dishonored: Death of the Outsider, External Writers Anna Megill, Hazel Monforton; Lead Narrative Designer Sachka Duval; Arkane Studios-Bethesda Softworks Futurama: Worlds of Tomorrow, Written by Cas Ruffin, Patric M. Verrone; TinyCo Horizon Zero Dawn, Narrative Director John Gonzalez; Lead Writer Benjamin McCaw; Writing by Ben Schroder, Anne Toole; Additional Writing by Dee Warrick, Meg Jayanth; Guerrilla Games Madden NFL 18: Longshot, Written by Michael Young, Adrian Todd Zuniga; Story by Michael Young; Tiburon/Electronic Arts.....»»

Category: topSource: justjaredFeb 11th, 2018

Extant is out of this world

Extant debuts on CBS tonight at 9p and you don’t want to miss one of the biggest television events in recent broadcast TV. Extant takes place in the near future and Oscar winner, Halle Berry, plays Molly Wood, an astronaut who just spent 13 months i.....»»

Category: topSource: seriouslyomgJul 9th, 2014

'Extant': Halle Berry doesn't know what she did last summer (in space) - Entertainment Weekly

Vancouver Sun'Extant': Halle Berry doesn't know what she did last summer (in space)Entertainment WeeklyThere, now you'll be the talk of the office at the water cooler tomorrow. Much of this summer's TV buzz has circulated around Extant.....»»

Category: topSource: googlenewsApr 21st, 2017

Critics Choice Awards 2018 - Complete Winners List!

The critics had all the say at the 2018 Critics’ Choice Awards held at The Barker Hangar on Thursday (January 11) in Santa Monica, Calif. The night honored the best in movies and television and was hosted by Olivia Munn. Gal Gadot was presented with the special #SeeHer Award during the evening for changing the [...] The critics had all the say at the 2018 Critics’ Choice Awards held at The Barker Hangar on Thursday (January 11) in Santa Monica, Calif. The night honored the best in movies and television and was hosted by Olivia Munn. Gal Gadot was presented with the special #SeeHer Award during the evening for changing the way women are seen on the big screen. In the movie categories, it was a big night for both The Shape of Water and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, which went home with four and three awards respectively. Big Little Lies was the big winner in the television categories with four wins, including Best Limited Series and several acting prizes. Click inside for the full list of winners for the Critics’ Choice Awards… Critics Choice Awards 2018 – Complete Winners List! BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water – WINNER Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya – WINNER Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water – WINNER Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out – WINNER BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name – WINNER Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water – WINNER Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver – WINNER (Tie) Lee Smith – Dunkirk – WINNER (Tie) Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread – WINNER Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour – WINNER I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes – WINNER Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco – WINNER Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman – WINNER BEST COMEDY The Big Sick – WINNER The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist – WINNER Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya – WINNER Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out – WINNER It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade – WINNER The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco – WINNER Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water – WINNER Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) – WINNER Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) – WINNER Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) – WINNER Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) – WINNER Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) – WINNER Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) – WINNER Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) – WINNER Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) – WINNER Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) – WINNER Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) – WINNER David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) – WINNER Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) – WINNER The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) – WINNER The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) – WINNER Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) – WINNER Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) – WINNER Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) – WINNER.....»»

Category: topSource: justjaredJan 11th, 2018

Critics’ Choice Awards 2018 Nominations - Refresh Your Memory on the Nominees!

The 2018 Critics’ Choice Awards are debuting in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! This year, the The Shape of Water received the most nominations with 14 total. In all, twenty-six films received multiple nominations! ALSO READ: Critics’ Choice Presenters Revealed – See [...] The 2018 Critics’ Choice Awards are debuting in just a few hours and we have the full list of nominees here for you as a refresher! This year, the The Shape of Water received the most nominations with 14 total. In all, twenty-six films received multiple nominations! ALSO READ: Critics’ Choice Presenters Revealed – See the Full Lineup of Stars! The show will air tonight on The CW with Olivia Munn set as host. Be sure to tune in! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredJan 11th, 2018

Critics" Choice Awards 2018 Nominations - Full List Revealed!

The full list of nominations for the 2018 Critics’ Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady [...] The full list of nominations for the 2018 Critics’ Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, and The Post, which all received eight nominations this year. On the TV side, Netflix grabbed the most with a whopping 20 nominations. HBO has a total of 15, FX with 13, and ABC with 12. The show will air on January 11 on The CW! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredDec 6th, 2017

Critics Choice Awards 2018 Nominations - Full List Revealed!

The full list of nominations for the 2018 Critics Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady [...] The full list of nominations for the 2018 Critics Choice Awards have been revealed! The awards show combines both television and film, and has honored so many amazing performances, movies, and shows from the past year. The Shape of Water leads the pack with 14 nominations. Next comes Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, and The Post, which all received eight nominations this year. On the TV side, Netflix grabbed the most with a whopping 20 nominations. HBO has a total of 15, FX with 13, and ABC with 12. The show will air on January 11 on The CW! Click inside for the full list of nominations for the Critics’ Choice Awards… BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver Lee Smith – Dunkirk Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman BEST COMEDY The Big Sick The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv).....»»

