Advertisement


Cannes Winner "Shoplifters" Sets 2018 Japan Box-Office Record

Director Hirokazu Kore-eda turned down an invitation from the culture ministry to celebrate his Palme d'Or victory, following his own snubbing by the prime minister. read more.....»»

Category: boxofficeSource: hollywoodreporterJun 14th, 2018

Emmys 2018: Nearly 100 Winners Have Already Been Revealed!

The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that [...] The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that are not aired on TV. Among the big categories that were already announced were Best TV Movie and the four Guest Actor categories. Game of Thrones and Saturday Night Live are both leading the pack this year with seven wins each at the Creative Arts Emmys. History was made as all four of the winners in the Guest Actor categories were black actors, for the first time ever! Click inside for the full winners list… See the full list of winners below! PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 17th, 2018

Teen Choice Awards 2017 - Complete Winners List!

There were so many categories at the 2017 Teen Choice Awards that only a fraction of the winners were actually announced during the live show! Fox just released the full list of winners and you can check it out right here. Riverdale was the big winner of the evening, taking home seven awards including Choice [...] There were so many categories at the 2017 Teen Choice Awards that only a fraction of the winners were actually announced during the live show! Fox just released the full list of winners and you can check it out right here. Riverdale was the big winner of the evening, taking home seven awards including Choice Drama TV Show. There were several special awards handed out as well, including the #SeeHer Award for Vanessa Hudgens, the Visionary Award for Bruno Mars, the Decade Award for Maroon 5, and the Ultimate Choice Award for Miley Cyrus, who was unable to attend the show at the last minute. Click inside to find out who won all the awards… TELEVISION Choice Drama TV Show (#ChoiceDramaTVShow) Empire Famous In Love Pretty Little Liars Riverdale – WINNER Star This Is Us Choice Drama TV Actor (#ChoiceDramaTVActor) Cole Sprouse – Riverdale – WINNER Ian Harding – Pretty Little Liars Jesse Williams – Grey’s Anatomy Jussie Smollett – Empire Milo Ventimiglia – This Is Us Sterling K. Brown – This Is Us Choice Drama TV Actress (#ChoiceDramaTVActress) Ashley Benson – Pretty Little Liars Bella Thorne – Famous In Love Lucy Hale – Pretty Little Liars – WINNER Sasha Pieterse – Pretty Little Liars Shay Mitchell – Pretty Little Liars Troian Bellisario – Pretty Little Liars Choice Sci-Fi/Fantasy TV Show (#ChoiceSciFiTVShow) Shadowhunters Stranger Things Supernatural Teen Wolf The Vampire Diaries – WINNER Timeless Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actor (#ChoiceSciFiTVActor) Bob Morley – The 100 Dylan O’Brien – Teen Wolf – WINNER Ian Somerhalder – The Vampire Diaries Jensen Ackles – Supernatural Joseph Morgan – The Originals Matthew Daddario – Shadowhunters Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actress (#ChoiceSciFiTVActress) Abigail Spencer – Timeless Eliza Taylor – The 100 Emeraude Toubia – Shadowhunters Jennifer Morrison – Once Upon A Time Kat Graham – The Vampire Diaries – WINNER Lana Parrilla – Once Upon A Time Choice Summer TV Show (#ChoiceSummerTVShow) “America’s Got Talent” “Beat Shazam” “The Bold Type” “The Fosters” “So You Think You Can Dance” “Teen Wolf” – WINNER Choice Summer TV Actor (#ChoiceSummerTVActor) Cody Christian – “Teen Wolf” David Lambert – “The Fosters” Harry Shum Jr. – “Shadowhunters: The Mortal Instruments” Kyle Harris – “Stitchers” Noah Centineo – “The Fosters” Tyler Posey – “Teen Wolf” – WINNER Choice Summer TV Actress (#ChoiceSummerTVActress) Aisha Dee – “The Bold Type” Cierra Ramirez – “The Fosters” Hilary Duff – “Younger” Holland Roden – “Teen Wolf” – WINNER Maia Mitchell – “The Fosters” Shelley Hennig – “Teen Wolf” Choice TV Villain (#ChoiceTVVillain) Cory Michael Smith – “Gotham” Grant Gustin – “The Flash” Janel Parrish – “Pretty Little Liars” – WINNER Josh Segarra – “Arrow” Mark Pellegrino – “Supernatural” Teri Hatcher – “Supergirl” Choice Breakout TV Show (#ChoiceBreakoutTVShow) Famous in Love Riverdale – WINNER Star Stranger Things This is Us Timeless Choice Breakout TV Star (#ChoiceBreakoutTVStar) Chrissy Metz – This is Us Finn Wolfhard – Stranger Things K.J. Apa – Riverdale Lili Reinhart – Riverdale – WINNER Millie Bobby Brown – Stranger Things Ryan Destiny – Star Choice TVShip (#ChoiceTVShip) #BELLARKE (Eliza Taylor & Bob Morley) – The 100 #BUGHEAD (Lili Reinhart & Cole Sprouse) – Riverdale – WINNER #EMISON (Shay Mitchell & Sasha Pieterse) – Pretty Little Liars #KARAMEL (Chris Wood & Melissa Benoist) – Supergirl #MALEC (Matthew Daddario & Harry Shum Jr.) – Shadowhunters #STYDIA (Holland Roden & Dylan O’Brien) – Teen Wolf Choice Action TV Show (#ChoiceActionTVShow) Arrow Gotham Lethal Weapon Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. Supergirl The Flash – WINNER Choice Action TV Actor (#ChoiceActionTVActor) Chris Wood – Supergirl Clayne Crawford – Lethal Weapon Gabriel Luna – Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. Grant Gustin – The Flash – WINNER Stephen Amell – Arrow Wentworth Miller – Prison Break Choice Action TV Actress (#ChoiceActionTVActress) Caity Lotz – Legends of Tomorrow Candice Patton – The Flash Danielle Panabaker – The Flash Emily Bett Rickards – Arrow Jordana Brewster – Lethal Weapon Melissa Benoist – Supergirl – WINNER Choice Comedy TV Show (#ChoiceComedyTVShow) Baby Daddy Brooklyn Nine-Nine Fuller House – WINNER Jane the Virgin One Day at a Time Young & Hungry Choice Comedy TV Actor (#ChoiceComedyTVActor) Andy Samberg – Brooklyn Nine-Nine Anthony Anderson – black-ish Hudson Yang – Fresh Off the Boat Jaime Camil – Jane the Virgin Jean-Luc Bilodeau – Baby Daddy – WINNER Micah Fowler – Speechless Choice Comedy TV Actress (#ChoiceComedyTVActress) Candace Cameron Bure – Fuller House – WINNER Emma Roberts – Scream Queens Gina Rodriguez – Jane the Virgin Rose McIver – iZombie Yara Shahidi – black-ish Zendaya – K.C. Undercover Choice Animated TV Show (#ChoiceAnimatedTVShow) Bob’s Burgers Family Guy – WINNER Gravity Falls Rick and Morty Sonic Boom Steven Universe Choice Reality TV Show (#ChoiceRealityTVShow) Chasing Cameron Dance Moms Keeping Up with the Kardashians Masterchef Junior The Voice – WINNER Total Bellas Choice Throwback TV Show (#ChoiceThrowbackTVShow) Buffy the Vampire Slayer Fresh Prince of Bel-Air One Tree Hill – WINNER Sister, Sister The O.C. Veronica Mars Choice TV Personality (#ChoiceTVPersonality) Anthony Anderson – To Tell the Truth Blake Shelton – The Voice Ellen DeGeneres – The Ellen DeGeneres Show – WINNER James Corden – The Late Late Show with James Corden Jimmy Fallon – The Tonight Show Starring Jimmy Fallon Tyra Banks – America’s Got Talent OTHER Choice Liplock (#ChoiceLipLock) Chris Pine & Gal Gadot – Wonder Woman Dan Stevens & Emma Watson – Beauty and the Beast – WINNER Jennifer Morrison & Colin O’Donoghue – Once Upon a Time Matthew Daddario & Harry Shum Jr. – Shadowhunters Melissa Benoist & Chris Wood – Supergirl Orlando Bloom & Keira Knightley – Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales Choice Hissy Fit (#ChoiceHissyFit) Anthony Anderson – “Black-ish” Dan Stevens – “Beauty and the Beast” Kurt Russell – “Guardians of the Galaxy Vol. 2” Luke Evans – “Beauty and the Beast” Madelaine Petsch – “Riverdale” – WINNER Malcolm Barrett – “Timeless” Choice Scene Stealer (#ChoiceSceneStealer) Camila Mendes – “Riverdale” – WINNER Colin O’Donoghue – “Once Upon a Time” Josh Gad – “Beauty and the Beast” Michael Rooker – “Guardians of the Galaxy Vol. 2” RJ Cyler – “Power Rangers” Taylor Lautner – “Scream Queens” MOVIES Choice Action Movie (#ChoiceActionMovie) Logan Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales The Fate of the Furious Transformers: The Last Knight Wonder Woman – WINNER xXx: Return of Xander Cage Choice Action Movie Actor (#ChoiceActionMovieActor) Brenton Thwaites – “Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales” Chris Pine – “Wonder Woman” – WINNER Dwayne Johnson – “The Fate of the Furious” Hugh Jackman – “Logan” Johnny Depp – “Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales” Vin Diesel – “The Fate of the Furious,” “xXx: Return of Xander Cage” Choice Action Movie Actress (#ChoiceActionMovieActress) Deepika Padukone – “xXx: Return of Xander Cage” Gal Gadot – “Wonder Woman” – WINNER Kaya Scodelario – “Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales” Michelle Rodriguez – “The Fate of the Furious” Nina Dobrev – “xXx: Return of Xander Cage” Ruby Rose – “xXx: Return of Xander Cage” Choice Sci-Fi Movie (#ChoiceSciFiMovie) Arrival Guardians of the Galaxy Vol. 2 – WINNER Kong: Skull Island Power Rangers Rogue One: A Star Wars Story The Space Between Us Choice Sci-Fi Movie Actor (#ChoiceSciFiMovieActor) Asa Butterfield – “The Space Between Us” Chris Pratt – “Guardians of the Galaxy Vol. 2″ – WINNER Dacre Montgomery – “Power Rangers” Diego Luna – “Rogue One: A Star Wars Story” Jeremy Renner – “Arrival” Tom Hiddleston – “Kong: Skull Island” Choice Sci-Fi Movie Actress (#ChoiceSciFiMovieActress) Amy Adams – “Arrival” Becky G – “Power Rangers” Brie Larson – “Kong: Skull Island” Felicity Jones – “Rogue One: A Star Wars Story” Naomi Scott – “Power Rangers” Zoe Saldana – “Guardians of the Galaxy Vol. 2″ – WINNER Choice Fantasy Movie (#ChoiceFantasyMovie) Beauty and the Beast – WINNER Doctor Strange Fantastic Beasts and Where to Find Them Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children Moana Choice Fantasy Movie Actor (#ChoiceFantasyMovieActor) Asa Butterfield – “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children” Benedict Cumberbatch – “Doctor Strange” Dan Stevens – “Beauty and the Beast” Dwayne Johnson – “Moana” – WINNER Eddie Redmayne – “Fantastic Beasts and Where to Find Them” Choice Fantasy Movie Actress (#ChoiceFantasyMovieActress) Auli’i Cravalho – “Moana” Emma Watson – “Beauty and the Beast” – WINNER Eva Green – “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children” Katherine Waterston – “Fantastic Beasts and Where to Find Them” Rachel McAdams – “Doctor Strange” Choice Drama Movie (#ChoiceDramaMovie) Before I Fall Everything, Everything – WINNER Gifted Hidden Figures The Edge of Seventeen The Shack Choice Drama Movie Actor (#ChoiceDramaMovieActor) Andrew Garfield – “Hacksaw Ridge” Chris Evans – “Gifted” Kian Lawley – “Before I Fall” – WINNER Nick Robinson – “Everything, Everything” Taylor Lautner – “Run the Tide” Choice Drama Movie Actress (#ChoiceDramaMovieActress) Amandla Stenberg – “Everything, Everything” Emma Watson – “The Circle” – WINNER Hailee Steinfeld – “The Edge of Seventeen” Taraji P. Henson – “Hidden Figures” Zoey Deutch – “Before I Fall” Choice Comedy Movie (#ChoiceComedyMovie) Cars 3 Finding Dory – WINNER Keeping Up with the Joneses The LEGO Batman Movie Table 19 Choice Comedy Movie Actor (#ChoiceComedyMovieActor) Dwayne Johnson – “Baywatch” Owen Wilson – “Cars 3″ Ricky Garcia – “Bigger Fatter Liar” Will Arnett – “The LEGO Batman Movie” Zac Efron – “Baywatch” – WINNER Zach Galifianakis – “Keeping Up with the Joneses” Choice Comedy Movie Actress (#ChoiceComedyMovieActress) Alexandra Daddario – “Baywatch” Anna Kendrick – “Table 19″ Ellen DeGeneres – “Finding Dory” – WINNER Gal Gadot – “Keeping Up with the Joneses” Jennifer Hudson – “Sandy Wexler” Tori Kelly – “Sing” Choice Movie Villain (#ChoiceMovieVillain) Charlize Theron – “The Fate of the Furious” Elizabeth Banks – “Power Rangers” James McAvoy – “Split” Javier Bardem – “Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales” Luke Evans – “Beauty and the Beast” – WINNER Priyanka Chopra – “Baywatch” Choice Breakout Movie Star (#ChoiceBreakoutMovieStar) Auli’i Cravalho – “Moana” – WINNER Deepika Padukone – “xXx: Return of Xander Cage” Harry Styles – “Dunkirk” Janelle Monáe – “Hidden Figures” Tom Holland – “Spider-Man: Homecoming” Zendaya – “Spider-Man: Homecoming” Choice MovieShip (#ChoiceMovieShip) Chris Pratt & Zoe Saldana – “Guardians of the Galaxy Vol. 2” Deepika Padukone & Ruby Rose – “xXx: Return of Xander Cage” Emma Watson & Dan Stevens – “Beauty and the Beast” – WINNER Gal Gadot & Chris Pine – “Wonder Woman” Michelle Rodriguez & Vin Diesel – “The Fate of the Furious” Zac Efron & Dwayne Johnson – “Baywatch” Choice Summer Movie (#ChoiceSummerMovie) Cars 3 Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales Spider-Man: Homecoming – WINNER Transformers: The Last Knight War for the Planet of the Apes Wonder Woman Choice Summer Movie Actor (#ChoiceSummerMovieActor) Ansel Elgort – “Baby Driver” Chris Pine – “Wonder Woman” Harry Styles – “Dunkirk” Mark Wahlberg – “Transformers: The Last Knight” Owen Wilson – “Cars 3” Tom Holland – “Spider-Man: Homecoming” – WINNER Choice Summer Movie Actress (#ChoiceSummerMovieActress) Bella Thorne – “Amityville: The Awakening” Cara Delevingne – “Valerian and the City of a Thousand Planets” Gal Gadot – “Wonder Woman” Isabela Moner – “Transformers: The Last Knight” Mandy Moore – “47 Meters Down” Zendaya – “Spider-Man: Homecoming” – WINNER MUSIC Choice Male Artist (#ChoiceMaleArtist) Bruno Mars Ed Sheeran Harry Styles – WINNER Justin Bieber Shawn Mendes The Weeknd Choice Female Artist (#ChoiceFemaleArtist) Alessia Cara Ariana Grande – WINNER Hailee Steinfeld Katy Perry Miley Cyrus Selena Gomez Choice Music Group (#ChoiceMusicGroup) Fifth Harmony – WINNER Little Mix Maroon 5 The Chainsmokers The Lumineers The Vamps twenty one pilots Choice Country Artist (#ChoiceCountryArtist) Blake Shelton Carrie Underwood – WINNER Florida Georgia Line Kelsea Ballerini Luke Bryan Sam Hunt Choice Electronic/Dance Artist (#ChoiceElectronicDanceArtist) Calvin Harris – WINNER David Guetta Major Lazer Martin Garrix Steve Aoki Zedd Choice Latin Artist (#ChoiceLatinArtist) CNCO – WINNER Daddy Yankee Enrique Iglesias Luis Fonsi Maluma Shakira Choice R&B/Hip-Hop Artist (#ChoiceRBHipHopArtist) Beyoncé – WINNER Chance the Rapper Drake Kendrick Lamar Nicki Minaj Rihanna Choice Rock Artist (#ChoiceRockArtist) Harry Styles – WINNER Imagine Dragons Linkin Park Paramore twenty one pilots X Ambassadors Choice Song: Female Artist (#ChoiceSongFemaleArtist) Alessia Cara – “Scars To Your Beautiful” Camila Cabello – “Crying in the Club” – WINNER Hailee Steinfeld – “Most Girls” Julia Michaels – “Issues” Miley Cyrus – “Malibu” Selena Gomez – “Bad Liar” Choice Song: Male Artist (#ChoiceSongMaleArtist) Bruno Mars – “That’s What I Like” Ed Sheeran – “Shape of You” Harry Styles – “Sign of the Times” Luis Fonsi & Daddy Yankee (feat. Justin Bieber) – “Despacito” Niall Horan – “Slow Hands” – WINNER Sam Hunt – “Body Like a Back Road” Choice Song: Group (#ChoiceSongGroup) The Chainsmokers (feat. Halsey) – “Closer” Fifth Harmony (feat. Gucci Mane) – “Down” – WINNER Hey Violet – “Guys My Age” Imagine Dragons – “Believer” Little Mix – “Shout Out to My Ex” twenty one pilots – “Heathens” Choice Collaboration (#ChoiceCollaboration) Cheat Codes (feat. Demi Lovato) – “No Promises” Florida Georgia Line (feat. Backstreet Boys) – “God, Your Mama, And Me” Kygo & Selena Gomez – “It Ain’t Me” Steve Aoki & Louis Tomlinson – “Just Hold On” – WINNER ZAYN & Taylor Swift – “I Don’t Wanna Live Forever” Zedd & Alessia Cara – “Stay” Choice Summer Song (#ChoiceSummerSong) “Bad Liar” – Selena Gomez “Castle on the Hill” – Ed Sheeran “Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee (feat. Justin Bieber) – WINNER “Malibu” – Miley Cyrus “Stay” – Zedd & Alessia Cara “That’s What I Like” – Bruno Mars Choice Summer Female Artist (#ChoiceSummerFemaleArtist) Camila Cabello – WINNER Halsey Katy Perry Lorde Miley Cyrus Selena Gomez Choice Summer Male Artist (#ChoiceSummerMaleArtist) Harry Styles Justin Bieber Liam Payne Niall Horan Shawn Mendes – WINNER Zedd Choice Summer Group (#ChoiceSummerGroup) The Chainsmokers Coldplay Fifth Harmony – WINNER Florida Georgia Line Imagine Dragons Little Mix Choice Pop Song (#ChoicePopSong) “24K Magic” – Bruno Mars “Closer” – The Chainsmokers (feat. Halsey) “Don’t Wanna Know” – Maroon 5 (feat. Kendrick Lamar) “Love on the Brain” – Rihanna “Shape of You” – Ed Sheeran – WINNER “Stay” – Zedd & Alessia Cara Choice Country Song (#ChoiceCountrySong) “Body Like a Back Road” – Sam Hunt – WINNER “Craving You” – Thomas Rhett (feat. Maren Morris) “Every Time I Hear That Song” – Blake Shelton “The Fighter” – Keith Urban (feat. Carrie Underwood) “God, Your Mama, and Me” – Florida Georgia Line (feat. Backstreet Boys) “In Case You Didn’t Know” – Brett Young Choice Electronic/Dance Song (#ChoiceElectronicDanceSong) “2U” – David Guetta (feat. Justin Bieber) “It Ain’t Me” – Kygo & Selena Gomez “Just Hold On”– Steve Aoki & Louis Tomlinson “Know No Better” – Major Lazer (feat. Travis Scott, Camila Cabello & Quavo) – WINNER “Rockabye” – Clean Bandit (feat. Sean Paul & Anne-Marie) “Something Just Like This” – The Chainsmokers & Coldplay Choice Latin Song (#ChoiceLatinSong) “Chantaje” – Shakira (feat. Maluma) “Deja Vu” – Prince Royce & Shakira “Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee (feat. Justin Bieber) – WINNER “Hey Ma” – Pitbull & J Balvin (feat. Camila Cabello) “No Le Hablen de Amor” – CD9 “Reggaetón Lento (Bailemos)” – CNCO Choice R&B/Hip-Hop Song (#ChoiceRBHipHopSong) “Glorious” – Macklemore (feat. Skylar Grey) “I’m The One” – DJ Khaled (feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper & Lil Wayne) – WINNER “Location” – Khalid “Passionfruit” – Drake “Redbone” – Childish Gambino “That’s What I like” – Bruno Mars Choice Rock/Alternative Song (#ChoiceRockSong) “Believer” – Imagine Dragons – WINNER “Green Light” – Lorde “Hard Times” – Paramore “Heathens” – twenty one pilots “Heavy” – Linkin Park (feat. Kiiara) “Human” – Rag’n’Bone Man Choice Summer Tour (#ChoiceSummerTour) Ariana Grande – Dangerous Woman Tour – WINNER Bruno Mars – 24K Magic World Tour Ed Sheeran – Divide Tour Kendrick Lamar – The DAMN. Tour Sam Hunt – 15 in a 30 Tour Shawn Mendes – Illuminate World Tour Choice Breakout Artist (#ChoiceBreakoutArtist) Chance the Rapper Dua Lipa Halsey James Arthur Julia Michaels Zara Larsson Choice Next Big Thing (#ChoiceNextBigThing) Forever in Your Mind Grace VanderWaal – WINNER Jax Jones Jonas Blue New Hope Club The Tide DIGITAL Choice Female Web Star (#ChoiceFemaleWebStar) Bethany Mota Eva Gutowski Lilly Singh Liza Koshy – WINNER Merrell Twins Niki and Gabi Choice Male Web Star (#ChoiceMaleWebStar) Cameron Dallas Casey Neistat The Dolan Twins Logan Paul – WINNER Ryan Higa sWooZie Choice Comedy Web Star (#ChoiceComedyWebStar) Colleen Ballinger The Dolan Twins Lele Pons Lilly Singh Liza Koshy Logan Paul – WINNER Choice Music Web Star (#ChoiceMusicWebStar) Carson Lueders Cimorelli Jack & Jack Jake Paul – WINNER Johnny Orlando Leroy Sanchez Choice Fashion/Beauty Web Star (#ChoiceBeautyWebStar) AndreasChoice Bethany Mota Gigi Gorgeous Kandee Johnson MamaMiaMakeup NikkieTutorials – WINNER Choice Gamer (#ChoiceGamer) Jared Lazar – summit1g Michael Santana – imaqtpie Rabia Yazbek – nightblue3 Ryan Ohmwrecker – ohmwrecker – WINNER Saqib Zahid – lirik Vikram’s Singh Barn – vikkstar123 Choice Twit (#ChoiceTwit) Anna Kendrick Blake Shelton Chrissy Teigen Ellen DeGeneres – WINNER Justin Timberlake Zendaya Choice Instagrammer (#ChoiceInstagrammer) Beyoncé Justin Bieber Kendall Jenner Kylie Jenner Selena Gomez – WINNER Taylor Swift Choice Snapchatter (#ChoiceSnapchatter) Ariana Grande – WINNER Bella Thorne Brett Eldredge DJ Khaled Kylie Jenner Selena Gomez Choice YouTuber (#ChoiceYouTuber) Casey Neistat The Dolan Twins Jake Paul – WINNER Lilly Singh Liza Koshy Logan Paul Choice Muser (#ChoiceMuser) Baby Ariel – WINNER Danielle Cohn Isaiah Howard Jacob Sartorius Kristen Hancher Lisa and Lena Choice Comedian(#ChoiceComedian) The Dolan Twins – WINNER Jordan Doww Kevin Hart Gabriel Iglesias Hasan Minhaj Lilly Singh SPORTS Choice Male Athlete (#ChoiceMaleAthlete) John Cena Stephen Curry – WINNER Rickie Fowler LeBron James Cristiano Ronaldo Mike Trout Choice Female Athlete (#ChoiceFemaleAthlete) Sasha Banks The Bella Twins Simone Biles – WINNER Elena Delle Donne Laurie Hernandez Serena Williams FASHION Choice Style Icon (#ChoiceStyleIcon) Cara Delevingne Harry Styles – WINNER Rihanna Selena Gomez Zayn Zendaya Choice Female Hottie (#ChoiceFemaleHottie) Camila Cabello – WINNER Deepika Padukone Paris Jackson Rihanna Selena Gomez Zendaya Choice Male Hottie (#ChoiceMaleHottie) Harry Styles Justin Bieber Liam Payne Louis Tomlinson Shawn Mendes – WINNER Zayn MISCELLANEOUS Choice Changemaker (#ChoiceChangemaker) Ariana Grande – WINNER Ian Somerhalder Rowan Blanchard Selena Gomez Shailene Woodley Yara Shahidi Choice Videogame (#ChoiceVideoGame) Dota 2 Hearthstone Heroes of the Storm League of Legends The Legend of Zelda: Breath of the Wild Overwatch – WINNER Choice Dancer (#ChoiceDancer) Chloe Lukasiak Derek Hough Julianne Hough Kida The Great Maddie Ziegler – WINNER tWitch Choice Model (#ChoiceModel) Ashley Graham Gigi Hadid Hailey Baldwin Kendall Jenner – WINNER Paris Jackson Winnie Harlow.....»»