Category: topSource: justjaredDec 6th, 2017

Charlie Rose"s "CBS This Morning" Replacement Is John Dickerson

CBS journalist John Dickerson will officially be replacing Charlie Rose on CBS This Morning. He will join Norah O’Donnell and Gayle King on the morning show. “John’s impressive track record and strong all-around journalism extends our commitment to real news coverage every morning at CBS News,” David Rhodes, president of CBS News said (via People). [...] CBS journalist John Dickerson will officially be replacing Charlie Rose on CBS This Morning. He will join Norah O’Donnell and Gayle King on the morning show. “John’s impressive track record and strong all-around journalism extends our commitment to real news coverage every morning at CBS News,” David Rhodes, president of CBS News said (via People). “Gayle and Norah continue to show tremendous leadership on our morning broadcast each day. Colleagues, newsmakers and peers all appreciate the depth and context John Dickerson brings to every discussion of the day’s events – together with his co-hosts, he will project our best values on every broadcast.” John said, “On the campaign trail I’ve collected complements about CBS This Morning’s commitment to the news for years now. Every time I’ve been on the show I haven’t wanted the conversation with Norah and Gayle to end when my segment does. Now it doesn’t have to.” Charlie was fired after sexual harassment allegations......»»

Category: topSource: justjaredJan 9th, 2018

Emmys 2017 - Complete Winners List Revealed!

It was a great night celebrating the best in television at the 2017 Emmy Awards held at the Microsoft Theater on Sunday (September 17) in Los Angeles. Some of the big winners of the night were the shows Big Little Lies, The Handmaid’s Tale, Veep, and Atlanta. The Handmaid’s Tale won for Outstanding Drama Series [...] It was a great night celebrating the best in television at the 2017 Emmy Awards held at the Microsoft Theater on Sunday (September 17) in Los Angeles. Some of the big winners of the night were the shows Big Little Lies, The Handmaid’s Tale, Veep, and Atlanta. The Handmaid’s Tale won for Outstanding Drama Series and the show’s stars Elisabeth Moss, Ann Dowd, and Alexis Bledel all are winners as well. Julia Louis-Dreyfus made history during the show by becoming the actor or actress to win the most awards for playing the same role on the same series. She has won six years in a row for Veep. Click inside for the full list of nominations from the 2017 Emmy Awards… Emmys 2017 – Complete Winners List Revealed! OUTSTANDING DRAMA SERIES Better Call Saul, AMC The Crown, Netflix The Handmaid’s Tale, Hulu- WINNER House Of Cards, Netflix Stranger Things, Netflix This Is Us, NBC Westworld, HBO OUTSTANDING COMEDY SERIES Atlanta, FX Black-ish, ABC Master Of None, Netflix Modern Family, ABC Silicon Valley, HBO Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Veep, HBO- WINNER LIMITED SERIES Big Little Lies, HBO- WINNER Fargo, FX Networks Feud: Bette And Joan, FX Networks Genius, National Geographic The Night Of, HBO TELEVISION MOVIE Black Mirror: San Junipero, Netflix- WINNER Dolly Parton’s Christmas Of Many Colors: Circle Of Love, NBC The Immortal Life Of Henrietta Lacks, HBO Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS The Wizard Of Lies, HBO LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES Viola Davis, How To Get Away With Murder, ABC Claire Foy, The Crown, Netflix Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale, Hulu- WINNER Keri Russell, The Americans, FX Networks Evan Rachel Wood, Westworld, HBO Robin Wright, House Of Cards, Netflix LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES Sterling K. Brown, This is Us, NBC- WINNER Anthony Hopkins, Westworld, HBO Bob Odenkirk, Better Call Saul, AMC Matthew Rhys, The Americans, FX Networks Liev Schreiber, Ray Donovan, Showtime Kevin Spacey, House Of Cards, Netflix Milo Ventimiglia, This is Us, NBC LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Carrie Coon, Fargo, FX Networks Felicity Huffman, American Crime, ABC Nicole Kidman, Big Little Lies, HBO- WINNER Jessica Lange, Feud: Bette And Joan, FX Networks Susan Sarandon, Feud: Bette And Joan, FX Networks Reese Witherspoon, Big Little Lies, HBO LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Riz Ahmed, The Night Of, HBO- WINNER Benedict Cumberbatch, Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS Robert De Niro, The Wizard Of Lies, HBO Ewan McGregor, Fargo, FX Networks Geoffrey Rush, Genius, National Geographic John Turturro, The Night Of, HBO LEAD ACTRESS IN A COMEDY SERIES Pamela Adlon, Better Things, FX Networks Jane Fonda, Grace And Frankie, Netflix Allison Janney, Mom, CBS Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Julia Louis-Dreyfus, Veep, HBO- WINNER Tracee Ellis Ross, Black-ish, ABC Lily Tomlin, Grace And Frankie, Netflix LEAD ACTOR IN A COMEDY SERIES Anthony Anderson, Black-ish, ABC Aziz Ansari, Master Of None, Netflix Zach Galifianakis, Baskets, FX Networks Donald Glover, Atlanta, FX Networks- WINNER William H. Macy, Shameless, Showtime Jeffrey Tambor, Transparent, Amazon SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Uzo Aduba, Orange Is The New Black, Netflix Millie Bobby Brown, Stranger Things, Netflix Ann Dowd, The Handmaid’s Tale, Hulu- WINNER Chrissy Metz, This is Us, NBC Thandie Newton, Westworld, HBO Samira Wiley, The Handmaid’s Tale, Hulu SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Jonathan Banks, Better Call Saul, AMC David Harbour, Stranger Things, Netflix Ron Cephas Jones, This is Us, NBC Michael Kelly, House Of Cards, Netflix John Lithgow, The Crown, Netflix- WINNER Mandy Patinkin, Homeland, Showtime Jeffrey Wright, Westworld, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES Vanessa Bayer, Saturday Night Live, NBC Anna Chlumsky, Veep, HBO Kathryn Hahn, Transparent, Amazon Leslie Jones, Saturday Night Live, NBC Judith Light, Transparent, Amazon Kate McKinnon, Saturday Night Live, NBC- WINNER SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES Louie Anderson, Baskets, FX Networks Alec Baldwin, Saturday Night Live, NBC- WINNER Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Ty Burrell, Modern Family, ABC Tony Hale, Veep, HBO Matt Walsh, Veep, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Judy Davis, Feud: Bette And Joan, FX Networks Laura Dern, Big Little Lies, HBO- WINNER Jackie Hoffman, Feud: Bette And Joan, FX Networks Regina King, American Crime, ABC Michelle Pfeiffer, The Wizard Of Lies, HBO Shailene Woodley, Big Little Lies, HBO SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Bill Camp, The Night Of, HBO Alfred Molina, Feud: Bette And Joan, FX Networks Alexander Skarsgard, Big Little Lies, HBO- WINNER David Thewlis, Fargo, FX Networks Stanley Tucci, Feud: Bette And Joan, FX Networks Michael Kenneth Williams, The Night Of, HBO REALITY COMPETITION PROGRAM The Amazing Race, CBS American Ninja Warrior, NBC Project Runway, Lifetime RuPaul’s Drag Race, VH1 Top Chef, Bravo The Voice, NBC- WINNER VARIETY TALK SERIES Full Frontal With Samantha Bee, TBS Jimmy Kimmel Live, ABC Last Week Tonight With John Oliver, HBO- WINNER The Late Late Show With James Corden, CBS The Late Show With Stephen Colbert, CBS Real Time With Bill Maher, HBO VARIETY SKETCH SERIES Billy On The Street, truTV Documentary Now!m, IFC Drunk History, Comedy Central Portlandia, IFC Saturday Night Live, NBC- WINNER Tracey Ullman’s Shows, HBO STRUCTURED REALITY PROGRAM Antiques Roadshow, PBS Diners, Drive-Ins and Dives, Food Network Fixer Upper, HGTV Lip Sync Battle, Spike TV Shark Tank, ABC- WINNER Who Do You Think You Are, TLC UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM Born This Way, A&E Deadliest Catch, Discovery Channel Gaycation With Ellen Page, Viceland Intervention, A&E RuPaul’s Drag Race: Untucked, YouTube United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN- WINNER HOST FOR A REALITY/REALITY COMPETITION PROGRAM Alec Baldwin, Match Game, ABC W. Kamau Bell, United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race, VH1 – WINNER Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway, Lifetime Gordon Ramsay, MasterChef Junior, Fox Martha Stewart and Snoop Dogg, Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party, VH1 OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Wanda Sykes, Black-ish, ABC Carrie Fisher, Catastrophe, Amazon Becky Ann Baker, Girls, HBO Angela Bassett, Master of None, Netflix Kristen Wiig, Saturday Night Live, NBC Melissa McCarthy, Saturday Night Live, NBC – WINNER OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Riz Ahmed, Girls, HBO Matthew Rhys, Girls, HBO Dave Chappelle, Saturday Night Live, NBC – WINNER Lin-Manuel Miranda, Saturday Night Live, NBC Tom Hanks, Saturday Night Live, NBC Hugh Laurie, Veep, HBO OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Alison Wright, The Americans, FX Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale, Hulu – WINNER Cicely Tyson, How to Get Away with Murder, ABC Ann Dowd, The Leftovers, HBO Laverne Cox, Orange is the New Black, Netflix Shannon Purser, Stranger Things, Netflix OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Ben Mendelsohn, Bloodline, Netflix BD Wong, Mr, Robot, USA Hank Azaria, Ray Donovan, Showtime Denis O’Hare, This Is Us, NBC – WINNER Brian Tyree Henry, This Is Us, NBC Gerald McRaney, This Is Us, NBC To check out the complete list including technical categories, click here......»»