Category: topSource: justjaredAug 13th, 2017

Creative Arts Emmys 2018 - Complete Winners List!

The 2018 Creative Arts Emmy Awards are officially upon us! The annual awards ceremony, presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming, was held between Saturday and Sunday (September 8-9) at the Microsoft Theater in Los Angeles. PHOTOS: Check out the latest pics of James Corden Game of Thrones and [...] The 2018 Creative Arts Emmy Awards are officially upon us! The annual awards ceremony, presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming, was held between Saturday and Sunday (September 8-9) at the Microsoft Theater in Los Angeles. PHOTOS: Check out the latest pics of James Corden Game of Thrones and The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story led the pack during the first night of the ceremony. Big show winners at this year’s ceremony also included Black Mirror, Queer Eye, United Shades of America and Rick & Morty. Katt Williams, Tiffany Haddish, Samira Wiley and James Corden also won at the event. See the full list of winners below! PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race” W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye” “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 9th, 2018

Grammys 2018 Winners - Full List Revealed!

Most of the 2018 Grammy Awards winners have been revealed and so many artists have already taken home prizes! Heading into the big show on Sunday evening (January 28), Jay-Z had a total of eight nominations, Kendrick Lamar had a total of seven, and Bruno Mars had a total of six nominations. The James Corden-hosted [...] Most of the 2018 Grammy Awards winners have been revealed and so many artists have already taken home prizes! Heading into the big show on Sunday evening (January 28), Jay-Z had a total of eight nominations, Kendrick Lamar had a total of seven, and Bruno Mars had a total of six nominations. The James Corden-hosted show is currently airing right now on CBS – so be sure to tune in! You can check out Just Jared‘s entire Grammy Awards coverage if you missed it. Click inside for the full list of winners… *Updating Live as More Awards Are Announced GENERAL FIELD Record Of The Year: “Redbone” — Childish Gambino “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “The Story Of O.J.” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar “24K Magic” — Bruno Mars Album Of The Year: “Awaken, My Love!” — Childish Gambino 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Melodrama — Lorde 24K Magic — Bruno Mars Song Of The Year: “Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber) “4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) “Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels) “1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) Best New Artist: Alessia Cara - WINNER Khalid Lil Uzi Vert Julia Michaels SZA POP FIELD Best Pop Solo Performance: “Love So Soft” — Kelly Clarkson “Praying” — Kesha “Million Reasons” — Lady Gaga “What About Us” — P!nk “Shape Of You” — Ed Sheeran Best Pop Duo/Group Performance: “Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay “Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber “Thunder” — Imagine Dragons “Feel It Still” — Portugal. The Man - WINNER “Stay” — Zedd & Alessia Cara Best Traditional Pop Vocal Album: Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé Triplicate — Bob Dylan In Full Swing — Seth MacFarlane Wonderland — Sarah McLachlan Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer - WINNER Best Pop Vocal Album: Kaleidoscope EP — Coldplay Lust For Life — Lana Del Rey Evolve — Imagine Dragons Rainbow — Kesha Joanne — Lady Gaga ÷ (Divide) — Ed Sheeran - WINNER DANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording: “Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa “Cola” — Camelphat & Elderbrook “Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM “Tonite” — LCD Soundsystem - WINNER “Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair Best Dance/Electronic Album: Migration — Bonobo 3-D The Catalogue — Kraftwerk - WINNER Mura Masa — Mura Masa A Moment Apart — Odesza What Now — Sylvan Esso CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album: What If — The Jerry Douglas Band Spirit — Alex Han Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge Prototype — Jeff Lorber Fusion - WINNER Bad Hombre — Antonio Sanchez ROCK FIELD Best Rock Performance: “You Want It Darker” — Leonard Cohen - WINNER “The Promise” — Chris Cornell “Run” — Foo Fighters “No Good” — Kaleo “Go To War” — Nothing More Best Metal Performance: “Invisible Enemy” — August Burns Red “Black Hoodie” — Body Count “Forever” — Code Orange “Sultan’s Curse” — Mastodon - WINNER “Clockworks” — Meshuggah Best Rock Song: “Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica) “Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay) “Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More) “Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) - WINNER “The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold) Best Rock Album: Emperor Of Sand — Mastodon Hardwired…To Self-Destruct — Metallica The Stories We Tell Ourselves — Nothing More Villains — Queens Of The Stone Age A Deeper Understanding — The War On Drugs - WINNER ALTERNATIVE FIELD Best Alternative Music Album: Everything Now — Arcade Fire Humanz — Gorillaz American Dream — LCD Soundsystem Pure Comedy — Father John Misty Sleep Well Beast — The National - WINNER R&B FIELD Best R&B Performance: “Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis “Distraction” — Kehlani “High” — Ledisi “That’s What I Like” — Bruno Mars - WINNER “The Weekend” — SZA Best Traditional R&B Performance: “Laugh And Move On” — The Baylor Project “Redbone” — Childish Gambino - WINNER “What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones| “All The Way” — Ledisi “Still” — Mali Music Best R&B Song: “First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton) “Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid) “Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) “Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA) “That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) - WINNER Best Urban Contemporary Album: Free 6LACK — 6LACK “Awaken, My Love!” — Childish Gambino American Teen — Khalid Ctrl — SZA Starboy — The Weeknd - WINNER Best R&B Album: Freudian — Daniel Caesar Let Love Rule — Ledisi 24K Magic — Bruno Mars - WINNER Gumbo — PJ Morton Feel The Real –Musiq Soulchild RAP FIELD Best Rap Performance: “Bounce Back” — Big Sean “Bodak Yellow” — Cardi B “4:44” — Jay-Z “HUMBLE.” — Kendrick Lamar - WINNER “Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert Best Rap/Sung Performance: “PRBLMS” — 6LACK “Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy “Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé “LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna - WINNER “Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott Best Rap Song: “Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B) “Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer, songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi) “HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) - WINNER “Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody) “The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z) Best Rap Album: 4:44 — Jay-Z DAMN. — Kendrick Lamar Culture — Migos Laila’s Wisdom — Rapsody Flower Boy — Tyler, The Creator COUNTRY FIELD Best Country Solo Performance: “Body Like A Back Road” — Sam Hunt “Losing You: –Alison Krauss “Tin Man” — Miranda Lambert “I Could Use A Love Song” — Maren Morris “Either Way” — Chris Stapleton - WINNER Best Country Duo/Group Performance: “It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne “My Old Man” — Zac Brown Band “You Look Good” — Lady Antebellum “Better Man” — Little Big Town - WINNER “Drinkin’ Problem” — Midland Best Country Song: “Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town) “Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt) “Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) - WINNER “Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland) “Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert) Best Country Album: Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney Heart Break — Lady Antebellum The Breaker — Little Big Town Life Changes — Thomas Rhett From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton NEW AGE FIELD Best New Age Album: Reflection — Brian Eno SongVersation: Medicine — India.Arie Dancing On Water — Peter Kater - WINNER Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro Spiral Revelation — Steve Roach JAZZ FIELD Best Improvised Jazz Solo: “Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist “Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist “Whisper Not” — Fred Hersch, soloist “Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist - WINNER “Ilimba” — Chris Potter, soloist Best Jazz Vocal Album: The Journey — The Baylor Project A Social Call — Jazzmeia Horn Bad Ass And Blind — Raul Midón Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant - WINNER Best Jazz Instrumental Album: Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio Rebirth — Billy Childs - WINNER Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People Open Book — Fred Hersch The Dreamer Is The Dream — Chris Potter Best Large Jazz Ensemble Album: MONK’estra Vol. 2 — John Beasley Jigsaw — Alan Ferber Big Band Bringin’ It — Christian McBride Big Band - WINNER Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge Best Latin Jazz Album: Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo Oddara — Jane Bunnett & Maqueque Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves Típico — Miguel Zenón Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio - WINNER GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD Best Gospel Performance/Song: “Too Hard Not To” — Tina Campbell “You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn “Better Days” — Le’Andria “My Life” — The Walls Group “Never Have To Be Alone” — CeCe Winans - WINNER Best Contemporary Christian Music Performance/Song: “Oh My Soul” — Casting Crowns “Clean” — Natalie Grant “What A Beautiful Name” — Hillsong Worship - WINNER “Even If” — MercyMe “Hills And Valleys” — Tauren Wells Best Gospel Album: Crossover: Live From Music City — Travis Greene Bigger Than Me — Le’Andria Close — Marvin Sapp Sunday Song — Anita Wilson Let Them Fall In Love — CeCe Winans - WINNER Best Contemporary Christian Music Album: Rise — Danny Gokey Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher Lifer — MercyMe Hills And Valleys — Tauren Wells Chain Breaker — Zach Williams - WINNER Best Roots Gospel Album: The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family Give Me Jesus — Larry Cordle Resurrection — Joseph Habedank Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire - WINNER Hope For All Nations — Karen Peck & New River LATIN FIELD Best Latin Pop Album: Lo Único Constante — Alex Cuba Mis Planes Son Amarte — Juanes Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade El Dorado — Shakira - WINNER Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: Ayo — Bomba Estéreo Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler El Paradise — Los Amigos Invisibles Residente — Residente - WINNER Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano): Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga Momentos — Alex Campos Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas - WINNER Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists) Best Tropical Latin Album: Albita — Albita Art Of The Arrangement — Doug Beavers Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta - WINNER Gente Valiente — Silvestre Dangond Indestructible — Diego El Cigala AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD Best American Roots Performance: Killer Diller Blues — Alabama Shakes - WINNER Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama Arkansas Farmboy — Glen Campbell Steer Your Way — Leonard Cohen I Never Cared For You — Alison Krauss Best American Roots Song: “Cumberland Gap” — David Rawlings “I Wish You Well” — The Mavericks “If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit - WINNER “It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White “My Only True Friend” –Gregg Allman Best Americana Album: Southern Blood — Gregg Allman Shine On Rainy Day — Brent Cobb Beast Epic — Iron & Wine The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit - WINNER Brand New Day — The Mavericks Best Bluegrass Album: Fiddler’s Dream — Michael Cleveland Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters - WINNER (TIE) Original — Bobby Osborne Universal Favorite — Noam Pikelny All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage - WINNER (TIE) Best Traditional Blues Album: Migration Blues — Eric Bibb Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio Roll And Tumble — R.L. Boyce Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi Blue & Lonesome — The Rolling Stones - WINNER Best Contemporary Blues Album: Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’ - WINNER Got Soul — Robert Randolph & The Family Band Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band Best Folk Album: Mental Illness — Aimee Mann - WINNER Semper Femina — Laura Marling The Queen Of Hearts — Offa Rex You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens Best Regional Roots Music Album: Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers Ho’okena 3.0 — Ho’okena Kalenda — Lost Bayou Ramblers - WINNER Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree Pua Kiele — Josh Tatofi REGGAE FIELD Best Reggae Album: Chronology — Chronixx Lost In Paradise — Common Kings Wash House Ting — J Boog Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley - WINNER Avrakedabra — Morgan Heritage WORLD MUSIC FIELD Best World Music Album: Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo Para Mi — Buika Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo - WINNER Elwan — Tinariwen CHILDREN’S FIELD Best Children’s Album: Brighter Side — Gustafer Yellowgold Feel What U Feel — Lisa Loeb - WINNER Lemonade — Justin Roberts Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo SPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling): Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson Born To Run — Bruce Springsteen Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo The Princess Diarist — Carrie Fisher - WINNER COMEDY FIELD Best Comedy Album: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle Cinco — Jim Gaffigan Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld A Speck Of Dust — Sarah Silverman What Now? — Kevin Hart MUSICAL THEATER FIELD Best Musical Theater Album: Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) - WINNER Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording) MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media: Baby Driver — (Various Artists) Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists) Hidden Figures: The Album — (Various Artists) La La Land — (Various Artists) Moana: The Songs — (Various Artists) Best Score Soundtrack For Visual Media: Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer Dunkirk — Hans Zimmer, composer Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers La La Land — Justin Hurwitz, composer - WINNER Best Song Written For Visual Media: “City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone) “How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) - WINNER “I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift) “Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia) “Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common) COMPOSING/ ARRANGING FIELD Best Instrumental Composition: “Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet) “Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne) “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith) “Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) - WINNER “Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge) Best Arrangement, Instrumental or A Cappella: “All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge) “Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) - WINNER “Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith) “Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley) “White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert) Best Arrangement, Instruments and Vocals: “Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast) “Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit) “I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane) “I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra) “Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) - WINNER PACKAGE FIELD Best Recording Package: El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) - WINNER (TIE) Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa) Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) - WINNER (TIE) Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National) Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton) Best Boxed Or Special Limited Edition Package: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists) Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds) May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead) The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) - WINNER Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists) NOTES FIELD Best Album Notes: Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists) Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists) The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling) Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists) Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) - WINNER Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips) HISTORICAL FIELD Best Historical Album: Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists) The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould) Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) - WINNER Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips) PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical: Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay) Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters) Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins) No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius) 24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) - WINNER Producer Of The Year, Non-Classical: Calvin Harris Greg Kurstin - WINNER Blake Mills No I.D. The Stereotypes Best Remixed Recording: “Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway) “Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush) “Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani) “A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx) “You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) - WINNER SURROUND SOUND FIELD Best Surround Sound Album: Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) - WINNER Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir) So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96) 3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk) Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra) Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) - WINNER Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale) Producer Of The Year, Classical: Blanton Alspaugh Manfred Eicher David Frost - WINNER Morten Lindberg Judith Sherman CLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance: Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra) Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra) Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra) Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) - WINNER Best Opera Recording: Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra) Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) - WINNER Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro) Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus) Best Choral Performance: Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) - WINNER Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir) Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor) Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae) Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale) Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra - WINNER Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists Best Classical Instrumental Solo: Bach: The French Suites — Murray Perahia Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen) Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester) Transcendental — Daniil Trifonov - WINNER Best Classical Solo Vocal Album: Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester) Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) - WINNER Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro) Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble) Best Classical Compendium: Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer - WINNER Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer Best Contemporary Classical Composition: Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) - WINNER Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester) Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony) Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video: “Up All Night” — Beck “Makeba” — Jain “The Story Of O.J.” — Jay-Z “Humble.” — Kendrick Lamar - WINNER “1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid Best Music Film: “One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds “Long Strange Trip” — (The Grateful Dead) The Defiant Ones — (Various Artists) - WINNER “Soundbreaking” — (Various Artists) Two Trains Runnin’ — (Various Artists).....»»