Category: topSource: justjaredSep 18th, 2017

Charlize Theron Performs Random Dance Moves on "Fallon"

Charlize Theron shows off her dance moves while appearing on The Tonight Show Starring Jimmy Fallon on Thursday night (July 20) in New York City. The 41-year-old actress played in a “Dance Battle” game with Jimmy in which they had to perform dance moves that showed up on the random dance move generator. PHOTOS: Check [...] Charlize Theron shows off her dance moves while appearing on The Tonight Show Starring Jimmy Fallon on Thursday night (July 20) in New York City. The 41-year-old actress played in a “Dance Battle” game with Jimmy in which they had to perform dance moves that showed up on the random dance move generator. PHOTOS: Check out the latest pics of Charlize Theron Some of the dance moves included the “Tennis Pro” and the “Double Kayak.” Watch the clip below! Go see Charlize in Atomic Blonde, which hits theaters on July 28. Dance Battle with Charlize Theron.....»»

Category: topSource: justjaredJul 21st, 2017

Emmys 2017 Nominations - Full List of Emmy Award Nominees!

The 2017 Emmy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees as a refresher! It’s set to be a star-studded show later this evening, with all the A-list stars walking the red carpet and taking the stage to present and potentially, accept awards. Be sure to tune into the [...] The 2017 Emmy Awards are set to air tonight and we have the full list of nominees as a refresher! It’s set to be a star-studded show later this evening, with all the A-list stars walking the red carpet and taking the stage to present and potentially, accept awards. Be sure to tune into the 2017 Emmy Awards, set to air on CBS at 8pm ET. Stephen Colbert will be taking on hosting duties this year, and Just Jared will also be live b logging the show. Click inside for the full list of nominations from the 2017 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA SERIES Better Call Saul, AMC The Crown, Netflix The Handmaid’s Tale, Hulu House Of Cards, Netflix Stranger Things, Netflix This Is Us, NBC Westworld, HBO OUTSTANDING COMEDY SERIES Atlanta, FX Black-ish, ABC Master Of None, Netflix Modern Family, ABC Silicon Valley, HBO Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Veep, HBO LIMITED SERIES Big Little Lies, HBO Fargo, FX Networks Feud: Bette And Joan, FX Networks Genius, National Geographic The Night Of, HBO TELEVISION MOVIE Black Mirror: San Junipero, Netflix Dolly Parton’s Christmas Of Many Colors: Circle Of Love, NBC The Immortal Life Of Henrietta Lacks, HBO Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS The Wizard Of Lies, HBO LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES Viola Davis, How To Get Away With Murder, ABC Claire Foy, The Crown, Netflix Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale, Hulu Keri Russell, The Americans, FX Networks Evan Rachel Wood, Westworld, HBO Robin Wright, House Of Cards, Netflix LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES Sterling K. Brown, This is Us, NBC Anthony Hopkins, Westworld, HBO Bob Odenkirk, Better Call Saul, AMC Matthew Rhys, The Americans, FX Networks Liev Schreiber, Ray Donovan, Showtime Kevin Spacey, House Of Cards, Netflix Milo Ventimiglia, This is Us, NBC LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Carrie Coon, Fargo, FX Networks Felicity Huffman, American Crime, ABC Nicole Kidman, Big Little Lies, HBO Jessica Lange, Feud: Bette And Joan, FX Networks Susan Sarandon, Feud: Bette And Joan, FX Networks Reese Witherspoon, Big Little Lies, HBO LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Riz Ahmed, The Night Of, HBO Benedict Cumberbatch, Sherlock: The Lying Detective, (Masterpiece) PBS Robert De Niro, The Wizard Of Lies, HBO Ewan McGregor, Fargo, FX Networks Geoffrey Rush, Genius, National Geographic John Turturro, The Night Of, HBO LEAD ACTRESS IN A COMEDY SERIES Pamela Adlon, Better Things, FX Networks Jane Fonda, Grace And Frankie, Netflix Allison Janney, Mom, CBS Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Julia Louis-Dreyfus, Veep, HBO Tracee Ellis Ross, Black-ish, ABC Lily Tomlin, Grace And Frankie, Netflix LEAD ACTOR IN A COMEDY SERIES Anthony Anderson, Black-ish, ABC Aziz Ansari, Master Of None, Netflix Zach Galifianakis, Baskets, FX Networks Donald Glover, Atlanta, FX Networks William H. Macy, Shameless, Showtime Jeffrey Tambor, Transparent, Amazon SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Uzo Aduba, Orange Is The New Black, Netflix Millie Bobby Brown, Stranger Things, Netflix Ann Dowd, The Handmaid’s Tale, Hulu Chrissy Metz, This is Us, NBC Thandie Newton, Westworld, HBO Samira Wiley, The Handmaid’s Tale, Hulu SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Jonathan Banks, Better Call Saul, AMC David Harbour, Stranger Things, Netflix Ron Cephas Jones, This is Us, NBC Michael Kelly, House Of Cards, Netflix John Lithgow, The Crown, Netflix Mandy Patinkin, Homeland, Showtime Jeffrey Wright, Westworld, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES Vanessa Bayer, Saturday Night Live, NBC Anna Chlumsky, Veep, HBO Kathryn Hahn, Transparent, Amazon Leslie Jones, Saturday Night Live, NBC Judith Light, Transparent, Amazon Kate McKinnon, Saturday Night Live, NBC SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES Louie Anderson, Baskets, FX Networks Alec Baldwin, Saturday Night Live, NBC Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix Ty Burrell, Modern Family, ABC Tony Hale, Veep, HBO Matt Walsh, Veep, HBO SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Judy Davis, Feud: Bette And Joan, FX Networks Laura Dern, Big Little Lies, HBO Jackie Hoffman, Feud: Bette And Joan, FX Networks Regina King, American Crime, ABC Michelle Pfeiffer, The Wizard Of Lies, HBO Shailene Woodley, Big Little Lies, HBO SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE Bill Camp, The Night Of, HBO Alfred Molina, Feud: Bette And Joan, FX Networks Alexander Skarsgard, Big Little Lies, HBO David Thewlis, Fargo, FX Networks Stanley Tucci, Feud: Bette And Joan, FX Networks Michael Kenneth Williams, The Night Of, HBO REALITY COMPETITION PROGRAM The Amazing Race, CBS American Ninja Warrior, NBC Project Runway, Lifetime RuPaul’s Drag Race, VH1 Top Chef, Bravo The Voice, NBC VARIETY TALK SERIES Full Frontal With Samantha Bee, TBS Jimmy Kimmel Live, ABC Last Week Tonight With John Oliver, HBO The Late Late Show With James Corden, CBS The Late Show With Stephen Colbert, CBS Real Time With Bill Maher, HBO VARIETY SKETCH SERIES Billy On The Street, truTV Documentary Now!m, IFC Drunk History, Comedy Central Portlandia, IFC Saturday Night Live, NBC Tracey Ullman’s Shows, HBO STRUCTURED REALITY PROGRAM Antiques Roadshow, PBS Diners, Drive-Ins and Dives, Food Network Fixer Upper, HGTV Lip Sync Battle, Spike TV Shark Tank, ABC Who Do You Think You Are, TLC UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM Born This Way, A&E Deadliest Catch, Discovery Channel Gaycation With Ellen Page, Viceland Intervention, A&E RuPaul’s Drag Race: Untucked, YouTube United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN HOST FOR A REALITY/REALITY COMPETITION PROGRAM Alec Baldwin, Match Game, ABC W. Kamau Bell, United Shades Of America With W. Kamau Bell, CNN RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race, VH1 – WINNER Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway, Lifetime Gordon Ramsay, MasterChef Junior, Fox Martha Stewart and Snoop Dogg, Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party, VH1 OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES Wanda Sykes, Black-ish, ABC Carrie Fisher, Catastrophe, Amazon Becky Ann Baker, Girls, HBO Angela Bassett, Master of None, Netflix Kristen Wiig, Saturday Night Live, NBC Melissa McCarthy, Saturday Night Live, NBC – WINNER OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Riz Ahmed, Girls, HBO Matthew Rhys, Girls, HBO Dave Chappelle, Saturday Night Live, NBC – WINNER Lin-Manuel Miranda, Saturday Night Live, NBC Tom Hanks, Saturday Night Live, NBC Hugh Laurie, Veep, HBO OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Alison Wright, The Americans, FX Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale, Hulu – WINNER Cicely Tyson, How to Get Away with Murder, ABC Ann Dowd, The Leftovers, HBO Laverne Cox, Orange is the New Black, Netflix Shannon Purser, Stranger Things, Netflix OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Ben Mendelsohn, Bloodline, Netflix BD Wong, Mr, Robot, USA Hank Azaria, Ray Donovan, Showtime Denis O’Hare, This Is Us, NBC – WINNER Brian Tyree Henry, This Is Us, NBC Gerald McRaney, This Is Us, NBC To check out the complete list including technical categories, click here......»»

Category: topSource: justjaredSep 17th, 2017

GLAAD Media Awards 2018 - Complete Nominations List!