Category: topSource: justjaredJan 28th, 2018

Billboard Music Awards 2018 - Complete Winners List!

The 2018 Billboard Music Awards just wrapped up and we have the entire list of winners from the star-studded evening! The show, which was hosted by Kelly Clarkson, had a bunch of award winners revealed earlier in the day. During the live broadcast, the remaining category winners were revealed. Be sure to check out Just [...] The 2018 Billboard Music Awards just wrapped up and we have the entire list of winners from the star-studded evening! The show, which was hosted by Kelly Clarkson, had a bunch of award winners revealed earlier in the day. During the live broadcast, the remaining category winners were revealed. Be sure to check out Just Jared‘s complete coverage of the Billboard Music Awards right here! Congrats again to all of the winners from tonight! Click inside to see the complete list of winners from the Billboard Music Awards… Top Artist: Drake Kendrick Lamar Bruno Mars Ed Sheeran – WINNER Taylor Swift Top New Artist: 21 Savage Camila Cabello Cardi B Khalid – WINNER Kodak Black Billboard Chart Achievement Award: Camila Cabello – WINNER Cardi B Drake Sam Hunt Ed Sheeran Top Male Artist: Drake Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Female Artist: Camila Cabello Cardi B Halsey Demi Lovato Taylor Swift – WINNER Top Duo/Group: The Chainsmokers Coldplay Imagine Dragons – WINNER Migos U2 Top Billboard 200 Artist: Drake – WINNER Kendrick Lamar Ed Sheeran Chris Stapleton Taylor Swift Top Hot 100 Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Streaming Songs Artist: Cardi B Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Ed Sheeran Top Song Sales Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Radio Songs Artist: Halsey Imagine Dragons Bruno Mars Charlie Puth Ed Sheeran – WINNER Top Social Artist: Justin Bieber BTS – WINNER Ariana Grande Demi Lovato Shawn Mendes Top Touring Artist: Coldplay Guns N’ Roses Bruno Mars Ed Sheeran U2 – WINNER Top R&B Artist: Chris Brown Khalid Bruno Mars – WINNER SZA The Weeknd Top R&B Male Artist: Khalid Bruno Mars – WINNER The Weeknd Top R&B Female Artist: Beyonce Rihanna SZA – WINNER Top R&B Tour: Bruno Mars – WINNER Lionel Richie The Weeknd Top Rap Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Lil Uzi Vert Migos Post Malone Top Rap Male Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Top Rap Female Artist: Bhad Bhabie Cardi B – WINNER Nicki Minaj Top Rap Tour: J. Cole JAY-Z – WINNER Kendrick Lamar Top Country Artist: Kane Brown Luke Combs Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Male Artist: Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Female Artist: Kelsea Ballerini Miranda Lambert Maren Morris – WINNER Top Country Duo/Group Artist: Florida Georgia Line – WINNER Old Dominion Zac Brown Band Top Country Tour: Luke Bryan – WINNER Florida Georgia Line Tim McGraw & Faith Hill Top Rock Artist: Imagine Dragons – WINNER Linkin Park Portugal. The Man Tom Petty & The Heartbreakers twenty one pilots Top Rock Tour: Coldplay Guns N’ Roses U2 – WINNER Top Latin Artist: J Balvin Daddy Yankee Luis Fonsi Ozuna – WINNER Romeo Santos Top Dance/Electronic Artist: The Chainsmokers – WINNER Calvin Harris Kygo Marshmello ODESZA Top Christian Artist: Elevation Worship Hillsong UNITED Hillsong Worship MercyMe – WINNER Zach Williams Top Gospel Artist: Anthony Brown & group therAPy Travis Greene J.J. Hairston & Youthful Praise Tasha Cobbs Leonard – WINNER Tamela Mann Top Billboard 200 Album: Drake, More Life Kendrick Lamar, DAMN. – WINNER Post Malone, Stoney Ed Sheeran ÷ (Divide) Taylor Swift, reputation Top Selling Album: Kendrick Lamar, DAMN. P!nk, Beautiful Trauma Ed Sheeran, ÷ (Divide) Chris Stapleton, From A Room: Volume 1 Taylor Swift, reputation – WINNER Top Soundtrack: Black Panther The Fate of the Furious: The Album The Greatest Showman Guardians of the Galaxy, Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 Moana – WINNER Top R&B Album: Khalid, American Teen Bruno Mars, 24K Magic – WINNER SZA, CTRL The Weeknd, Starboy XXXTENTATION, 17 Top Rap Album: Drake, More Life Kendrick Lamar, DAMN. – WINNER Lil Uzi Vert, Luv Is Rage 2 Migos, Culture Post Malone, Stoney Top Country Album: Kane Brown, Kane Brown Luke Combs, This One’s For You Thomas Rhett, Life Changes Chris Stapleton, From A Room: Volume 1 – WINNER Brett Young, Brett Young Top Rock Album: Imagine Dragons, Evolve – WINNER Linkin Park, One More Light Panic! At The Disco, Death of a Bachelor Portugal. The Man, Woodstock U2, Songs of Experience Top Latin Album: Nicky Jam, Fenix Christian Nodal, Me Deje Llevar Ozuna, Odisea – WINNER Romeo Santos, Golden Shakira, El Dorado Top Dance/Electronic Album: Avicii, AVĨCI (01) The Chainsmokers, Memories…Do Not Open – WINNER Calvin Harris, Funk Wav Bounces Vol. 1 Kygo, Stargazing ODESZA, A Moment Apart Top Christian Album: Elevation Worship, There Is A Cloud Hillsong UNITED, Wonder Hillsong Worship, Let There Be Light Alan Jackson, Precious Memories Collection – WINNER MercyMe, Lifer Top Gospel Album: Anthony Brown & group therAPy, A Long Way From Sunday Travis Greene, Crossover: Live From Music City J.J. Hairston & Youthful Praise, You Deserve It Tasha Cobbs Leonard, Heart. Passion. Pursuit – WINNER Marvin Sapp, Close Top Hot 100 Song: Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Kendrick Lamar, “Humble.” Bruno Mars, “That’s What I Like” Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” Ed Sheeran, “Shape Of You” Top Streaming Song (Audio): Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” Kendrick Lamar, “Humble.” – WINNER Lil Uzi Vert, “XO Tour LLIF3″ Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” Post Malone ft. Quavo, “Congratulations” Top Streaming Song (Video): Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Lil Pump, “Gucci Gang” Bruno Mars, “That’s What I Like” Ed Sheeran, “Shape of You” Top Selling Song: Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Sam Hunt “Body Like A Back Road” Imagine Dragons “Believer” Imagine Dragons “Thunder” Ed Sheeran “Perfect” Top Radio Song: The Chainsmokers & Coldplay, “Something Just Like This” Imagine Dragons, “Believer” Bruno Mars, “That’s What I Like” Charlie Puth, “Attention” Ed Sheeran, “Shape of You” – WINNER Top Collaboration: Camila Cabello ft. Young Thug, “Havana” The Chainsmokers & Coldplay, “Something Just Like This” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER French Montana ft. Swae Lee, “Unforgettable” Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” Top R&B Song: Childish Gambino, “Redbone” DJ Khaled ft. Rihanna & Bryson Tiller, “Wild Thoughts” Khalid, “Young Dumb & Broke” Bruno Mars, “That’s What I Like” – WINNER Bruno Mars ft. Cardi B, “Finesse” Top Rap Song: Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)” DJ Khaled ft. Justin Bieber, Quavo, Chance The Rapper & Lil Wayne, “I’m The One French Montana ft. Swae Lee, “Unforgettable” Kendrick Lamar, “Humble.” Post Malone ft. 21 Savage, “Rockstar” – WINNER Top Country Song: Kane Brown ft. Lauren Alaina, “What Ifs” Sam Hunt, “Body Like A Back Road” – WINNER Dustin Lynch, “Small Town Boy” Bebe Rexha & Florida Georgia Line, “Meant To Be” Brett Young, “In Case You Didn’t Know” Top Rock Song: Imagine Dragons “Believer” – WINNER Imagine Dragons “Thunder” Linkin Park ft. Kiiara “Heavy” Portugal. The Man “Feel It Still” The Revivalists “Wish I Knew You” Top Latin Song: J Balvin & Willy William Ft. Beyonce, “Mi Gente” Becky G ft. Bad Bunny, ”Mayores” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER Maluma, “Felices Los 4” Wisin ft. Ozuna, “Escapate Conmigo” Top Dance/Electronic Song: The Chainsmokers & Coldplay, “Something Just Like This” – WINNER Cheat Codes ft. Demi Lovato, “No Promises” Clean Bandit ft. Sean Paul & Ann-Marie, “Rockabye” Kygo & Selena Gomez, “It Ain’t Me” Zedd & Alessia Cara, “Stay” Top Christian Song: Elevation Worship, “O Come To The Altar” Hillsong Worship, “What A Beautiful Name” – WINNER Lecrae ft. Tori Kelly, “I’ll Find You” MercyMe, “Even If” Zach Williams, “Old Church Choir” Top Gospel Song: Anthony Brown & group therAPy, “Trust In You” Travis Greene, “You Waited” J.J. Hairston & Youthful Praise, “You Deserve It” – WINNER Tamela Mann, “Change Me” Charlie Wilson, “I’m Blessed”.....»»

Category: topSource: justjaredMay 21st, 2018

Critics Choice Awards 2018 - Complete Winners List!

The critics had all the say at the 2018 Critics’ Choice Awards held at The Barker Hangar on Thursday (January 11) in Santa Monica, Calif. The night honored the best in movies and television and was hosted by Olivia Munn. Gal Gadot was presented with the special #SeeHer Award during the evening for changing the [...] The critics had all the say at the 2018 Critics’ Choice Awards held at The Barker Hangar on Thursday (January 11) in Santa Monica, Calif. The night honored the best in movies and television and was hosted by Olivia Munn. Gal Gadot was presented with the special #SeeHer Award during the evening for changing the way women are seen on the big screen. In the movie categories, it was a big night for both The Shape of Water and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, which went home with four and three awards respectively. Big Little Lies was the big winner in the television categories with four wins, including Best Limited Series and several acting prizes. Click inside for the full list of winners for the Critics’ Choice Awards… Critics Choice Awards 2018 – Complete Winners List! BEST PICTURE The Big Sick Call Me by Your Name Darkest Hour Dunkirk The Florida Project Get Out Lady Bird The Post The Shape of Water – WINNER Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BEST ACTOR Timothée Chalamet – Call Me by Your Name James Franco – The Disaster Artist Jake Gyllenhaal – Stronger Tom Hanks – The Post Daniel Kaluuya – Get Out Daniel Day-Lewis – Phantom Thread Gary Oldman – Darkest Hour – WINNER BEST ACTRESS Jessica Chastain – Molly’s Game Sally Hawkins – The Shape of Water Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Margot Robbie – I, Tonya Saoirse Ronan – Lady Bird Meryl Streep – The Post BEST SUPPORTING ACTOR Willem Dafoe – The Florida Project Armie Hammer – Call Me By Your Name Richard Jenkins – The Shape of Water Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Patrick Stewart – Logan Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name BEST SUPPORTING ACTRESS Mary J. Blige – Mudbound Hong Chau – Downsizing Tiffany Haddish – Girls Trip Holly Hunter – The Big Sick Allison Janney – I, Tonya – WINNER Laurie Metcalf – Lady Bird Octavia Spencer – The Shape of Water BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Mckenna Grace – Gifted Dafne Keen – Logan Brooklynn Prince – The Florida Project – WINNER Millicent Simmonds – Wonderstruck Jacob Tremblay – Wonder BEST ACTING ENSEMBLE Dunkirk Lady Bird Mudbound The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER BEST DIRECTOR Guillermo del Toro – The Shape of Water – WINNER Greta Gerwig – Lady Bird Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan – Dunkirk Luca Guadagnino – Call Me By Your Name Jordan Peele – Get Out Steven Spielberg – The Post BEST ORIGINAL SCREENPLAY Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water Greta Gerwig – Lady Bird Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick Liz Hannah and Josh Singer – The Post Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Jordan Peele – Get Out – WINNER BEST ADAPTED SCREENPLAY James Ivory – Call Me by Your Name – WINNER Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound Aaron Sorkin – Molly’s Game Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder BEST CINEMATOGRAPHY Roger Deakins – Blade Runner 2049 – WINNER Hoyte van Hoytema – Dunkirk Dan Laustsen – The Shape of Water Rachel Morrison – Mudbound Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name BEST PRODUCTION DESIGN Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water – WINNER Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread BEST EDITING Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver – WINNER (Tie) Lee Smith – Dunkirk – WINNER (Tie) Joe Walker – Blade Runner 2049 Sidney Wolinsky – The Shape of Water BEST COSTUME DESIGN Renée April – Blade Runner 2049 Mark Bridges – Phantom Thread – WINNER Jacqueline Durran – Beauty and the Beast Lindy Hemming – Wonder Woman Luis Sequeira – The Shape of Water BEST HAIR AND MAKEUP Beauty and the Beast Darkest Hour – WINNER I, Tonya The Shape of Water Wonder BEST VISUAL EFFECTS Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes – WINNER Wonder Woman BEST ANIMATED FEATURE The Breadwinner Coco – WINNER Despicable Me 3 The LEGO Batman Movie Loving Vincent BEST ACTION MOVIE Baby Driver Logan Thor: Ragnarok War for the Planet of the Apes Wonder Woman – WINNER BEST COMEDY The Big Sick – WINNER The Disaster Artist Girls Trip I, Tonya Lady Bird BEST ACTOR IN A COMEDY Steve Carell – Battle of the Sexes James Franco – The Disaster Artist – WINNER Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok Kumail Nanjiani – The Big Sick Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected) BEST ACTRESS IN A COMEDY Tiffany Haddish – Girls Trip Zoe Kazan – The Big Sick Margot Robbie – I, Tonya – WINNER Saoirse Ronan – Lady Bird Emma Stone – Battle of the Sexes BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE Blade Runner 2049 Get Out – WINNER It The Shape of Water BEST FOREIGN LANGUAGE FILM BPM (Beats Per Minute) A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade – WINNER The Square Thelma BEST SONG Evermore – Beauty and the Beast Mystery of Love – Call Me By Your Name Remember Me – Coco – WINNER Stand Up for Something – Marshall This Is Me – The Greatest Showman BEST SCORE Alexandre Desplat – The Shape of Water – WINNER Jonny Greenwood – Phantom Thread Dario Marianelli – Darkest Hour Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049 John Williams – The Post Hans Zimmer – Dunkirk TELEVISION NOMINATIONS Best Drama Series American Gods (Starz) The Crown (Netflix) Game of Thrones (HBO) The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Stranger Things (Netflix) This Is Us (NBC) Best Actor in a Drama Series Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) – WINNER Paul Giamatti – Billions (Showtime) Freddie Highmore – Bates Motel (A&E) Ian McShane – American Gods (Starz) Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime) Best Actress in a Drama Series Caitriona Balfe – Outlander (Starz) Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) Claire Foy – The Crown (Netflix) Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America) Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Robin Wright – House of Cards (Netflix) Best Supporting Actor in a Drama Series Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA) Asia Kate Dillon – Billions (Showtime) Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO) David Harbour – Stranger Things (Netflix) – WINNER Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access) Michael McKean – Better Call Saul (AMC) Best Supporting Actress in a Drama Series Gillian Anderson – American Gods (Starz) Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO) Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu) – WINNER Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access) Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon) Chrissy Metz – This Is Us (NBC) Best Comedy Series The Big Bang Theory (CBS) Black-ish (ABC) GLOW (Netflix) The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER Modern Family (ABC) Patriot (Amazon) Best Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – Black-ish (ABC) Aziz Ansari – Master of None (Netflix) Hank Azaria – Brockmire (IFC) Ted Danson – The Good Place (NBC) – WINNER Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO) Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC) Best Actress in a Comedy Series Kristen Bell – The Good Place (NBC) Alison Brie – GLOW (Netflix) Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) – WINNER Sutton Foster – Younger (TV Land) Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC) Best Supporting Actor in a Comedy Series Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix) Walton Goggins – Vice Principals (HBO) – WINNER Sean Hayes – Will & Grace (NBC) Marc Maron – GLOW (Netflix) Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO) Ed O’Neill – Modern Family (ABC) Best Supporting Actress in a Comedy Series Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS) – WINNER Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon) Betty Gilpin – GLOW (Netflix) Jenifer Lewis – Black-ish (ABC) Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix) Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix) Best Limited Series American Vandal (Netflix) Big Little Lies (HBO) – WINNER Fargo (FX) Feud: Bette and Joan (FX) Godless (Netflix) The Long Road Home (National Geographic) Best Movie Made for TV Flint (Lifetime) I Am Elizabeth Smart (Lifetime) The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO) Sherlock: The Lying Detective (PBS) The Wizard of Lies (HBO) – WINNER Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Jeff Daniels – Godless (Netflix) Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO) Ewan McGregor – Fargo (FX) – WINNER Jack O’Connell – Godless (Netflix) Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX) Bill Pullman – The Sinner (USA) Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix) Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Jessica Biel – The Sinner (USA) Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime) Carrie Coon – Fargo (FX) Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO) – WINNER Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX) Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO) Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series Johnny Flynn – Genius (National Geographic) Benito Martinez – American Crime (ABC) Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX) Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO) – WINNER David Thewlis – Fargo (FX) Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX) Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX) Laura Dern – Big Little Lies (HBO) – WINNER Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX) Regina King – American Crime (ABC) Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO) Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX) Best Talk Show Ellen (NBC) Harry (Syndicated) Jimmy Kimmel Live! (ABC) – WINNER The Late Late Show with James Corden (CBS) The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC) Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO) Best Animated Series Archer (FX) Bob’s Burgers (FOX) BoJack Horseman (Netflix) Danger & Eggs (Amazon) Rick and Morty (Adult Swim) – WINNER The Simpsons (FOX) Best Unstructured Reality Series Born This Way (A&E) – WINNER Ice Road Truckers (History) Intervention (A&E) Live PD (A&E) Ride with Norman Reedus (AMC) Teen Mom (MTV) Best Structured Reality Series The Carbonaro Effect (truTV) Fixer Upper (HGTV) The Profit (CNBC) Shark Tank (ABC) – WINNER Undercover Boss (CBS) Who Do You Think You Are? (TLC) Best Reality Competition Series America’s Got Talent (NBC) Chopped (Food Network) Dancing with the Stars (ABC) Project Runway (Lifetime) RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) The Voice (NBC) – WINNER Best Reality Show Host Ted Allen – Chopped (Food Network) Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC) Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC) Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX) Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV) RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv) – WINNER.....»»