The list of nominations for the 2018 GLAAD Media Awards was just announced! The winners won’t be announced until the Los Angeles ceremony on April 12 and the New York event on May 5, so we’ve got a while to wait. The GLAAD Media Awards recognize and honor media for their fair, accurate and inclusive [...] The list of nominations for the 2018 GLAAD Media Awards was just announced! The winners won’t be announced until the Los Angeles ceremony on April 12 and the New York event on May 5, so we’ve got a while to wait. The GLAAD Media Awards recognize and honor media for their fair, accurate and inclusive representations of the lesbian, gay, bisexual, transgender and queer community and the issues that affect their lives. Among the forms of media that are recognized are film, television, music, journalism, and comic books. Jay-Z will be receiving a special award for his song “Smile” about his mom Gloria Carter‘s coming out story. Click inside for the list of nominations… GLAAD Media Awards 2018 – Complete Nominations List! OUTSTANDING FILM – WIDE RELEASE Battle of the Sexes (Fox Searchlight) Call Me by Your Name (Sony Pictures Classics) Lady Bird (A24) Professor Marston and the Wonder Women (Annapurna Pictures) The Shape of Water (Fox Searchlight) OUTSTANDING FILM – LIMITED RELEASE BPM (The Orchard) A Fantastic Woman (Sony Pictures Classics) God’s Own Country (Samuel Goldwyn Films/Orion Pictures) Thelma (The Orchard) The Wound (Kino Lorber) OUTSTANDING COMEDY SERIES The Bold Type (Freeform) Brooklyn Nine-Nine (FOX) Crazy Ex-Girlfriend (The CW) Modern Family (ABC) One Day at a Time (Netflix) One Mississippi (Amazon) Superstore (NBC) Survivor’s Remorse (Starz) Transparent (Amazon) Will & Grace (NBC) OUTSTANDING DRAMA SERIES Billions (Showtime) Doubt (CBS) The Handmaid’s Tale (Hulu) Nashville (CMT) Sense8 (Netflix) Shadowhunters (Freeform) Star (FOX) Star Trek: Discovery (CBS All Access) This Is Us (NBC) Wynonna Earp (Syfy) OUTSTANDING INDIVIDUAL EPISODE (in a series without a regular LGBTQ character) “Chapter,” Legion (FX) “Grace,” Pure Genius (CBS) “Lady Cha Cha,” Easy (Netflix) “The Missionaries,” Room 104 (HBO) “Thanksgiving,” Master of None (Netflix) OUTSTANDING TV MOVIE OR LIMITED SERIES American Horror Story: Cult (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) Queers (BBC America) When We Rise (ABC) OUTSTANDING KIDS & FAMILY PROGRAMMING Andi Mack (Disney Channel) “Chosen Family,”Danger & Eggs (Amazon) “The Emergency Plan,” Doc McStuffins (Disney Channel) The Loud House (Nickelodeon) Steven Universe (Cartoon Network) OUTSTANDING DOCUMENTARY Chavela (Music Box Films) Gender Revolution: A Journey with Katie Couric (National Geographic) Kiki (Sundance Selects) “Real Boy,” Independent Lens (PBS) This is Everything: Gigi Gorgeous (YouTube Red) OUTSTANDING REALITY PROGRAM Gaycation with Ellen Page (Viceland) I Am Jazz (TLC) RuPaul’s Drag Race (VH1) Survivor: Game Changers (CBS) The Voice (NBC) OUTSTANDING MUSIC ARTIST Miley Cyrus, “Younger Now” (RCA Records) Halsey, “Hopeless Fountain Kingdom” (Astralwerks Records) Honey Dijon, “The Best of Both Worlds” (Classic Music Company) Kehlani, “SweetSexySavage “(TSNMI/Atlantic Records) Kelela, “Take Me Apart” (Warp Records) Kesha, “Rainbow” (Kemosabe/RCA Records) Perfume Genius, “No Shape” (Matador Records) Sam Smith, “The Thrill of It All” (Capitol Records) St. Vincent, “MASSEDUCTION” (Loma Vista Recordings) Wrabel, “We Could Be Beautiful” (Epic/Sony Records) OUTSTANDING COMIC BOOK “America,” written by Gabby Rivera (Marvel Comics) “The Backstagers,” written by James Tynion IV (BOOM! Studios) “Batwoman,” written by Marguerite Bennett, James Tynion IV (DC Comics) “Black Panther: World of Wakanda,” written by Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, Yona Harvey, Rembert Browne (Marvel Comics) “Deadman: Dark Mansion of Forbidden Love, “written by Sarah Vaughn (DC Comics) “Goldie Vance,” written by Hope Larson, Jackie Ball (BOOM! Studios) “Iceman,” written by Sina Grace (Marvel Comics) “Lumberjanes,” written by Kat Leyh, Shannon Watters (BOOM! Studios) “Quantum Teens are Go,” written by Magdalene Visaggio (Black Mask Comics) “The Woods,” written by James Tynion IV (BOOM! Studios) OUTSTANDING DAILY DRAMA The Bold and The Beautiful (CBS) Days of Our Lives (NBC) The Young & the Restless (CBS) OUTSTANDING TALK SHOW EPISODE “Australia Marriage Equality,” Last Week Tonight with John Oliver (HBO) “Danica Roem,” The Opposition with Jordan Klepper (Comedy Central) “Laila and Logan Ireland, Transgender Military Couple,” The Ellen DeGeneres Show (syndicated) “Laverne Cox and Gavin Grimm,” The View (ABC) “Trans Veterans React to Ban,” The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central) OUTSTANDING TV JOURNALISM – NEWSMAGAZINE “A Boy Named Lucas,” 20/20 (ABC) “China Queer,” The Naked Truth (Fusion) “Gay Purge?,” Nightline (ABC) “The Pulse of Orlando: Terror at the Nightclub,” Anderson Cooper 360 (CNN) “Trans Youth,” VICE on HBO (HBO) OUTSTANDING TV JOURNALISM SEGMENT “The Abolitionists Face the Love Army,” KAPP-KVEW Local News (KAPP-35/KVEW-42 [Tri Cities/Yakima, Wash.]) “DJ Zeke Thomas Goes Public,” Good Morning America (ABC) “Murders Raise Alarm for Transgender Community,” NBC Nightly News with Lester Holt (NBC) “Transgender Murders in Louisiana Part of Disturbing Trend,” CBS Evening News (CBS) “Transgender Rights under Fire in Trump Era,” AM Joy (MSNBC) OUTSTANDING NEWSPAPER ARTICLE “Fearfully and Wonderfully Made: The Journey of a Transgender Man,” by Lauren McGaughy (The Dallas Morning News) “Lesbian College Coaches Still Face Difficult Atmosphere to Come Out,” by Shannon Ryan (Chicago Tribune) “Pulse Victims’ Families in Puerto Rico: ‘We Have to Cry Alone,’” by Jennifer A. Marcial Ocasio (Orlando Sentinel) “Revised Guidance on HIV Proves Life-Transforming,” by Lenny Bernstein (The Washington Post) “The Silent Epidemic: Black Gay Men and HIV [series],” (The Atlanta Journal-Constitution) OUTSTANDING MAGAZINE ARTICLE “America’s Hidden H.I.V. Epidemic,” by Linda Villarosa (The New York Times Magazine) “Beyond ‘He’ or ‘She’: The Changing Meaning of Gender and Sexuality,” by Katy Steinmetz (Time) “Forbidden Lives: The Gay Men Who Fled Chechnya’s Purge,” by Masha Gessen (The New Yorker) “Free Radical,” by Nathan Heller (Vogue) “Trans, Teen, and Homeless,” by Laura Rena Murray (Rolling Stone) OUTSTANDING MAGAZINE OVERALL COVERAGE The Advocate Billboard People Teen Vogue Time OUTSTANDING DIGITAL JOURNALISM ARTICLE “The Ballad of Bobby Brooks, the First Gay Student-Body President of Texas A&M,” by Lauren Larson (GQ.com) “For Those We Lost and Those Who Survived: The Pulse Massacre One Year Later,” by James Michael Nichols (HuffPost Queer Voices) “‘I Am a Girl Now,’ Sage Smith Wrote. Then She Went Missing,” by Emma Eisenberg (Splinter) “Meet the Transgender Student Who Fought Discrimination at His Maryland High School (and Won),” by Nico Lang (INTO) “Why Bisexual Men Are Still Fighting to Convince Us They Exist,” by Samantha Allen (Splinter) OUTSTANDING DIGITAL JOURNALISM – MULTIMEDIA “Former Patriots and Chiefs Tackle Ryan O’Callaghan Comes Out as Gay,” by Cyd Zeigler (Outsports/SB Nation) “Made to Model: Trans Beauty in Fashion,” (LogoTV.com) “‘This Is How We Win’: Inside Danica Roem’s Historic Victory,” by Diana Tourjée (Broadly.Vice.com) “Transgender Day of Remembrance,” by Saeed Jones (AM to DM, BuzzFeed News) “US Travel Ban Leaves LGBT Refugees in Limbo,” by Nina dos Santos (CNN.com) OUTSTANDING BLOG Autostraddle Gays With Kids My Fabulous Disease Pittsburgh Lesbian Correspondents Transgriot SPECIAL RECOGNITION In a Heartbeat (written & directed by Esteban Bravo and Beth David) “Smile,” by Jay-Z featuring Gloria Carter, 4:44 (Roc Nation/Universal Music Group) SPANISH-LANGUAGE NOMINEES OUTSTANDING SCRIPTED TELEVISION SERIES Las chicas del cable (Netflix) La doble vida de Estela Carrillo (Univision) Ingobernable (Netflix) OUTSTANDING TV JOURNALISM – NEWSMAGAZINE “Así viven los estudiantes transgénero después de que Trump anulara la ley de baños de Obama para escuela públicas,” Primer Impacto (Univision) “Pulse, huellas de la masacre,” Docufilms (CNN en Español) “Ser transgénero en Latinoamérica: sus experiencias y crecimiento,” Vive la Salud (CNN en Español) OUTSTANDING TV JOURNALISM SEGMENT “Comunidad LGBTQ vulnerable bajo nuevo gobierno,” Perspectiva Nacional (Entravision) “Entrevista con Daniela Vega,” Showbiz (CNN en Español) “Joven transgénero tiene un mensaje para las familias: ‘Acepten a sus hijos,’” Al Punto (Univision) “El triunfo de una diseñadora mexicana transgénero en Nueva York,” Noticias Telemundo (Telemundo) “Unidos contra la discriminación y el acoso contra la comunidad LGBT,” Despierta América (Univision) OUTSTANDING DIGITAL JOURNALISM “La compleja realidad de ser gay en América Latina” (cnnespanol.cnn.com) “‘No aprobar el Dream Act significaría una sentencia de muert,’ jóvenes LGBT y DACA” (laopinion.com) “Padres de familia de Dallas luchan por los derechos de su hija transgénero” (aldiadallas.com) “Primera senadora trans aspira a impulsar medidas para sectores discriminados” (efe.com) “Tres hermanitos para dos papás” (laopinion.com).....»»