Category: topSource: justjaredJan 11th, 2018

Billboard Music Awards 2018 - Winners List!

The 2018 Billboard Music Awards air on Sunday night (May 20) – and a bunch of today’s top artists have already been announced as winners! Plenty of performers are already winners in the non-televised categories, which were announced earlier in the afternoon, including Imagine Dragons, Drake, Ed Sheeran and Kendrick Lamar. In addition to the [...] The 2018 Billboard Music Awards air on Sunday night (May 20) – and a bunch of today’s top artists have already been announced as winners! Plenty of performers are already winners in the non-televised categories, which were announced earlier in the afternoon, including Imagine Dragons, Drake, Ed Sheeran and Kendrick Lamar. In addition to the standard award categories, Janet Jackson is also being honored this year with the Icon Award during the ceremony. Check out the full list of winners in the non-televised categories below, which will be updated with the televised winners later in the evening! Find out who won inside… ARTIST AWARDS Top Duo/Group: The Chainsmokers Coldplay Imagine Dragons – WINNER Migos U2 Top Billboard 200 Artist: Drake – WINNER Kendrick Lamar Ed Sheeran Chris Stapleton Taylor Swift Top Hot 100 Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Streaming Songs Artist: Cardi B Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Ed Sheeran Top Song Sales Artist: Imagine Dragons Kendrick Lamar Bruno Mars Post Malone Ed Sheeran – WINNER Top Radio Songs Artist: Halsey Imagine Dragons Bruno Mars Charlie Puth Ed Sheeran – WINNER Top Touring Artist: Coldplay Guns N’ Roses Bruno Mars Ed Sheeran U2 – WINNER Top R&B Artist: Chris Brown Khalid Bruno Mars – WINNER SZA The Weeknd Top R&B Male Artist: Khalid Bruno Mars – WINNER The Weeknd Top R&B Female Artist: Beyoncé Rihanna SZA – WINNER Top R&B Tour: Bruno Mars – WINNER Lionel Richie The Weeknd Top Rap Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Lil Uzi Vert Migos Post Malone Top Rap Male Artist: Drake Kendrick Lamar – WINNER Post Malone Top Rap Female Artist: Bhad Bhabie Cardi B – WINNER Nicki Minaj Top Rap Tour: J. Cole JAY-Z – WINNER Kendrick Lamar Top Country Artist: Kane Brown Luke Combs Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Male Artist: Sam Hunt Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Top Country Female Artist: Kelsea Ballerini Miranda Lambert Maren Morris – WINNER Top Country Duo/Group Artist: Florida Georgia Line – WINNER Old Dominion Zac Brown Band Top Country Tour: Luke Bryan – WINNER Florida Georgia Line Tim McGraw & Faith Hill Top Rock Artist: Imagine Dragons – WINNER Linkin Park Portugal. The Man Tom Petty & The Heartbreakers twenty one pilots Top Rock Tour: Coldplay Guns N’ Roses U2 – WINNER Top Latin Artist: J Balvin Daddy Yankee Luis Fonsi Ozuna – WINNER Romeo Santos Top Christian Artist: Elevation Worship Hillsong UNITED Hillsong Worship MercyMe – WINNER Zach Williams Top Gospel Artist: Anthony Brown & group therAPy Travis Greene J.J. Hairston & Youthful Praise Tasha Cobbs Leonard – WINNER Tamela Mann ALBUM AWARDS Top Billboard 200 Album: Drake “More Life” Kendrick Lamar “DAMN.” – WINNER Post Malone “Stoney” Ed Sheeran “÷ (Divide)” Taylor Swift “reputation” Top Soundtrack: “Black Panther” “The Fate of the Furious: The Album” “The Greatest Showman” “Guardians of the Galaxy, Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2” “Moana” – WINNER Top R&B Album: Khalid “American Teen” Bruno Mars “24K Magic” – WINNER SZA “Ctrl” The Weeknd “Starboy” XXXTENTACION “17” Top Rap Album: Drake “More Life” Kendrick Lamar “DAMN.” – WINNER Lil Uzi Vert “Luv Is Rage 2” Migos “Culture” Post Malone “Stoney” Top Country Album: Kane Brown “Kane Brown” Luke Combs “This One’s For You” Thomas Rhett “Life Changes” Chris Stapleton “From A Room: Volume 1” – WINNER Brett Young “Brett Young” Top Rock Album: Imagine Dragons “Evolve” – WINNER Linkin Park “One More Light” Panic! At The Disco “Death Of A Bachelor” Portugal. The Man “Woodstock” U2 “Songs of Experience” Top Latin Album: Nicky Jam “Fénix” Christian Nodal “Me Dejé Llevar” Ozuna “Odisea” – WINNER Romeo Santos “Golden” Shakira “El Dorado” Top Dance/Electronic Album: Avicii “AVĪCI (01)” The Chainsmokers “Memories…Do Not Open” – WINNER Calvin Harris “Funk Wav Bounces Vol. 1” Kygo “Stargazing” ODESZA “A Moment Apart” Top Christian Album: Elevation Worship “There Is A Cloud” Hillsong UNITED “Wonder” Hillsong Worship “Let There Be Light” Alan Jackson “Precious Memories Collection” – WINNER MercyMe “Lifer” Top Gospel Album: Anthony Brown & group therAPy “A Long Way From Sunday” Travis Greene “Crossover: Live From Music City” J.J. Hairston & Youthful Praise “You Deserve It” Tasha Cobbs Leonard “Heart. Passion. Pursuit.” – WINNER Marvin Sapp “Close” SONG AWARDS Top Streaming Song (Audio): Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” Kendrick Lamar “HUMBLE.” – WINNER Lil Uzi Vert “XO TOUR Llif3” Post Malone ft. 21 Savage “Rockstar” Post Malone ft. Quavo “Congratulations” Top Streaming Song (Video): Cardi B “Bodak Yellow (Money Moves)” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” – WINNER Lil Pump “Gucci Gang” Bruno Mars “That’s What I Like” Ed Sheeran “Shape of You” Top Selling Song: Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” – WINNER Sam Hunt “Body Like A Back Road” Imagine Dragons “Believer” Imagine Dragons “Thunder” Ed Sheeran “Perfect” Top Radio Song: The Chainsmokers & Coldplay “Something Just Like This” Imagine Dragons “Believer” Bruno Mars “That’s What I Like” Charlie Puth “Attention” Ed Sheeran “Shape of You” – WINNER Top R&B Song: Childish Gambino “Redbone” DJ Khaled ft. Rihanna & Bryson Tiller “Wild Thoughts” Khalid “Young Dumb & Broke” Bruno Mars “That’s What I Like” – WINNER Bruno Mars ft. Cardi B “Finesse” Top Rock Song: Imagine Dragons “Believer” – WINNER Imagine Dragons “Thunder” Linkin Park ft. Kiiara “Heavy” Portugal. The Man “Feel It Still” The Revivalists “Wish I Knew You” Top Latin Song: J Balvin & Willy William ft. Beyoncé “Mi Gente” Becky G ft. Bad Bunny “Mayores” Luis Fonsi & Daddy Yankee ft. Justin Bieber “Despacito” – WINNER Maluma “Felices Los 4” Wisin ft. Ozuna “Escápate Conmigo” Top Dance/Electronic Song: The Chainsmokers & Coldplay “Something Just Like This” – WINNER Clean Bandit ft. Sean Paul & Anne-Marie “Rockabye” Cheat Codes ft. Demi Lovato “No Promises” Kygo & Selena Gomez “It Ain’t Me” Zedd & Alessia Cara “Stay” Top Christian Song: Elevation Worship “O Come To The Altar” Hillsong Worship “What A Beautiful Name” – WINNER Lecrae ft. Tori Kelly “I’ll Find You” MercyMe “Even If” Zach Williams “Old Church Choir” Top Gospel Song: Anthony Brown & group therAPy “Trust In You” J.J. Hairston & Youthful Praise “You Deserve It” – WINNER Travis Greene “You Waited” Tamela Mann “Change Me” Charlie Wilson “I’m Blessed”.....»»

Category: topSource: justjaredMay 20th, 2018

Teen Choice Awards 2018 - Complete Winners List Revealed!

It was a big night for young fans at the 2018 Teen Choice Awards held at The Forum on Sunday (August 12) in Inglewood, Calif. Fans got to vote for their favorites and Riverdale was the big winner of the night, with the cast taking home ten awards total. The Greatest Showman took home three [...] It was a big night for young fans at the 2018 Teen Choice Awards held at The Forum on Sunday (August 12) in Inglewood, Calif. Fans got to vote for their favorites and Riverdale was the big winner of the night, with the cast taking home ten awards total. The Greatest Showman took home three awards and Zac Efron showed up at the event with a new haircut to accept the awards. There were more than 90 categories at the awards show, but only a fraction of those were revealed during the show. The rest will be revealed later on social media. Click inside for a full list of winners… MOVIES Choice Action Movie Avengers: Infinity War Justice League Maze Runner: The Death Cure Pacific Rim: Uprising Tomb Raider Choice Action Movie Actor Chris Evans, Avengers: Infinity War Dylan O’Brien, Maze Runner: The Death Cure Henry Cavill, Justice League John Boyega, Pacific Rim: Uprising Robert Downey Jr., Avengers: Infinity War – WINNER Tom Holland, Avengers: Infinity War Choice Action Movie Actress Alicia Vikander, Tomb Raider Amy Adams, Justice League Elizabeth Olsen, Avengers: Infinity War Gal Gadot, Justice League Scarlett Johansson, Avengers: Infinity War Zoe Saldana, Avengers: Infinity War Choice Sci-Fi Movie Black Panther Blade Runner 2049 Rampage Ready Player One Thor: Ragnarok Choice Sci-Fi Movie Actor Chadwick Boseman, Black Panther Chris Hemsworth, Thor: Ragnarok – WINNER Dwayne Johnson, Rampage Mark Ruffalo, Thor: Ragnarok Ryan Gosling, Blade Runner 2049 Tye Sheridan, Ready Player One Choice Sci-Fi Movie Actress Danai Gurira, Black Panther Letitia Wright, Black Panther Lupita Nyong’o, Black Panther Naomie Harris, Rampage Olivia Cooke, Ready Player One Tessa Thompson, Thor: Ragnarok Choice Fantasy Movie A Wrinkle in Time Coco Peter Rabbit Star Wars: The Last Jedi Choice Fantasy Movie Actor Anthony Gonzalez, Coco Gael García Bernal, Coco James Corden, Peter Rabbit John Boyega, Star Wars: The Last Jedi Mark Hamill, Star Wars: The Last Jedi Oscar Isaac, Star Wars: The Last Jedi Choice Fantasy Movie Actress Carrie Fisher, Star Wars: The Last Jedi Daisy Ridley, Star Wars: The Last Jedi Mindy Kaling, A Wrinkle in Time Oprah Winfrey, A Wrinkle in Time Reese Witherspoon, A Wrinkle in Time Storm Reid, A Wrinkle in Time Choice Drama Movie A Quiet Place Midnight Sun Murder on the Orient Express The Greatest Showman – WINNER Truth or Dare Wonder Choice Drama Movie Actor Hugh Jackman, The Greatest Showman Jacob Tremblay, Wonder Leslie Odom Jr., Murder on the Orient Express Patrick Schwarzenegger, Midnight Sun Timothée Chalamet, Lady Bird Zac Efron, The Greatest Showman – WINNER Choice Drama Movie Actress Bella Thorne, Midnight Sun Daisy Ridley, Murder on the Orient Express Julia Roberts, Wonder Lucy Hale, Truth or Dare Saoirse Ronan, Lady Bird Zendaya, The Greatest Showman Choice Comedy Movie Daddy’s Home 2 I Feel Pretty Jumanji: Welcome to the Jungle Love, Simon – WINNER Overboard Pitch Perfect 3 Choice Comedy Movie Actor Dwayne Johnson, Jumanji: Welcome to the Jungle Eugenio Derbez, Overboard Jack Black, Jumanji: Welcome to the Jungle Kevin Hart, Jumanji: Welcome to the Jungle Mark Wahlberg, Daddy’s Home 2 Will Ferrell, Daddy’s Home 2 Choice Comedy Movie Actress Amy Schumer, I Feel Pretty Anna Faris, Overboard Anna Kendrick, Pitch Perfect 3 – WINNER Hailee Steinfeld, Pitch Perfect 3 Karen Gillan, Jumanji: Welcome to the Jungle Rebel Wilson, Pitch Perfect 3 Choice Movie Villain Adam Driver, Star Wars: The Last Jedi Aiden Gillen, Maze Runner: The Death Cure Bill Skarsgård, It Cate Blanchett, Thor: Ragnarok Josh Brolin, Avengers: Infinity War Michael B. Jordan, Black Panther Choice Breakout Movie Star Keala Settle, The Greatest Showman Kelly Marie Tran, Star Wars: The Last Jedi Letitia Wright, Black Panther Nick Robinson, Love, Simon – WINNER Olivia Cooke, Ready Player One Sophia Lillis, It Choice Movie Ship Bella Thorne and Patrick Schwarzenegger, Midnight Sun Chadwick Boseman and Lupita Nyong’o, Black Panther Dylan O’Brien and Kaya Scodelario, Maze Runner: The Death Cure Nick Robinson and Keiynan Lonsdale, Love, Simon Sophia Lillis and Jeremy Ray Taylor, It Zac Efron and Zendaya, The Greatest Showman Choice Summer Movie Adrift Incredibles 2 Jurassic World: Fallen Kingdom Life of the Party Ocean’s 8 Solo: A Star Wars Story Choice Summer Movie Actor Alden Ehrenreich, Solo: A Star Wars Story Chris Pratt, Jurassic World: Fallen Kingdom – WINNER Donald Glover, Solo: A Star Wars Story Julian Dennison, Deadpool 2 Ryan Reynolds, Deadpool 2 Sam Claflin, Adrift Choice Summer Movie Actress Bryce Dallas Howard, Jurassic World: Fallen Kingdom – WINNER Emilia Clarke, Solo: A Star Wars Story Melissa McCarthy, Life of the Party Sandra Bullock, Ocean’s 8 Shailene Woodley, Adrift Zazie Beetz, Deadpool 2 MOVIES AND TELEVISION Choice Liplock Chadwick Boseman and Lupita Nyong’o, Black Panther Chris Pratt and Zoe Saldana, Avengers: Infinity War Cole Sprouse and Lili Reinhart, Riverdale – WINNER Gina Rodriguez and Justin Baldoni, Jane the Virgin Millie Bobby Brown and Finn Wolfhard, Stranger Things Zac Efron and Zendaya, The Greatest Showman Choice Hissy Fit Adam Driver, Star Wars: The Last Jedi Jack Black, Jumanji: Welcome to the Jungle Joe Keery, Stranger Things Kevin Hart, Jumanji: Welcome to the Jungle Madelaine Petsch, Riverdale – WINNER Mark Ruffalo, Avengers: Infinity War Choice Scene Stealer Charlie Heaton, Stranger Things Katie McGrath, Supergirl Nick Jonas, Jumanji: Welcome to the Jungle Taika Waititi, Thor: Ragnarok Tom Hiddleston, Thor: Ragnarok Vanessa Morgan, Riverdale – WINNER TELEVISION Choice Drama TV Show Empire Famous in Love Riverdale – WINNER Star The Fosters This is Us Choice Drama TV Actor Cole Sprouse, Riverdale – WINNER Freddie Highmore, The Good Doctor Jesse Williams, Grey’s Anatomy Jussie Smollett, Empire K.J. Apa, Riverdale Sterling K. Brown, This Is Us Choice Drama TV Actress Bella Thorne, Famous in Love Camila Mendes, Riverdale Chrissy Metz, This Is Us Lili Reinhart, Riverdale – WINNER Maia Mitchell, The Fosters Ryan Destiny, Star Choice Sci-Fi/Fantasy TV Show iZombie Shadowhunters: The Mortal Instruments – WINNER Stranger Things Supernatural The 100 The Originals Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actor Bob Morley, The 100 Dominic Sherwood, Shadowhunters: The Mortal Instruments Finn Wolfhard, Stranger Things Gaten Matarazzo, Stranger Things Joseph Morgan, The Originals Matthew Daddario, Shadowhunters: The Mortal Instruments – WINNER Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actress Eliza Taylor, The 100 Emeraude Toubia, Shadowhunters: The Mortal Instruments Katherine McNamara, Shadowhunters: The Mortal Instruments Lana Parrilla, Once Upon a Time Millie Bobby Brown, Stranger Things – WINNER Rose McIver, iZombie Choice Action TV Show Arrow Gotham Lethal Weapon Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. Supergirl The Flash – WINNER Choice Action TV Actor Chris Wood, Supergirl Damon Wayans, Lethal Weapon David Mazouz, Gotham Grant Gustin, The Flash – WINNER Lucas Till, MacGyver Stephen Amell, Arrow Choice Action TV Actress Caity Lotz, DC’s Legends of Tomorrow Candice Patton, The Flash Chloe Bennet, Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. Danielle Panabaker, The Flash Emily Bett Rickards, Arrow Melissa Benoist, Supergirl Choice Comedy TV Show Black-ish Fuller House Jane the Virgin Modern Family The Big Bang Theory The Good Place Choice Comedy TV Actor Andy Samberg, Brooklyn Nine-Nine Anthony Anderson, Black-ish Elias Harger, Fuller House Hudson Yang, Fresh Off the Boat Jaime Camil, Jane the Virgin Rico Rodriguez, Modern Family Choice Comedy TV Actress America Ferrera, Superstore Candace Cameron Bure, Fuller House Gina Rodriguez, Jane the Virgin Kristen Bell, The Good Place Sarah Hyland, Modern Family Yara Shahidi, Black-ish, Grown-ish Choice Animated TV Show Bob’s Burgers Family Guy Miraculous: Tales of Ladybug & Cat Noir Rick and Morty Steven Universe The Simpsons Choice Reality TV Show Keeping Up with the Kardashians Lip Sync Battle MasterChef Junior The Four: Battle for Stardom The Voice Total Divas Choice Throwback TV Show Dawson’s Creek Friends Gossip Girl One Tree Hill That ’70s Show The Fresh Prince of Bel-Air Choice TV Personality Chrissy Teigen, Lip Sync Battle Derek Hough, World of Dance DJ Khaled, The Four: Battle for Stardom Hailey Baldwin, Drop the Mic Kelly Clarkson, The Voice Meghan Trainor, The Four: Battle for Stardom Choice TV Villain Anna Hopkins, Shadowhunters: The Mortal Instruments Cameron Monaghan, Gotham Gabrielle Anwar, Once Upon a Time Mark Consuelos, Riverdale – WINNER Mind Flayer, Stranger Things Odette Annable, Supergirl Choice Breakout TV Show 9-1-1 Anne With an E Black Lightning On My Block – WINNER Siren The Resident Choice Breakout TV Star Iain Armitage, Young Sheldon Luka Sabbat, Grown–ish Lyric Ross, This Is Us Nafessa Williams, Black Lightning Oliver Stark, 9-1-1 Vanessa Morgan, Riverdale – WINNER Choice TV Ship Cole Sprouse and Lili Reinhart, Riverdale – WINNER Grant Gustin and Candice Patton, The Flash K.J. Apa and Camila Mendes, Riverdale Matthew Daddario and Harry Shum Jr., Shadowhunters: The Mortal Instruments Millie Bobby Brown and Finn Wolfhard, Stranger Things Stephen Amell and Emily Bett Rickards, Arrow Choice Summer TV Show Beat Shazam Cobra Kai Marvel’s Cloak & Dagger So You Think You Can Dance The Bold Type Total Bellas Choice Summer TV Star Aisha Dee, The Bold Type Aubrey Joseph, Marvel’s Cloak & Dagger Katie Stevens, The Bold Type Meghann Fahy, The Bold Type Olivia Holt, Marvel’s Cloak & Dagger – WINNER Xolo Maridueña, Cobra Kai MUSIC Choice Male Artist Bruno Mars Drake Ed Sheeran Louis Tomlinson – WINNER Niall Horan Shawn Mendes Choice Female Artist Ariana Grande Camila Cabello Cardi B Demi Lovato Dua Lipa Taylor Swift Choice Music Group 5 Seconds of Summer Fifth Harmony Florida Georgia Line Maroon 5 Migos Why Don’t We Choice Country Artist Blake Shelton Carrie Underwood Kane Brown Kelsea Ballerini Maren Morris Thomas Rhett Choice Electronic/Dance Artist Calvin Harris Marshmello Martin Garrix Steve Aoki The Chainsmokers Zedd Choice Latin Artist Becky G CNCO – WINNER Daddy Yankee J Balvin Luis Fonsi Maluma Choice R&B/Hip-Hop Artist Cardi B Childish Gambino Drake Khalid Nicki Minaj Post Malone Choice Rock Artist Imagine Dragons Panic! At the Disco Paramore Portugal. The Man twenty one pilots X Ambassadors Choice Song: Female Artist Ariana Grande, “No Tears Left to Cry” Camila Cabello, “Havana (feat. Young Thug)” Demi Lovato, “Sorry Not Sorry” Dua Lipa, “New Rules” Halsey, “Bad at Love” Taylor Swift, “Look What You Made Me Do” Choice Song: Male Artist Charlie Puth, “Attention” Childish Gambino, “This Is America” Drake, “God’s Plan” Ed Sheeran, “Perfect” Justin Timberlake, “Say Something (feat. Chris Stapleton)” Kendrick Lamar, “Love. (feat. Zacari)” Choice Song: Group 5 Seconds of Summer, “Youngblood” Imagine Dragons, “Whatever It Takes” Maroon 5, “Wait” Panic! At the Disco, “Say Amen (Saturday Night)” Portugal. The Man, “Feel It Still” Why Don’t We, “Trust Fund Baby” Choice Collaboration Bebe Rexha, “Meant to Be (feat. Florida Georgia Line)” Bruno Mars, Finesse (Remix) [feat. Cardi B]” Taylor Swift, ” End Game (feat. Ed Sheeran and Future)” The Weeknd and Kendrick Lamar, “Pray for Me” Zac Efron and Zendaya, “Rewrite the Stars” – WINNER Zedd, Maren Morris and Grey, “The Middle” Choice Pop Song Ariana Grande, “No Tears Left to Cry” Keala Settle and The Greatest Showman Ensemble, “This Is Me” Meghan Trainor, “No Excuses” Shawn Mendes, “In My Blood” Taylor Swift, “Delicate” Backstreet Boys, “Don’t Go Breaking My Heart” Choice Country Song Bebe Rexha, “Meant to Be (feat. Florida Georgia Line)” – WINNER Brett Young, “Mercy” Carrie Underwood, “Cry Pretty” Kane Brown, “Heaven” Luke Bryan, “Most People Are Good” Thomas Rhett, “Life Changes” Choice Electronic/Dance Song Calvin Harris and Dua Lipa, “One Kiss” Clean Bandit, “Solo (feat. Demi Lovato)” Marshmello and Anne–Marie, “Friends” Steve Aoki and Lauren Jauregui, “All Night” – WINNER Topic and Ally Brooke, “Perfect” Zedd, Maren Morris and Grey, “The Middle” Choice Latin Song CNCO and Yandel, “Hey DJ” J Balvin and Willy William, “Mi Gente” Jennifer Lopez, “Dinero (feat. DJ Khaled and Cardi B)” Liam Payne and J Balvin, “Familiar” Luis Fonsi and Demi Lovato, “Échame La Culpa” RedOne, Daddy Yankee, French Montana and Dinah Jane, “Boom Boom” Choice R&B/Hip-Hop Song Bruno Mars, ” Finesse (Remix) [feat. Cardi B]” Childish Gambino, “This Is America” Drake, “God’s Plan” Kendrick Lamar and SZA, “All the Stars” Khalid and Normani, “Love Lies” – WINNER NF, “Let You Down” Choice Rock/Alternative Song Alice Merton, “No Roots” Foster the People, “Sit Next to Me” Halsey, “Alone (feat. Big Sean and Stefflon Don)” Imagine Dragons, “Whatever It Takes” Panic! At the Disco, “High Hopes” Paramore, “Hard Times” Choice Breakout Artist Bazzi Khalid – WINNER Lauv Logic Marshmello SZA Choice Next Big Thing Black Pink Jackson Wang Jacob Sartorius MattyBRaps NCT Stray Choice International Artist Black Pink BTS CNCO EXO Got7 Super Junior Choice Summer Song 5 Seconds of Summer, “Youngblood” Calvin Harris and Dua Lipa, “One Kiss” Drake, “Nice for What” Liam Payne and J Balvin, “Familiar” Maroon 5, “Girls Like You (feat. Cardi B)” Selena Gomez, “Back to You” Choice Summer Female Artist Ariana Grande Camila Cabello Cardi B Halsey Meghan Trainor Selena Gomez Choice Summer Male Artist Charlie Puth Kane Brown Liam Payne Niall Horan Shawn Mendes Zayn Malik Choice Summer Group 5 Seconds of Summer Dan + Shay Imagine Dragons Maroon 5 Panic! At the Disco The Chainsmokers Choice Summer Tour Charlie Puth, The Voicenotes Tour Harry Styles, Live on Tour Jay–Z and Beyoncé, On the Run II Tour Kendrick Lamar, SZA and More, The Championship Tour Niall Horan, Flicker World Tour Taylor Swift, Reputation Stadium Tour SPORTS Choice Male Athlete Adam Rippon J.J. Watt LeBron James Red Gerard Shaun White Stephen Curry Choice Female Athlete Chloe Kim Lindsey Vonn Mikaela Shiffrin Mirai Nagasu Serena Williams U.S. Olympic Women’s Ice Hockey Team DIGITAL Choice Female Web Star Bethany Mota Eva Gutowski Lele Pons Lilly Singh Liza Koshy – WINNER The Merrell Twins Choice Male Web Star Cameron Dallas Collins Key Joey Graceffa Ryan Higa The Dolan Twins – WINNER Tyler Oakley Choice Comedy Web Star Collins Key Lele Pons Lilly Singh Liza Koshy Miranda Sings The Dolan Twins Choice Music Web Star Anitta Chloe x Halle Erika Costell Jack & Jack Johnny Orlando Noah Schnacky Choice Fashion/Beauty Web Star Dulce Candy James Charles Kandee Johnson Nikkie de Jager (NikkieTutorials) Shay Mitchell Zoella Choice Twit Anna Kendrick – WINNER Chrissy Teigen Kumail Nanjiani Mark Hamill Mindy Kaling Ryan Reynolds Choice Instagrammer Dwayne Johnson John Mayer Justin Timberlake Lucy Hale Selena Gomez Will Smith Choice Snapchatter Ariana Grande Demi Lovato Ethan Dolan Grayson Dolan Kendall Jenner Meghan Trainor Choice YouTuber DanTDM Lele Pons Lilly Singh Liza Koshy The Dolan Twins The Merrell Twins Choice Muser Baby Ariel Holly H (Holly Horne) Loren Gray Mackenzie Ziegler Sofia Santino Valentina Schulz MISCELLANEOUS Choice Comedian Ellen DeGeneres James Corden Jimmy Fallon Kevin Hart Lilly Singh The Dolan Twins Choice Style Icon Blake Lively Chadwick Boseman Harry Styles Meghan Markle, Duchess of Sussex Migos Zendaya Choice Female Hottie Hailey Baldwin Kendall Jenner Lauren Jauregui – WINNER Olivia Holt Selena Gomez Yara Shahidi Choice Male Hottie Chadwick Boseman Chris Hemsworth Cole Sprouse – WINNER Grant Gustin Shawn Mendes Zac Efron Choice Video Game Fire Emblem Heroes Fortnite Overwatch PlayerUnknown’s Battlegrounds Super Mario Odyssey The Legend of Zelda: Breath of the Wild Choice Fandom #BLINKS #BTSArmy #CNCOwners #Directioners #Harmonizers #Swifties Choice Dancer Cheryl Burke Derek Hough Jenna Dewan Les Twins Maddie Ziegler – WINNER tWitch Choice Model Adwoa Aboah Bella Hadid Gigi Hadid Jaden Smith Kaia Gerber Romeo Beckham.....»»