Category: topSource: justjaredJan 19th, 2018

‘Big Brother,’ ‘Talent’ Top Night; ‘Extant,’ ‘Motive’ Hit Lows

Audiences stuck with their reality favorites on Wednesday, as CBS’ “Big Brother” and NBC’s “America’s Got Talent” were the top draws among young adults while dramas “Extant” on CBS and “Motive.....»»

Category: topSource: varietyMar 26th, 2017

For some reason CBS renewed Under the Dome and Extant

Even though CBS’s summer shows ended over a month ago, today the network finally announced which ones will be back and which one won’t be. For some reason they thought that Steven Spielberg’s Under the Dome and Extant warranted another s.....»»

Category: topSource: seriouslyomgOct 9th, 2014

CBS shifts schedule to boost ratings for "Extant"

NEW YORK (AP) — "Extant" is getting a kick-start from CBS to try to improve its ratings less than a month into its run......»»

Category: topSource: yahooJul 29th, 2014

CBS shifts schedule to boost ratings for "Extant"

NEW YORK (AP) — "Extant" is getting a kick-start from CBS to try to improve its ratings less than a month into its run......»»

Category: topSource: yahooJul 29th, 2014

CBS Renews 11 Hit Shows for New Seasons - See What"s Returning!

CBS just handed renewals to 11 of their hit shows! In addition, the network previously renewed some additional shows, bringing the CBS renewals up to 17 total, which includes ten dramas, three comedies, two reality shows, and two news programs. The following shows have not been decided on by CBS just yet: Kevin Can Wait, [...] CBS just handed renewals to 11 of their hit shows! In addition, the network previously renewed some additional shows, bringing the CBS renewals up to 17 total, which includes ten dramas, three comedies, two reality shows, and two news programs. The following shows have not been decided on by CBS just yet: Kevin Can Wait, Man With a Plan, Superior Donuts, Scorpion, and Criminal Minds. Stay tuned as we learn more about what has been renewed and cancelled. It’s going to be a jam-packed fall schedule for CBS! Click through the slideshow to see the 11 renewed shows by CBS….....»»

Category: topSource: justjaredApr 18th, 2018

John Dickerson named new "CBS This Morning" co-host - CBS News

CBS NewsJohn Dickerson named new "CBS This Morning" co-hostCBS NewsLast Updated Jan 9, 2018 11:52 AM EST. CBS News anchor John Dickerson has been named co-host of "CBS This Morning," joining Gayle King and Norah O'Donnell on the network's critically acclaimed and award-winning broadcast. It was announced Tuesday by ...John Dickerson Officially Named Charlie Rose's 'CBS This Morning' ReplacementDeadline'Face the Nation' host John Dickerson will replace Charlie Rose on 'CBS This Morning'USA TODAY'Face the Nation' anchor John Dickerson will replace Charlie Rose on 'CBS This Morning'Los Angeles TimesCNNMoney -PEOPLE.com -Boston Herald -Politicoall 44 news articles ».....»»

Category: topSource: googlenewsJan 9th, 2018

Halle Berry and Jeffrey Dean Morgan on new season of "Extant"

Season 2 of CBS sci-fi drama "Extant" premieres Wednesday night.....»»

Category: topSource: cbsnewsJul 3rd, 2015

"Extant" red carpet premiere

Cast and stars show up for the L.A. premiere of the new CBS drama, "Extant".....»»

Category: topSource: cbsnewsMay 27th, 2017