Category: topSource: justjaredAug 12th, 2018

iHeartRadio Music Awards 2018 - Complete Winners List

The full list of winners from the 2018 iHeartRadio Music Awards has been announced! Among the big winners of the night were Best New Artist winner Cardi B and also Ed Sheeran, who took home Male Artist of the Year and Song of the Year for “Shape of You.” There were a ton of amazing [...] The full list of winners from the 2018 iHeartRadio Music Awards has been announced! Among the big winners of the night were Best New Artist winner Cardi B and also Ed Sheeran, who took home Male Artist of the Year and Song of the Year for “Shape of You.” There were a ton of amazing performances, including one from Cardi, who opened the show with a medley. Some of the special awards of the night included Icon Award winner Bon Jovi, Fangirls Award recipient Camila Cabello, and Innovator Award winner Chance the Rapper. Click inside for the full list of nominees… iHeartRadio Music Awards 2018 – Complete Winners List Song of the Year: “Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee featuring Justin Bieber “Shape Of You” – Ed Sheeran – WINNER “Something Just Like This” – The Chainsmokers and Coldplay “That’s What I Like” – Bruno Mars “Wild Thoughts” – DJ Khaled featuring Rihanna and Bryson Tiller Female Artist of the Year: Alessia Cara​ Halsey P!nk Rihanna Taylor Swift – WINNER Male Artist of the Year: Bruno Mars Charlie Puth Ed Sheeran – WINNER Shawn Mendes The Weeknd Best Duo/Group of the Year: Imagine Dragons Maroon 5 – WINNER Migos Portugal. The Man The Chainsmokers Best Collaboration: “Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee featuring Justin Bieber “Don’t Wanna Know” – Maroon 5 featuring Kendrick Lamar “Something Just Like This” – The Chainsmokers and Coldplay – WINNER “Stay” – Zedd and Alessia Cara “Wild Thoughts” – DJ Khaled featuring Rihanna and Bryson Tiller Best New Artist: Cardi B – WINNER Niall Horan Luke Combs Christian Nodal Judah & the Lion Ozuna Khalid Best New Pop Artist: Camila Cabello Julia Michaels Liam Payne Logic Niall Horan – WINNER Alternative Rock Song of the Year: “Believer” – Imagine Dragons “Feel It Still” – Portugal. The Man- WINNER “Thunder” – Imagine Dragons “Walk On Water” – Thirty Seconds To Mars “Wish I Knew You” – The Revivalists Alternative Rock Artist of the Year: Cage The Elephant Imagine Dragons- WINNER Judah & The Lion Kings Of Leon Portugal. The Man Best New Rock/Alternative Rock Artist: Greta Van Fleet Judah & The Lion- WINNER K.Flay Rag’n'Bone Man The Revivalists Rock Song of the Year: “Go To War” – Nothing More “Help” – Papa Roach “Run” – Foo Fighters- WINNER “Rx (Medicate)”" – Theory of a Deadman “Song #3″ – Stone Sour Rock Artist of the Year: Foo Fighters Highly Suspect Metallica- WINNER Papa Roach Royal Blood Country Song of the Year: “Body Like A Back Road” – Sam Hunt- WINNER “Dirt On My Boots” – Jon Pardi “Hurricane” – Luke Combs “Small Town Boy” – Dustin Lynch “Unforgettable” – Thomas Rhett Country Artist of the Year: Blake Shelton Jason Aldean Luke Bryan Sam Hunt Thomas Rhett- WINNER Best New Country Artist: Brett Young Jon Pardi Kane Brown Lauren Alaina Luke Combs- WINNER Dance Song of the Year: “It Ain’t Me” – Kygo and Selena Gomez “No Promises” – Cheat Codes featuring Demi Lovato “Rockabye” – Clean Bandit and Anne-Marie featuring Sean Paul “Something Just Like This” – The Chainsmokers and Coldplay “Stay” – Zedd and Alessia Cara- WINNER Dance Artist of the Year: Calvin Harris Cheat Codes Kygo The Chainsmokers- WINNER Zedd Hip-Hop Song of the Year: “Bad and Boujee” – Migos featuring Lil Uzi Vert “Bodak Yellow” – Cardi B “HUMBLE.” – Kendrick Lamar “Rockstar” – Post Malone “Wild Thoughts” – DJ Khaled featuring Rihanna and Bryson Tiller- WINNER Hip-Hop Artist of the Year: DJ Khaled Drake Future Kendrick Lamar- WINNER Migos Best New Hip-Hop Artist: 21 Savage Cardi B- WINNER GoldLink Lil Uzi Vert Playboi Carti R&B Song of the Year: “B.E.D.” – Jacquees “Location” – Khalid “Love Galore” – SZA featuring Travis Scott “Redbone” – Childish Gambino “That’s What I Like” – Bruno Mars- WINNER R&B Artist of the Year: Bruno Mars- WINNER Childish Gambino​ Khalid Rihanna The Weeknd Best New R&B Artist: 6LACK Kehlani- WINNER Kevin Ross​ Khalid SZA Latin Song of the Year: “Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee- WINNER “El Amante” – Nicky Jam “Hey DJ” – CNCO “Mi Gente” – J Balvin featuring Willy William “Súbeme La Radio” – Enrique Iglesias Latin Artist of the Year: CNCO J Balvin Luis Fonsi- WINNER Nicky Jam Shakira Best New Latin Artist: Abraham Mateo Bad Bunny Danny Ocean Karol G Ozuna Regional Mexican Song of the Year: “Adios Amor” – Christian Nodal “Ella Es Mi Mujer” – Banda Carnaval “Las Ultras” – Calibre 50 “Regresa Hermosa” – Gerardo Ortiz “Siempre Te Voy A Querer” – Calibre 50 Regional Mexican Artist of the Year: Banda Carnaval Banda Los Recoditos Banda Sinaloense MS de Sergio Lizarraga Calibre 50 Gerardo Ortiz Best New Regional Mexican Artist: Christian Nodal Edwin Luna y La Trakalosa de Monterrey El Fantasma Ulices Chaidez y Sus Plebes Producer of the Year: Andrew “Pop” Wansel and Warren “Oak” Felder Andrew Watt Benny Blanco Justin Tranter Steve Mac Best Lyrics: *Socially Voted Category “Bodak Yellow” – Cardi B “Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee “There’s Nothing Holding Me Back” – Shawn Mendes “Look What You Made Me Do” – Taylor Swift “Perfect” – Ed Sheeran “Slow Hands” – Niall Horan- WINNER Best Cover Song: *Socially Voted Category “All We Got” – Shawn Mendes “Bad Liar” – HAIM “Issues” – Niall Horan “Lost” – Khalid “Say You Won’t Let Go” – Camila Cabello and Machine Gun Kelly “The Chain” – Harry Styles- WINNER “Touch” – Ed Sheeran “The Tribute Song” – Thirty Seconds To Mars Best Fan Army presented by Taco Bell: *Socially Voted Category Arianators – Ariana Grande Beliebers – Justin Bieber BTS – BTS- WINNER Camilizers – Camila Cabello EXO-L – EXO Harmonizers – Fifth Harmony Lovatics – Demi Lovato Mendes Army – Shawn Mendes Mixers – Little Mix Selenators – Selena Gomez Smilers – Miley Cyrus Swifties – Taylor Swift Best Music Video: *Socially Voted Category “Bad Liar” – Selena Gomez “Bodak Yellow” – Cardi B “Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee “I’m The One” – DJ Khaled “Look What You Made Me Do” – Taylor Swift “Malibu” – Miley Cyrus “New Rules” – Dua Lipa “Shape Of You” – Ed Sheeran “Sign Of The Times” – Harry Styles- WINNER “Sorry Not Sorry” – Demi Lovato “Swish Swish” – Katy Perry “That’s What I Like” – Bruno Mars “There’s Nothing Holding Me Back” – Shawn Mendes Social Star Award: *Socially Voted Category Andrew Huang Anitta- WINNER Christian Collins Conor Maynard dodie Gabbie Hanna JoJo Siwa Mariah Belgrod Max & Harvey RoomieOfficial Cutest Musician’s Pet: (New Category) *Socially Voted Category Batman – Demi Lovato Bear Rexha – Bebe Rexha Nugget – Katy Perry Olivia – Taylor Swift Pig Pig – Miley Cyrus Toulouse – Ariana Grande- WINNER Best Boy Band: (New Category) *Socially Voted Category ​ AJR BTS CNCO In Real Life PRETTYMUCH The Vamps Why Don’t We Best Solo Breakout: *Socially Voted Category ​Camila Cabello Harry Styles Liam Payne Louis Tomlinson- WINNER Niall Horan Best Remix: (New Category) *Socially Voted Category “Bon Appétit” – Katy Perry, Migos and 3LAU “Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee featuring Justin Bieber “do re mi” ” – blackbear featuring Gucci Mane “Friends” – Justin Bieber and BloodPop with Julia Michaels “Havana” – Camila Cabello and Daddy Yankee “Homemade Dynamite” – Lorde, Khalid, Post Malone and SZA “May I Have This Dance” – Francis & The Lights featuring Chance The Rapper “Mi Gente” – J Balvin and Willy William featuring Beyoncé “Reggaetón Lento” – CNCO and Little Mix Fangirls Award Camila Cabello Icon Award Bon Jovi Innovator Award Chance the Rapper.....»»

Category: topSource: justjaredMar 11th, 2018

ESPY Awards 2018 - Complete Winners List!

It was a big night in the sports world, as athletes were honored at the 2018 ESPY Awards on Wednesday (July 18) at the Microsoft Theater in Los Angeles! Olympic stars Chloe Kim and Shaun White were two of the big winners during tonight’s awards show, which was hosted by racecar driver Danica Patrick. NFL [...] It was a big night in the sports world, as athletes were honored at the 2018 ESPY Awards on Wednesday (July 18) at the Microsoft Theater in Los Angeles! Olympic stars Chloe Kim and Shaun White were two of the big winners during tonight’s awards show, which was hosted by racecar driver Danica Patrick. NFL Hall of Famer Jim Kelly, who has faced a years-long battle with cancer, also accepted the Jimmy V Award for Perseverance from John Elway and Dan Marino. Not all of the awards were announced during the show, so check the list for the ones you missed! See all the winners inside… BEST MALE ATHLETE Jose Altuve, Houston Astro James Harden, Houston Rockets Alexander Ovechkin, Washington Capitals – WINNER Tom Brady, New England Patriots BEST FEMALE ATHLETE Sylvia Fowles, Minnesota Lyn Chloe Kim, Snowboard - WINNER Julie Ertz, Chicago Red Stars/United States Women’s National Soccer Team BEST OLYMPIC MOMENT Shaun White, Snowboard - WINNER Jessie Diggins & Kikkan Randall, U.S. Cross Country Ski U.S. Men’s Curling USA Women’s Hockey defeats Canada, 2018 Winter Olympics BEST CHAMPIONSHIP PERFORMANCE George Springer, Houston Astros – MLB World Series Nick Foles, Philadelphia Eagles – Super Bowl LII - WINNER Kevin Durant, Golden State Warriors – NBA Finals Donte DiVincenzo, Villanova Men’s Basketball – CBB National Championship BEST BREAKTHROUGH ATHLETE Alvin Kamara, New Orleans Saints Ben Simmons, Philadelphia 76ers Donovan Mitchell, Utah Jazz – WINNER Sloane Stephens, Tennis BEST GAME Houston Astros defeat Los Angeles Dodgers, World Series Game 5 Georgia Bulldogs defeat Oklahoma Sooners, Rose Bowl USA Women’s Hockey defeats Canada, 2018 Winter Olympics – WINNER BEST MOMENT Minnesota Vikings defeat the New Orleans Saints in the NFC Championship Game - WINNER Las Vegas Golden Knights defeat Winnipeg Jets to advance to the Stanley Cup Finals #16 University of Maryland-Baltimore County upsets No. 1 Virginia BEST TEAM Houston Astros, MLB - WINNER Philadelphia Eagles, NFL USA Women’s Ice Hockey Notre Dame Fighting Irish, NCAA Women’s Basketball Villanova Wildcats, NCAA Men’s Basketball Golden State Warriors, NBA Washington Capitals, NHL BEST COLLEGE ATHLETE Baker Mayfield, Oklahoma Football - WINNER Jalen Brunson, Villanova Basketball Katie Ledecky, Stanford Swimming A’ja Wilson, South Carolina Basketball BEST PLAY (Bracket-style voting) ND’s Arike Ogunbowale hits 2nd buzzer beater to win NCAA women’s national title - WINNER Minnesota Miracle: Stefon Diggs makes last-second TD Catch to send Vikings to NFC championship Philly Special: Eagles fool Patriots with fourth-down TD toss to Foles Alabama wins national title on 41-yard OT TD pass from Tua Tagovailoa to Devonta Smith FSU’s Jessie Warren makes diving double play in WCWS LeBron James nails buzzer beater 3-pointer to beat the Pacers in Game 5 of Round 1 Evanston Township High school freshman Blake Peters hits 80-foot buzzer beater Gareth Bale scores go-ahead bicycle kick goal in Champions League Final 1022 Cristiano Ronaldo scores bicycle kick goal against Juventus Julian McGarvey makes last-second steal & heave to secure Ardsley High School’s 1st Section 1 title in 60 years LeBron floats a glass-kissing buzzer beater to beat Raptors in game 3 of round 2 Team USA’s Jocelyne Lamoureux-Davidson scores the shootout winner to secure gold medal in women’s hockey Giannis Antetokounmpo leapfrog dunks on Tim Hardaway Jr Acrobatic volleyball play from Autumn Finney out of Decatur High School Golden Knights’ William Karlsson goes through legs for ‘goal of the year’ contender Jordan Poole hits buzzer-beater to send Michigan to the Sweet 16s BEST RECORD-BREAKING PERFORMANCE Roger Federer, Tennis Aaron Judge, New York Yankees Tom Brady, New England Patriots Diana Taurasi, Phoenix Mercury BEST INTERNATIONAL MEN’S SOCCER PLAYER Lionel Messi, FC Barcelona/Argentina National Team Cristiano Ronaldo, Real Madrid/Portuguese National Team - WINNER Mohamed Salah, Liverpool/Egyptian National Team Neymar Jr., PSG/Brazilian National Team BEST INTERNATIONAL WOMEN’S SOCCER PLAYER Lieke Martens, FC Barcelona/Netherlands National Team Sam Kerr, Chicago Red Stars/Australian National Team – WINNER Pernille Harder, VfL Wolfsburg/Danish National Team Jodie Taylor, Seattle Reign/English National Team BEST NFL PLAYER Tom Brady, New England Patriots - WINNER Todd Gurley, Los Angeles Rams Antonio Brown, Pittsburgh Steelers Aaron Donald, Los Angeles Rams BEST MLB PLAYER Aaron Judge, New York Yankees Jose Altuve, Houston Astros Mike Trout, LA Angels - WINNER Max Scherzer, Washington Nationals BEST NHL PLAYER Alexander Ovechkin, Washington Capitals – WINNER Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Connor McDavid, Edmonton Oilers Marc-Andre Fleury, Las Vegas Golden Knights BEST DRIVER Josef Newgarden, IndyCar Martin Truex Jr, NASCAR – WINNER Lewis Hamilton, Formula One Brittany Force, NHRA BEST NBA PLAYER James Harden, Houston Rockets LeBron James, Cleveland Cavaliers – WINNER Anthony Davis, New Orleans Pelicans Giannis Antetokounmpo, Milwaukee Bucks BEST WNBA PLAYER Maya Moore, Minnesota Lynx - WINNER Candace Parker, Los Angeles Sparks Sylvia Fowles, Minnesota Lynx Skylar Diggins-Smith, Dallas Wings BEST FIGHTER Terence Crawford, Boxing – WINNER Vasiliy (Vasyl) Lomachenko, Boxing Rose Namajunas, UFC Georges St-Pierre, UFC BEST MALE GOLFER Jordan Spieth - WINNER Justin Thomas Dustin Johnson Patrick Reed BEST FEMALE GOLFER Shanshan Feng Inbee Park Ariya Jutanugarn Sung-Hyun Park - WINNER BEST MALE OLYMPIAN Shaun White, Snowboarding – WINNER Red Gerard, Snowboarding David Wise, Halfpipe Skiing John Shuster, Curling BEST FEMALE OLYMPIAN Chloe Kim, Snowboarding – WINNER Mikaela Shiffrin, Skiing Jamie Anderson, Snowboarding Jocelyne Lamoureux-Davidson, US Women’s Hockey BEST MALE TENNIS PLAYER Roger Federer – WINNER Rafael Nadal Marin Cilic BEST FEMALE TENNIS PLAYER Sloane Stephens – WINNER Caroline Wozniacki Simona Halep Garbine Muguruza BEST MALE ACTION SPORTS ATHLETE Henrik Harlaut (SWE), Ski Kelvin Hoefler (BRA), Skateboard David Wise (USA), Ski - WINNER Marcus Kleveland (NOR), Snowboard BEST FEMALE ACTION SPORTS ATHLETE Chloe Kim (USA), Snowboard - WINNER Jamie Anderson (USA), Snowboard Brighton Zeuner (USA), Skateboard Stephanie Gilmore (AUS). Surf BEST JOCKEY Mike Smith Jose Ortiz – WINNER Florent Geroux Flavien Prat BEST MALE ATHLETE WITH A DISABILITY Dan Cnossen, Nordic Skiing Andrew Kurka, Alpine Skiing Declan Farmer, Sled Hockey Mike Schultz, Snowboarding - WINNER BEST FEMALE ATHLETE WITH A DISABILITY Oksana Masters, Nordic Skiing Brenna Huckaby, Snowboarding - WINNER Kendall Gretsch, Nordic Skiing Tatyana McFadden, Track and Field BEST BOWLER Jason Belmonte Rhino Page - WINNER Tom Smallwood Jesper Svensson BEST MLS PLAYER Nemanja Nikolić, Chicago Fire - WINNER Diego Valeri, Portland Timbers Ike Opara, Sporting Kansas City Tim Melia, Sporting Kansas City BEST NWSL PLAYER Sam Kerr, Chicago Red Stars Megan Rapinoe, Seattle Reign - WINNER Sam Mewis Adrianna Franch, Portland Thorn.....»»

Category: topSource: justjaredJul 19th, 2018

Taylor Swift Makes History at 2018 American Music Awards

Taylor Swift, who opened the 2018 American Music Awards show with a choreographed-heavy, snake-filled performance of “I Did Something Bad” from last year’s reputation, topped Whitney Houston’s record for the […] More Taylor Swift, who opened the 2018 American Music Awards show with a choreographed-heavy, snake-filled performance of “I Did Something Bad” from last year’s reputation, topped Whitney Houston’s record for the most AMA wins by a female artist in the program’s history, taking home four trophies (tour of the year, favorite album — pop/rock, favorite female artist, pop/rock and artist of the year) and bringing her grand total to 23. Embed from Getty Imageswindow.gie=window.gie||function(c){(gie.q=gie.q||[]).push(c)};gie(function(){gie.widgets.load({id:'7bFhI_SATzNIGQh7X0nQrg',sig:'YEyN0r6Se-fafKHIyfKdbdPyzAWuOgO4dG_9EvhEr9Q=',w:'594px',h:'399px',items:'1048437850,1048354714,1048438002,1048354456,1048354718',caption: true ,tld:'com',is360: false })}); “Every single time [I win an award], it means something different,” Swift said while accepting the artist of the year award, the final honor of the night. “[This one] represents encouragement and motivation for me to be better and work harder and try to make you guys proud.” Is it cool that she said all that? Of course it is. @taylorswift13 accepts the award for #AMAs Artist of the Year! #TaylorSwiftAMAs pic.twitter.com/EmTzjlB8uH — American Music Awards (@AMAs) October 10, 2018 She also referenced her recent political voting declaration at the end of her speech: “You know what else is voted on by the people? The mid-term elections on November 6. Get out and vote.” Watch Shawn Mendes and Zedd perform “Lost In Japan” at the 2018 AMAs below. Embed from Getty Imageswindow.gie=window.gie||function(c){(gie.q=gie.q||[]).push(c)};gie(function(){gie.widgets.load({id:'hIDOAJm8RrB_RNWdP1wx-g',sig:'8M6FK95HIaLn6_5WZitMqCoWAy73BN_uERyiHPWuPTw=',w:'594px',h:'395px',items:'1048758864,1048392268,1048367820,1048469076,1048469104',caption: true ,tld:'com',is360: false })}); Check out all the best looks from the 2018 American Music Awards red carpet here! The full winner’s list is below: Artist of the Year: Drake Imagine Dragons Post Malone Ed Sheeran Taylor Swift **WINNER** Favorite Female Artist Pop/Rock: Camila Cabello Cardi B Taylor Swift **WINNER** Favorite Male Artist Pop/Rock: Drake Post Malone **WINNER** Ed Sheeran Favorite Duo/Group Pop/Rock: Imagine Dragons Maroon 5 Migos **WINNER** Favorite Song Pop/Rock: Camila Cabello, “Havana” **WINNER** Drake, “God’s Plan” Ed Sheeran, “Perfect” Favorite Album Pop/Rock: Drake, Scorpion Ed Sheeran, ÷ (Divide) Taylor Swift, reputation **WINNER** Favorite Female Artist Country: Kelsea Ballerini Maren Morris Carrie Underwood *WINNER* Favorite Male Artist Country: Kane Brown **WINNER** Luke Bryan Thomas Rhett Favorite Duo/Group Country: Dan + Shay Florida Georgia Line **WINNER** Lanco Favorite Song Country: Kane Brown, “Heaven” **WINNER** Dan + Shay, “Tequila” Bebe Rexha & Florida Georgia Line, “Meant to Be” Favorite Album Country: Kane Brown, Kane Brown **WINNER** Luke Combs, This One’s for You Thomas Rhett, Life Changes Favorite Artist Rap/Hip-Hop: Cardi B **WINNER** Drake Post Malone Favorite Male Artist Soul/R&B: Khalid **WINNER** Bruno Mars The Weeknd Favorite Album Rap/Hip-Hop: Drake, Scorpion Lil Uzi Vert, Luv Is Rage 2 Post Malone, beerbongs&bentleys **WINNER** Favorite Song Rap/Hip-Hop: Cardi B, “Bodak Yellow” **WINNER** Drake, “God’s Plan” Post Malone, “Rockstar” Favorite Album Soul/R&B: Khalid,American Teen SZA,CTRL XXXTentacion,17 **WINNER** Favorite Artist Adult Contemporary: Shawn Mendes **WINNER** P!nk Ed Sheeran Favorite Female Artist Soul R&B: Ella Mai Rihanna **WINNER** SZA Favorite Song Soul/R&B: Khalid, “Young Dumb & Broke” Ella Mai, “Boo’d Up” Cardi B & Bruno Mars, “Finesse” **WINNER** Favorite Soundtrack: Black Panther **WINNER** The Greatest Showman The Fate of the Furious Favorite Artist EDM: The Chainsmokers Marshmello **WINNER** Zedd Favorite Social Artist: BTS **WINNER** Cardi B Ariana Grande Demi Lovato Shawn Mendes Favorite Music Video: Camila Cabello, “Havana” **WINNER** Cardi B, “Bodak Yellow” Drake, “God’s Plan” Collaboration of the Year: Camila Cabello featuring Young Thug, “Havana” **WINNER** Post Malone featuring 21 Savage, “Rockstar” Bruno Mars & Cardi B, “Finesse” Bebe Rexha & Florida Georgia Line, “Meant to Be” Zedd, Maren Morris & Grey, “The Middle” New Artist of the Year: Camila Cabello **WINNER** Cardi B Khalid Dua Lipa XXXTentacion Favorite Artist Contemporary Inspirational: Lauren Daigle **WINNER** MercyMe Zach Williams Favorite Artist Latin: J Balvin Daddy Yankee **WINNER** Ozuna Favorite Artist Alternative Rock: Imagine Dragons Panic! At The Disco **WINNER** Portugal. The Man Tour of the Year: Taylor Swift **WINNER** Beyonce & JAY-Z Bruno Mars Ed Sheeran U2.....»»

Category: topSource: celebuzzOct 10th, 2018

ACM Awards 2018 - Complete Winners List Revealed!

The winners have been revealed for the 2018 Academy of Country Music Awards! It was a great night celebrating the best in country music on Sunday (April 15) at the MGM Grand Garden Arena in Las Vegas. Jason Aldean won the Entertainer of the Year award for the third year in a row. Miranda Lambert, [...] The winners have been revealed for the 2018 Academy of Country Music Awards! It was a great night celebrating the best in country music on Sunday (April 15) at the MGM Grand Garden Arena in Las Vegas. Jason Aldean won the Entertainer of the Year award for the third year in a row. Miranda Lambert, Chris Stapleton, and Brothers Osborne tied for the most wins, with two awards each. There was also history made during the show as Miranda is now the artist with the most wins ever with 31 awards. Click inside for the full list of winners… ACM Awards 2018 – Complete Winners List Entertainer of the Year Jason Aldean – WINNER Garth Brooks Luke Bryan Chris Stapleton Keith Urban Female Vocalist of the Year Kelsea Ballerini Miranda Lambert – WINNER Reba McEntire Maren Morris Carrie Underwood Male Vocalist of the Year Jason Aldean Thomas Rhett Chris Stapleton – WINNER Keith Urban Chris Young Vocal Duo of the Year Brothers Osborne – WINNER Dan + Shay Florida Georgia Line LOCASH Tim McGraw & Faith Hill Vocal Group of the Year Lady Antebellum LANCO Little Big Town Midland Old Dominion – WINNER NEW FEMALE VOCALIST OF THE YEAR Lauren Alaina – WINNER Danielle Bradbery Carly Pearce Raelynn NEW MALE VOCALIST OF THE YEAR Kane Brown Luke Combs Devin Dawson Russell Dickerson Brett Young – WINNER NEW VOCAL DUO OR GROUP OF THE YEAR High Valley LANCO LOCASH Midland – WINNER Runaway June ALBUM OF THE YEAR [Awarded to Artist(s)/Producer(s)/Record Company–Label(s)] Breaker – Little Big Town Producer: Jay Joyce Record Label: Capitol Records Nashville California Sunrise – Jon Pardi Producers: Bart Butler, Jon Pardi Record Label: Capitol Records Nashville From A Room Vol. 1 – Chris Stapleton – WINNER Producers: Dave Cobb, Chris Stapleton Record Label: Mercury Records Happy Endings – Old Dominion Producer: Shane McAnally Record Label: RCA Life Changes – Thomas Rhett Producers: Julian Bunetta, Jesse Frasure, Dann Huff, Joe London, Thomas Rhett Record Label: The Valory Music Co. Single Record of the Year [Awarded to Artist(s)/Producer(s)/Record Company–Label(s)] Better Man – Little Big Town Producer: Jay Joyce Record Label: Capitol Records Nashville Body Like A Back Road – Sam Hunt – WINNER Producer: Zach Crowell Record Label: MCA Nashville Broken Halos – Chris Stapleton Producers: Dave Cobb, Chris Stapleton Record Label: Mercury Records Drinkin’ Problem – Midland Producers: Dann Huff, Shane McAnally, Josh Osborne Record Label: Big Machine Records I’ll Name The Dogs – Blake Shelton Producer: Scott Hendricks Record Label: Warner Bros. SONG OF THE YEAR [Awarded to Songwriter(s)/Publisher(s)/Artist(s)] Body Like a Back Road – Sam Hunt Songwriters: Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally, Josh Osborne Publishers: Universal Music Corp./Sam Hunt Publishing, Highly Combustible Music/I Love Pizza Music,/Songs of Southside Independent Music Publishing/Who Wants to Buy My Publishing/Atlas Music Publishing, Anderson Fork In The Road Music/Smackville Music/Smack Songs LLC, Smack Hits Female – Keith Urban Songwriters: Ross Copperman, Nicolle Galyon and Shane McAnally Publishers: EMI Blackwood Music Inc./Rezolant Music/Plain Jane Songs, Warner-Tamerlane Publishing Corp./A Girl Named Charlie (BMI), Smack Hits/Smack Songs LLC (GMR) Tin Man – Miranda Lambert – WINNER Songwriters: Jack Ingram, Miranda Lambert Jon Randall Publishers: Sony/ATV Tree Publishing/Pink Dog Publishing (BMI), Beat Up Ford Publishing (BMI), BMG Platinum Songs (BMI)/SWMBMGBMI/Lonesome Vinyl Music Whiskey And You – Chris Stapleton Songwriters: Lee Thomas Miller, Chris Stapleton Publishers: WB Music Corp./New Sea Gayle Music (ASCAP), Warner-Tamerlane Publishing Corp./New Sea Gayle Music (BMI) Video of the Year [Awarded to Producer(s)/Director(s)/Artist(s)] Black – Dierks Bentley Director: Wes Edwards Producer: Max A. Butler It Ain’t My Fault – Brothers Osborne – WINNER Director: Wes Edwards, Ryan Silver Producer: Tiffany Davies Legends – Kelsea Ballerini Director: Jeff Venable Producer: Ben Skipworth Marry Me – Thomas Rhett Director: TK McKamy Producer: Dan Atchison We Should Be Friends – Miranda Lambert Director: Trey Fanjoy Producer: April Dace Songwriter of the year*(Off Camera Award) Rhett Akins – WINNER Ashley Gorley Hillary Lindsey Shane McAnally Josh Osborne Vocal Event of the Year [Awarded to Artist(s)/Producer(s)/Record Company–Label(s)] Craving You – Thomas Rhett Featuring Maren Morris Producers: Julian Bunetta, Dann Huff, Joe London, Thomas Rhett Record Label: The Valory Music Co. Dear Hate – Maren Morris featuring Vince Gill Producers: Brad Hill, Maren Morris Record Label: Columbia Nashville Funny (How Time Slips Away) – Glen Campbell And Willie Nelson Producer: Carl Jackson Record Label: Universal Music Enterprises The Fighter – Keith Urban featuring Carrie Underwood – WINNER Producers: Busbee, Keith Urban Record Label: Capitol Nashville What Ifs – Kane Brown Featuring Lauren Alaina Producer: Dann Huff Record Label: RCA Nashville.....»»

Category: topSource: justjaredApr 16th, 2018

Japanese Director Hirokazu Kore-eda's 'Shoplifters' Wins Palme d'Or at Cannes - Variety

VarietyJapanese Director Hirokazu Kore-eda's 'Shoplifters' Wins Palme d'Or at CannesVarietyCANNES — Japanese director Hirokazu Kore-eda won the Palme d'Or at the 71st Cannes Film Festival for his film “Shoplifters,” a moving portrait of a self-made family scraping by at the bottom of Japanese society whose secret ultimately jeopardizes ...Cannes: Hirokazu Kore-eda's 'Shoplifters' Wins Palme d'OrHollywood ReporterCannes Winners: 'Shoplifters' Takes Palme D'Or; Spike Lee's 'BlacKkKlansman' Is Grand Prize – Full ListDeadline'Shoplifters' Wins Palme d'or at 2018 Cannes Film FestivalTheWrapABC News -Washington Post -IndieWire -Vultureall 162 news articles ».....»»

Category: topSource: googlenewsMay 19th, 2018

Oscars 2018: The Complete Winners List!

What a great day to be a big winner at the Oscars! While everyone nominated in every category is a winner in the larger sense of having created something truly Oscar-worthy with their respective crafts, there can only be one official winner in each category! And here it is, the full list you've been waiting for!! Ch-ch-check [...] What a great day to be a big winner at the Oscars! While everyone nominated in every category is a winner in the larger sense of having created something truly Oscar-worthy with their respective crafts, there can only be one official winner in each category! And here it is, the full list you've been waiting for!! Ch-ch-check out the full Oscars 2018 winner's list with other nominees alongside (below)!!! Actor in a Supporting Role WINNER: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Willem Dafoe, The Florida Project Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Richard Jenkins, The Shape of Water Christopher Plummer, All the Money in the World Makeup and Hairstyling WINNER: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, and Lucy Sibbick, Darkest Hour Daniel Phillips and Lou Sheppard, Victoria & Abdul Arjen Tuiten, Wonder Costume Design WINNER: Mark Bridges, Phantom Thread Jacqueline Durran, Beauty and the Beast Jacqueline Durran, Darkest Hour Luis Sequeira, The Shape of Water Consolata Boyle, Victoria & Abdul Documentary Feature WINNER: Icarus Abacus: Small Enough to Jail Faces Places Last Men in Aleppo Strong Island Sound Editing WINNER: Richard King and Alex Gibson, Dunkirk Julian Slater, Baby Driver Mark Mangini and Theo Green, Blade Runner 2049 Nathan Robitaille and Nelson Ferreira, The Shape of Water Matthew Wood and Ren Klyce, Star Wars: The Last Jedi Sound Mixing WINNER: Mark Weingarten, Gregg Landarker, and Gary A. Rizzo, Dunkirk Julian Slater, Tim Cavagin, and Mary H. Ellis, Baby Driver Ron Bartlett, Dough Hemphill, and Mac Ruth, Blade Runner 2049 Christian Cooke, Brad Zoern, and Glen Gauthier, The Shape of Water David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, and Stuart Wilson, Star Wars: The Last Jedi Production Design WINNER: The Shape of Water (Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin) Beauty and the Beast (Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer) Blade Runner: 2049 (Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola) Darkest Hour (Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer) Dunkirk (Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis) Foreign Language Film WINNER: A Fantastic Woman (Chile) The Insult (Lebanon) Loveless (Russia) Body and Soul (Hungary) The Square (Sweden) Actress in a Supporting Role WINNER: Allison Janney, I, Tonya Mary J. Blige, Mudbound Laurie Metcalf, Lady Bird Lesley Manville, Phantom Thread Octavia Spencer, The Shape of Water Animated Short Film WINNER: Dear Basketball Garden Party Lou Negative Space Revolting Rhymes Animated Feature Film WINNER: Coco The Boss Baby The Breadwinner Ferdinand Loving Vincent Visual Effects WINNER: Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, and Richard R. Hoover) Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, and Dan Sudick) Kong: Skull Island (Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, and Mike Meinardus) Star Wars: The Last Jedi (Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, and Chris Corbould) War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, and Joel Whist) Film Editing WINNER: Lee Smith, Dunkirk Paul Machliss and Jonathan Amos, Baby Driver Tatiana S. Riegel, I, Tonya Sidney Wolinsky, The Shape of Water Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Documentary Short Subject WINNER: Heaven Is a Traffic Jam on the 405 Edith and Eddie Heroin(e) Knife Skills Traffic Stop Live Action Short Film WINNER: The Silent Child DeKalb Elementary The Eleven O'Clock My Nephew Emmett Watu Wote: All of Us Adapted Screenplay WINNER: James Ivory, Call Me by Your Name Scott Neustadter and Michael H. Weber, The Disaster Artist Scott Frank, James Mangold, and Michael Green, Logan Aaron Sorkin, Molly's Game Virgil Williams and Dee Rees, Mudbound Original Screenplay WINNER: Jordan Peele, Get Out Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, The Big Sick Greta Gerwig, Lady Bird Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, The Shape of Water Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Cinematography WINNER: Roger A. Deakins, Blade Runner: 2049 Bruno Delbonnel, Darkest Hour Hoyte van Hoytema, Dunkirk Rachel Morrison, Mudbound Dan Laustsen, The Shape of Water Original Score WINNER: Alexandre Desplat, The Shape of Water Hans Zimmer, Dunkirk Jonny Greenwood, Phantom Thread John Williams, Star Wars: The Last Jedi Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Original Song WINNER: "Remember Me," Coco "Mighty River," Mudbound "Mystery of Love," Call Me by Your Name "Stand Up for Something," Marshall "This Is Me," The Greatest Showman Directing WINNER: Guillermo del Toro, Shape of Water Christopher Nolan, Dunkirk Jordan Peele, Get Out Greta Gerwig, Lady Bird Paul Thomas Anderson, Phantom Thread Actor in a Leading Role WINNER: Gary Oldman, Darkest Hour Timothée Chalamet, Call Me by Your Name Daniel Day-Lewis, Phantom Thread Daniel Kaluuya, Get Out Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq. Actress in a Leading Role WINNER: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Sally Hawkins, The Shape of Water Margot Robbie, I, Tonya Saoirse Ronan, Lady Bird Meryl Streep, The Post Best Picture WINNER: The Shape of Water Call Me By Your Name Darkest Hour Dunkirk Get Out Lady Bird Phantom Thread The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri There you have it, Perezcious readers!!! What'd y'all think of the Oscars?? Let us know in the comments (below)!!! [Image via ABC.].....»»

Category: break-upsSource: tmzMar 4th, 2018

Tony Award 2018 - Complete Winners List Revealed!

The best of Broadway was honored at the 2018 Tony Awards and here is the full list of winners! The Band’s Visit was the big winner of the night, taking home ten awards in all, including Best Musical and three acting awards. The play categories were led by the new show Harry Potter and the [...] The best of Broadway was honored at the 2018 Tony Awards and here is the full list of winners! The Band’s Visit was the big winner of the night, taking home ten awards in all, including Best Musical and three acting awards. The play categories were led by the new show Harry Potter and the Cursed Child and the revival of the classic play Angels in America. Make sure to check out our full coverage of the awards show. Click inside for the full list of winners… Best Play The Children Farinelli and The King Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two – WINNER Junk Latin History for Morons Best Musical The Band’s Visit – WINNER Frozen Mean Girls SpongeBob SquarePants: The Musical Best Revival of a Play Angels in America – WINNER Edward Albee’s Three Tall Women Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Lobby Hero Travesties Best Revival of a Musical My Fair Lady Once On This Island – WINNER Rodgers & Hammerstein’s Carousel Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Play Andrew Garfield, Angels in America – WINNER Tom Hollander, Travesties Jamie Parker, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two Mark Rylance, Farinelli and The King Denzel Washington, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Play Glenda Jackson, Edward Albee’s Three Tall Women – WINNER Condola Rashad, Saint Joan Lauren Ridloff, Children of a Lesser God Amy Schumer, Meteor Shower Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Musical Harry Hadden-Paton, My Fair Lady Joshua Henry, Rodgers & Hammerstein’s Carousel Tony Shalhoub, The Band’s Visit – WINNER Ethan Slater, SpongeBob SquarePants: The Musical Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Musical Lauren Ambrose, My Fair Lady Hailey Kilgore, Once On This Island LaChanze, Summer: The Donna Summer Musical Katrina Lenk, The Band’s Visit – WINNER Taylor Louderman, Mean Girls Jessie Mueller, Rodgers & Hammerstein’s Carousel Best Performance by an Actor in a Featured Role in a Play Anthony Boyle, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two Michael Cera, Lobby Hero Brian Tyree Henry, Lobby Hero Nathan Lane, Angels in America – WINNER David Morse, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Best Performance by an Actress in a Featured Role in a Play Susan Brown, Angels in America Noma Dumezweni, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two Deborah Findlay, The Children Denise Gough, Angels in America Laurie Metcalf, Edward Albee’s Three Tall Women – WINNER Best Performance by an Actor in a Featured Role in a Musical Norbert Leo Butz, My Fair Lady Alexander Gemignani, Rodgers & Hammerstein’s Carousel Grey Henson, Mean Girls Gavin Lee, SpongeBob SquarePants: The Musical Ari’el Stachel, The Band’s Visit – WINNER Best Performance by an Actress in a Featured Role in a Musical Ariana DeBose, Summer: The Donna Summer Musical Renée Fleming, Rodgers & Hammerstein’s Carousel Lindsay Mendez, Rodgers & Hammerstein’s Carousel – WINNER Ashley Park, Mean Girls Diana Rigg, My Fair Lady Best Direction of a Play Marianne Elliott, Angels in America Joe Mantello, Edward Albee’s Three Tall Women Patrick Marber, Travesties John Tiffany, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two – WINNER George C. Wolfe, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Best Direction of a Musical Michael Arden, Once On This Island David Cromer, The Band’s Visit – WINNER Tina Landau, SpongeBob SquarePants: The Musical Casey Nicholaw, Mean Girls Bartlett Sher, My Fair Lady Best Scenic Design of a Play Miriam Buether, Edward Albee’s Three Tall Women Jonathan Fensom, Farinelli and The King Christine Jones, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two – WINNER Santo Loquasto, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Ian MacNeil and Edward Pierce, Angels in America Best Scenic Design of a Musical Dane Laffrey, Once On This Island Scott Pask, The Band’s Visit Scott Pask, Finn Ross & Adam Young, Mean Girls Michael Yeargan, My Fair Lady David Zinn, SpongeBob SquarePants: The Musical – WINNER Best Costume Design of a Play Jonathan Fensom, Farinelli and The King Nicky Gillibrand, Angels in America Katrina Lindsay, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two – WINNER Ann Roth, Edward Albee’s Three Tall Women Ann Roth, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Best Costume Design of a Musical Gregg Barnes, Mean Girls Clint Ramos, Once On This Island Ann Roth, Rodgers & Hammerstein’s Carousel David Zinn, SpongeBob SquarePants: The Musical Catherine Zuber, My Fair Lady – WINNER Best Lighting Design of a Play Neil Austin, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two – WINNER Paule Constable, Angels in America Jules Fisher + Peggy Eisenhauer, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Paul Russell, Farinelli and The King Ben Stanton, Junk Best Lighting Design of a Musical Kevin Adams, SpongeBob SquarePants: The Musical Jules Fisher + Peggy Eisenhauer, Once On This Island Donald Holder, My Fair Lady Brian MacDevitt, Rodgers & Hammerstein’s Carousel Tyler Micoleau, The Band’s Visit – WINNER Best Sound Design of a Play Adam Cork, Travesties Ian Dickinson for Autograph, Angels in America Gareth Fry, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two – WINNER Tom Gibbons, 1984 Dan Moses Schreier, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh Best Sound Design of a Musical Kai Harada, The Band’s Visit – WINNER Peter Hylenski, Once On This Island Scott Lehrer, Rodgers & Hammerstein’s Carousel Brian Ronan, Mean Girls Walter Trarbach and Mike Dobson, SpongeBob SquarePants: The Musical Best Book of a Musical The Band’s Visit – WINNER Frozen Mean Girls SpongeBob SquarePants: The Musical Best Original Score Angels in America The Band’s Visit – WINNER Frozen Mean Girls SpongeBob SquarePants: The Musical Best Choreography Christopher Gattelli, My Fair Lady Christopher Gattelli, SpongeBob SquarePants: The Musical Steven Hoggett, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two Casey Nicholaw, Mean Girls Justin Peck, Rodgers & Hammerstein’s Carousel – WINNER Best Orchestrations John Clancy, Mean Girls Tom Kitt, SpongeBob SquarePants: The Musical Annmarie Milazzo & Michael Starobin, Once On This Island Jamshied Sharifi, The Band’s Visit – WINNER Jonathan Tunick, Rodgers & Hammerstein’s Carousel Special Tony Awards for Lifetime Achievement in the Theatre Chita Rivera Andrew Lloyd Webber Special Tony Awards John Leguizamo Bruce Springsteen Regional Theatre Tony Award La MaMa E.T.C. New York City Isabelle Stevenson Tony Award Nick Scandalios Tony Honors for Excellence in the Theatre Sara Krulwich Bessie Nelson Ernest Winzer Cleaners.....»»

Category: topSource: justjaredJun 10th, 2018

American Music Awards 2017 - Complete Winners List!

It was a great night of celebrating the best in music at the 2017 American Music Awards and here is the full list of winners! Diana Ross was the recipient of the Lifetime Achievement Award and she capped off the night with an amazing performance. Bruno Mars won the most awards of the night with [...] It was a great night of celebrating the best in music at the 2017 American Music Awards and here is the full list of winners! Diana Ross was the recipient of the Lifetime Achievement Award and she capped off the night with an amazing performance. Bruno Mars won the most awards of the night with six, including Artist of the Year. Keith Urban was a big winner, sweeping all three of the country music categories that he was nominated in. Most of the winners were not announced during the telecast, so make sure to check out the list here to find out the awards you didn’t see revealed on the air! Click inside to see the winners for this year’s AMAs… American Music Awards 2017 – Complete Winners List! ARTIST OF THE YEAR The Chainsmokers Drake Kendrick Lamar Bruno Mars – WINNER Ed Sheeran NEW ARTIST OF THE YEAR James Arthur Niall Horan – WINNER Julia Michaels Post Malone Rae Sremmurd COLLABORATION OF THE YEAR The Chainsmokers feat. Halsey, “Closer” Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber, “Despacito” – WINNER DJ Khaled feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper & Lil Wayne, “I’m The One” Maroon 5 feat. Kendrick Lamar, “Don’t Wanna Know” The Weeknd feat. Daft Punk, “Starboy” TOUR OF THE YEAR Garth Brooks Coldplay- WINNER U2 VIDEO OF THE YEAR Luis Fonsi & Daddy Yankee, “Despacito” Bruno Mars, “That’s What I Like”- WINNER Ed Sheeran, “Shape of You” FAVORITE MALE ARTIST – POP/ROCK Drake Bruno Mars- WINNER Ed Sheeran FAVORITE FEMALE ARTIST – POP/ROCK Alessia Cara Lady Gaga – WINNER Rihanna FAVORITE DUO OR GROUP – POP/ROCK The Chainsmokers Coldplay Imagine Dragons – WINNER FAVORITE ALBUM – POP/ROCK Drake, More Life Bruno Mars, 24K Magic- WINNER The Weeknd, Starboy FAVORITE SONG – POP/ROCK The Chainsmokers feat. Halsey, “Closer” Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber, “Despacito”- WINNER Ed Sheeran, “Shape of You” FAVORITE MALE ARTIST – COUNTRY Sam Hunt Thomas Rhett Keith Urban – WINNER FAVORITE FEMALE ARTIST – COUNTRY Miranda Lambert Maren Morris Carrie Underwood – WINNER FAVORITE DUO OR GROUP – COUNTRY Florida Georgia Line Little Big Town – WINNER Old Dominion FAVORITE ALBUM – COUNTRY Jason Aldean, They Don’t Know Chris Stapleton, From a Room:, Vol. 1 Keith Urban, Ripcord – WINNER FAVORITE SONG – COUNTRY Sam Hunt, “Body Like a Back Road” Jon Pardi, “Dirt on My Boots” Keith Urban, “Blue Ain’t Your Color” – WINNER FAVORITE ARTIST – RAP/HIP-HOP Drake – WINNER Kendrick Lamar Migos FAVORITE ALBUM – RAP/HIP-HOP Drake, More Life Kendrick Lamar, Damn. – WINNER Migos, Culture FAVORITE SONG – RAP/HIP-HOP DJ Khaled feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper & Lil Wayne, “I’m The One” – WINNER Kendrick Lamar, “Humble.” Rae Sremmurd feat. Gucci Mane, “Black Beatles” FAVORITE MALE ARTIST – SOUL/R&B Childish Gambino Bruno Mars – WINNER The Weeknd FAVORITE FEMALE ARTIST – SOUL/R&B Beyonce – WINNER Kehlani Rihanna FAVORITE ALBUM – SOUL/R&B Childish Gambino, Awaken My Love! Bruno Mars, 24K Magic – WINNER The Weeknd, Starboy FAVORITE SONG – SOUL/R&B Khalid, “Location” Bruno Mars, “That’s What I Like” – WINNER The Weeknd, “Starboy” FAVORITE ARTIST – ALTERNATIVE ROCK Imagine Dragons Linkin Park – WINNER Twenty One Pilots FAVORITE ARTIST – ADULT CONTEMPORARY Bruno Mars Shawn Mendes – WINNER Ed Sheeran FAVORITE ARTIST – LATIN Luis Fonsi Daddy Yankee Shakira – WINNER FAVORITE ARTIST – CONTEMPORARY INSPIRATIONAL Lauren Daigle – WINNER MercyMe Chris Tomlin FAVORITE ARTIST – ELECTRONIC DANCE MUSIC (EDM) The Chainsmokers – WINNER Calvin Harris DJ Snake TOP SOUNDTRACK Guardians of the Galaxy, Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 Moana – WINNER Trolls.....»»

Category: topSource: justjaredNov 19th, 2017

American Music Awards 2017: The Complete Winners List!

The 2017 American Music Awards have come and gone. And some lucky stars aren't going home alone thanks to some pretty prizes! We see you, Niall Horan and Keith Urban! In case you were too distracted by the hot performances this year to pay attention to the winners, we've got the final list right here for you. Ch-ch-check [...] The 2017 American Music Awards have come and gone. And some lucky stars aren't going home alone thanks to some pretty prizes! We see you, Niall Horan and Keith Urban! In case you were too distracted by the hot performances this year to pay attention to the winners, we've got the final list right here for you. Ch-ch-check out the complete winners list (below)! ARTIST OF THE YEAR Bruno Mars - WINNER The Chainsmokers Drake Kendrick Lamar Ed Sheeran NEW ARTIST OF THE YEAR James Arthur Niall Horan - WINNER Julia Michaels Post Malone Rae Sremmurd COLLABORATION OF THE YEAR "Closer" – The Chainsmokers feat. Halsey "Despacito" – Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber - WINNER "I'm The One" – DJ Khaled feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper & Lil Wayne "Don't Wanna Know" – Maroon 5 feat. Kendrick Lamar "Starboy" – The Weeknd feat. Daft Punk FAVORITE MALE POP/ROCK ARTIST Bruno Mars - WINNER Drake Ed Sheeran FAVORITE FEMALE POP/ROCK ARTIST Lady Gaga - WINNER Rihanna Alessia Cara FAVORITE POP/ROCK DUO OR GROUP Coldplay The Chainsmokers Imagine Dragons - WINNER FAVORITE POP/ROCK ALBUM "Starboy" – The Weeknd "24K Magic" – Bruno Mars - WINNER "More Life" – Drake FAVORITE POP/ROCK SONG "Despacito" – Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber - WINNER "Shape Of You" – Ed Sheeran "Closer" – The Chainsmokers feat. Halsey FAVORITE MALE SOUL/R&B ARTIST Bruno Mars - WINNER Childish Gambino The Weeknd FAVORITE FEMALE SOUL/R&B ARTIST Beyonce - WINNER Kehlani Rihanna FAVORITE SOUL/R&B ALBUM "24K Magic" – Bruno Mars - WINNER "Awaken, My Love!" – Childish Gambino "Starboy" – The Weeknd FAVORITE SOUL/R&B SONG "That's What I Like" – Bruno Mars - WINNER "Location" – Khalid "Starboy" – The Weeknd FAVORITE RAP/HIP-HOP ARTIST Drake - WINNER Kendrick Lamar Migos FAVORITE RAP/HIP-HOP ALBUM "More Life" – Drake "DAMN." – Kendrick Lamar - WINNER "Culture" – Migos FAVORITE RAP/HIP-HOP SONG "I'm The One" – DJ Khaled feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper and Lil Wayne - WINNER "HUMBLE." – Kendrick Lamar "Black Beatles" – Rae Sremmurd feat. Gucci Mane FAVORITE EDM ARTIST The Chainsmokers - WINNER DJ Snake Calvin Harris FAVORITE MALE COUNTRY ARTIST Sam Hunt Thomas Rhett Keith Urban - WINNER FAVORITE FEMALE COUNTRY ARTIST Miranda Lambert Maren Morris Carrie Underwood - WINNER FAVORITE COUNTRY DUO OR GROUP Florida Georgia Line Little Big Town - WINNER Old Dominion FAVORITE COUNTRY ALBUM "They Don't Know" – Jason Aldean "From A Room: Volume 1" – Chris Stapleton "Ripcord" – Keith Urban - WINNER FAVORITE COUNTRY SONG "Body Like A Back Road" – Sam Hunt "Dirt On My Boots" – Jon Pardi "Blue Ain't Your Color" – Keith Urban - WINNER FAVORITE ALTERNATIVE ROCK ARTIST Imagine Dragons Linkin Park - WINNER Twenty One Pilots FAVORITE ADULT CONTEMPORARY ARTIST Bruno Mars Shawn Mendes - WINNER Ed Sheeran FAVORITE CONTEMPORARY INSPIRATIONAL ARTIST Lauren Daigle - WINNER MercyMe Chris Tomlin FAVORITE LATIN ARTIST Daddy Yankee Luis Fonsi Shakira - WINNER VIDEO OF THE YEAR "That's What I Like" – Bruno Mars - WINNER "Shape Of You" – Ed Sheeran "Despacito" – Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber TOUR OF THE YEAR Garth Brooks Coldplay - WINNER U2 TOP SOUNDTRACK Guardians of the Galaxy, Volume 2: "Awesome Mix Vol. 2" Moana - WINNER Trolls [Images via AP Images.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonNov 20th, 2017

BAFTAs 2018 - Complete Winners List!

The complete list of winners has been announced for the 2018 EE British Academy Film Awards, which were revealed at Royal Albert Hall on Sunday (February 18) in London, England. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri was the big winner of the night with five awards, including Best Film and Best British Film. The acting awards [...] The complete list of winners has been announced for the 2018 EE British Academy Film Awards, which were revealed at Royal Albert Hall on Sunday (February 18) in London, England. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri was the big winner of the night with five awards, including Best Film and Best British Film. The acting awards went to the same four actors who picked up the prizes at the Golden Globes, the SAG Awards, and the Critics’ Choice Awards. We have a feeling it will be a very predictable Oscars next month! Stars hit the red carpet wearing all black to show their support for the Time’s Up movement, but there were a few people who didn’t follow the dress code. Click inside to see the full list of BAFTA nominees… BAFTAs 2018 – Complete Winners List! Outstanding British Film: Darkest Hour The Death of Stalin God’s Own Country Lady Macbeth Paddington 2 Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri – WINNER Best Film: Call Me By Your Name Darkest Hour Dunkirk The Shape of Water Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri – WINNER Best Actor: Daniel Day-Lewis, Phantom Thread Daniel Kaluuya, Get Out Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool ​Timothée Chalamet, Call Me By Your Name Best Actress: Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool Frances McDormand, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri – WINNER Margot Robbie, I, Tonya Sally Hawkins, The Shape of Water Saoirse Ronan, Lady Bird Best Director: Denis Villeneuve, Blade Runner 2049 Luca Guadagnino, Call Me By Your Name Christopher Nolan, Dunkirk Guillermo del Toro, The Shape of Water – WINNER Martin McDonagh, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri Best Original Screenplay: Get Out, Jordan Peele I, Tonya, Steven Rogers Lady Bird, Greta Gerwig The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri, Martin McDonagh – WINNER Best Adapted Screenplay: Call Me By Your Name, James Ivory – WINNER The Death of Stalin, Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider Film Stars Don’t Die in Liverpool, Matt Greenhaigh Molly’s Game, Aaron Sorkin Paddington 2, Simon Farnaby, Paul King Supporting Actress: Allison Janney, I, Tonya – WINNER Kristin Scott Thomas, Darkest Hour Laurie Metcalf, Lady Bird Lesley Manville, Phantom Thread Octavia Spencer, The Shape of Water Supporting Actor: Christopher Plummer, All the Money in the World Hugh Grant, Paddington 2 Sam Rockwell, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri – WINNER Willem Dafoe, The Florida Project Woody Harrelson, Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri Outstanding Debut by a British Writer, Director, or Producer: The Ghoul (Gareth Tunley, Jack Healy Guttman, Tom Meeten) I Am Not a Witch (Rungano Nyoni, Emily Morgan) – WINNER Jawbone (Johnny Harris, Thomas Napper) Kingdom of Us (Lucy Cohen) Lady Macbeth (Alice Birch, William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly) Best Film Not in the English Language: Elle First They Killed My Father The Handmaiden – WINNER Loveless The Salesman Best Documentary: City of Ghosts I Am Not Your Negro – WINNER Icarus An Inconvenient Sequel Jane Best Animated Film: Coco – WINNER Loving Vincent My Life as a Courgette Best Original Music: Blade Runner 2049 (Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer) Darkest Hour (Dario Marianelli) Dunkirk (Hans Zimmer) Phantom Thread (Jonny Greenwood) The Shape of Water (Alexandre Desplat) – WINNER Best Cinematography: Blade Runner 2049 (Roger Deakin) – WINNER Darkest Hour (Bruno Delbonnel) Dunkirk (Hoyte van Hoytema) The Shape of Water (Dan Laustsen) Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri (Ben Davis) Best Editing: Baby Driver – WINNER Blade Runner 2049 Dunkirk The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Best Production Design: Beauty and the Beast Blade Runner 2049 Darkest Hour Dunkirk The Shape of Water – WINNER Best Costume Design: Beauty and the Beast Darkest Hour I, Tonya Phantom Thread – WINNER The Shape of Water Best Make Up & Hair: Blade Runner 2049 Darkest Hour – WINNER I, Tonya Victoria & Abdul Wonder Best Sound: Baby Driver Blade Runner 2049 Dunkirk – WINNER The Shape of Water Star Wars: The Last Jedi Best Special Visual Effects: Blade Runner 2049 – WINNER Dunkirk The Shape of Water Star Wars: The Last Jedi War for the Planet of the Apes Best British Short Animation: Have Heart Mamoon Poles Apart – WINNER Best British Short Film: Aamir Cowboy Dave – WINNER A Drowning Man Work Wren Boys.....»»

Category: topSource: justjaredFeb 18th, 2018

Golden Globes 2018: The Complete Winners List!

So many awards!! The Golden Globes are over, which means the Hollywood Foreign Press Association are totes done handing out goodies! Who took home the biggest awards of the night? Take a look at ALL of the winners (below)! Best Motion Picture, Drama Call Me By Your Name Dunkirk The Post The Shape Of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Best [...] So many awards!! The Golden Globes are over, which means the Hollywood Foreign Press Association are totes done handing out goodies! Who took home the biggest awards of the night? Take a look at ALL of the winners (below)! Best Motion Picture, Drama Call Me By Your Name Dunkirk The Post The Shape Of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri -- WINNER Best Motion Picture, Musical/Comedy The Disaster Artist Get Out The Greatest Showman I, Tonya Lady Bird -- WINNER Best Actor in a Motion Picture, Drama Timothée Chalamet, Call Me By Your Name Daniel Day-Lewis, Phantom Thread Tom Hanks, The Post Gary Oldman, Darkest Hour -- WINNER Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq. Best Actress in a Motion Picture, Drama Jessica Chastain, Molly's Game Sally Hawkins, The Shape Of Water, Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri -- WINNER Meryl Streep, The Post Michelle Williams, All the Money in the World Best Actor in a Motion Picture, Musical/Comedy Steve Carell, Battle Of The Sexes Ansel Elgort, Baby Driver James Franco, The Disaster Artist -- WINNER Hugh Jackman, The Greatest Showman Daniel Kaluuya, Get OUT Best Actress in a Motion Picture, Musical/Comedy Judi Dench, Victoria & Abdul Helen Mirren, The Leisure Seeker Margot Robbie, I, Tonya Saoirse Ronan, Lady Bird -- WINNER Emma Stone, Battle Of The Sexes Best Supporting Actor in a Motion Picture Willem Dafoe, The Florida Project Armie Hammer, Call Me By Your Name Richard Jenkins, The Shape Of Water Christopher Plummer, All The Money In The World Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri -- WINNER Best Supporting Actress in a Motion Picture Mary J. Blige, Mudbound Hong Chau, Downsizing Allison Janney, I, Tonya -- WINNER Laurie Metcalf, Lady Bird Octavia Spencer, The Shape Of Water Best Director, Motion Picture Guillermo del Toro, The Shape of Water -- WINNER Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan, Dunkirk Ridley Scott, All The Money in the World Steven Spielberg, The Post Best Screenplay, Motion Picture The Shape of Water Lady Bird The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri -- WINNER Molly's Game Best Original Score, Motion Picture Three Billboards Outside Ebbing, Missouri The Shape of Water -- WINNER Phantom Thread The Post Dunkirk Best Foreign Film A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade -- WINNER Loveless The Square Best Original Song, Motion Picture Ferdinand – ‘Home' Mudbound – ‘Mighty River' Coco – ‘Remember Me' The Star – ‘The Star' The Greatest Showman – ‘This Is Me' -- WINNER Best TV Series, Drama The Crown Game of Thrones The Handmaid's Tale -- WINNER Stranger Things This is Us Best TV series, Comedy Black-ish The Marvelous Mrs. Maisel -- WINNER Master of None SMILF Will & Grace Best actress in a TV series, Comedy Frankie Shaw, SMILF Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel -- WINNER Alison Brie, GLOW Issa Rae, Insecure Pamela Adlon, Better Things Best actor in a TV series, Comedy Anthony Anderson, Black-ish Aziz Ansari, Master of None -- WINNER Kevin Bacon, I Love Dick William H. Macy, Shameless Eric McCormack, Will & Grace Best actor in a TV series, Drama Sterling K. Brown, This is Us -- WINNER Freddie Highmore, The Good Doctor Bob Odenkirk, Better Call Saul Liev Schreiber, Ray Donovan Jason Bateman, Ozark Best actress in a TV series, Drama Caitriona Balfe, Outlander Claire Foy, The Crown Maggie Gyllenhaal, The Deuce Katherine Langford, 13 Reasons Why Elisabeth Moss, The Handmaid's Tale -- WINNER Best TV movie or limited series Big Little Lies -- WINNER Feud: Bette and Joan Top of the Lake: China Girl Fargo The Sinner Best actor in a limited series or TV movie Robert De Niro, The Wizard of Lies Kyle MacLachlan, Twin Peaks Ewan McGregor, Fargo -- WINNER Jude Law, The Young Pope Geoffrey Rush, Genius Best actress in a limited series or TV movie Nicole Kidman, Big Little Lies -- WINNER Jessica Lange, Feud: Bette and Joan Reese Witherspoon, Big Little Lies Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan Jessica Biel, The Sinner Best supporting actor in a series, limited series, or TV movie Alfred Molina, Feud Alexander Skarsgard, Big Little Lies -- WINNER David Thewlis, Fargo David Harbour, Stranger Things Christian Slater, Mr. Robot Best supporting actress in a series, limited series, or TV movie Laura Dern, Big Little Lies -- WINNER Ann Dowd, The Handmaid's Tale Chrissy Metz, This is Us Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies Shailene Woodley, Big Little Lies Best animated feature film Coco -- WINNER The Breadwinner Loving Vincent Ferdinand The Boss Baby [Image via Getty Images.].....»»

Category: feudsSource: tmzJan 7th, 2018

Golden Globes 2018 Winners - Full List Revealed!

The 2018 Golden Globes just wrapped up and the winners list has been revealed! It was a huge night for movies and television shows, with big winners including Big Little Lies, The Handmaid’s Tale, The Marvelous Mrs. Maisel, The Shape of Water, and more. If you missed it, you can check out our entire Golden [...] The 2018 Golden Globes just wrapped up and the winners list has been revealed! It was a huge night for movies and television shows, with big winners including Big Little Lies, The Handmaid’s Tale, The Marvelous Mrs. Maisel, The Shape of Water, and more. If you missed it, you can check out our entire Golden Globes coverage right here – this includes red carpet photos, show moments, winners, and more! Congrats again to all of the winners of the prestigious prizes! Click inside for the full list of Golden Globe winners… Best Motion Picture – Drama Call Me By Your Name Dunkirk The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Best Motion Picture – Musical or Comedy The Disaster Artist Get Out The Greatest Showman I, Tonya Lady Bird – WINNER Best Motion Picture – Animated The Boss Baby The Breadwinner Coco – WINNER Ferdinand Loving Vincent Best Motion Picture – Foreign Language A Fantastic Woman First They Killed My Father In the Fade – WINNER Loveless The Square Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama Jessica Chastain, Molly’s Game Sally Hawkins, The Shape of Water Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Meryl Streep, The Post Michelle Williams, All the Money in the World Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Drama Timothée Chalamet, Call Me by Your Name Daniel Day-Lewis, Phantom Thread Tom Hanks, The Post Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq. Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy Judi Dench, Victoria & Abdul Margot Robbie, I, Tonya Saoirse Ronan, Lady Bird – WINNER Emma Stone, Battle of the Sexes Helen Mirren, The Leisure Seeker Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy Steve Carell, Battle of the Sexes Ansel Elgort, Baby Driver James Franco, The Disaster Artist – WINNER Hugh Jackman, The Greatest Showman Daniel Kaluuya, Get Out Best Performance by an Actress in a Supporting Role in any Motion Picture Mary J. Blige, Mudbound Hong Chau, Downsizing Allison Janney, I, Tonya – WINNER Laurie Metcalf, Lady Bird Octavia Spencer, The Shape of Water Best Performance by an Actor in a Supporting Role in any Motion Picture Willem Dafoe, The Florida Project Armie Hammer, Call Me by Your Name Richard Jenkins, The Shape of Water Christopher Plummer, All the Money in the World Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Best Director – Motion Picture Guillermo del Toro, The Shape of Water – WINNER Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Christopher Nolan, Dunkirk Ridley Scott, All The Money in the World Steven Spielberg, The Post Best Screenplay – Motion Picture The Shape of Water Lady Bird The Post Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER Molly’s Game Best Original Score – Motion Picture Three Billboards Outside Ebbing, Missouri The Shape of Water – WINNER Phantom Thread The Post Dunkirk Best Original Song – Motion Picture “Home”, Ferdinand “Mighty River”, Mudbound “Remember Me”, Coco “The Star”, The Star “This Is Me”, The Greatest Showman – WINNER Best Television Series – Drama The Crown Game of Thrones The Handmaid’s Tale - WINNER Stranger Things This is Us Best Television Series – Musical or Comedy Blackish The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Master of None SMILF Will & Grace Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television Big Little Lies – WINNER Fargo Feud: Bette and Joan The Sinner Top of the Lake: China Girl Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television Jessica Biel, The Sinner Nicole Kidman, Big Little Lies – WINNER Jessica Lange, Feud: Bette and Joan Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan Reese Witherspoon, Big Little Lies Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television Robert De Niro, The Wizard of Lies Jude Law, The Young Pope Kyle MacLachlan, Twin Peaks Ewan McGregor, Fargo – WINNER Geoffrey Rush, Genius Best Performance by an Actress In A Television Series – Drama Caitriona Balfe, Outlander Claire Foy, The Crown Maggie Gyllenhaal, The Deuce Katherine Langford, 13 Reasons Why Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale – WINNER Best Performance by an Actor In A Television Series – Drama Sterling K. Brown, This is Us – WINNER Freddie Highmore, The Good Doctor Bob Odenkirk, Better Call Saul Liev Schreiber, Ray Donovan Jason Bateman, Ozark Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy Pamela Adlon, Better Things Alison Brie, GLOW Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Issa Rae, Insecure Frankie Shaw, SMILF Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy Anthony Anderson, Blackish Aziz Anari, Master of None – WINNER Kevin Bacon, I Love Dick William H. Macy, Shameless Eric McCormack, Will & Grace Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television Laura Dern, Big Little Lies – WINNER Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Chrissy Metz, This Is Us Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies Shailene Woodley, Big Little Lies Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television David Harbour, Stranger Things Alfred Molina, Feud: Bette and Joan Christian Slater, Mr. Robot Alexander Skarsgard, Big Little Lies – WINNER David Thewlis, Fargo.....»»

Category: topSource: justjaredJan 8th, 2018